Aktualności‎ > ‎

Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego

opublikowane: 24 lis 2017, 13:48 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 24 lis 2017, 13:51 ]


Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego

Zułów – Rossa Wielkie Święto Odrodzenie Państwa Polskiego na Litwie


       Delegacja akcji „Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia” w skład której wchodzili wolontariusze dolnośląskich i opolskich szkół wraz z dyrektorami, nauczycielami i opiekunami w dniu 10.11.2017r uczestniczyła we Mszy Świętej w Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej       w Wilnie. Na zaproszenie Pani Grażyny Orłowskiej Sondej redaktor TVP3 Wrocław Prezes Studia Wschód  naszą gminę reprezentował Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach Leszek Stecki. W późnych godzinach wieczornych w miejscowości Powiewiórka w kościele w którym ochrzczony został Józef Piłsudski delegacja uczestniczyła we Mszy Świętej odprawionej przez ks. Dariusza Stańczyka który przybył na te uroczystości z dalekiej Syberii. Oprócz nas w mszy świętej uczestniczyli polscy harcerze, młodzież z Litwy, motocykliści Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego.

 11 listopada 2017r. rozpoczęliśmy obchody 99 rocznicy Odzyskania Przez Polskę  Niepodległości w Zułowie, miejscu w którym 5 grudnia 1867 roku na świat przyszedł Józef Piłsudski. Po godzinie 5 czasu Litewskiego kiedy to Wileńszczyzna spowita była ciemnościami zgromadziliśmy się aby wziąć udział w XIII Sztafecie Niepodległości, po odśpiewaniu czterech zwrotek Hymnu Państwowego, zapaleniu zniczy, złożeniu kwiatów rozpoczęła się Dwudziesta Trzecia Sztafeta Niepodległości. Nasza grupa przejęła flagi polski i flagę Litwy na 20 kilometrze, osobami przejmującymi byli Tomasz Kozłowski Nauczyciel z Karpacza, Bożena Muzyka Dyrektor Szkoły z Jugowa, Leszek Stecki Dyrektor Szkoły z Witoszyc  gmina Góra. Do pokonania mieliśmy około 67 km, w strugach deszczu i przejmującym zimnie podążaliśmy do Wilna na cmentarz Roossa  miejsce na którym spoczywa wielu legionistów, miejsce szczególnie ważne dla Polaków mieszkających na Litwie jak i w Polsce. To tu na Rossie znajduje się Mauzoleum Matki i Serce Syna. Inicjator sztafety ks. Dariusz Stańczyk tymi słowami zwrócił się do nas „To jest największy dar , który pielęgnuje nasza ojczyzna przez 99 lat. Czujcie się, że jesteście twórcami silnej nowej, niepodległej Polski. Niech ta niepodległa dzisiaj zatriumfuje przez ten wspaniały bieg do Wilna na Rossę” Tuż przed godziną 12 czasu Litewskiego i rozpoczęciem uroczystości dobiegliśmy na Rossę niosąc 123 metrową  biało czerwoną flagę. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzej Dudy głos zabrała Ambasador RP Pani Urszula Doroszewska. Po przemówieniach wiązanki pod Mauzoleum Matki i Serca Syna składali przedstawiciele, władz, samorządów, szkół , instytucji polskich, kombatantów. Wiązankę kwiatów w imieniu Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz,  uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców Gminy Góra złożył Leszek Stecki. 

            Składam serdeczne podziękowania dla  Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz za umożliwienie mi uczestnictwa w tak ważnym dla Polaków wydarzeniu i wspieranie inicjatyw patriotycznych. Obecność moja wśród delegacji akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia napawa mnie dumą. Serdeczne podziękowania kieruję na ręce Dyrektorów Placówek Oświatowych gminy Góra, za włączenie się placówek kierowanych przez nich w akcję Podaruj Znicz. Dziękuję Pani Anecie Śliwiak kwiaciarnia Hortensja  i Pani  Elżbiecie Pończocha za przekazanie wiązanek z kwiatów biało – czerwonych które zostały złożone w hołdzie poległym legionistom  na Ukrainie i Litwie.

Leszek Stecki

opiekun wolontariuszy
https://goo.gl/photos/69kxUvquy5CDNsW58


Materiał z pobytu dostępny jest pod adresem:

https://1drv.ms/f/s!ApAvRGiE6HG1iU-xNq6HbcqIjZfi

https://www.youtube.com/watch?v=frdO-ZsOb4A

http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/218697-swieto-calej-polskiej-wspolnoty-obchody-11-listopada-na-rossie

https://www.youtube.com/results?search_query=zułów+rossa+Polskis+święto+niepodległości+w+wilnie+

https://www.youtube.com/watch?v=wjG3XBGnO4k


 

Comments