Rok szkolny 2015/2016

„Jak nie czytam, jak czytam”

To hasło jest mottem przewodnim ogólnopolskiej akcji mającej na celu ustanowienie rekordu w jednoczesnym czytaniu książek. Nasza  szkoła przystąpiła do  tej akcji ogłoszonej przez czasopismo  „Biblioteka w szkole”

Do wspólnego czytania  zaprosiliśmy rodziców oraz sympatyków szkoły. Bardzo miło było nam gościć Panią Józefę Średniawa  Sołtysa Witoszyc. O godzinie  10:00 wszyscy  uczestnicy akcji pod kierunkiem Dyrektora Leszka Steckiego rozpoczęli wspólne czytanie każdy swojej książki. Kolejnym punktem propagowania czytelnictwa było stworzenie absurdalnej powieści . Dziesięcioro uczniów , Pan Dyrektor, a na końcu Pani Sołtys przeczytali każdy ze swojej książki po dwa zdania wywołując u słuchaczy salwy śmiechu.  Łącznie w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach do ustanawiania rekordu w jednoczesnym czytaniu przystąpiło 116 uczestników.

Następnie ogłoszono wyniki czytelnictwa w szkole za rok szkolny:

Dyplomy za najlepsze wyniki w czytelnictwie otrzymały :

 Klasa II za najwyższą średnią  liczbę przeczytanych książek, oraz klasa IV – dla  klas IV-VI.

Najlepsi czytelnicy w poszczególnych klasach zostali również nagrodzeni dyplomami:

Klasa I Maja Zdebska

Klasa II Wiktor Matyjewicz

Klasa II Dominika Ławniczak

Klasa IV- Wiktor Galicki

Klasa V Natalia Przygucka i Patrycja Ślubowska

Klasa VI  Maria 

Czesława Zabłocka

ŚWIĘTA WIELKANOCNE W PRZEDSZKOLU

Miesiąc marzec wprowadził do przedszkola w Witoszycach atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem malowały pisanki, wykonywały świąteczne dekoracje, siały rzeżuchę  i owies. Dzieci poznały również różne tradycje wielkanocne . Najbardziej spodobał im się  zwyczaj chowania upominków przez Zajączka Wielkanocnego, który jak co roku odwiedził przedszkolaków. Dzieci oczekiwały na niego z ogromną niecierpliwością. Zajączek zrobił ogromną niespodziankę dzieciom, zostawiając koszyczki wielkanocne ze świątecznymi prezentami koło szkoły. Trzeba przyznać, że Zajączek sprytnie ukrył koszyczki, ponieważ niektóre dzieci długo ich szukały. Pomimo tego, sprawiło im to olbrzymią radość. Był to wspaniały dzień, pełen wrażeń i niespodzianek.

 Anna Kołata

Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016

24 czerwca w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016 połączone z pożegnaniem tegorocznych absolwentów.Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego przez społeczność szkolną głos zabrał Dyrektor Szkoły Leszek Stecki, który przywitał zaproszonych gości: Burmistrz Góry -  Irenę Krzyszkiewicz, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu - Izabelę Baranowską, Kierownika PT KRUS w Górze - Jana Włodarczyka, Sołtys Chróściny - Katarzynę Maksymczuk, Radną Rady Gminy - Monikę Siekanowicz, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za całoroczną pracę, uczniom gratulował sukcesów i bardzo dobrych wyników w nauce.

Następnie głos zabrała Burmistrz Góry, która podkreśliła fakt, że ZSPiP w Witoszycach osiągnęła bardzo wysokie wyniki testów po szóstej klasie w stosunku do średniej wojewódzkiej, jak i innych szkół gminy Góra. Pogratulowała Dyrekcji oraz kadrze pedagogicznej zaangażowania, czego wynikiem są te wyśmienite noty. Na ręce Dyrektora przekazała oficjalne podziękowania, gratulacje oraz kwiaty.

Wynik ogólny z testu tegorocznych szóstoklasistów to 65,4% podczas gdy wynik w gminie wynosił 57,5% a wynik w województwie 61,5%. Nasza szkoła osiągnęła najwyższy wynik w gminie.

W dalszej części nastąpiło przekazanie sztandaru nowym pocztom sztandarowym oraz odśpiewanie hymnu szkoły.

Następnie Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz wręczyła świadectwa z wyróżnieniem najlepszym uczniom klasy VI. Również pozostali uczniowie klasy VI otrzymali swoje świadectwa. Dyrektor w asyście wychowawców wręczył Listy Gratulacyjne i świadectwa z wyróżnieniem uczniom klas I-V a następnie wręczył Podziękowania zaproszonym gościom, nauczycielom oraz kadrze niepedagogicznej. W kolejnej części wychowawcy kl. I-V wręczyli swoim najlepszym uczniom nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki  w nauce, wzorowe zachowanie oraz stuprocentową frekwencję i podziękowania rodzicom a także zostały wręczone dyplomy za osiągnięcia sportowe oraz stypendia naukowe.

Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego szóstoklasiści przedstawili program artystyczny, poprzez który starali się wyrazić wdzięczność nauczycielom i rodzicom za trud wychowania i nauczania na etapie szkoły podstawowej. Swój program rozpoczęli przepięknym polonezem, do którego przygotowywali się pod kierunkiem p. Marty Hołownia-Dziewic. Następnie uczniowie klasy V pożegnali swoich starszych kolegów, wręczając im pamiątkowe upominki i życząc dalszych sukcesów w gimnazjum.

W dalszej części uroczystości po oficjalnej części uczniowie udali się do swoich klas, aby otrzymać upragnione świadectwa.

XII Festiwal Kultury Ludowej


W piątek  10 czerwca 2016r. w Centrum Kulturalno- Sportowym w Witoszycach odbył się już XII Festiwal Kultury Ludowej, zorganizowany przez Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole  im. Władysława Reymonta w Witoszycach . Naszą coroczną uroczystość swoim przybyciem uświetnili goście: Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala, Sołtys Chróściny - Katarzyna Maksymczuk, Sołtys Witoszyc- Józefa Średniawa oraz rodzice. Celem festiwalu jest propagowanie kultury ludowej, w ten główny cel doskonale wpisały się występy przygotowane przez uczniów szkół i przedszkoli, które wzięły udział w uroczystości. Podczas festiwalu swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie, którzy pod kierunkiem Pani Joanny Henszel, Bożeny Gawlicz i Aleksandry Sztor przygotowali taniec pt. „Kozirajka” i piosenkę pt. „Wele Wele Wetka”. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wąsoszu zaprezentowała taniec „Zasiali Górale” i piosenkę „Czerwone Jabłuszko”, uczniów do występu przygotowała pani Anna Rybczyk  a także uczniowie z klasy III zatańczyli „Krakowiaka”  pod kierunkiem Pani Emilii Karpińskiej i Małgorzaty Bodakiewicz. Przedszkole Publiczne nr 1 w Górze reprezentowała grupa „Wesołe Misie” w tańcu „Krakowiak” pod opieką Pani Danuty Młynarskiej. Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach reprezentowały przedszkolaki przygotowane przez Panie Annę Kołatę i Marię Kołtowską w tańcach „Szot” i „Poleczka”.  Uczniowie z klasy I wystąpili z piosenką „Płynie Wisła” pod opieką Pani Jadwigi Bretsznajder. Klasa III pod kierunkiem Pani Barbary Czarnej zaprezentowała piosenkę  „ W moim ogródeczku”

XII Festiwal Kultury Ludowej zakończyliśmy podziękowaniami i wręczeniem nagród dla placówek oświatowych ufundowanych przez Burmistrza Góry Panią Irenę Krzyszkiewicz, a w szkole, na wszystkich uczestników czekały tradycyjne pierogi przygotowane przez nasze zaprzyjaźnione babcie. Na ręce Dyrektora Zespołu w imieniu Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz  Zastępca Burmistrza Pan  Andrzej Rogala przekazał podziękowania za krzewienie kultury ludowej. Dyrektor Zespołu podziękował dzieciom oraz ich opiekunom za uczestnictwo w festiwalu, sołtysom za użyczenie sprzętu, babciom seniorką za przygotowanie pysznych pierogów a współpracownikom za włączenie się w organizację festiwalu.

Lilia Burdziłowska

WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO PARKU KRASNALA

7 czerwca 2016r. dzieci z grupy  „Smerfy” i „Kubusie” wybrały się na wycieczkę autokarową do Parku Krasnala w Nowej Soli. Przy wejściu dzieci przywitała  pani przewodnik, która oprowadziła wszystkich po parku. Ten wspaniały, słoneczny dzień dzieci rozpoczęły od wesołych zabaw w sali zabaw. Następnie przywitały się z ogromnymi krasnalami Solusiem i jego żoną Lusią. Poznały równie olbrzymiego niedźwiedzia Gryzzli, dinozaury oraz wiele innych gipsowych zwierząt. Kolejnym etapem było zwiedzanie mini zoo, w którym przedszkolaki podziwiały żywe zwierzęta: kozy, owce, daniele, kucyki, króliki, papugi, koguty, kuropatwy, a także pawie. Był wśród nich również biały paw (albinos). Kolejną atrakcją była jazda kolorową ciuchcią, zabawy na dmuchanych zamkach, zjeżdżalniach oraz na wspaniałym, krasnoludkowym placu zabaw. W przerwach między atrakcjami były przekąski, odpoczynek oraz obiad. Na pożegnanie dzieci otrzymały teczki z niespodziankami. Do domu wszyscy wracali zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Ta wycieczka na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Wycieczka klasy I

14 czerwca uczniowie klasy pierwszej wyjechali na całodniową wycieczkę do Wolsztyna i Wioski. W Wolsztynie mieli okazję obejrzeć parowozy - jedne jeszcze sprawne i wykorzystywane do przewozów inne już od dawna nieczynne i służące jako eksponaty muzealne. Następnie wszyscy udali się do Krainy Zabaw BOGILU w miejscowości Wioska. Tam dzieci (i nie tylko) miały możliwość wspaniałej zabawy. Dzieci wspinały się na wieżę, pokonywały labirynty, jeździły gokartami. W sali gier interaktywnych ćwiczyły spostrzegawczość  i koordynację wzrokowo - ruchową. Pobudzony ruchem apetyt został zaspokojony wspaniałymi kiełbaskami z grilla, które przygotowali dla uczestników nieocenieni Państwo Łabińscy. Pełni wrażeń i z niewyczerpaną energią wszyscy zadowoleni powrócili do domu.

Jadwiga Bretsznajder

WYCIECZKA DO OCHLI I ZIELONEJ GÓRY

Dnia 17 czerwca 2016 r. uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli i Naukowego Centrum Przyrodniczego w Zielonej Góry.

Uczniowie rozpoczęli swoją wyprawę od zwiedzania Muzeum Etnograficznego w Ochli. Odwiedzili kilka zabytkowych obiektów. Wszystkich zachwyciły chaty pokryte strzechą, ówczesne izby mieszkalne, miejsca do sporządzania posiłków, naczynia i narzędzia codziennego użytku, narzędzia gospodarcze. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zasiąść w ławkach dawnej szkoły. Uczniowie mogli również przyjrzeć się pracy oraz porozmawiać z rzeźbiarzem panem Janem Papiną. Kolejną atrakcją były warsztaty, podczas, których dzieci lepiły garnki z gliny, które po wyschnięciu mogły zabrać na pamiątkę do domu.

Następnym etapem wycieczki była wizyta w Naukowym Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze. W nowoczesnych salach przy wielu stanowiskach uczniowie mieli możliwość eksperymentowania, doświadczania i poznawania wielu zjawisk przyrodniczych. W zgłębianiu tajników wiedzy uczniowie mogli korzystać z pomocy i rad specjalistów.     

Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do domów.

  Małgorzata Szylin, Barbara Czarna

WIOSENNE KANAPKI

17 marca dzieci z grupy przedszkolnej KUBUSIE przygotowały smaczne wiosenne kanapki. Po umyciu  rączek, przystąpiły do solidnej pracy. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Na stole nie zabrakło pomidorów, ogórków, papryki i innych zdrowych składników - powstały pyszne, samodzielnie wykonane kanapki. Przedszkolaki wykorzystały również własnoręcznie zasianą rzeżuchę. Przygotowanie śniadania dało dzieciom wiele satysfakcji i radości. Kanapki były bardzo pyszne, a przede wszystkim zdrowe.  

 Anna Kołata

Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły

Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach w minisiatkówce to impreza sportowa mająca na celu rozbudzenie zamiłowania do uczestnictwa w zespołowych formach zajęć sportowych oraz aktywizacja jak największej liczby uczniów naszej szkoły, dzięki dyscyplinie, która cieszy się w Polsce dużą popularnością, przyciągając rzesze kibiców do hal sportowych i miliony przed telewizory.

Do pierwszej edycji turnieju zgłosiło się osiem dwuosobowych zespołów tzw. „dwójki mieszane” składające się z jednej dziewczyny i jednego chłopaka z klas IV – VI naszej szkoły.

W poniedziałek 25 maja 2016r. odbyła się faza grupowa turnieju. Uczniowie podzieleni drogą losowania na dwie grupy rywalizowali systemem „każdy z każdym” o awans do fazy „play off” turnieju. Tydzień później cztery najlepsze zespoły przystąpiły do walki o najwyższe trofeum. W sumie rozegranych zostało 16 spotkań, w ponad połowie, w tym w meczu finałowym o zwycięstwie decydował tie break. Ostatecznie trzecie miejsce zajęli Amelia Jóźwik i Dominik Dul, drugie Weronika Janas i Piotr Koszowski, pierwsze miejsce Wiktoria Noga i Mateusz Kamyszek.

1 czerwca 2016r. podczas szkolnych obchodów Dnia Dziecka nastąpiło podsumowanie turnieju, Dyrektor Szkoły Pan Leszek Stecki uroczyście wręczył okazały puchar zwycięskiej dwójce mieszanej.

Gratuluję!

Marta Hołownia-Dziewic

SPOTKANIE ZE STRAŻNIKAMI MIEJSKIMI

W piątek 13 maja 2016r. uczniowie klasy V i VI wzięli udział w spotkaniu z Panem Andrzejem Wałęgą Komendantem Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Górze, który jest również funkcjonariuszem Straży Miejskiej w Górze. Tematem zajęć były sposoby postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Nasz Gość wraz ze współpracownikami z OSP w Czerninie oraz Straży Miejskiej w Górze przypomniał podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy podczas omdleń, utraty przytomności i stanach zatrzymania krążenia. Pod czujnym okiem uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności praktyczne przeprowadzając resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie.

Pan Andrzej Wałęga przekazał również naszej młodzieży informacje o zagrożeniach występujących na terenach wiejskich szczególnie podczas wypalania traw i nieużytków, zaznaczając, że wypalanie traw jest zabronione, a sprawcom takich pożarów grożą surowe kary.

Duże wrażenie na naszych uczniach zrobił zaparkowany przed szkołą nowy samochód Straży Miejskiej.

 Marta Hołownia-Dziewic

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI W PRZEDSZKOLU

9 czerwca dzieci  z przedszkola w Witoszycach  uczestniczyły w spotkaniu ze strażakami . Przedszkolaki miały okazję poznać sprzęt i wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej z Czerniny oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Osetna.  Panowie strażacy w prosty i ciekawy sposób przybliżyli dzieciom informacje związane z ich pracą. Największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie, którymi przyjechali nasi goście. Strażacy zademonstrowali wykorzystywaną w akcjach ratunkowych aparaturę oraz wyposażenie wozu strażackiego. Ogromną atrakcją okazał się pokaz użycia sprzętu wodnego do gaszenia pożaru. Niezapomnianym przez nasze dzieci doświadczeniem z pewnością była możliwość samodzielnego wypróbowania sprzętu gaśniczego oraz obejrzenia wozu strażackiego od wewnątrz.

Było to bardzo ciekawe, pełne wrażeń spotkanie. DZIĘKUJEMY !!!

 Anna Kołata

Spektakl "Krzyżacy"

24 maja 2016 r. uczniowie klasy piątej i szóstej oglądali kolejny spektakl z iteatru. Tym razem aktorzy Teatru Miniatur z TVP w Gdańsku przedstawili "Krzyżaków" wg powieści Henryka Sienkiewicza. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią czasów walk polsko - krzyżackich, losami Danusi, Zbyszka z Bogdańca i Juranda ze Spychowa. Przedstawienie było dość trudne dla piąto i szóstoklasistów, ale na pewno zrozumieli, co oznacza: "Polegać jak na Zawiszy".

 Lilla Łuszczak

RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

Zdaniem psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 MINUT DZIENNIE CODZIENNIE - jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Dlatego też  nasze przedszkole,  popierając ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom" ,po raz kolejny rozpoczęło serię spotkań "Rodzice czytają dzieciom". „Znany pisarz Umberto Eco powiedział kiedyś, że „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.Książka pomaga dorosłym i dzieciom doświadczać pełni życia.  Czytanie wartościowych lektur ma same zalety. Nie tylko uczą one i wychowują, ale także bawią. A zabawy naszym przedszkolakom nigdy nie powinno zabraknąć. Nauczmy je nawyku czytania, zanim zasiądą w szkolnej ławce. Niech książka, a nie komputer podłączony do sieci, będzie pierwszym nauczycielem czytania i poszukiwania przygód.  Sprawmy, aby książki miały swoje szczególne miejsce przedszkolu i domu. Bądźmy architektami szczęśliwego dzieciństwa!” 

(na podstawie artykułu „ O czytaniu i książkach słów kilka” D. Jackiewicz)

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w naszą akcję :)

Anna Kołata

PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE pt: "GDZIE JEST FREDEK? - CZYLI PORZĄDKI MISIA ZDZISIA"

W dniu 23 maja 2016 r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie profilaktyczne pt: " Gdzie jest Fredek?- czyli porządki Misia Zdzisia w wykonaniu teatru Moralitet.  Przedstawienie dotyczyło problemu ochrony środowiska, a zwłaszcza konieczności ograniczania ilości odpadów oraz ich właściwego składowania i przetwarzania. Przedstawiona w baśniowej formie wesoła bajeczka pozwala na przekazanie w przestępny dla uczniów sposób, podstawowej wiedzy dotyczącej tych właśnie zagadnień.  Misio Zdzisio podczas zabawy nagle orientuje się, że zaginął jego ukochany pluszowy miś Fredek. Udaje się do Czarodzieja Ziemi po pomoc. Czarodziej daje Misiowi Zdzisiowi do wykonania trzy zadania i obiecuje, że jeśli Misio Zdzisio je dobrze wykona, Fredek się odnajdzie. Misio Zdzisio musi udać się do Olbrzyma Pracusia i zrobić za niego porządki. Kolejne zadanie, to wizyta u Smoka Porządnisia i posegregowanie śmieci według tworzywa z jakiego zostały wykonane. Ostatnie zadanie zaś, to przejęcie obowiązków Krasnala Czyścioszka i dostarczenie dzieciom środków czystości. Misiowi Zdzisiowi w czasie wędrówki i wykonywania kolejnych prób, na które został wystawiony przez Czarodzieja Ziemi, towarzyszy i pomaga sympatyczny, ruchliwy i zawsze chętny do psot Tygrysek.

Przedstawienie podobało się uczniom naszej szkoły, nagrodzili występujących gromkimi brawami. Po przedstawieniu zostały wręczone dyplomy najlepszym uczniom miesiąca kwietnia. 

Lilia Burdziłowska

PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

W roku szkolnym 2015/2016  grupa „Smerfy” przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego ,,Czyste powietrze wokół nas".

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie  w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu oraz wyrażenie zgody na udział dziecka w programie. Dzieci przekazały rodzicom ulotkę – „List do rodziców” z prośbą i podziękowaniami za niepalenie papierosów w ich obecności.

Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych: -,,Wycieczka po okolicy przedszkola”  - „Co i dlaczego dymi?” -„Jak się czuję, kiedy dymi papieros?” - ,,Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”  - ,,Jak unikać dymu papierosowego?”

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych zajęciach. Dodatkowo w ramach realizacji zagadnień programu , zorganizowany został kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów. 

Odbyło się również  spotkanie z pielęgniarką szkolną, w czasie którego przedszkolaki dowiedziały się o szkodliwości palenia papierosów dla zdrowia. Uczestniczyły także  w spotkaniu ze strażakami. Poznały przyczyny powstawania pożarów, miedzy innymi rzucanie niedopałków.

Na zakończenie realizacji programu odbył się przemarsz antytytoniowy pod hasłem ,, Nie pal przy mnie”. Dzieci  z zielonymi i białymi  balonikami maszerowały ulicą i  apelowały do dorosłych, próbowały zniechęcić ich do nikotyny. W czasie pochodu dzieci obdarowywały  napotkanych przechodniów znaczkami ,, Nie pal przy mnie proszę”, nawołującymi do rzucenia palenia.

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły swoją wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, wiedzą już  w jaki sposób zachować się, gdy w ich obecności ktoś zapali papierosa.

Maria Kołtowska

Podsumowanie konkursów i wręczenie kart rowerowych

23 czerwca w hali sportowej odbyło się uroczyste wręczenie kart rowerowych dla uczniów klas IV. Wręczenia kart dokonał dyrektor szkoły Leszek Stecki. Uczniowie otrzymali również opaski odblaskowe. Gratulujemy małym kierowcom i życzymy im bezpieczniej jazdy.W tym dniu dokonano również podsumowania konkursów matematycznych, informatycznych i czytelniczych.

Za godne reprezentowanie szkoły w matematycznych konkursach powiatowych i ogólnopolskich nagrodę książkową otrzymał Dominik Dul. Piotr Koszowski, Dominik Dul, Nikodem Pawłowski oraz Patrycja Przygucka otrzymali dyplomy za szkolny etap XV Powiatowego Konkursu Matematycznego. Natomiast Patrycja Przygucka, Maria Bobela oraz Natalia Przygucka otrzymały nagrody za reprezentowanie szkoły w XVI Powiatowym Konkursie Informatycznym.

Pani Czesława Zabłocka podsumowała konkurs czytelniczy "Czytam, wiem, rozumiem":

W klasach I - III

I miejsce - Filip Siekanowicz

II miejsce Zuzanna Urbaniak, Bartosz Marciniszyn

III miejsce - Małgorzata Greń

W klasach IV -VI

I miejsce - Martyna Wróbel, Wiktor Galicki

II miejsce - Wiktoria Szara

III miejsce - Maria Bobela

Pozostali uczestnicy otrzymali  pamiątkowe dyplomy.

Pani Karolina Taler wręczyła listy gratulacyjne Klaudii Janas i Natalii Banasiewicz za konkurs o mleku.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

  Lilia Burdziłowska

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21.03.2016 r w naszej szkole jak co roku świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Imprezę przygotował i przeprowadził samorząd uczniowski pod opieką Pani Karoliny Taler. Międzyklasowy turniej, wzorowany na telewizyjnym programie rozrywkowym „Kocham Cię, Polsko!” dał nam wiele radości i pozwolił wyzwolić adrenalinę w zdrowej rywalizacji.

Zawodnicy z poszczególnych klas tworzyli sześcioosobowe grupy, które rywalizowały w różnych konkurencjach pod opieką swoich kapitanów. Drużyną   nr 1 kierowała Pani Lilia Burdziłowska, natomiast drużyną nr 2 - Pani Marta Hołownia-Dziewic.  Zabawa rozpoczęła się od odgadywania tytułów i wykonawców piosenek, które były potem śpiewane przez grupy we współpracy z klasami zasiadającymi na widowni. Następna konkurencja polegała na przeliterowaniu wyrazów i  wykazaniu się znajomością takich słów jak: ekstrawertyk, chisteryczka czy bibliografia. Kolejnym zadaniem było pokazywanie haseł w konkurencji - kalambury. Śmiechu było co niemiara, gdy kapitanowie drużyn próbowali przy pomocy gestów, ruchów ciała i słów przekazać teksty przysłów i hasła do odgadnięcia. Podczas kolejnych konkurencji uczestnicy odpowiadali na pytania z historii, przyrody, matematyki oraz z życia codziennego, gdzie mogli wykazać się wszechstronną wiedzą. Bardzo dobrze uczniowie poradzili sobie z konkurencjami sportowymi a mianowicie: przejściem przez szarfę oraz utrzymaniem piłeczki pingpongowej na rakietce przy przejściu z pozycji pionowej do leżenia przodem. 

Po dwóch godzinach zabawy uczniowie wrócili na lekcje. W ten zabawny sposób przywitaliśmy kalendarzową wiosnę. Teraz z niecierpliwością czekamy na wiosnę za naszymi oknami!

Pierwsza pomoc

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wspaniały odpoczynek. Jednak zdarza się tak, że podczas wakacji i nie tylko 

wszyscy spotykamy się z przykrymi zdarzeniami. Czasem bywa tak, że trzeba komuś udzielić pomocy. I właśnie dlatego , aby pomoc była skuteczna a nie szkodliwa uczniowie klas 1, 2 i 3 przystąpili do kursu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia miały charakter ćwiczeń praktycznych. Podczas pierwszego wspólnego szkolenia dzieci uczyły się jak prawidłowo wezwać pomoc medyczną oraz ćwiczyły układanie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej. Przed uczniami kolejne etapy kursu, który zakończy się egzaminem i przyznaniem certyfikatu. Szkolenie dzieci w naszej szkole jest częścią ogólnopolskiego programu Ratujemy i uczymy ratować szeroko propagowanego przez WOŚP , a prowadzi je p. Jadwiga Bretsznajder.

  Jadwiga Bretsznajder

MOVEWEEK czyli TYDZIEŃ RUCHU w Witoszycach

MOVE Week to ogólnoeuropejska kampania promująca zdrowie i aktywność fizyczną. Szkoła Podstawowa w Witoszycach już po raz drugi przyłączyła się do wielkiej europejskiej drużyny, której leży na sercu troska o zdrowie przyszłych pokoleń.

Zgodnie z głównym mottem tegorocznego Tygodnia Ruchu „DLA” – DLAczego uprawiasz sport? w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach w dniach 23 – 25 maja odbyły się wydarzenia w trzech blokach „DLA”

Pierwszy pod hasłem „DLA siebie!”, gdzie każdy znajdzie coś DLA siebie. Uczestnicy musieli podjąć walkę z samym sobą, pokonać własne słabości, realizować cele, które sami przed sobą postawili, w myśl zasady, że nic nie cieszy tak, jak osiągnięcie wyznaczonego celu, zwłaszcza, jeśli ma się świadomość tego, że samemu miało się na to największy wpływ

Drugi blok ”DLA zespołu!” czyli umiejętność współpracy, rozwijanie koleżeństwa, szacunek dla rywala, przynależność do grupy, wzajemna pomoc, a także walka do samego końca i podporządkowanie własnych ambicji DLA dobra zespołu. W tym dniu rozegrany został m.in. Turniej siatkarskich dwójek mieszanych o Puchar Dyrektora Szkoły.

Trzeci blok pod hasłem „DLA zabawy!”, same lekkie, łatwe i sprawiające radość zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami. DLA każdego coś miłego.

Na rozgrzewkę, podczas przerw śródlekcyjnych bawiliśmy się przy muzyce. Niezawodny okazał się układ Chocolate, a do tańca belgijskiego próbowaliśmy włączyć całą społeczność szkolną i nie tylko. Jako zapowiedź całej akcji w hali CKS pojawił się plakat „DLA”, gdzie uczniowie mogli wpisywać swoje powody dla których podejmują aktywność fizyczną.

Ponieważ w tym roku Move Week zainaugurował również ogólnopolską, sportową kampanię pod hasłemPolska Goni Europę” najstarsi uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z Wielkim Testem o Europie, który wyłonił naszego lidera w tej gonitwie.

Z niecierpliwością czekamy na nowe wyzwania kolejnych edycji MOVE Week.

Marta Hołownia-Dziewic

Konkurs Recytatorski

7 czerwca odbył się Konkurs Recytatorski, w którym recytowali uczniowie z klas IV-VI. Komisja w składzie: p. Cz. Zabłocka, B. Czarna, K. Taler, T. Pusz,  B. Hartman po burzliwej naradzie przyznała następujące miejsca:

I miejsce: Natalia Banasiewicz - kl. IV

II miejsce: Maria Hołtra - kl VI

III miejsce: Patrycja Przygucka - kl VI, Maria Bobela - kl. V

Wyróżnienia: Martyna Wróbel - kl IV, Wiktoria Szara - kl IV.

Mimo tremy recytatorki stanęły na wysokości zadania. Miło było posłuchać i przeżyć tak emocjonujące chwile.

Lilla Łuszczak

Kilka słów o  ..........!

W  przeddzień obchodów  Dnia Nauczyciela członkinie Koła Bibliotecznego  zostały „latającymi” reporterkami i przeprowadziły wywiady z Nauczycielami naszej szkoły. Wszystko nas  ciekawiło, pytałyśmy między innymi o ulubioną książkę z dzieciństwa, marzenia czy hobby ale też o  uczniów i pracę w  naszej szkole.Jeżeli chcesz wiedzieć kim w dzieciństwie chciał zostać nasz  Dyrektor, jaki jest ulubiony kolor Pani od  wychowania fizycznego, albo poznać  marzenia Pani z przedszkola zajrzyj do Biblioteki- zakładki na stronie internetowej  szkoły.

Zapraszamy do lektury.

Reporterki z klasy V

Igrzyska Młodzieży Szkolnej – lekkoatletyka - Lubin

Finał strefy legnickiej to kolejny etap rywalizacji sportowej dla najlepszych lekkoatletów reprezentujących osiem powiatów: Głogów, Jawor, Legnicę (ziemski i grodzki), Lubin, Polkowice oraz Górę. Zawody będące przepustką do finału wojewódzkiego we Wrocławiu odbyły się 25 maja 2016r. na stadionie Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych młodzi lekkoatleci walczyli o jak najwyższe lokaty. Wśród nich nasi uczniowie Nikodem Pawłowski w biegu na 60m oraz Weronika Janas w biegu na 300m, która zajmując V miejsce zapewniła sobie awans do finału wojewódzkiego we Wrocławiu.

Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów!

Marta Hołownia-Dziewic

Dzień Mamy i Taty w klasie I

Uczniowie klasy drugiej przygotowali uroczystość klasową dla swoich rodziców. Wszyscy spotkali się w szkole w dniu 7 czerwca. Dzieci wystąpiły przed swoimi rodzicami z programem artystycznym, w którym recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na zakończenie występu pierwszoklasiści wręczyli swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki - drzewka kwiatowe - jako podziękowanie za wszystko, czego doświadczają od Mamy i Taty. Następnie wszyscy spożyli słodki poczęstunek.  Wzruszenie i uśmiech na twarzach rodziców był wspaniałą nagrodą dla dzieci za ich występ. 

Jadwiga Bretsznajder

Dzień Edukacji Narodowej

13.10.2016 r. z  okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się Uroczysta Akademia połączona z pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi, rodzice uczniów klasy I i zaproszeni goście. Na początek  pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności a następnie złożyli ślubowanie powtarzając treść roty za panem Dyrektorem Leszkiem Steckim. Kolejnym punktem programu było pasowanie, którego również dokonał pan dyrektor. Każdy uczeń otrzymał dyplom pasowania a pan dyrektor wręczył pierwszoklasistom upominek dla klasy.Następnie Pan Dyrektor złożył najserdeczniejsze życzenia Nauczycielom oraz Wszystkim Pracownikom Oświaty i wręczył Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez klasę  piątą pod opieką p. Karoliny Taler. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie, które zawierało wiersze i piosenki. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli własnoręcznie przygotowane prezenty.

Lilia Burdziłowska

DZIEŃ MAMY I TATY W PRZEDSZKOLU

W dniach 23.05.- 24.05. 2016 roku w przedszkolu w Witoszycach  odbyły się uroczyste spotkania dla MAM i TATUSIÓW z okazji ich święta. Nasze przedszkolaki wierszem, piosenką oraz tańcem wyrażały miłość i wdzięczność swoim rodzicom. Na zakończenie programu artystycznego dzieci złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Zaproszeni goście wspólnie ze swoimi dziećmi brali udział w zabawach i konkursach. Wszyscy świetnie się bawili. Mamusie wspaniale tańczyły ze swoimi dziećmi „Kaczuszki”, „Boogie-woogie” i „Taniec-przyklejaniec”. Uroczystość  przebiegała w miłej, ciepłej atmosferze i na pewno długo pozostanie w pamięci rodziców i dzieci.

Anna Kołata

DZIEŃ MAMY I TATY W KLUBIE SENIORA W GÓRZE

W środę 25 maja 2016 r. uczniowie z koła muzyczno – tanecznego wzięli udział w uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty w Klubie Seniora w Górze. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie recytując wiersze, śpiewając piosenki oraz tańcząc dla zebranych licznie Seniorów. Za swój występ otrzymali gromkie brawa oraz słodycze. Wzruszeni występem Seniorzy zaprosili dzieci na kolejne ich uroczystości.

Podziękowania należą się również rodzicom dzieci, którzy poświęcili swój czas i dowieźli dzieci do Klubu Seniora.

Małgorzata Szylin

DZIEŃ MAMY I TATY W KLASIE II

Dnia 24 maja 2016 r. uczniowie klasy II zaprosili swoich rodziców na występ z okazji ich święta. Były wiersze z życzeniami dla mam i tatusiów, piękne piosenki oraz tańce. Zebrani rodzice z wielkim wzruszeniem słuchali swoich pociech. Pojawiały się łzy, ale nie brakowało też śmiechu. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim rodzicom przygotowane przez siebie upominki. Uściskom i całusom nie było końca.

Wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania przy pięknie zastawionych stołach, na których znalazły się smakołyki przygotowane przez rodziców.

Małgorzata Szylin

DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Jak co roku nasze przedszkole hucznie uczciło Dzień Dziecka. Niestety pogoda pokrzyżowała nieco nasze plany, ale atrakcji dla dzieci nie zabrakło.  Przedszkolaki obejrzały pokaz TAEKWONDO , a chętne dzieci spróbowały swoich sił ćwicząc pod okiem instruktora.  W obu  grupach odbyły się także liczne quizy, konkursy, zabawy muzyczno-  taneczne i zawody zręcznościowo – sportowe.  Najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy z chustą animacyjną. Nie zabrakło również malowania twarzy i poczęstunku. Jak przystało na Dzień Dziecka wszyscy otrzymali wspaniałe prezenty przygotowane przez rodziców . Atmosfera zabawy i  dobry humor  sprawiły, że dzień należał do wyjątkowych i bardzo udanych. Dzieci z upominkami i uśmiechniętymi buziami wracały do domu.

Anna Kołata

DZIEŃ DZIECKA KLAS IV-VI

Dnia 01 czerwca 2016r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka - Wesoło, zdrowo i na sportowo. Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczniów i przedstawienia programu dnia. Uczniowie klas IV –VI wzięli udział w turnieju przygotowanym przez p. Karolinę Taler oraz p. Martę Hołownia-Dziewic. Podczas turnieju uczniowie zostali podzieleni na cztery drużyny. Uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmował konkurencje: zgadnij, kim jestem?, jaka to melodia?, kalambury, układanie zdania z rozsypanki wyrazowej o zdrowiu. W ramach drugiego etapu turnieju odbyły się zabawy sportowe na sali gimnastycznej. Przedstawiciele drużyn brali udział w różnych konkurencjach. Pierwsza konkurencja sprawiła dzieciom nie lada kłopoty. Uczniowie mieli za zadanie przerzucać piłkę za pomocą koców. Kolejną konkurencją było zaplatanie warkocza ze skakanek. Uczniowie prezentowali różne techniki. Ostatnią konkurencją były skoki przez skrzynię na czas.    Pomiędzy  kolejnymi etapami turnieju swoje niesamowite umiejętności pokazali zawodnicy z Akademii Taekwon- Do Dache a także klasy IV – VI brały udział w etapie szkolnym konkursu czytelniczego  pt: ” Szlakiem Czerwonego Krzesła” zawierającym pytania z zakresu tej książki. Koordynatorem konkursu była p. Czesława Zabłocka. Do konkursu przystąpiło sześć mieszanych trzyosobowych drużyn, które sprawnie i szybko odpowiadały na pytania. Pozostali uczniowie dopingowali swoich kolegów. W czasie przerwy na posiłek uczniowie jedli pyszne ciasto, lody oraz inne słodkości przygotowane przez rodziców.

Na zakończenie nastąpiło podsumowanie turnieju i rozdanie nagród książkowych dla uczniów biorących udział w konkursie czytelniczym. Impreza sprawiła uczestnikom wiele radości, zabawy i satysfakcji. Uczniowie zadowoleni z uśmiechem na twarzach wracali do domów.

Lilia Burdziłowska

APEL WIELKANOCNY

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji. W czasach, gdy człowiek skłonny jest skupiać się raczej na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśl ku temu, co w nich najistotniejsze i zachęcić dzieci do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa  i nad triumfem zmartwychwstania.Dnia 23 marca odbył się w naszej szkole uroczysty apel związany ze Świętami Wielkiej Nocy, który przygotowała  katechetka p. Jadwiga Deluga. Wiersze recytowane przez uczniów klasy trzeciej przybliżyły wszystkim piękne polskie zwyczaje i tradycje związane z tymi najważniejszymi w roku świętami. Urozmaiceniem programu artystycznego był występ uczniów z klasy szóstej, którzy prezentowali swoje wokalne umiejętności w pieśniach wielkopostnych i wielkanocnych. Piękna dekoracja wprowadzała w nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Na zakończenie spotkania p. Dyrektor Leszek Stecki  podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz złożył całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia świąteczne.