Wycieczka do kina

opublikowane: 25 wrz 2019, 11:33 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 25 wrz 2019, 12:15 ]
plakatp
    25 września uczniowie klas V-VIII udali się na wycieczkę do kina w Górze na film pt.: "Piłsudski" w reżyserii Michała Rosy. Film opisuje wielką postać z kart historii Polski - Marszałka Józefa Piłsudskiego - i dzieje powołanych przez niego Legionów. Opowiada on o życiu Ziuka od ucieczki ze szpitala psychiatrycznego w Petersburgu – gdzie późniejszy Komendant trafił, gdyż udawał chorobę psychiczną – aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Józef Piłsudski nie był ani pierwszym, ani jedynym, który na przełomie XIX i XX wieku głosił konieczność przygotowywania społeczeństwa polskiego do takiego momentu historycznego, w którym trzeba będzie, jak mówił, położyć polski miecz na szali zmagań wielkiej europejskiej wojny i wykorzystać ją do walki o niepodległość Polski. Był jednak jedynym, który przekuł tę  ideę  w czyn zbrojny.
Film ten wpisuje się w ważne dla młodego pokolenia dyskusje o patriotyzmie, szacunku do bohaterów narodowych, szukaniu autorytetów.