Zielona szkoła- Pobierowo

opublikowane: 28 cze 2022, 07:49 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 28 cze 2022, 13:59 ]
W dniach od 04.06-10.06.2022 roku 30 uczniów ze szkoły w Witoszycach i w Glince uczestniczyło  w wyjeździe do Pobierowa na Zieloną Szkołę wraz z opiekunami. Program, który realizowaliśmy był bardzo bogaty. Każdy dzień spędziliśmy bardzo pracowicie.

Pierwszy dzień pobytu był przeznaczony na plażowanie i kąpiel w morzu. Wieczorem uczniowie obserwowali zachód słońca.

Następnego dnia odwiedziliśmy Międzyzdroje. Pobyt rozpoczęliśmy od spaceru po molo, a  następnie popłynęliśmy w dwugodzinny rejs statkiem do Heringsdorf w Niemczech. Po zejściu zwiedzaliśmy miasto. W tym dniu w Niemczech było święto i mogliśmy podziwiać różne występy artystów.

Heringsdorf - miasto i zarazem popularny letni ośrodek wypoczynkowy w północno-wschodnich Niemczech, położony na wyspie Uznam. Dumą miasteczka jest okazałe molo, drugie co do wielkości (po Sopockim) w Europie. Po trzygodzinnym spacerze popłynęliśmy z powrotem do Polski i autokarem udaliśmy się  do Pobierowa.

Kolejnego dnia pojechaliśmy autokarem do Trzęsacza. Dużą atrakcją dla dzieci był  przejazd kolejką wąskotorową z Trzęsacza do Niechorza. Po drodze zwiedzaliśmy napotkane miejscowości tj. Rewal, Pogorzelica, Niechorze.

W środę na plaży odbył się Dzień Olimpijczyka. Był to dzień bardzo pracowity. Uczniowie zmagali się z różnymi konkurencjami sportowymi, przy tym dobrze się bawili. Pogoda mam dopisała  i przy okazji korzystaliśmy  z morskiej kąpieli.

Kolejnym przystankiem była wycieczka do Świnoujścia. Zwiedziliśmy Fort Zachodni. Jest to obiekt którego budowa zaczęła się w 1856. Fort w miarę rozwoju techniki obronnej był stopniowo przebudowywany i rozbudowywany w celu dotrzymania ówczesnych standardów. Obecnie na terenie twierdzy można zobaczyć miedzy innymi kolekcje najróżniejszych przedmiotów znalezionych w obrębie Świnoujścia (wyposażenie żołnierzy kriegsmarine oraz Wehrmachtu, sprzęt wojskowy z okresu drugiej wojny światowej. Ciekawostką jest znajdująca się tam  bluza mundurowa jednego z żołnierzy niemieckich, który służył właśnie w tym forcie w czasie II wojny światowej. Uczniowie mogli zobaczyć magazyn broni i amunicji z oryginalnymi drzwiami pancernymi, a także działko przeciwlotnicze.   Dużą atrakcją dla dzieci było wejście na działa  armatnie.

Następnie udaliśmy się do pracowni  Państwa Zielińskich, która  znajduje się w XIX-wiecznym bunkrze w sąsiedztwie Fortu Zachodniego w Świnoujściu, tuż przy plaży. Można tam było podziwiać piękne obrazy oraz perfekcyjnie wykonane ikony oraz wyrzeźbione kolie, pierścienie, bransoletki oraz  kolczyki z bursztynów.

Wielu niesamowitych wrażeń wszyscy mogli doznać obserwując zachody słońca,
a niektórzy również jego wschód. Wielką przyjemnością były spacery brzegiem morza, zbieranie bursztynów i muszelek.

Na plaży zbudowaliśmy niepowtarzalne rzeźby w piasku – żółwie, żyrafy, krokodyle, słonie, wulkany, zamki otoczone fosami. Plaża była naszym  miejscem niecodziennych spotkań.

W ostatnim dniu udaliśmy się na plażę, aby pożegnać się z morzem.  Potem podziękowaliśmy kierownikowi ośrodka i pracownikom za miłe przyjęcie i smaczne posiłki. Zebrane kamienie i muszelki oraz zakupione pamiątki będą przypominały nam Zieloną Szkołę  w Pobierowie.

Siedmiodniowy pobyt w tej pięknej nadmorskiej miejscowości dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Stworzył okazję do integracji, zdobywania doświadczeń
i odkrywania nowych miejsc. W drodze powrotnej  zatrzymaliśmy się w MacDonaldzie. Wszyscy byli zadowoleni i wróciliśmy  szczęśliwie do swoich domów.

Lucyna Sozańska