Akcja Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia

opublikowane: 25 lip 2019, 10:46 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 25 lip 2019, 11:07 ]

Dziewiętnastego lipca 2019 r. w godzinach rannych 22 osobowa grupa wolontariuszy wróciła do Witoszyc w  gminie Góra. Grupa po raz kolejny uczestniczyła w ramach akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia. Akcja w tym roku była zorganizowana po raz dziesiąty. Ósmego lipca 2019 r. na placu przed Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu odbyło się uroczyste pożegnanie uczestników akcji. Wśród żegnających był Minister w Kancelarii Prezydenta RP Pan Andrzej Dera, który wyruszył na Ukrainę jako jeden z wolontariuszy, oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Cezary Przybylski. Grupa Witoszycka pracowała na cmentarzach w Sorocku, Laskowcach, Howiłowie Wielkim, Iwanówce i Zaścianoczu. Podczas pobytu na Ukrainie wolontariusze spotkali się z sympatią mieszkańców, którzy z zainteresowaniem obserwowali poczynania osób pracujących na cmentarzach. Wolontariusze zostali ciepło przyjęci przez mieszkańców wsi w których porządkowali cmentarze. W Laskowcach (na cmentarzu)  pomagała Pani Starosta Olga Romaniwna wraz z  mieszkanką wsi Laskowce. W czasie ciężkich prac  wiele  mogił  od wielu lat pozostających w cieniu drzew i krzewów zostało na nowo przywróconych do stanu z przed wielu lat. Porządkowanie cmentarzy mimo bardzo ciężkiej pracy , sprawiało nam wiele satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, powiedział jeden z wolontariuszy. Lekcja w której mogliśmy uczestniczyć na długo pozostanie w naszej pamięci. Wśród wolontariuszy grupy Witoszyckiej z gminy Góra w akcji uczestniczyło pięciu uczniów, dwóch studentów oraz dyrektor szkoły, dwóch nauczycieli i osoby dorosłe w tym absolwenci szkoły w Witoszycach i dwóch wojskowych w stanie spoczynku z Wałcza. Opiekun grupy Leszek Stecki bardzo serdecznie dziękuje wolontariuszom za pracę jaką wykonaliśmy na cmentarzach. Dziękuję za to, że okres wakacji, okres urlopów przeznaczyliście na wyjazd na Ukrainę w ramach X edycji Akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia.

Mimo ciężkiej pracy na cmentarzach, każdy uczestnik miał świadomość, że czyniąc to ocala mogiły naszych przodków przed zapomnieniem. Należy nadmienić, że nasi wolontariusze porządkując cmentarze, porządkowali je po kolei nie zwracając uwagi , że to ukraiński grób i to się mieszkańcom podobało.  Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali naszą akcję. Dziękujemy Pani Irenie Krzyszkiewicz Burmistrz Góry, Panu Rafałowi Korytowskiemu Prezesowi Zakładu Energetyki Cielnej w Górze, Panu Piotrowi Antkowiak Dyrektorowi OSI POLAND FOODWORKS Sp. z.o.o w Chróścinie, Panu Bolesławowi Gołębiowskiemu z Radosławia, Pani Janinie Mazur z Leszna, Stowarzyszeniu Głogowska Edukacja Kresowa z Głogowa na czele z Panem Jerzym Akielaszkiem. Osobne podziękowania dla wspaniałych wolontariuszy: Agnieszki Wesołowskiej, Grzegorza Michalca, Andrzeja Witkowskiego, Janiny Mazur, Marii Radolak, Aliny Przeworskiej, Marty Wesołowskiej, Michała Dyba, Tadeusza Jodko, Henryka Dziubczynskiego, Zbigniewa Kaliskiego, Moniki Zientek, Artura Prentki, Agnieszki Prentki, Karoliny Lak, Klaudii Huzar, Antoniny Mikołajczyk, Eryka Andres, Kacpra Kornickiego, Ireneusza Szczudło, Zdzisława Nowackiego. Gorące podziękowania dla mieszkańców Gminy Góra za przekazane datki podczas kwesty przeprowadzonej w dniu 16 czerwca 2019r. Dziękujemy Ks Henrykowi Wachowiakowi dekanat Góra Wschód, ks Ryszardowi Skocz parafia Osetno, ks Stanisławowi Orłowskiemu parafia Kłoda Górowska, ks Jarosławowi Grabarkowi parafia Chróścina, ks Robertowi Bach parafia Niechłód.