Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Kolorowej Skarpetki w Przedszkolu

opublikowane: 23 mar 2022, 15:48 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 23 mar 2022, 16:10 ]
Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych dzieci, wzbudziły już same przygotowania, które rozpoczęliśmy kilka dni  wcześniej niż kalendarzowe nadejście wiosny. Podczas  spacerów, szukaliśmy oznak nowej pory roku, poznaliśmy piosenki o tematyce wiosennej. Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień... W dniu 21.03.2014r. dzieci z grup Kubusie oraz Smerfy wyruszyły w kolorowym pochodzie na wiejski plac zabaw aby okrzykami pożegnać kukłę Marzannę – symbol  odchodzącej zimy i powitać kolorowym gaikiem Panią Wiosnę. Uśmiechnięte i radosne Dzieci szukały zwiastunów Pani Wiosny!

21 marca przypada także Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Dlatego w tym dniu Nasze przedszkolaki również przyszły ubrane w kolorowe skarpetki nie do pary.

Magdalena Chociaj