Zielona Szkoła w Szklarskiej Porębie

opublikowane: 12 cze 2017, 01:40 przez witoszyce szkola   [ zaktualizowane 12 cze 2017, 01:43 ]
W dniach 29 maja – 3 czerwca 2017 r. 38 uczniów ze szkoły w Witoszycach i w Glince uczestniczyło w wyjeździe do Szklarskiej Poręby na Zieloną Szkołę. Opiekę sprawowało 4 wychowawców. Sześciodniowy pobyt w pięknej górskiej miejscowości dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Stworzył okazję do zdobywania doświadczeń, poznawania nowych miejsc, integracji grup. Nowością był także sposób zapisywania tego co przeżyliśmy każdego dnia. Jedni uczestnicy prowadzili dziennik, w którym krótko zapisywali to, co się wydarzyło, druga grupa za pomocą rysunku ilustrowała najważniejsze doświadczenia.

Program, który realizowaliśmy, był bardzo bogaty. Zwiedziliśmy zamek w Bolkowie, spotkaliśmy się z Liczyrzepą – duchem Karkonoszy, poznaliśmy legendy karkonoskie. Udając się na teren Karkonoskiego Parku Narodowego wzięliśmy udział w zajęciach na temat flory i fauny Sudetów, które prowadziła pani Ewa z Centrum Edukacji Ekologicznej.. Wielką atrakcją była wspinaczka szlakiem turystycznym do „Chybotka” oraz wodospadów Kamieńczyk i Szklarka.

W Szklarskiej Porębie zwiedziliśmy unikatowy na skalę europejską skansen, w którym odtworzone są urządzenia oraz narzędzia jakimi przed wiekami posługiwali się tajemniczy Walonowie. Mieliśmy okazję przekonać się jak wielkimi inżynierami byli ci, którzy odważnie eksploatowali bogactwa Sudetów. Urządzenia i narzędzia mogliśmy dotykać i z nich korzystać. Wzięliśmy również udział w warsztatach, gdzie pod okiem specjalistów lepiliśmy naczynia z gliny lub wykonywaliśmy bransoletki z różnych koralików. Na koniec zostaliśmy poczęstowani pysznym chlebem na zakwasie.

Inną atrakcją była wizyta w wiosce indiańskiej. W tipi mieliśmy okazję ubrać strój wodza, szamana, a nawet panny młodej. W miejscach specjalnie wyznaczonych strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy włócznią, pokonywaliśmy indiański tor przeszkód, malowaliśmy twarze i przeciągaliśmy linę. Po ekscytujących konkurencjach upiekliśmy w ognisku kiełbaski. Wizyta w Żelaznym Tyglu Walońskim i wizyta w wiosce indiańskiej była prawdziwą podróżą do przeszłości.

Dużo emocji dostarczył dzieciom tor saneczkowy, gdzie wszyscy wykazali się ogromną sprawnością. Dodatkowymi atrakcjami był relaks w grocie solnej czy zabawa klockami lego, a przede wszystkim wyjazd do Jeleniej Góry do nowoczesnego aquaparku, który jest jednym z najlepiej wyposażonych kompleksów basenowych w Polsce .

Po wyczerpujących dniach czekały nas miłe wieczory. Spotykaliśmy się na dyskotekach pod gwiazdami, popisując się tańcem i znajomością największych hitów lub spacerowaliśmy po okolicy.

1 czerwca na tarasie pensjonatu „Skalny” wzięliśmy udział w akcji pobicia ubiegłorocznego rekordu w jednoczesnym czytaniu książek.

Pobyt w Szklarskiej Porębie, fascynujące zajęcia, atrakcje przyrodnicze i turystyczne wzbogaciły uczniów o nowe wiadomości zdobyte poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą. Dzięki pobytowi na Zielonej Szkole mogliśmy bardziej zbliżyć się do siebie, lepiej wzajemnie rozumieć, pomagać, współdziałać. Wspólnie przeżywaliśmy radosne chwile, uczyliśmy się dzielić rozterkami. Relacje dzieci z pobytu i ich radość, świadczą o tym, że Zielona Szkoła bardzo im się podobała. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia naszego pobytu w Szklarskiej Porębie.

Mirosława Rutkowska

Czesława Zabłocka