Apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

opublikowane: 4 maj 2022, 02:34 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 5 maj 2022, 03:33 ]
29 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach odbył się uroczysty apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy 7. Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej, śpiewali pieśni oraz przedstawili krótką scenkę historyczną. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Ważną częścią apelu było wysłuchanie preambuły, czyli uroczystego wstępu do aktu Konstytucji 3 maja. Powagę uroczystości podkreśliła przygotowana dekoracja w barwach narodowych oraz wystąpienie dyrektora szkoły Pana Leszka Steckiego, który podkreślił ważność i doniosłość tego święta. Dla całej społeczności była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Agnieszka Wesołowska