Strona główna‎ > ‎

Akcja znicze

    W ramach akcji „Mogiłę  pradziada ocal od zapomnienia”   Telewizja Wrocław i Fundacja Wschód organizuje zbiórkę zniczy, które  na grobach naszych przodków na Kresach Wschodnich  zapalają   wolontariusze, wyjeżdżający w czasie wakacji pracować na polskich cmentarzach.  Dodatkowy wyjazd ze zniczami zorganizowany został w dniach 30 X - 1 XI 2016 , w dniach  szczególnej pamięci o naszych  zmarłych  przodkach. Jak co roku wszystkie placówki oświatowe  wcześniej włączyły się w zbiórkę zniczy,  dzięki temu wolontariusze  wyjechali na wschód aby zapalić znicze w wielu ważnych miejscach dla Polaków.

    Grupa wolontariuszy  pod opieką  Dyrektora Leszka Steckiego odwiedziła wszystkie cmentarze, na których w czasie wakacji porządkowali polskie groby. Teraz pojechali tam,  aby na tych częściowo uporządkowanych mogiłach zapalić znicze pamięci. Odwiedzili cmentarze w Zaśczanoczu, Iwaniwce, Hleszczawie, Kopiczyńcach.  Zapalili również  znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich  we Lwowie oraz na grobie naszej pisarki Marii Konopnickiej na cmentarzu na Łyczakowie. .

    Niezapomnianych przeżyć dostarczyła im wizyta w Szkole Podstawowej w Iwaniwce, której dzieci przygotowały dla nich piękne powitanie.  Podczas wyjazdu wakacyjnego toczyły się wstępne rozmowy w celu nawiązania współpracy ze  szkołą  w Iwaniwce, teraz uzgodniono wstępnie takie porozumienie.  Comments