Akcja „Poczytaj mi przyjacielu” – Czytanie młodszym dzieciom przez starszych uczniów.

opublikowane: 30 lis 2022, 00:15 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 1 gru 2022, 00:22 ]

„Poczytaj mi przyjacielu” to akcja w ramach, której starsi uczniowie naszej szkoły podstawowej, czytają książki najmłodszym. Dzięki uczestnictwu w programie młodzi ludzie mają okazję, często po raz pierwszy, zetknąć się z wolontariatem, kontakt z młodszymi uczy ich budowania więzi, a publiczne wystąpienia pozwalają zyskać więcej pewności siebie. Jest to akcja, która wspiera rozwój dzieci, ponieważ głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię i pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata i uczy wartości moralnych. Buduje także emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi przedszkolakami. Młodzi lektorzy stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi. Akcja „Poczytaj mi przyjacielu” kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych. Przedszkolaki były bardzo zadowolone, kiedy odwiedziły ich starsze koleżanki z 8 klasy. Z zaciekawieniem słuchały czytanej przez nie książki i czekają na kolejne wizyty.

Akcja jest realizowana w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0  na lata 2021-2025”.

Magdalena Chociaj