Wymiana międzyszkolna w ramach projektu „Biało Czerwone ABC. Program Partnerstwa Szkół”.

opublikowane: 27 cze 2019, 00:11 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 28 lip 2019, 15:53 ]
W dniach 09.06 -13.06.2019 r. nasza szkoła gościła uczniów z Sądowej Wiszni na Ukrainie wraz z dwiema swoimi nauczycielkami  Panią Irena Bechtą oraz Pani Maria Czarną w  ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program partnerski szkół”.

Nasi goście spali u polskich rodzin: w Witoszycach, w Radosławiu, Chróścinie oraz w Górze, dzięki czemu mogli lepiej poznać nasz kraj, kulturę i  nasze obyczaje. W projekcie wzięło udział 30 uczniów partnerskich szkół. Objazd historyczny rozpoczęliśmy od: Głogowa- Poznania -Rogowa -Biskupina i zakończyliśmy w Gnieźnie.

W pierwszym dniu młodzież wraz z opiekunami i rodzicami zostali przywitani przez Panią Burmistrz  Góry Ireną Krzyszkiewicz oraz Starostę Góry Kazimierza Boguckiego  w Urzędzie Gminy Góra.

Po zakończeniu spotkania uczestnicy udali się autokarem do Głogowa, gdzie odbyło się spotkanie z przewodnikiem oraz z Panem Jerzym Akielaszkiem, Zdzisłewem Lewandowskim, Piotrem Paliszkiewiczem, Janem Stelmaszczykiem  ze Stowarzyszenia „Głogowska Edukacja Kresowa” pod Kolegiatą.  Następnie  udaliśmy się do Ratusza na spotkanie z Panem Rafaelem Rokaszewiczem Prezydentem Głogowa, który opowiedział dzieciom o historii Głogowa oraz  jak Głogów wyglądał po wojnie i zachęcał do zwiedzania miasta. Podczas spotkania Pan Prezydent wręczył Pani Dyrektor Irenie Bechcie z Sądowej Wiszni oraz Dyrektorowi Panu Leszkowi Steckiemu z Witoszyc sadzonki drzewka fasolowego.Na zakończenie dzieci z Sądowej Wiszni zaśpiewały  2 piosenki pt„ Polskie kwiaty” oraz „Hej sokoły”. Ponadto młodzież miała możliwość  zwiedzić miastomin. Kolegiatę, sukiennice, podziemia kościoła Bożego Ciała, ruiny kościoła św. Mikołaja oraz  panoramę Głogowa z wieży ratuszowej i poznać historię Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa. Następnie Pan Jan Hłubowski oprowadził dzieci do miejsca posadzenia drzew z okazji imienin Jana z Głogowa. Po obiedzie dzieci pojechały na basen w Głogowie, gdzie czekało na nas wiele atrakcji.

Następnego dnia młodzież wraz z opiekunami wyjechała na dwudniową wycieczkę  do Poznania. Z samego rana zaczęliśmy zwiedzanie od  Bramy Poznania. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy zarówno o początkach państwa polskiego, jak i o historii Ostrowa Tumskiego, na którym wzniesiono poznańską Katedrę.

Podczas pobytu na rynku w Poznaniu odbyło się  spotkanie z przewodnikiem "Detektywi historii". Motywem przewodnim było „śledztwo”-zabawa, jakie przewodnik – detektyw przeprowadził wraz z grupą pomocników, aby odkryć historię miasta. Lekki, żartobliwy ton przewodnika oraz używane przez niego gadżety sprawiały, że podczas wycieczki dzieci uczyły się poprzez zabawę, a co najważniejsze – nie nudziły się! Historia Poznania, jaką poznawali pomocnicy detektywa, ożywiana była za pomocą rekwizytów związanych z danym miejscem. Dla przykładu – miejsce przy pręgierzu, dawniej gdzie kat miejski wymierzał kary, pokazywano narzędzia jego pracy, a mali detektywi- uczniowie zgadywali do czego dane przedmioty służyły. Towarzyszyły temu ogromne emocje i ekscytująca rywalizacja. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, za co otrzymali dyplomy.

Po południu, młodzież polska wraz z nowymi przyjaciółmi z Ukrainy udała się na zakwaterowanie w hotelu a wieczorem udaliśmy się do Galerii Browar, do restauracji McDonald.

Podczas pobytu następnego dnia pojechaliśmy do Zaurolandii (Parku Dinozaurów) w Rogowie k/Gniezna. Dzieci zobaczyły postacie wielu gatunków gadów prehistorycznych i dinozaurów (wykonanych z tworzywa sztucznego), które do tej pory widziały tylko w książkach lub telewizji oraz usłyszały dużo ciekawych informacji o życiu tych zwierząt. Zachwycały się wielkością zwierząt, mogły ich dotknąć i zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia. W parku dzieci czuły się bardzo swobodnie, chętnie spacerowały i chciały zobaczyć jak najwięcej. Pobyt w Parku Dinozaurów dostarczył im wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu w pobliżu jeziora.

Następnie zwiedzaliśmy najstarszy Rezerwat Archeologiczny w Polsce– Biskupin. Mogliśmy tam poznać całą historię  osady biskupińskiej, jak rozwijało tam się życie, jak ludzie borykali się z problemami życia codziennego. Po kilku wyczerpujących godzinach wyruszyliśmy do Gniezna. W drodze powrotnej było bardzo wesoło-śpiewaliśmy w autokarze. W pierwszej kolejności zostaliśmy oprowadzeni wokół katedry św. Wojciecha. Następnie zobaczyliśmy drzwi gnieźnieńskie, na których została ukazana hagiografia św. Wojciecha, nasz kolega Szymon zakołatał kołatką owych drzwi. W dalszej kolejności weszliśmy do środka katedry. Wewnątrz zobaczyliśmy wiele zabytków w tym płaskorzeźbę Wita Stwosza i miejsce, w którym modlił się Otton III. Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Zmęczeni, ale pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do Witoszyc, gdzie czekała na nas kolacja z zaproszonymi gośćmi z Głogowa  oraz zasadzenie drzewa fasolowego.Na zakończenie wszystkie dzieci dostały upominki od Dyrektora Szkoły Leszka Steckiego.

Dla wszystkich jej uczestników z pewnością była to niezapomniana lekcja historii, które zacieśniła więzy pomiędzy nami i ukraińskimi przyjaciółmi.Serdeczne podziękowanie dla opiekunów: Lucyny Sozańskiej i Mateusza Zmudy.

Lucyna Sozańska