Konstytucja 3 Maja

opublikowane: 29 kwi 2018, 13:20 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 29 kwi 2018, 13:21 ]
27 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy III pod opieką p. Jadwigi Bretsznajder przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego oraz hymnu szkoły, po którym odbyła się część artystyczna. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia.
3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację. Konstytucja 3 Maja, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa.Po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 nowej konstytucji ustrojowej, część wpływowej magnaterii nie zamierzała poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję i 14 maja 1792 zawiązała w niewielkim miasteczku Targowicy na kresach konfederację w celu jej obalenia. Jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej.
Król Stanisław August 24 lipca przystąpił do konfederacji targowickiej, oraz polecił zaprzestać działań wojennych.

Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.

Na zakończenie części artystycznej uczniowie klasy I i III przygotowani przez Panie Jadwigę Bretsznajder i Małgorzatę Szylin zatańczyli przepięknie Poloneza.

Po zakończonej części artystycznej wręczono dyplomy ucznia miesiąca marca.

Grupa Kubusie - Wiktor Gil
Grupa Smerfy - Kinga Kurzawa
Kl I - Maciej Kusztra
Kl II - Oliwia Bidzińska
Kl III - Natalia Duchniak
Kl IV - Katarzyna Urbaniak
Kl V - Maciej Mikołajczyk
Kl VI - Karolina Lak
Kl VII- Natalia Przygucka

Serdecznie Gratulujemy!!!

W tym dniu naszą szkołę odwiedziła również Barbara Chrystman - Kurzawa z Nadleśnictwa Góra Śląska, która przeprowadziła krótkie szkolenie  a następnie uczniowie zaopatrzeni w niezbędny sprzęt oraz zapał i ochotę do pracy  przystąpili do sadzenia 100 drzew i w ten sposób uczcili okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 100 drzew na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Lilia Burdziłowska