Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia

MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

Jest to akcja  TVP Wrocław i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, nadzorowana przez Fundację Studio Wschód. Polacy wyjeżdżają na Kresy, aby porządkować zapomniane, polskie nekropolie. Akcja  zdobywa coraz więcej zwolenników. Wolontariusze pracują na cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Podolu i Wołyniu.  Od początku trwania akcji zostało uratowanych 100 tysięcy polskich mogił na 132 kresowych cmentarzach. Wykaz tych grobów dostępny jest na stronie internetowej.Wolontariusze ratują polskie dziedzictwo, które niszczeje poza granicami naszej ojczyzny. Oprócz porządkowania nekropolii  pomagają naszym Rodakom, żyjącym na obczyźnie, odnajdują chaty swoich dziadów i mogiły pradziadów, nawiązują przyjacielskie kontakty z ukraińskimi rówieśnikami, poznają ich kulturę i warunki życia. Dla wszystkich uczestników jest to niezwykła i zapadająca w pamięć lekcja historii.

W akcji tej uczestniczy również nasza szkoła a jej opiekunem jest Pan Dyrektor Leszek Stecki.

Relacje z tych wydarzeń można obejrzeć na stronie: Studio wschód

Akcja znicze

W ramach akcji „Mogiłę  pradziada ocal od zapomnienia”   Telewizja Wrocław i Fundacja Wschód organizuje zbiórkę zniczy, które  na grobach naszych przodków na Kresach Wschodnich  zapalają   wolontariusze, wyjeżdżający w czasie wakacji pracować na polskich cmentarzach.  Dodatkowy wyjazd ze zniczami zorganizowany został w dniach 30 X - 1 XI 2016, w dniach  szczególnej pamięci o naszych  zmarłych  przodkach. Jak co roku wszystkie placówki oświatowe  wcześniej włączyły się w zbiórkę zniczy,  dzięki temu wolontariusze  wyjechali na wschód aby zapalić znicze w wielu ważnych miejscach dla Polaków.

Grupa wolontariuszy  pod opieką  Dyrektora Leszka Steckiego odwiedziła wszystkie cmentarze, na których w czasie wakacji porządkowali polskie groby. Teraz pojechali tam,  aby na tych częściowo uporządkowanych mogiłach zapalić znicze pamięci. Odwiedzili cmentarze w Zaśczanoczu, Iwaniwce, Hleszczawie, Kopiczyńcach.  Zapalili również  znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich  we Lwowie oraz na grobie naszej pisarki Marii Konopnickiej na cmentarzu na Łyczakowie. .

Niezapomnianych przeżyć dostarczyła im wizyta w Szkole Podstawowej w Iwaniwce, której dzieci przygotowały dla nich piękne powitanie.  Podczas wyjazdu wakacyjnego toczyły się wstępne rozmowy w celu nawiązania współpracy ze  szkołą  w Iwaniwce, teraz uzgodniono wstępnie takie porozumienie.

Zbiórka darów świątecznych dla Rodaków na Kresach

Odpowiadając na apel Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz  Telewizji Wrocław, gdzie od  kilkunastu lat organizowana jest  zbiórka świątecznych darów dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą, uczniowie naszej szkoły, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 2016  przynieśli wiele pięknych prezentów, czekolady, cukierki, herbatę, kawę, makarony, kartki z życzeniami i różnego rodzaju upominki.

Jednym z uczestników wyjazdu świątecznego  z darami świątecznymi  dla Polaków  na Kresach był Leszek Stecki Dyrektor Zespołu.  Wyjazd zorganizowany był w  dniach 26.12.2016 do 31.12.2016

Spotkania z mieszkańcami , wręczanie prezentów zebranych  na całym Dolnym Śląsku to były bardzo wzruszające chwile i niezapomniane , a  za pośrednictwem Dyrektora może to przeżywać cała społeczność szkoły w Witoszycach i Gminy Góra. W ramach tej akcji Pan Leszek Stecki odbywa spotkania z młodzieżą górowskich placówek oświatowych podczas których prezentuje film i zdjęcia z pobytu na Ukrainie zachęcając młodzież do wolontariatu i uczestnictwa w kolejnej akcji w tym roku będzie to już ósmy wyjazd na Kresy. Należy nadmienić, że wyjazdy na Ukrainę oraz zbieranie złotówek, zniczy i paczek wspierane jest przez Burmistrz Góry Panią Irenę Krzyszkiewicz.

Relacje z pobytu na Kresach można śledzić we wtorki TVP3 Wrocław oraz we środy TVP Polonia. Filmy dostępne sa również na portalu internetowym.

Prace uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły na Ukrainie

Pod tym adresem można obejrzeć stronę internetową tej szkoły:  http://ivanivkaschool.ucoz.com/