Aktualności‎ > ‎

Rodzina polonijna

opublikowane: 5 sty 2018, 13:51 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 5 sty 2018, 14:04 ]
U
czniowie z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta  w Witoszycach  uczestniczy w realizacji projektu  Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół”, który  jest  współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.

 Projekt „ Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół” jest programem  dwuletnim, obejmuje lata kalendarzowe 2017 i 2018.

Współpraca szkół jest realizowana :

a) online, przy pomocy istniejących portali, stron internetowych i mediów społecznościowych, które umożliwiają współpracę pomiędzy szkołami, uczniami i nauczycielami,

 b) poprzez wyjazdy edukacyjne uczniów i nauczycieli do partnerskich szkół zaplanowane tylko w jednym roku dwuletniej współpracy,

c) z wykorzystaniem multimediów.

Celem realizowanego projektu jest przede wszystkim nawiązanie i wzmocnienie stałych partnerskich relacji pomiędzy gronem pedagogicznym, uczniami szkół funkcjonujących w systemie oświaty Ukrainy oraz szkół sobotnich funkcjonujących przy organizacjach polonijnych oraz wspólne przygotowanie się do obchodów 100 rocznicy Dnia Niepodległości Polski. Poznanie przez uczniów szkół w Polsce polskiego dziedzictwa za granicą w szczególności na Ukrainie.

         W ramach projektu do Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta Witoszycach przyjechała młodzież Polskiej Szkoły Sobotnio – niedzielnej im. I.J.Paderewskiego  Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. Wspólnie realizowaliśmy program poświęcony 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Program obejmował integrację dzieci, nauczycieli i społeczeństwa oraz wycieczki historyczne do miejsc pamięci w Poznaniu, Wrocławiu i Górze. Poznań odwiedziliśmy 27 grudnia 2017r. wspólnie z młodzieżą z Ukrainy zwiedzaliśmy: Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu, Bazylikę Archikatedralną św. Piotra    i Pawła, stare miasto, podziwialiśmy słynne poznańskie koziołki. Po powrocie   z wycieczki grupa polsko – ukraińska wraz z opiekunami w ramach integracji udaliśmy się na nowo otwarte lodowisko w Górze zabawa była wyśmienita. Do Wrocławia pojechaliśmy następnego dnia czyli 28 grudnia 2017r. realizację programu rozpoczęliśmy od Panoramy Racławickiej, muzeum sztuki, stary rynek i oczywiście udaliśmy się do galerii na zakupy. Wcześniej spotkaliśmy się z Członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego Panem Tadeuszem Samborskim. Uczniowie również ćwiczyli swoje umiejętności posługiwania się językiem polskim w rozmowach z naszymi uczniami, wspólnie śpiewali kolędy, uczestniczyli w lekcji historii poznając historię ojczyzny. Młodzież z Ukrainy uczestniczyła we mszy św w Górze w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Za mile spędzony czas nawiązanie nowych znajomości, przyjaźni serdecznie dziękujemy Pani Wiktorii Laskowskiej Szczur Prezes Związku Polaków na Ukrainie opiekunom dzieci z Polski i Ukrainy, Pani Prezes Fundacji Wolność     i Demokracja z Warszawy. Burmistrz Góry Pani Irenie Krzyszkiewicz dziękujemy za wspieranie naszych działań mających na celu integrację i pomoc naszym rodakom za wschodnią granicą oraz przekazane upominki. Serdeczne podziękowania dla Pani Katarzyny Maksymczuk Sołtys wsi Chróścina za udostępnienie pomieszczeń w domu Ludowym w którym dzieci z Witoszyc i Żytomierza spożywali śniadania i wspólne kolacje oraz za słodkie upominki. Gorące podziękowania dla Pani Joanny Nakonecznej za przygotowanie wyśmienitego ciasta. Specjalne podziękowania kierujemy do  Pani Teresy Pusz, Wandy Szłabczyńskiej, Magdy Leśniarek za przygotowywanie pysznych śniadań  i kolacji.
https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58

Comments