Dzień Środowiska z OSI

opublikowane: 28 cze 2019, 07:33 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 28 cze 2019, 08:17 ]

5 czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Środowiska. Z tej okazji OSI POLAND FOODWORSKS w dniach 12-13 czerwca zorganizowało warsztaty dla wszystkich uczniów Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, których tematyka dotyczyła segregacji odpadów.

Warsztaty składały się z dwóch części-prezentacji multimedialnej oraz gier i zabaw. Zaciekawione przedszkolaki uważnie oglądały bajkę, z której dowiedziały się jaki wpływ człowiek wywiera na środowisko, co wrzucać do poszczególnych worków oraz co to jest recykling. Swoją wiedzę sprawdziły podczas zabawy, polegającej na wybraniu rysunku odpadu i umieszczeniu go na brystolu w odpowiednim kolorze. Przygotowane plakaty będą służyły jako materiały przypominające zasady segregacji. Harmonogram zajęć grupy klas 1-4 wyglądał bardzo podobnie. Starsze dzieci miały za zadanie stworzenie pojemnika, w którym umieściły wylosowany kolor worka. Następnie spośród rozrzuconych w sali odpadów drużyny wybierały te odpowiednie dla swojego pojemnika. Wszyscy wykonali zadanie bezbłędnie!

Drugiego dnia warsztatów odbyła się prezentacja dla uczniów klas 5-8. Najstarsi reprezentanci szkoły musieli uważnie wysłuchać wykładu, ponieważ na koniec 4 drużyny wzięły udział w quizie wiedzy, którego szczegółowe pytania mogły przysporzyć sporych problemów. Oczywiście wszyscy poradzili sobie doskonale.

Oprócz teorii ważna jest także praktyka, dlatego OSI POLAND FOODWORKS postanowiło zaopatrzyć szkołę w duży pojemnik służący do segregacji opadów tj. plastiku, papieru i szkła, który stanie w głównym holu szkoły. Oprócz tego, każda sala lekcyjna otrzymała mniejsze, trójdzielne pojemniki z opisem zastosowania. Na uczestników Dnia Środowiska z OSI czekały upominki-dzieci przedszkolne otrzymały bawełniane torby do kolorowania, pozostali uczniowie piórniki wykonane z materiałów eko oraz słodkie krówki.

Ideą organizacji warsztatów było przede wszystkim uświadomienie najmłodszych pokoleń o istnieniu zagrożenia, nad którym tracimy kontrolę. Ale można to zmienić! I to właśnie stanowi nasz drugi cel-popularyzacja segregacji odpadów jako jeden z elementów walki z zanieczyszczeniem Ziemi. Pocieszające jest to, że wszystkie dzieci wykazały się ogromną wiedzą na poruszony temat, a to dobry znak dający nadzieję, że wspólnie wszystko możemy jeszcze naprawić.

 

 

Natalia Bartkowiak

Kierownik marketingu i administracji

OSI POLAND FOODWORKShttps://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

 

Wymiana międzyszkolna w ramach projektu „Biało Czerwone ABC. Program Partnerstwa Szkół”.

opublikowane: 27 cze 2019, 00:11 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 28 cze 2019, 07:32 ]

W dniach 09.06 -13.06.2019 r. nasza szkoła gościła uczniów z Sądowej Wiszni na Ukrainie wraz z dwiema swoimi nauczycielkami  Panią Irena Bechtą oraz Pani Maria Czarną w  ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program partnerski szkół”.

Nasi goście spali u polskich rodzin: w Witoszycach, w Radosławiu, Chróścinie oraz w Górze, dzięki czemu mogli lepiej poznać nasz kraj, kulturę i  nasze obyczaje. W projekcie wzięło udział 30 uczniów partnerskich szkół. Objazd historyczny rozpoczęliśmy od: Głogowa- Poznania -Rogowa -Biskupina i zakończyliśmy w Gnieźnie.

W pierwszym dniu młodzież wraz z opiekunami i rodzicami zostali przywitani przez Panią Burmistrz  Góry Ireną Krzyszkiewicz oraz Starostę Góry Kazimierza Boguckiego  w Urzędzie Gminy Góra.

Po zakończeniu spotkania uczestnicy udali się autokarem do Głogowa, gdzie odbyło się spotkanie z przewodnikiem oraz z Panem Jerzym Akielaszkiem, Zdzisłewem Lewandowskim, Piotrem Paliszkiewiczem, Janem Stelmaszczykiem  ze Stowarzyszenia „Głogowska Edukacja Kresowa” pod Kolegiatą.  Następnie  udaliśmy się do Ratusza na spotkanie z Panem Rafaelem Rokaszewiczem Prezydentem Głogowa, który opowiedział dzieciom o historii Głogowa oraz  jak Głogów wyglądał po wojnie i zachęcał do zwiedzania miasta. Podczas spotkania Pan Prezydent wręczył Pani Dyrektor Irenie Bechcie z Sądowej Wiszni oraz Dyrektorowi Panu Leszkowi Steckiemu z Witoszyc sadzonki drzewka fasolowego.Na zakończenie dzieci z Sądowej Wiszni zaśpiewały  2 piosenki pt„ Polskie kwiaty” oraz „Hej sokoły”. Ponadto młodzież miała możliwość  zwiedzić miastomin. Kolegiatę, sukiennice, podziemia kościoła Bożego Ciała, ruiny kościoła św. Mikołaja oraz  panoramę Głogowa z wieży ratuszowej i poznać historię Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa. Następnie Pan Jan Hłubowski oprowadził dzieci do miejsca posadzenia drzew z okazji imienin Jana z Głogowa. Po obiedzie dzieci pojechały na basen w Głogowie, gdzie czekało na nas wiele atrakcji.

Następnego dnia młodzież wraz z opiekunami wyjechała na dwudniową wycieczkę  do Poznania. Z samego rana zaczęliśmy zwiedzanie od  Bramy Poznania. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy zarówno o początkach państwa polskiego, jak i o historii Ostrowa Tumskiego, na którym wzniesiono poznańską Katedrę.

Podczas pobytu na rynku w Poznaniu odbyło się  spotkanie z przewodnikiem "Detektywi historii". Motywem przewodnim było „śledztwo”-zabawa, jakie przewodnik – detektyw przeprowadził wraz z grupą pomocników, aby odkryć historię miasta. Lekki, żartobliwy ton przewodnika oraz używane przez niego gadżety sprawiały, że podczas wycieczki dzieci uczyły się poprzez zabawę, a co najważniejsze – nie nudziły się! Historia Poznania, jaką poznawali pomocnicy detektywa, ożywiana była za pomocą rekwizytów związanych z danym miejscem. Dla przykładu – miejsce przy pręgierzu, dawniej gdzie kat miejski wymierzał kary, pokazywano narzędzia jego pracy, a mali detektywi- uczniowie zgadywali do czego dane przedmioty służyły. Towarzyszyły temu ogromne emocje i ekscytująca rywalizacja. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, za co otrzymali dyplomy.

Po południu, młodzież polska wraz z nowymi przyjaciółmi z Ukrainy udała się na zakwaterowanie w hotelu a wieczorem udaliśmy się do Galerii Browar, do restauracji McDonald.

Podczas pobytu następnego dnia pojechaliśmy do Zaurolandii (Parku Dinozaurów) w Rogowie k/Gniezna. Dzieci zobaczyły postacie wielu gatunków gadów prehistorycznych i dinozaurów (wykonanych z tworzywa sztucznego), które do tej pory widziały tylko w książkach lub telewizji oraz usłyszały dużo ciekawych informacji o życiu tych zwierząt. Zachwycały się wielkością zwierząt, mogły ich dotknąć i zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia. W parku dzieci czuły się bardzo swobodnie, chętnie spacerowały i chciały zobaczyć jak najwięcej. Pobyt w Parku Dinozaurów dostarczył im wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu w pobliżu jeziora.

Następnie zwiedzaliśmy najstarszy Rezerwat Archeologiczny w Polsce– Biskupin. Mogliśmy tam poznać całą historię  osady biskupińskiej, jak rozwijało tam się życie, jak ludzie borykali się z problemami życia codziennego. Po kilku wyczerpujących godzinach wyruszyliśmy do Gniezna. W drodze powrotnej było bardzo wesoło-śpiewaliśmy w autokarze. W pierwszej kolejności zostaliśmy oprowadzeni wokół katedry św. Wojciecha. Następnie zobaczyliśmy drzwi gnieźnieńskie, na których została ukazana hagiografia św. Wojciecha, nasz kolega Szymon zakołatał kołatką owych drzwi. W dalszej kolejności weszliśmy do środka katedry. Wewnątrz zobaczyliśmy wiele zabytków w tym płaskorzeźbę Wita Stwosza i miejsce, w którym modlił się Otton III. Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Początków Państwa Polskiego.

         Zmęczeni, ale pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do Witoszyc, gdzie czekała na nas kolacja z zaproszonymi gośćmi z Głogowa  oraz zasadzenie drzewa fasolowego.Na zakończenie wszystkie dzieci dostały upominki od Dyrektora Szkoły Leszka Steckiego.

Dla wszystkich jej uczestników z pewnością była to niezapomniana lekcja historii, które zacieśniła więzy pomiędzy nami i ukraińskimi przyjaciółmi.Serdeczne podziękowanie dla opiekunów: Lucyny Sozańskiej i Mateusza Zmudy.

                                                                                                                       Lucyna Sozańska

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

opublikowane: 19 cze 2019, 15:26 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 19 cze 2019, 15:27 ]

19 czerwca w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019 połączone z pożegnaniem tegorocznych absolwentów.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Leszek Stecki, który przywitał zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za całoroczną pracę, uczniom gratulował sukcesów i bardzo dobrych wyników w nauce.

W dalszej części głos zabrał Pan Piotr Głowacki, który na ręce Dyrektora przekazał podziękowania od Pani Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz.

Następnie Dyrektor w asyście wychowawców wręczył Listy Gratulacyjne, Nagrody oraz Świadectwa z wyróżnieniem uczniom klas I-VIII a także podziękowania zaproszonym gościom, nauczycielom i kadrze niepedagogicznej. W kolejnej części wychowawcy wręczyli nagrody za 100% frekwencję oraz podziękowania rodzicom. Na koniec świadectwa, nagrody za osiągnięcia sportowe oraz za reprezentowanie szkoły w sztandarze otrzymali uczniowie klasy VIII.

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie klasy VIII przedstawili program artystyczny, poprzez który starali się wyrazić wdzięczność nauczycielom i rodzicom za trud wychowania i nauczania. Na zakończenie uczniowie klasy VII pożegnali uczniów klasy VIII piosenką oraz wręczając im upominki. Po części artystycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, aby otrzymać upragnione świadectwa.


Uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce w roku szkolnym 2018/2019:


Klasa I

 

Julia Bidzińska

Kacper Bidziński

Jakub Borkowski

Jan Zdebski

Oliwier Stark

Emilia Wiśniewska

Gabriela Prokopczyk

Aleksander Mrowiec

Laura Łuczak

Klasa II


 Natalia Gil

Martyna Grabowska

Zuzanna Góral

Hanna Kaźmierczak

Maciej Kusztra

Przemysław Bobela

Klasa III


Oliwia Bidzińska


Maja Zdebska

Klasa IV

 

Natalia Duchniak

Oliwia Głowacka

Bartosz Marciniszyn

Zuzanna Urbaniak


Lena Halaberda

Anna Pawłowska

Klasa V


Filip Siekanowicz

Katarzyna Urbaniak

Alicja Kaźmierczak

Agata Antolak

Mikołaj Zarzycki

Tomasz Kaźmierczak

Klasa VI


Zuzanna Ślosarczyk

Julia Maksymczuk

Amelia Leszkiw

Klasa VIII

 

Maria Bobela
Uczniowie, którzy osiągnęli 100% frekwencję:

Kacper Bidziński

Martyna Grabowska

Oliwia Głowacka

Piotr Woźny

Dawid Kusztelak

Miłosz Łomnicki

Alicja Kaźmierczak

Nikola Pełczyk

Wiktor Galicki

Natalia Przygucka


Wszystkim uczniom i ich rodzicom życzymy spokojnych i udanych wakacji!!!

Do zobaczenia we wrześniu!!!


                                                                                                                        Lilia Burdziłowska


https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

Apel podsumowujący

opublikowane: 19 cze 2019, 03:35 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 19 cze 2019, 14:39 ]

19 czerwca obył się apel podsumowujący podczas którego zostały wręczone dyplomy "Ucznia miesiąca maja".

W miesiącu maju najlepszymi uczniami byli:
W grupie Kubusie - Zuzia Trocha
W grupie Smerfy - Jan Kaźmierczak
Kl I - Dominika Mazur
Kl II - Hanna Kaźmierczak
Kl III - Oliwia Bidzińska
Kl IV - Mateusz Łabiński
Kl V - Katarzyna Urbaniak
Kl VI - Maciej Mikołajczyk
                                         Kl VII - Martyna Wróbel
                                         Kl VIII - Maria Bobela

Podczas apelu został wręczony Puchar Dyrektora Szkoły w minisiatkówce "dwójek mieszanych".  Najlepszą siatkarską parą w roku szkolnym 2018/2019 okazała się Klaudia Huzar i Mateusz Hrehorowicz i to do ich rąk trafił okazały puchar. Pan Dyrektor wręczył uczniom klasy IV karty rowerowe.

Pani Małgorzata Szylin wręczyła uczniom klasy II certyfikaty, które otrzymali za udział w programie "Uczymy dzieci programować".
W tym dniu dokonano również podsumowania konkursów historycznych, przyrodniczych, czytelniczych i matematycznych.
Pani Czesława Zabłocka oraz Lilia Burdziłowska wręczyły nagrody dla Wolontariuszy Roku: Nicoli Nogi, Martyny Wróbel i Aleksandry Grabowskiej.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


Podczas tego apelu pożegnaliśmy panią Czesławę Zabłocką, która odchodzi na emeryturę. Łez wzruszenia nie dało się ukryć. Ceremonię pożegnania rozpoczął swoim przemówieniem pan dyrektor, Leszek Stecki, który podziękował Pani Czesławie Zabłockiej za wieloletnią pracę, za wysiłek i trud wychowawczy, za życzliwe serce. Następnie panią Czesławę pożegnali uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele Związków Nauczycielstwa Polskiego. Pani Czesławie Zabłockiej życzymy przede wszystkim zdrowia, radości i dni wolnych od trosk i kłopotów.


                                                                                                                                        Lilia Burdziłowska


https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

opublikowane: 17 cze 2019, 14:36 przez witoszyce szkola

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019
odbędzie się 19 czerwca 2019 r. o godz 8.00
w Centrum Kulturalno-Sportowym w Witoszycach

Serdecznie wszystkich zapraszamy!!!!


Rozkład jazdy autobusów w tym dniu:

przyjazd -bez zmian

odjazd autobusu spod szkoły 10:45  tylko w kierunku Witoszyce -Radosław- Nowa Wioska-Laskowa


Warsztaty detektywistyczne

opublikowane: 12 cze 2019, 02:27 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 12 cze 2019, 08:24 ]

Dzisiaj w naszej szkole gościł Dariusz Rekosz, autor m.in. książek przygodowo-detektywistycznych dla dzieci i młodzieży. Z pisarzem mieli okazję spotkać się uczniowie klasy VII. Spotkanie zorganizowała Pani Danuta Biernacka, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Górze. Przedstawiła Dariusza Rekosza jako autora prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii i kryminałów dla dorosłych.  Autor natomiast zażartował, że nie jest pisarzem, bo ma na koncie tylko 30 książek i 20 audiobooków. Przyznał, że z wykształcenia jest informatykiem.

Spotkanie odbyło się w formie warsztatów detektywistycznych, które poprzedziła krótka prezentacja multimedialna, w której autor podkreślił: „piszę i czytam książki”. Uczniowie mogli zobaczyć pisarza na fotografiach w ciekawym stroju lub ze znanymi osobami, w różnorodnych miejscach. Jak przystało na autora prozy detektywistycznej, gość poprowadził warsztaty z szyfrowania i rozszyfrowywania wyrazów. Uczniowie zapoznali się więc z tajnikami najprostszych szyfrów, szyfru z przesunięciem oraz szyfru tablicowego. Dowiedzieli się także, w jaki sposób szyfry łamią kryptolodzy. Musieli samodzielnie zaszyfrowywać i odszyfrowywać różne hasła.

Dariusz Rekowski nagrodził aktywnych przyszłych detektywów audiobookiem i książkami z autografem.
                                                                                                                                                        Lilia Burdziłowska

Olimpiada Wiedzy Archimedes - Matematyka.Plus. Sesja wiosenna

opublikowane: 11 cze 2019, 00:20 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 19 cze 2019, 14:25 ]

W maju uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes - Matematyka.Plus. Konkurs  pozwala  pobudzić  ducha olimpijskiej rywalizacji i dzięki temu staje się sposobem podnoszenia matematycznych umiejętności uczniów w naszej szkole. W tym konkursie nie ma przegranych jest on organizowany dla zwiększenia motywacji uczniów. Przygotowanie do niego i obiektywna ocena na tle innych szkół w Polsce pozwala poznać poziom wiedzy uczniów. W sesji wiosennej w konkursie uczestniczyło 18 uczniów z czego połowa uzyskała tytuł laureata.


Laureaci konkursu:

II stopnia
Zuzanna Ślosarczyk

III stopnia
Natalia Duchniak
Tomasz Kaźmierczak
Mikołaj Zarzycki
Wiktor Matyjewicz

IV stopnia
Anna Pawłowska
Oliwia Głowacka
Filip Siekanowicz

V stopnia
Lena Halaberda                                                                                                                                               Serdecznie gratuluję!!!!!!!
                                                                                                                                                    Lilia Burdziłowska

„Bieg po śmieci”

opublikowane: 10 cze 2019, 13:52 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 12 cze 2019, 02:35 ]

        Nadleśnictwo Góra Śląska we współpracy z Gminą Góra ogłosiło akcję ”Bieg po śmieci”, która odbyła się w dniu 8 czerwca 2019r. Miło jest nam powiadomić, że  uczniom  naszej szkoły zależy na czystości najbliższego środowiska, między innymi okolicznych lasów.

W wolną  sobotę  zgłosili się do Pani Sołtys Witoszyc Bożeny Średniawa aby powiedzieć śmieciom, że las to nie jest dla nich miejsce. W czasie półtorej godziny  znaleźli między innymi kanapę, fotele, chodniki , stare buty, butelki, reklamówki , nawet części samochodowe i komputerowe. Aż dziwne i bardzo przykre, że cywilizowany człowiek potrafi być tak bezmyślnie okrutny dla środowiska.

 W akcji wzięli udział: Julia Grabowska, Hania Kurzawa, Kinga Kurzawa, Sara Łuczak , Laura Łuczak, Krystian Halaberda, Martyna Grabowska, Wiktor Fehler, Lena Halaberda, Natalia Duchniak, Tomasz Kaźmierczak, Filip Siekanowicz, Mikołaj Zarzycki,  Mateusz Hrehorowicz, Maciej Mikołajczyk, Kacper Kornicki, Amelia Jóźwik, Hubert Budzikowski i Wiktor Galicki pod opieką nauczyciela przyrody.

Udało się połączyć pożyteczne z przyjemnym, bo po sprzątaniu zostaliśmy poczęstowani pysznymi kiełbaskami, napojami i słodyczami,  za co serdecznie dziękujemy Radzie Sołeckiej.

                                                                                                                  Czesława Zabłocka


     

https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58


WYCIECZKA DZIECI Z GR. SMERFY

opublikowane: 10 cze 2019, 13:49 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 10 cze 2019, 13:59 ]

4 czerwca 2019 dzieci z grupy SMERFY wybrały się na wycieczkę do DELI PARKU w Trzebawiu. Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji. Podziwialiśmy ogrody świata a także miniatury najpopularniejszych budowli świata. Zwiedziliśmy mini zoo, gdzie obok znanych wszystkim zwierząt domowych, podziwialiśmy egzotyczne okazy jak kangury czy alpaki. Dużą atrakcja dla dzieci była podniebna Eko-Wioska. Kilka domków na drzewach połączono wiszącymi mostami pozwoliły  dzieciom poczuć się  jak prawdziwi mieszkańcy lasu. Przedszkolaki uczestniczyły również w zajęciach o wodzie, przeprowadzały doświadczenia. Na zakończenie wszyscy wspaniale bawili się na przepięknych zamkach dmuchańcach.

                                                                                                                                                Maria Kołtowska


     

https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

                                                                                                                                                 

Kraków, Zakopane, Wieliczka

opublikowane: 9 cze 2019, 13:29 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 9 cze 2019, 13:35 ]

W środę 5 czerwca grupa uczniów naszej szkoły wyruszyła na wycieczkę, której przystankami były trzy charakterystyczne miejsca na turystycznej mapie Polski. Dwa z nich Kraków i Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od historycznej rezydencji królów Polski-Krakowa, gdzie przy wyjściu ze Smoczej Jamy wysłuchaliśmy legendy o Smoku Wawelskim i dzielnym szewczyku. Następnie zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie, dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego, Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława - miejsce koronacji królów Polski, groby królewskie, Kryptę Wieszczów Narodowych oraz dzwon Zygmunt. Drogą królewską, wzdłuż której znajdują się najważniejsze zabytki starego Krakowa, udaliśmy się na rynek główny. Tam wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego oraz legendę o tym, dlaczego melodia hejnału nagle urywa się, jakby była nie zagrana do końca.

Po tym długim spacerze, wyruszyliśmy w drogę do Białego Dunajca, gdzie pięknymi widokami przywitały nas szczyty Tatr. Drugiego dnia naszym przystankiem była stolica Tatr Zakopane. Pod opieką przewodnika tatrzańskiego wyruszyliśmy do Doliny Kościeliskiej, która rozpościera się u podnóża Tatr. W wędrówce towarzyszył nam przepływający Potok Kościeliski oraz skały o zbójnickich kształtach i nazwach. Prawdziwym wyzwaniem okazało się zwiedzanie Jaskini Mylnej, które wymagało umiejętności wspinaczkowych i posiadania własnego oświetlenia. Kolejnym punktem było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, skąd rozpościera się piękny widok na Giewont i masyw górski zwany Śpiącym Rycerzem. Na koniec zmęczone nogi naszych młodych turystów przespacerowały się najpopularniejszą w Zakopanem i prawdopodobnie najbardziej znaną w Polsce ulicą Krupówki. Przed wyjazdem z Zakopanego odwiedziliśmy najsłynniejszą polską skocznię narciarską Wielką Krokiew.Wieczorem natomiast relaksowaliśmy się w kompleksie basenów termalnych z naturalną wodą siarkową „Gorący Potok”, gdzie fontanny, wodotryski, masaże i gejzery wodne nie tylko gwarantowały wspaniałą zabawę, ale także korzystnie wpływały na nasze zdrowie i wypoczynek.

Trzeci dzień spędziliśmy w Kopalni soli „Wieliczka”. Podczas wędrówki blisko trzema kilometrami krętych korytarzy, pokonaniu 800 schodów i zejściu na głębokość 135 metrów pod ziemię przewodnik opowiedział nam o historii i tajemnicach Kopalni. O rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej odwiedziliśmy niezwykłe miejsca: wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby.

W godzinach wieczornych pełni nowej wiedzy, umiejętności, doświadczeń i wrażeń wróciliśmy do Witoszyc.

Marta Hołownia-Dziewic

Wioletta Koszacka-Gęstwa

Mateusz Zmuda


https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

1-10 of 443