Zielona Szkoła w Chorwacji c.d.

opublikowane: 4 cze 2019, 03:16 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 4 cze 2019, 03:28 ]
  W środę 29 maja uczestnicy Zielonej Szkoły  wybrali się na kolejną wyprawę. Tym razem celem był Park Narodowy Krka. W tym celu uczniowie udali się autokarem do Skradliny a stamtąd statkiem dotarli do parku. Park Narodowy Krka to jedno z najbardziej znanych i odwiedzanych przez turystów miejsc na mapie Chorwacji. Co roku niezliczona ilość turystów, odwiedza malownicze kaskady i liczne wodospady Krka, pomiędzy którymi znajdują się drewniane kładki, po których można się poruszać. Uczniowie przemierzali kolejne ścieżki, podziwiając rozległe wodospady z wielu punktów widokowych. Było mnóstwo okazji do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć. Pełni wrażeń wrócili do Pakostane, gdzie przygotowywali się do czekającej ich w czwartek gry miejskiej.  Znajomość uliczek miasta, jego  charakterystycznych budynków oraz elementów krajobrazu okazała się kluczem do wykonania szeregu zadań zaszyfrowanych alfabetem Morse'a w czwartkowej grze miejskiej. Podczas zadań uczniowie robili zdjęcia wskazanych miejsc, odszukiwali ukryte elementy reklamowe w mieście oraz liczyli palmy. Gra miejska trwała kilka godzin i dostarczyła uczniom wielu wrażeń.

Po obiedzie uczestnicy Zielonej Szkoły udali się autokarem do odległego o 45 km Zadaru, zwanego "Małym Rzymem". Podobieństwo do Wiecznego Miasta było widoczne na każdym kroku. Przewodnikiem była p. Sandra, Chorwatka polskiego pochodzenia, mieszkająca w Zadarze, która w malowniczy sposób przedstawiła historię miasta, którego początki sięgają 1000 r. p.n.e. Uczniowie zobaczyli ruiny Forum Romanum, z którego kamień posłużył jako budulec trzech okolicznych kościołów, obejrzeli bramę miasta z płaskorzeźbą Lwa św. Marka oraz park miejski i Plac Pięciu Studni. Uczniowie przeszli ulicą Szeroką, główną ulicą handlową Zadaru. Niesamowitych wrażeń artystycznych dostarczyły wodne organy, których uczniowie wysłuchali na nadmorskiej promenadzie.

Ostatni dzień pobytu był przeznaczony na plażowanie i kąpiel w morzu. Wieczorem uczniowie udali się na pobliski punkt widokowy, aby obejrzeć piękny zachód słońca i tym samym pożegnać uroczą Dalmację. W sobotni poranek uczestnicy wyprawy, zaopatrzeni w liczne pamiątki, wyruszyli w drogę powrotną przez Słowenię, Austrię i Czechy do domu.

Wszyscy uczestnicy Zielonej Szkoły byli oczarowani Chorwacją. Atrakcji było co nie miara, nie sposób ich wszystkich wymienić i opisać! To co zobaczyli, to co zrozumieli i tego czego doświadczyli nie da się nauczyć z żadnej książki, ani podręcznika. Tam trzeba było być i samemu to przeżyć. Samemu doświadczyć, by zrozumieć lepiej. Po wizycie w pięknym Pakostane pozostają uczniom wspomnienia, niezapomniane wrażenia, no i oczywiście nowi przyjaciele, z którymi będą wspominać Zieloną Szkołę.