Międzynarodowy Dzień Puzzli

opublikowane: 13 lut 2022, 23:33 przez witoszyce szkola

W 2022 roku obchody Międzynarodowego Dnia Puzzli przypadły na 29 stycznia (sobota).

Puzzle znają chyba wszyscy. To rozrywka, która potrafi połączyć pokolenia. Polega na składaniu dużego obrazka z malutkich fragmentów o charakterystycznych kształtach. Można je zrobić samemu lub kopić gotowe.

Międzynarodowy Dzień Puzzli znany też jako Międzynarodowy dzień Łamigłówki i Składanki to święto obchodzone od połowy lat 90tych.
Puzzle to gra, problem lub zabawka, która testuje pomysłowość lub wiedzę danej osoby. Zatem Dzień Puzzli to dzień zabaw i gier różnego rodzaju: pasjanse, sudoku, kostka Rubika, zagadki matematyczne i inne zadania umysłowe. Niech każdy wybierze to co lubi.
Puzzle znają chyba wszyscy. To rozrywka, która potrafi połączyć pokolenia. Polega na składaniu dużego obrazka z malutkich fragmentów o charakterystycznych kształtach. Można je zrobić samemu przez pocięcie większego obrazka na małe kawałki. Przyjemność z tego, że pod palcami powstaje na naszych oczach coś, co było wcześniej tylko małymi kawałeczkami, jest nieporównywalna do niczego innego i potrafi wciągnąć na długie godziny!

Jak to się zaczęło?
Twórcą puzzli był John Spilsbury grawer i kartograf z Londynu. Aby ułatwić naukę geografii swoim uczniom, w 1763 roku po raz pierwszy porozcinał mapy wzdłuż granic państw i kazał im dopasowywać je do siebie. Taka forma nauki przyjęła się w całej Anglii i była stosowana też w innych dziedzinach. Obok układanek edukacyjnych dla dzieci zaczęto tworzyć układanki dla dorosłych. Zazwyczaj przedstawiały one jakieś wydarzenia albo znane wtedy osoby.
Poza granice Anglii puzzle rozprzestrzeniły się w XIX wieku. Zaczęto ciąć obrazki na elementy, które nie miały kształtów odwzorowujących rysunek. Coraz bardziej wymyślne kształty podnosiły poziom trudności układanek.

Oto kilka prac wykonanych przez uczniów: