Aktualności‎ > ‎

"Poznaj Polskę"

opublikowane: 9 gru 2021, 00:32 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 10 gru 2021, 04:59 ]
W środę 8 grudnia grupa uczniów z klas IV – VIII naszej szkoły wzięła udział w przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, którego celem jest wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Dzięki środkom z programu uczniowie mogli poznać miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski, ważne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości. 

Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w największym na Dolnym Śląsku i trzecim co do wielkości w Polsce Zamku Książ, gdzie  poznaliśmy  dzieje zamku zarówno za czasów arystokratycznej rodziny von Hochberg, jak i w trakcie burzliwego okresu II Wojny Światowej. Trasa przebiegała przez najpiękniejsze sale reprezentacyjne oraz pomieszczenia zamkowe przebudowane przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). 

Następnie odwiedziliśmy jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej i atrakcję turystyki przemysłowej - Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia („Thorez”). Zwiedzanie odbyliśmy z byłymi górnikami w roli przewodników, poznaliśmy blisko dwa i pół kilometra kopalnianych budowli i zakamarków, m.in. chodnik podziemny, kuźnię, maszyny wyciągowe i hale tokarek. W tym doskonale zachowanym kompleksie poprzemysłowym zawiera się wiedza o historii i kulturze górnictwa węglowego.

Ta  podróż śladami historii i techniki pozwoliła naszym uczniom w niezwykle atrakcyjny sposób aktywnie pozyskiwać wiedzę, a także  zdobyć, utrwalić i poszerzyć informacje z różnych dziedzin życia.


                                                                                                                  Marta Hołownia-Dziewic
https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58


Comments