REALIZACJA PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS" W PRZEDSZKOLU - GRUPA "SMERFY"

opublikowane: 4 cze 2020, 13:36 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 4 cze 2020, 13:45 ]
W  roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Górze po raz kolejny przystąpiło do realizacji programu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”.

Celem programu było:

•   zwiększenie poziomu wiedzy na temat skutków palenia papierosów
  •   wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu
  •   zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym tytoniowy

Do programu przystąpiły dzieci 5-6 letnie z grupy "Smerfy" wraz z rodzicami.

Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu. Rodzice otrzymali także list zawierający wskazówki jak wspierać swoje dziecko i działania podejmowane w przedszkolu.

Koleją formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej: Wycieczka – poszukiwanie źródeł dym, „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”.

Realizując zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu podczas wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując plakaty dotyczące źródeł dymu. Prace zostały umieszczone w kąciku dla rodziców. Dzieci ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty. Przedszkolaki śpiewały piosenkę o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, bawiły się w zabawę w kwiaty, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem a jak kiedy ktoś nagle wtargnął do ogrodu i zapalił papierosa.

Ponadto w  ramach realizacji programu pielęgniarka szkolna przeprowadziła  zajęcia na temat szkodliwości palenia papierosów. Dzieci wykonywały również prace plastyczne mówiące o szkodliwości palenia oraz o zdrowym trybie życia.

Podczas trwania zajęć przedszkolaki usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia. Program spełniał ważną rolę w wychowaniu zdrowotnym dzieci, gdyż przekazywał wiedzę, ukazywał sposoby radzenia sobie z problemem oraz kształtował u dzieci postawy ochrony własnego zdrowia.

M. Kołtowska