Sprzątanie Świata 2016

opublikowane: 20 wrz 2016, 03:03 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 20 wrz 2016, 03:04 ]

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.

23. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA przebiega pod hasłem

„Podaj dalej... drugie  życie odpadów”.

Głównym przesłaniem akcji jest:

- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,

- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,

- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

Zgodnie z tym hasłem uczniowie szkoły wykonali różne przedmioty z odpadów, które cieszą oko,  stanowią okazję do zastanowienia się nad ilością produkowanych każdego dnia odpadów. Uczniowie uruchomili wyobraźnię i wykonali wiele pięknych przedmiotów, największe dzieło jest wykonane przez naszych najmłodszych, dzieci z grupy ”Kubusie”. Serdecznie gratulujemy!

Po południu zaplanowano pierwszy etap akcji „Ratujemy kasztanowce”. Chętni uczniowie szkoły oraz mieszkańcy wsi zebrali się na alei kasztanowej, aby tradycyjnie w dniu Sprzątania Świata, rozpocząć grabienie opadłych liści kasztanowców. Humory uczniów i pogoda dopisała zarówno  rano, jak i po południu, cele zostały osiągnięte, posprzątaliśmy wiele okolicznych terenów.

Kolejną akcję grabienia liści planujemy przeprowadzić na początku października.

Czesława Zabłocka