Wycieczka do Gross Rosen

opublikowane: 22 lis 2021, 03:25 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 22 lis 2021, 05:23 ]
18.11.2021 roku uczniowie ZSPiP w Witoszycach wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Rogoźnicy. Zwiedzili tam obóz koncentracyjny w Gross Rosen. Zwiedzanie rozpoczęli od
projekcji filmu historycznego przygotowanego w oparciu o wspomnienia i relacje byłych więźniów. Następnie wraz z przewodnikiem, przeszli do ekspozycji muzealnych i na teren obozu koncentracyjnego. Zobaczyli miejsce kaźni tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Obóz w Gross Rosen. powstał w sierpniu 1940 roku, w którym więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych powodowały duża śmiertelność, a KL Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych. Pobyt w obozie był doskonałą lekcją historii dla młodzieży.

Agnieszka Wesołowska