Zajęcia edukacyjne w Myśliborzu

opublikowane: 30 wrz 2016, 12:11 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 30 wrz 2016, 12:22 ]
            W dniach 27-28 września 2016 r. uczniowie  Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach wzięli udział w dwudniowych  zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra” w Myśliborzu, do wyjazdu zostało  również zaproszonych kilkoro uczniów, wraz z opiekunem,  z zaprzyjaźnionej szkoły w Glince.

W pierwszym  dniu uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i rotacyjnie uczestniczyli w zajęciach poświęconych fotosyntezie, badaniu czystości wody, pobieraniu próbek organizmów wodnych i rozpoznawaniu ich pod mikroskopem.Obiad w restauracji, spacer po okolicy,  gry w ping ponga,  badmintona, siatkówkę i wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek, a na zakończenie chóralne śpiewy dopełniły atrakcji pierwszego dnia wycieczki.

Drugi dzień zajęć rozpoczęto  smacznym  śniadaniem w restauracji. Na  godz. 9:30  wyznaczone było  spotkanie w sali muzealnej Centrum, w którym  uczniowie zobaczyli wiele eksponatów zwierząt, spreparowanych jeszcze przed drugą wojną światową, oraz  mnóstwo okazów współczesnych. Następnie wyruszyli na zajęcia terenowe,  w celu poznania  walorów  przyrodniczych  Wąwozu Myśliborskiego. Część praktyczna zajęć polegała na wypełnieniu karty pracy, w której do wybranego gatunku drzewa dopasowywali  odpowiedni liść lub owoc.

Wspólne grupowe zdjęcia i podziękowania dla pracowników centrum Edukacji Ekologicznej zakończyły nasz pobyt w Myśliborzu.  Kolejny etap wycieczki to zwiedzanie unikatowego w skali światowej Kościoła Pokoju w Jaworze. Ciekawostką jest fakt, że ta budowla powstała w ciągu jednego roku, wykonana jest z materiałów nietrwałych: słomy, drewna i gliny, piasku  i może pomieścić sześć tysięcy osób, dzięki czterem kondygnacjom empor. Spacer po zabytkowym rynku pod  jaworskimi sukiennicami był ostatnim punktem programu . Pobyt w Centrum, fascynujące zajęcia, atrakcje przyrodnicze i turystyczne przekonały uczniów, że uczenie się może dawać  wiele satysfakcji i sprawiać dużo radości.

Czesława Zabłocka

Lilia Burdziłowska