Warsztaty detektywistyczne

opublikowane: 12 cze 2019, 02:27 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 12 cze 2019, 08:24 ]
Dzisiaj w naszej szkole gościł Dariusz Rekosz, autor m.in. książek przygodowo-detektywistycznych dla dzieci i młodzieży. Z pisarzem mieli okazję spotkać się uczniowie klasy VII. Spotkanie zorganizowała Pani Danuta Biernacka, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Górze. Przedstawiła Dariusza Rekosza jako autora prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii i kryminałów dla dorosłych.  Autor natomiast zażartował, że nie jest pisarzem, bo ma na koncie tylko 30 książek i 20 audiobooków. Przyznał, że z wykształcenia jest informatykiem.

Spotkanie odbyło się w formie warsztatów detektywistycznych, które poprzedziła krótka prezentacja multimedialna, w której autor podkreślił: „piszę i czytam książki”. Uczniowie mogli zobaczyć pisarza na fotografiach w ciekawym stroju lub ze znanymi osobami, w różnorodnych miejscach. Jak przystało na autora prozy detektywistycznej, gość poprowadził warsztaty z szyfrowania i rozszyfrowywania wyrazów. Uczniowie zapoznali się więc z tajnikami najprostszych szyfrów, szyfru z przesunięciem oraz szyfru tablicowego. Dowiedzieli się także, w jaki sposób szyfry łamią kryptolodzy. Musieli samodzielnie zaszyfrowywać i odszyfrowywać różne hasła.

Dariusz Rekowski nagrodził aktywnych przyszłych detektywów audiobookiem i książkami z autografem.

Lilia Burdziłowska