„Biało-czerwone ABC. Program partnerski szkół”

opublikowane: 19 cze 2018, 03:58 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 19 cze 2018, 08:06 ]
W dniach 30.05.-04.06.2018 roku, uczniowie ZSPiP w Witaszycach gościli w Żytomierzu na Ukrainie. Wyjazd był realizowany w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program partnerski szkół”. W pierwszym dniu młodzież została powitana przez panią Wiktorię Laskowską Szczur i gościła w Centrum Polonijnym. W drugim dniu pobytu na Ukrainie, nasza młodzież zwiedzała Żytomierz. Wycieczka odbyła się pod hasłem „ Polski Żytomierz”. Uczniowie zapoznali się z sylwetkami wybitnych Polaków związanych z tym miastem. Młodzież  wysłuchała ciekawych historii związanych z I.J Paderewskim oraz poznała miejsca związane z kompozytorem. Uczniowie mieli też możliwość zapalenia zniczy na grobach rodzin Paderewskich, Moniuszko, Kraszewskich. Odwiedzili też Muzeum Kosmonautyki. W trzecim dniu, młodzież wraz z kolegami i koleżankami z Żytomierza, udała się do Kijowa. Tutaj wzięli udział w akcji „Szczęśliwa Rodzina- Zdrowa Ukraina”. Następnie, wraz z przewodnikiem, zwiedzali Kijów. Poznali miejsca ważne dla narodu ukraińskiego i polskiego m.in. Majdan. W czwartym dniu pobytu, uczniowie wzięli udział w procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Żytomierza. Po południu, młodzież polska wraz z nowymi przyjaciółmi, uczestniczyła w pożegnalnym wieczorku. Zmierzyła swoją wiedzę historyczną z wiedzą uczniów z Ukrainy w quizie historycznym, bawiła się na dyskotece oraz rysowała plakaty Pt. „ Najlepsze wspomnienia z pobytu na Ukrainie”. Następnego dnia rano, młodzież musiała pożegnać się z nowymi przyjaciółmi. Płaczom i przytulaniu nie było końca. W drodze do Polski, grupa zatrzymała się we Lwowie, gdzie młodzież zapaliła 100 zniczy na grobach orląt lwowskich. W Sądowej Wiszni spotkaliśmy się z rodakami z zespołu Lilia z którym Szkoła w Witoszycach nawiązała współpracę. Szczęśliwie wróciliśmy do domu nad ranem w dniu 05.06.2018r.

Agnieszka Wesołowska