PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

opublikowane: 9 cze 2016, 03:36 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 9 cze 2016, 03:41 ]

W roku szkolnym 2015/2016  grupa „Smerfy” przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego ,,Czyste powietrze wokół nas".

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie          w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu oraz wyrażenie zgody na udział dziecka w programie. Dzieci przekazały rodzicom ulotkę – „List do rodziców” z prośbą i podziękowaniami za niepalenie papierosów w ich obecności.

Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:
-,,Wycieczka po okolicy przedszkola”
-„Co i dlaczego dymi?”
-„Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”
-,,Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”
- ,,Jak unikać dymu papierosowego?”

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych zajęciach. Dodatkowo w ramach realizacji zagadnień programu , zorganizowany został kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów.

Odbyło się również  spotkanie z pielęgniarką szkolną, w czasie którego przedszkolaki dowiedziały się o szkodliwości palenia papierosów dla zdrowia. Uczestniczyły także                 w spotkaniu ze strażakami. Poznały przyczyny powstawania pożarów, miedzy innymi rzucanie niedopałków.
Na zakończenie realizacji programu odbył się przemarsz antytytoniowy pod hasłem ,, Nie pal przy mnie”. Dzieci  z zielonymi i białymi  balonikami maszerowały ulicą i  apelowały do dorosłych, próbowały zniechęcić ich do nikotyny. W czasie pochodu dzieci obdarowywały
 napotkanych przechodniów znaczkami ,, Nie pal przy mnie proszę”, nawołującymi do rzucenia palenia.

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły swoją wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, wiedzą już  w jaki sposób zachować się, gdy w ich obecności ktoś zapali papierosa.

Maria Kołtowska