Piknik rekreacyjno-historyczny w Arkadii

opublikowane: 12 cze 2018, 09:35 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 13 cze 2018, 11:42 ]

W dniu 7 czerwca 2018 sześcioosobowa drużyna naszej szkoły wzięła udział w pikniku rekreacyjno- historycznym  w Górze mającym na celu  włączenie się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Starostwo Powiatowe w Górze.  Naszą szkołę reprezentowali przewodniczący  klas

Klasa IV- Aleksandra Kubińska / w zastępstwie/

Klasa V-  Zuzanna Ślosarczyk

Klasa VI- Natalia Banasiewicz

Klasa VII- Natalia Przygucka

oraz Antoni Pawłowski z klasy VI i Arkadiusz Gawlik z klasy VII

W trakcie zawodów uczniowie mieli okazje wykazać się zarówno wiedzą historyczną jak i sprawnością fizyczną, łącząc zabawę i sport upamiętniali ważne wydarzenia z bogatej historii naszej Ojczyzny. Poniżej / cytując stronę Powiatu/ przedstawiamy szczegółowy opis konkurencji.

Stanowisko I „Pozwól, że się przedstawię”
W trakcie rozwiązywania zadania na stanowisku pierwszym zespół losował pakiet, w którym znajdowały się 3 portrety ojców niepodległości- Dla nas  to by  Józefa Piłsudski,  Józefa Hallera i  Józefa Dowbor – Muśnickiego.

Stanowisko II „Oddajmy im głos”

Drużyny losowały numer, pod którym kryła się krótka prezentacja audio mowy jednego z bohaterów walk o niepodległość w wieku XX.  Nasza drużyna wylosowała postać Karola Wojtyły..

.Stanowisko III Puzzle
Przy stanowisku trzecim drużyny losowały puzzle, z których układały obraz związany z walką o niepodległość Rzeczypospolitej - bez problemu ułożyliśmy Godło Polski.

Stanowisko IV „Gdzie mamy tego szukać ?„
Przy stanowisku czwartym drużyny na mapie II Rzeczypospolitej dopasowywały wylosowane trzy obrazy związane z walkami lub grą dyplomatyczną toczącą się o granice rodzącej się Polski.   Wylosowaliśmy Warszawę,  Katowice i  Wilno.

Stanowisko V „… piosenka musi posiadać tekst”
Na tym stanowisku drużyny otrzymywały teksty piosenek powstałych na początku pierwszych dekad wieku XX związanych z walka o niepodległość.  – bez problemu ułożyliśmy tekst „Pierwszej Brygady”.

Stanowisko VI „ Obraz z powstania”
Zespoły wykonywujące zadania na tym stanowisku musiały na podstawie znanych dzieł polskiej sztuki nazwać powstania narodowe z lat 1768 do 1944. Naszym zadaniem było rozpoznać Powstanie Styczniowe.

Stanowisko VII „Krótka nota biograficzna”
Drużyny zapoznawały się z krótką biografia walczących o niepodległość, następnie odgadywały o kim mowa. Zespół losował jedną biografię – dla nas Wincentego Witosa.
Kolejne 5 stanowisk polegało na sportowych konkurencjach, a były nimi:
1. Skakanka;
2. Sztafeta wahadłowa ze „śrubami”;
3. Sztafeta wahadłowa „ Rozbierz się i ubierz”;
4. Rzut do kosza;
5. Kręgle butelkowe.

W trakcie zawodów uczniowie mieli okazje wykazać się zarówno wiedzą historyczną jak i sprawnością fizyczną , łącząc zabawę i sport upamiętniali ważne wydarzenia z bogatej historii naszej Ojczyzny.

Czesława Zabłocka