"Poznaj Polskę"

opublikowane: przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane ]

W środę 8 grudnia grupa uczniów z klas IV – VIII naszej szkoły wzięła udział w przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, którego celem jest wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Dzięki środkom z programu uczniowie mogli poznać miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski, ważne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości. 

Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w największym na Dolnym Śląsku i trzecim co do wielkości w Polsce Zamku Książ, gdzie  poznaliśmy  dzieje zamku zarówno za czasów arystokratycznej rodziny von Hochberg, jak i w trakcie burzliwego okresu II Wojny Światowej. Trasa przebiegała przez najpiękniejsze sale reprezentacyjne oraz pomieszczenia zamkowe przebudowane przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). 

Następnie odwiedziliśmy jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej i atrakcję turystyki przemysłowej - Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia („Thorez”). Zwiedzanie odbyliśmy z byłymi górnikami w roli przewodników, poznaliśmy blisko dwa i pół kilometra kopalnianych budowli i zakamarków, m.in. chodnik podziemny, kuźnię, maszyny wyciągowe i hale tokarek. W tym doskonale zachowanym kompleksie poprzemysłowym zawiera się wiedza o historii i kulturze górnictwa węglowego.

Ta  podróż śladami historii i techniki pozwoliła naszym uczniom w niezwykle atrakcyjny sposób aktywnie pozyskiwać wiedzę, a także  zdobyć, utrwalić i poszerzyć informacje z różnych dziedzin życia.


                                                                                                                  Marta Hołownia-Dziewichttps://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58


MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

opublikowane: przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane ]

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień 6 grudnia -  Mikołajki. Wszystkie dzieci przyszły do Przedszkola ubrane w czapki Mikołaja i już od rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi i nadsłuchiwały dzwoneczków. W oczekiwaniu na gościa przedszkolaki pięknie ubrały choinki, kolorowały obrazki Mikołaja. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i po śniadaniu dzieci znalazły prezenty. Mikołaj napisał również list do dzieci i obiecał, że odwiedzi je osobiście przed Świętami Bożego Narodzenia.
                                                                                                                                                                Maria Kołtowska

https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

Mikołajki

opublikowane: 7 gru 2021, 03:08 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 7 gru 2021, 03:33 ]

6 grudnia obchodziliśmy przemiły dzień w naszej szkole, a mianowicie mikołajki. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa.
 Nie mogło również zabraknąć pamiątkowych zdjęć. Uczniowie klas I-III od samego rana nasłuchiwali dźwięku dzwonka Świętego Mikołaja. Jak co roku Mikołaj nie zawiódł i przybył do szkoły z workiem pełnym prezentów. Mikołaj po kolei odwiedzał wszystkich uczniów z klas I-III. Dzieci, aby otrzymać prezenty musiały zaśpiewać piosenkę, albo powiedzieć wierszyk. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani przez Mikołaja prezentami. Tego dnia również Pan Dyrektor obdarował wszystkie dzieci oraz ich panie wychowawczynie słodkimi lizakami. Był to dla wszystkich dzień pełen emocji. Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał bardzo dobry humor.            

    
                                                                  
                                                

                                                                                                                                                        M. Szylin
                                                                                                                                                        L. Burdziłowska
https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

Andrzejki w Przedszkolu

opublikowane: 6 gru 2021, 04:50 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 6 gru 2021, 05:21 ]

Przedszkolaki z grupy Kubusie oraz Smerfy przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka.Dzieci poznały znaczenie różnych liczb, kolorów i magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały co je czeka w przyszłości. Z magicznej kuli losowali swoje zawody w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.

                                                                                                                                                                                                                                                                Magdalena Chociaj


https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

Stypendia szkolne wrzesień - grudzień 2021 r.

opublikowane: 3 gru 2021, 13:18 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 3 gru 2021, 13:19 ]

Przypominany, że wypłata stypendiów szkolnych przyznanych decyzją Burmistrza Góry nastąp i w terminie do 31 grudnia 2021 r., po przedłożeniu imiennych oryginalnych dokumentów potwierdzających wydatki kwalifikowane na cele edukacyjne do 10 grudnia 2021 r.(do wysokości kwot przedstawionych dokumentów – nie więcej jednak, niż kwota przyznanego stypendium).

 

Oryginały dokumentów potwierdzających poniesione koszty należy składać w Urzędzie Miasta i Gminy w Górze, w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu, pok. Nr 5

 

UWAGA

 

Każda faktura musi być opisana na odwrocie:

np.

pod poz. 1 zakupiono obuwie sportowe dla syna/córki (imię i nazwisko)

pod poz. 2 zakupiono koszulę galową dla syna/córki (imię i nazwisko)

pod poz. 3 zakupiono artykuły szkolne dla syna/córki (imię i nazwisko)


i podpis wnioskodawcy

 

List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

opublikowane: 2 gru 2021, 01:28 przez witoszyce szkola
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.
Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka. 
Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala. 
W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc. 
Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.  
Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.


POLA NADZIEI – ZBIÓRKA DO PUSZEK POD KOŚCIOŁEM

opublikowane: 1 gru 2021, 00:11 przez witoszyce szkola

Dzięki uprzejmości ks. Jarosława Grabarka proboszcza parafii p.w. Michała Archanioła w Chróścinie pod kościołami w Glince, Radosławiu i Chróścinie szkolni wolontariusze PÓL NADZIEI  wraz z opiekunami: p. D. Brzoza oraz p. W. Koszacką-Gęstwa przeprowadzili zbiórkę do puszek na rzecz Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.
Podczas zbiórki wolontariusze propagowali ideę opieki paliatywnej i hospicyjnej w środowisku lokalnym  rozdając ulotki i balony otrzymane z fundacji. 

                                                                             Koordynator akcji Dorota Brzoza

WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK „CELTIC” W LESZNIE

opublikowane: 30 lis 2021, 04:16 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 1 gru 2021, 00:35 ]

Dnia 30 listopada 2021 r. uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Fabryki Bombek „CELTIC” w Lesznie. Zwiedzanie fabryki obejmowało proces powstawania bombki od szklanej rurki aż do powstania gotowego produktu. Uczniowie przechodząc przez kolejne działy poznali kolejne etapy powstawania kolorowych bombek. Wszyscy z zachwytem patrzyli jak powstają bombki. W dekoratorni uczniowie mogli zobaczyć jak ręcznie wykonywane są rysunki i ozdoby na bombkach. Dzieci same mogły się przekonać jak ciężko jest wykonać piękną bombkę podczas warsztatów. Każde dziecko otrzymało bombkę, którą samo musiało udekorować. Na pamiątkę pobytu każde dziecko otrzymało bombkę, którą samo wykonało oraz bombkę z własnym imieniem.

 

                                                                                                                                      M. Szylin

                                                                                                                                      B. Czarna

                                                                                                                                      M. Rogasik

https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

opublikowane: 28 lis 2021, 23:22 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 6 gru 2021, 05:00 ]

W czwartek 25 listopada, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia.   W dniu tym najważniejszymi gośćmi w przedszkolu były pluszowe misie: małe, duże, białe, kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy. Na początek dzieci poznały historię powstania pluszowego misia oglądając prezentację multimedialną. Przypomniały sobie jakie znamy sławne misi z dziecięcych kreskówek. Dzieci zaprezentowały również swoich przyjaciół kolegom z grupy. Były także tańce z maskotkami, konkursy, nauka piosenki „Pokochaj Pluszowego Misia”, zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi”. W przerwie zabaw chętne dzieci mogły skosztować także przysmaku wszystkich misiów- miodku, poznały jego smak, a także wartości odżywcze w ramach promowania postaw prozdrowotnych. Przedszkolaki kolorowały również obrazki z misiami. Dzieci na zakończenie tego wspaniałego dnia otrzymały “Dyplomy Przyjaciela Misia”.

                                                                                                                                                            Maria Kołtowska


https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

Wycieczka do Gross Rosen

opublikowane: 22 lis 2021, 03:25 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 22 lis 2021, 05:23 ]

18.11.2021 roku uczniowie ZSPiP w Witoszycach wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Rogoźnicy. Zwiedzili tam obóz koncentracyjny w Gross Rosen. Zwiedzanie rozpoczęli od
projekcji filmu historycznego przygotowanego w oparciu o wspomnienia i relacje byłych więźniów. Następnie wraz z przewodnikiem, przeszli do ekspozycji muzealnych i na teren obozu koncentracyjnego. Zobaczyli miejsce kaźni tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Obóz w Gross Rosen. powstał w sierpniu 1940 roku, w którym więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych powodowały duża śmiertelność, a KL Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych. Pobyt w obozie był doskonałą lekcją historii dla młodzieży.                                                                                                                                                     Agnieszka Wesołowska


https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

1-10 of 719