Aktualności

WARSZTATY MUZYCZNE DLA UCZNIÓW KL. I-III


Dnia 7 lutego 2024 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach muzycznych przeprowadzonych przez Panią Dorotę Izdebską – doradcę metodycznego edukacji wczesnoszkolnej. Na początku Pani Dorota zaprezentowała dzieciom flażolet i zaprosiła je do wspólnej zabawy ruchowej przy jego akompaniamencie. Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać wiele nietypowych instrumentów: bęben djembe, bęben obręczowy, bębenek oceaniczny, kij deszczowy, różnego rodzaju grzechotki, burzofony, żabę Guiro. Wszyscy uczniowie mieli okazję, żeby zagrać na wybranym instrumencie. Dzieci doskonale bawiły się w rytm muzyki płynącej z różnych instrumentów. Na zakończenie Pani Dorota podpowiedziała i pokazała jak samemu można wykonać bęben oceaniczny z pudełka po pizzy. 

Dziękujemy Pani Dorocie Izdebskiej za przyjęcie naszego zaproszenia oraz za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć muzycznych.


M. Szylin

„ Dziś jest dobry dzień, aby mieć dobry dzień” z taką myślą uczniowie naszej szkoły świętowali w piątek Dzień Pozytywnego Myślenia. Dzień ten wymyśliła amerykańska psycholog Kirsten Harrell, która zajmuje się badaniem wpływu optymistycznego podejścia do życia na zdrowie i proces leczenia. Wszyscy wiemy, że dzięki pozytywnym myślom lepiej reagujemy na wszelkie zmiany, możemy rozwiązywać problemy i opanowywać stresujące sytuacje.

Ale 2 lutego to także Dzień naleśnika, z którymi chyba wszyscy mamy pozytywne skojarzenia. Z tej okazji samorząd uczniowski zorganizował Naleśnikowy kiermasz. Dzięki ogromnemu wsparciu rodziców, a apetyt naszych uczniów też był ogromny, było pachnąco i pysznie – dla każdego coś smacznego.

 

Samorząd uczniowski


Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach promuje  projekt Cogito Med. 

WOŚP

Dnia 28.01.2024 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 32 Finale WOŚP w Domu Kultury w Górze. Uczniowie klasy III zaprezentowali układ taneczny do utworu „Oto dziś narodziła się miłość”, natomiast uczennica kl. VI KlaudiaTrofluk zaśpiewała pastorałkę „ Od serca do ucha”. Gratulujemy 

Najlepsi uczniowie w I semestrze

Klasa I 

Wiktor Brzoza, Zuzanna Ludwiczak, Ewa Lesiak, Sara Łuczak     

Klasa II

Gabriela Pawlak

Klasa III

Lena Grabowska, Jan Pieniak, Hanna Kurzawa, Bartosz Ferenc

Klasa IV

Szymon Bera

Klasa V

Martyna Woźnica, Daria Nakoneczna, Kinga Kurzawa

Klasa VI

Michał Mikołajczak, Laura Łuczak

Klasa VII

Zuzanna Góral, Natalia Gil

Klasa VIII

Maja Zdebska


Uczniowie ze 100% frekwencją

Ewa Lesiak, Daria Nakoneczna, Michał Mikołajczak, Oliwier Stark, Dominika Mazur.


XVIII Międzyszkolny Konkurs Kolęd Witoszyce 2024


Tuż przed feriami mury Centrum Kulturalno-Sportowego w Witoszycach rozbrzmiewały zachwycającymi dźwiękami  kolęd. W piątek 12 stycznia 2024 r. odbyła się XVIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Kolęd o zasięgu międzywojewódzkim pod patronatem Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz.

I w tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na występy przyjechało 53 młodych artystów z trzech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

Na naszą uroczystość przybyli goście: w imieniu Pani Burmistrz Góry Pan Marek Balowski Skarbnik UMiG Góra, firmę OSI POLAND FOODWORKS reprezentowała Pani Klaudia Nowakowska, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła ks. Jarosław Grabarek, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Marta Łuczak, emerytowani nauczyciele oraz rodzice.

Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I-IV oraz klasy V-VIII.

 

W kategorii przedszkole udział wzięli uczestniczy z Publicznego Przedszkola w Glince, Przedszkola w Witoszycach, Przedszkola Publicznego nr 1 w Górze, Przedszkola w Sicinach, Oddziału Przedszkolnego SP Irządze, Publicznego Przedszkola w Krzemieniewie, Przedszkola Miejskiego nr 18 w Lesznie, Przedszkola Niepublicznego "Akademia Malucha" w Górze, Przedszkola w Czerninie.

 

Komisja jednogłośnie przyznała I miejsce dla wszystkich przedszkolaków.

 

 

W kategorii klas I-IV udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego w Lesznie, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wilkowie, Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Witoszycach, Szkoły Podstawowej nr 2 im.  Konstytucji 3 Maja w Śmiglu, Zespółu Szkół w Kąkolewie, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze, Publicznej Szkoły Podstawowej w Drobninie, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Lesznie, Szkoły Podstawowej im. Józefa Zwierzyckiego w Krobi, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Płoskach, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lesznie, Szkoły Podstawowej w Irządzach, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bolesława Broniewskiego w Górze, Szkoły Podstawowej w Czerninie, Fundacji Centrum Sztuki Integracja, Szkoły Podstawowej nr 3 w Lesznie, Szkoły Podstawowej nr 10 im. Świętego Jana Pawła II w Lesznie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w  Szlichtyngowej, Szkoły Podstawowej w Pawłowicach, Szkoły Podstawowej w Dąbczu.

 

W kategorii klas I-IV

I miejsce zajęła Izabela Klupsch z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drobninie

II miejsce - Zofia Bujak ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Zwierzyckiego w Krobi

III miejsce - Wiktoria Szkudlarska ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza
w Lesznie

III miejsce - Natalia Paliwoda ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej

 

 

W kategorii klas V-VIII udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II
w Szlichtyngowej, Zespołu Szkół w Kąkolewie, Szkoły Podstawowej w Irządzach, Szkoły Podstawowej w Czerninie, Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Witoszycach, Szkoły Podstawowej w Jemielnie, Zespołu Szkół w Wąsoszu, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Górze, Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego
w Lesznie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wilkowie.

 

W kategorii klas V-VIII

I miejsce zajęła Aleksandra Dąbrowska z Zespołu Szkół w Wąsoszu

II miejsce Zofia Sutor ze Szkoły Podstawowej w Jemielnie

III miejsce Zuzanna Krestschmer z Zespołu Szkół w Kąkolewie

 

 

Konkurs uatrakcyjnił występ Pani Leokadii z Żytomierza, która zaśpiewała kolędy w języku polskim i ukraińskim. Uczestnicy spotkania prezentowali swoje umiejętności śpiewając
z podkładami muzycznymi oraz a cappella. Nie zabrakło również pokazów instrumentalnych. Można było usłyszeć wiele przepięknych kolęd, począwszy od tych tradycyjnych po współczesne. Dzięki uczestnikom konkursu mogliśmy jeszcze raz poczuć magiczną i radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Młodzi artyści otrzymali nagrody oraz śliczne pluszaki. Na koniec Dyrektor Pan Leszek Stecki podziękował uczniom oraz ich opiekunom za przygotowanie i uczestnictwo
w konkursie, a także wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania oraz przeprowadzenia XVIII Międzyszkolnego Konkursu Kolęd. Występujący wraz z opiekunami zostali zaproszeni na poczęstunek.

 

Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.

Do zobaczenia za rok na XIX Międzyszkolnym Konkursie Kolęd.


Magdalena Banaczek

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa- Przedszkole Publiczne w Glince

         W ramach NPRC w Przedszkolu Publicznym w Glince została zorganizowana wizyta
w bibliotece szkolnej, gdzie przedszkolaki zapoznały się z rodzajami książek, sposobem ich przechowywania, budową oraz poznały pracę pani bibliotekarki.

Z okazji Dnia Kubusia Puchatka została zaproszona pani bibliotekarka Joanna Kietlińska
z Biblioteki Miejskiej w Górze, która w bardzo ciekawej formie przybliżyła dzieciom postać
  i przygody Kubusia Puchatka, zaprosiła dzieci do dyskusji na temat przeczytanego fragmentu książki. Wspólnie z panią Joanną dzieci odgrywały scenki z przeczytanej książeczki.

W ramach akcji „Czytanie na dywanie zorganizowaliśmy bloki tematyczne: „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy” oraz obecnie „Nie lada to gratka, poznajemy Misia Uszatka”. Dzieci wykonywały portrety bohaterów, poznawały ich przygody.

Starszaki stworzyły samodzielnie książeczki pt.”Książka o mnie”, w których zamieściły swoje zdjęcia, podpisały imieniem i przedstawiły co lubią robić, jeść, jakie mają ulubione zabawy, zabawki, kolory itp. Praca autorów książek dostarczyła dzieciom wiele radości i była źródłem satysfakcji ze swego dzieła.

Obecnie przygotowujemy międzyprzedszkolny projekt czytelniczy pt. „Książka w drodze”,
w którym chcemy zaprosić przedszkola z terenu gminy Góra do wspólnego tworzenia książki o przygodach dziewczynki Ani i chłopca Tomka. Elementem dodatkowym będzie ogłoszony konkurs na logo projektu.

Zajęcia i konkursy są  realizowane w ramach realizacji  Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3 na rok 2023.Dofinansowaniew ramach Kierunku Interwencji 3.1.„Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego”

 

 

   Jolanta Gortych


 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3 na rok 2023.

Dofinansowanie w ramach Kierunku Interwencji 3.1. „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego” otrzymało:
- Przedszkole Publiczne w Glince - kwota dofinansowania 2 500,00 zł; wkład własny 625,00 zł; całkowity koszt realizacji zadania 3 125,00 zł.


Pogadanka policji

Jak co roku przed feriami zimowymi, spotykamy się z funkcjonariuszami Komendy Policji w Górze. Podczas spotkania policjanci przypomnieli najmłodszym o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw.
W ramach akcji „Bezpieczne ferie” dzieci brały udział w dyskusjach

o bezpieczeństwie podczas korzystania m.in. z lodowiska, jak również podczas pobytu w domu bez nadzoru dorosłych. Szczególną uwagę zwrócono na właściwe zachowanie się podczas zabaw na śniegu oraz na zasady bezpieczeństwa obowiązujące w okolicy akwenów wodnych,
a także przy korzystaniu z dróg.
Pani Lidia Tarońt - asp.szt., ostrzegała również przed niebezpieczeństwami grożącymi dzieciom podczas korzystania z internetu.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani  tematyką zajęć, chętnie odpowiadali na pytania i zadawali własne, aby rozwiać nurtujące je wątpliwości.

Wioletta Koszacka-Gęstwa

Laboratoria przyszłości


Uczniowie kl. I i II wykorzystują sprzęt zakupiony w ramach „Laboratoria przyszłości”. W listopadzie br. uczniowie kl. I i II byli na wycieczce w Wesołym Ranczo w Niechłodzie. Celem  tej wycieczki były warsztaty wypiekania pierników świątecznych.  Podczas pobytu na Ranczo uczniowie wzięli udział w świątecznej sesji zdjęciowej. Zdjęcia wykonano aparatem Canon zakupionym w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Wykonano również zdjęcia podczas warsztatów wypiekania pierników, które  posłużyły do udokumentowania wycieczki. Trafiły one na stronę szkoły oraz do albumu klasowego.

       Uczniowie klasy I i II wykorzystują nie tylko aparat fotograficzny, ale również sprzęt nagłaśniający, który również został zakupiony w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Sprzęt był wykorzystywany podczas prób a także w czasie występu podczas Jasełek dla całej społeczności szkolnej oraz dla rodziców uczniów. Podczas jasełek był również wykorzystany aparat Canon, którym wykonano zdjęcia z tej uroczystości.

 

Sprzęt nagłaśniający oraz aparat fotograficzny został również wykorzystany w grudniu 2023 r. podczas Szkolnego Konkursu Kolęd.

 

                                                                  M. Szylin


Świąteczna Kraina w Deli Parku


W dniu 21.12 .2023r. na wycieczce  byli uczniowie z  klasy II, IV, V, VI, VII i VII z inicjatywy przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Na miejscu czekało na uczniów wiele atrakcji: niezapomniane chwile w świątecznej i klimatycznej atmosferze, spotkanie ze Świętym Mikołajem, gdzie mieli okazję porozmawiać i napisać list do świętego Mikołaja oraz wysłać list do Mikołaja.


Szkolny Konkurs Kolęd

Dnia 20 grudnia 2023 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd. W konkursie wzięło udział  27 uczestników.

Komisja w składzie:

1.     Leszek Stecki – Dyrektor szkoły – przewodniczący komisji

2.     Marta Łuczak – Przewodnicząca Rady Rodziców – członek komisji

3.     Maja Zdebska  – Przewodnicząca szkoły – członek komisji

przyznała następujące miejsca:

Przedszkole:

I m. – Szymon Tulikowski

II m. – Lena Ferenc

III m. – Alicja Hołtra

Klasy I-IV:

I m. – Wiktoria Ozdoba

II m. – Sara Łuczak

III m. – Zuzanna Ludwiczak

III m. – Maja Compa

Klasy V-VIII:

I m. – Natalia Gil

I m. – Anastasia Chaika

II m. – Klaudia Trofluk

Uczniowie, którzy zajęli miejsca od I do III będą reprezentowali naszą szkołę na XVIII Międzyszkolnym Konkursie Kolęd, który odbędzie się dnia 12 stycznia 2024 r. w naszej szkole.

                                                                                           M. Szylin

                                                                                           B. Czarna



Wycieczka do Muzeum Bombki

W dniu 18.12.2023 r.  klasa III udała się na wycieczkę do Muzeum Bombki w Miliczu.  Zajęcia rozpoczęły się od interaktywnej lekcji muzealnej  na temat historii  ozdób bożonarodzeniowych w różnych krajach oraz historii zdobnictwa dolnośląskiej bombki. Następnie dzieci udały się do gabinetu pisania listów, w którym pisały  do Mikołaja o swoich wymarzonych prezentach i  wrzucały listy do skrzynki. Dzieci trafiły również do Komnaty Bombki, w której miały do zrobienia ważne zadanie - odnalezienie magicznych bombek zgodnie z kartą. Uczniowie  brali  także udział w warsztatach, podczas których pod bacznym okiem elfów  zdobili bombki i pierniki, które zabrali do domu. Na zakończenie dzieci zakupiły kolorowe bombki w sklepiku. Magia Świąt udzieliła się każdemu.

Marzena Rogasik

Betlejemskie Światło Pokoju

W dniu 15.12.2023r. Harcerze ZHP w Górze przekazali Szkole Betlejemskie Światło Pokoju jako symbol nadziei, braterstwa i pokoju. To okazja do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój - w końcu to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której odnajdujemy równowagę ze sobą i innymi ludźmi. Serdecznie dziękujmy górowskim Harcerzom. 

Lucyna Sozańska

Sztuka łagodzi obyczaje

Uczniowie klasy VI i VII, podczas zajęć z plastyki wcielili się w projektantów mody ekologicznej. Mieli za zadanie zaprojektowanie i wykonanie  strojów z materiałów przeznaczonych do recyklingu (szarego papieru). Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i wyobraźnią. Stroje były ciekawe i precyzyjnie wykonane. Nikomu nie brakowało inwencji twórczej a, co najważniejsze pomagali sobie i świetnie współpracowali. Nasze stylizacje przeszły nasze oczekiwania. Wszyscy byli zachwyceni swoimi projektami. Wystawę można oglądać na holu w szkole. Gratulujemy kreatywności i talentu.

                                                                   Lucyna Sozańska


Laboratoria przyszłości

W Mikołajki czyli 6 grudnia na lekcji informatyki uczniowie klasy piątej wykonywali ozdoby świąteczne w technologii 3D korzystając z długopisów z projektu "Laboratorium Przyszłości". Każdy z uczniów zrobił swoją własną ozdobę. Wszyscy świetnie się bawili.


Lilia Burdziłowska

Świąteczne pierniczki

Święta bez pierników są chyba niemożliwe dlatego uczniowie klasy szóstej podczas godziny wychowawczej mieli możliwość samodzielnego dekorowania pierników.  Pomysłów było wiele, a przyniesione pisaki cukrowe, kuleczki, posypki, łącznie z gwiazdkami i choineczkami, stanowiły doskonałą zachętę i motywację do pracy. Uczniowie świetnie poradzili sobie z piernikowym zadaniem.

Lilia Burdziłowska

Mikołajki

Szósty grudnia to dzień, który zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń w klasach I - VIII. W tym roku, w tym właśnie dniu, nie zabrakło uśmiechów i radości. Wszyscy byliśmy ubrani w stroje z akcentem mikołajkowym, dzięki czemu w klasach zrobiło się wesoło i kolorowo. Był również  Mikołaj, który wszystkim dzieciom rozdawał prezenty. Każdy mógł doświadczyć magii zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Barbara Czarna



XVIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KOLĘD

WITOSZYCE 2024


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Kolęd o zasięgu międzywojewódzkim dzieci
z przedszkola, uczniów szkół podstawowych klas I- VIII oraz szkół średnich.

W konkursie biorą udział uczniowie wytypowani w drodze eliminacji na szczeblu szkoły. Konkurs odbędzie się w następujących kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolne, klasy I – IV szkół podstawowych, klasy V-VIII szkół podstawowych, szkoły średnie. Szkołę może reprezentować tylko jeden solista w danej kategorii. Solista wykonuje jedną kolędę - max. 2 zwrotki (dopuszcza się wykonanie kolędy z podkładem instrumentalnym). 

Konkurs odbędzie się 12 stycznia 2024r. o godz. 1300 w Centrum Kulturalno-Sportowym przy Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole  w Witoszycach.


Zgłoszenia przyjmowane są na załączonym druku do  22  grudnia  2023r.

Zgłoszenia należy kierować na Adres:

Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach

Witoszyce 10   56-200 Góra

 Z dopiskiem „KONKURS KOLĘD” 

lub na adres email:      szkolawitoszyce@interia.pl.

Pliki z podkładem należy wysłać na adres  lstecki@interia.pl


Organizator zapewnia nagrody rzeczowe dla zwycięzców i dyplomy.

Zapewniamy nagłośnienie, mikrofony bezprzewodowe, odtwarzacz CD , USB, poczęstunek  dla uczestników.


Kontakt sekretariat szkoły  (065) 543-13-23.

 Komisja Konkursowa zostanie powołana przez organizatora.


Organizatorzy:

Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, Rada Rodziców przy ZSPiP w Witoszycach, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „KRESOWIAK”.


Sponsor strategiczny i współorganizator

OSI POLAND FOODWORKS Chróścina


Serdecznie zapraszamy

Załącznik-zgłoszenie

Pasowanie na czytelnika

Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 30 listopada 2023 roku, uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Pasowanie na czytelnika jest jednym z ważniejszych momentów biblioteki, na który uczniowie czekają z niecierpliwością. Pierwszaki wykazały się dużą wiedzą z zakresu działalności biblioteki i świetnie poradziły sobie z zagadkami dotyczącymi książek, które przygotowali dla nich uczniowie klasy IV. Na koniec uczniowie złożyli przyrzeczenie, a dyrektor szkoły, Pan Leszek Stecki, dokonał aktu pasowania. W czasie uroczystości wręczono też dyplomy i nagrody za konkurs biblioteczny. 

Agnieszka Wesołowska

WARSZTATY WYPIEKANIA ŚWIĄTECZNYCH PIERNIKÓW

Dnia 29 listopada klasa I i II ponownie wybrała się na wycieczkę do WESOŁEGO RANCZA W NIECHŁODZIE. Tym razem celem wycieczki był udział w warsztatach wypiekania świątecznych pierników. Po przybyciu na miejsce przywitał nas wszechobecny zapach piernika. Na początku właścicielka Wesołego Rancza Pani Małgosia zapoznała wszystkich z procesem powstawania pierników.  Następnie dzieci otrzymały porcję ciasta, które przygotowała Pani Małgosia oraz wałki i  z wielką radością zabrały się do wałkowania ciasta. Później wycinały foremkami ulubione kształty, związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia. W czasie gdy pierniczki były wypiekane w piecu uczniowie mogli pobawić się na placu zabaw. Chłopcy skorzystali z okazji i zagrali z gospodarzem Rancza mecz piłki nożnej. Po powrocie na wszystkich czekała przepyszna zupa pomidorowa z pomidorów wychodowanych w gospodarstwie z makaronem własnej produkcji. Po posiłku rozpoczęło się dekorowanie pierniczków. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w pracę. Kiedy już wszystkie pierniczki były pięknie udekorowane dzieci wysłuchały czytanej przez Panią Małgorzatę opowieści „Przygotowania Martynki do Świąt Bożego Narodzenia”. Na koniec dzieci zapakowały swoje pierniczki, żeby poczęstować nimi swoich bliskich. Podziękowały również gospodarzom za miłe przyjęcie w swoim gospodarstwie.

Wszyscy będziemy miło wspominać pobyt w Wesołym Ranczo.

                                                                                  M. Szylin

                                                                                  B. Czarna 

Andrzejki grup przedszkolnych

30 listopada wszystkie przedszkolaki z Przedszkola w Witoszycach oraz z przedszkola w Glince bawiły się wspólnie na zabawie Andrzejkowej zorganizowanej przez przedszkole w Glince.

Zabawa była wyśmienita. Wszyscy bawili się wspaniale: były wróżby, tance, spotkanie i zabawa z Pandą oraz Jednorożcem.

Każde chętne dziecko mogło mieć wykonany brokatowy tatuaż lub przyczepione kolorowe warkoczyki. Dodatkowo czekał na wszystkie dzieci słodki poczęstunek oraz napoje, a na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał upominek.

Impreza była bardzo udana i będziemy mile ją wspominać. 

Joanna Grześkowiak

Dzień Pluszowego Misia

24 listopada dzieci z przedszkola obchodziły niezwykłe święto - Dzień Pluszowego Misia.

Dzieci świętowały ten dzień przynosząc do przedszkola swoje ulubione maskotki.

Przedszkolaki poznały historię powstania misia, bawiły się przy piosenkach o misiach, zaprosiły także misie do zabaw z chustą animacyjną. Na dzieci oraz ich pluszowych przyjaciół czekało również wiele innych atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, zagadki i misiowe tańce. Dzieci otrzymały medal Przyjaciela Pluszowego Misia. Nie zabrakło również przysmaku misia pysznego i zdrowego miodu. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak  najwięcej radości sprawił dzieciom fakt zaprezentowania swojego misia koleżankom i kolegom.

 

Maria Kołtowska


Dzień życzliwości i pozdrowień


Samorząd uczniowski przygotował akcję „Weź dobre słowo i podaj dalej”. Hasła: „Miło Cię widzieć”; „Dzięki Tobie dzień jest lepszy”; „Razem raźniej” itp. przez cały czas wędrowały wśród uczniów. Na dobry początek dnia z głośników szkolnej radioli usłyszeliśmy utwór Lanberry ”Dzięki, że jesteś”.

Myślimy, że wszyscy w tym dniu znaleźli się wśród życzliwych i byli powodem czyjegoś uśmiechu. I oby tak codziennie.

Samorząd uczniowski



Zawody sportowe

15 listopada to był szczególny dzień w naszym przedszkolu. W tym dniu do Przedszkola w Witoszycach zawitały dzieci z Przedszkola w Czerninie oraz dzieci z Przedszkola w Glince. Wszyscy wspólnie wzięli udział w zawodach sportowych zorganizowanych na hali sportowej w Witoszycach w myśl zasady sport to zdrowie. 

Przedszkolaki wykazały się niezwykłą zręcznością podczas różnych konkurencji sportowych.

Nikt nie był przegrany, lecz byli sami zwycięzcy. Wszystkie dzieci otrzymały piękne pamiątkowe medale.

Dziękujemy za wspaniale zorganizowane zawody oraz przybycie naszych miłych gości z innych przedszkoli. 

Joanna Grześkowiak

Święto Niepodległości 

Dzieci z naszego przedszkola także uczestniczyły w uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Ubrane odświętnie, z przyczepionymi kotylionami w barwach narodowych najpierw pilnie ćwiczyły hymn Polski, a następnie wzięły udział w uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów ze starszych klas.  

Joanna Grześkowiak

Spotkanie z Panią Bibliotekarką 

W ostatnim czasie dzieci z grupy Kubusie miały przyjemność gościć panią Beatę Buda - bibliotekarkę z filii w Chróścinie. 

Pani Beata zaciekawiła przedszkolaki przyniesionymi książkami, a także przeczytała im historię świnki Peppy, która im się bardzo spodobała. 

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie. 


Dzień Postaci z Bajek

7 listopada w grupach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu każde dziecko mogło poczuć się jak w bajce :) Była zabawa, tańce i słodki poczęstunek, a radość dzieci była bezcenna.  

Joanna Grześkowiak

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się co roku w naszej szkole. Jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. W naszej szkole już od poniedziałku 13.11 trwały przygotowania do ŚDTM. Zostały przygotowane plakaty, gazetki oraz materiały. Zostały powołane komisje egzaminacyjne. 17.11.2023 r. podczas przerw uczniowie byli egzaminowani z tabliczki mnożenia przez komisję egzaminacyjną. Zdający egzamin otrzymali imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. W czasie lekcji uczniowie grali w gry utrwalające tabliczkę mnożenia oraz pisali test, który wyłaniał klasowego mistrza tabliczki mnożenia. I tak w klasie IV mistrzem tabliczki mnożenia został Szymon Bera, w klasie V - Martyna Woźnica, w klasie  VI - Zuzanna Głowiak, w klasie VII - Zuzanna Góral,  a w klasie VIII - Maja Zdebska.

                                     

    Lilia Burdziłowska  

Dzień czystego powietrza


14 listopada obchodzimy „Dzień czystego powietrza”, którego celem jest kształtowanie świadomości o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniami atmosfery oraz odpowiedzialności każdego z Nas za stan powietrza. 

Powietrza potrzebujmy wszyscy, aby żyć, zdrowo się rozwijać, realizować swoje pasje. Niestety, gdy powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone, stopniowo zaczyna wpływać negatywnie na nasze zdrowie. A długotrwałe przebywanie w okolicy narażonej na smog to ryzyko wielu nawet bardzo poważnych chorób. 

Każdy więc z nas może wpłynąć na lepszą jakość powietrza i swojego życia. Nasza szkoła należy do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Od roku na ścianie frontowej budynku szkoły zamontowany jest miernik jakości powietrza oraz tablica LED do prezentacji danych. Dzięki temu nauczyciele i uczniowie na bieżąco mogą śledzić stan powietrza w okolicy naszej placówki. Z danych pomiarowych korzystać mogą też rodzice odprowadzający dzieci do szkoły i lokalna społeczność. W tym tygodniu w budynku szkoły został zamontowany ekran wewnętrzny do prezentacji danych pomiarowych oraz treści edukacyjnych. 

Uczniowie naszej szkoły dzięki platformie e-learningowej eduESA biorą udział w interaktywnych zajęciach i e-lekcjach z zakresu edukacji ekologicznej. Dzięki różnorodnym materiałom edukacyjnym każdy uczestnik projektu ESA może znaleźć odpowiedzi na trzy główne pytania: Skąd bierze się smog?; Jak wpływa na nasze zdrowie?; Co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza?


Każdy z nas może monitorować stan powietrza na stronach WWW. esa.nask.pl, w aplikacjach lub na ekranach ESA w szkole. 


Marta Hołownia-Dziewic

  „Szkoła do hymnu” 

Już po raz kolejny, nasza szkolna społeczność włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu”. Przed Narodowym Świętem Niepodległości, o godz.11: 11 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym w symboliczny sposób uczciliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości.

Podczas śpiewania hymnu nasi uczniowie wykazali się wzorową postawą. Z należytą powagą, dumni, że mogą żyć jako wolni obywatele, oddali cześć bohaterstwu, waleczności i męstwu przodków.

                                                                                

 Lucyna Sozańska


 „Sztuka łagodzi obyczaje”

Innowacja realizowana jest przez uczniów klasy VI i  VII . Celem innowacji jest odkrywanie własnych możliwości twórczych,  rozbudzenie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dziecka i jego indywidualnych zdolności twórczych z wykorzystaniem recyklingu przedmiotów codziennego użytku.

Wrześniowe zadanie wykonane przez dzieci to: „Dary jesieni ”, malowane techniką Pointylizm /kropkowanie /-  polegająca na tworzeniu kompozycji obrazu poprzez zapełnianie gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi punktami kładzionymi na kartkę papieru. 

                                                                                                Lucyna Sozańska

OGÓLNOPOLSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI Góra 2023

Odzyskanie Niepodległości można świętować na wiele sposobów, to okazja, aby uczcić ten dzień patriotycznym wydarzeniem biegowym. To właśnie taki sposób wybrała grupa uczniów i przedszkolaków naszej szkoły, biorąc udział w Jubileuszowym 30 Biegu Niepodległości Góra 2023.

O godzinie 10.00 na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie zawodów, czyli  9 biegów dla dzieci i młodzieży oraz bieg główny na 10 kilometrów.

Uczniowie naszej szkoły zmagali się na dystansach sześciu kategorii wiekowych, od przedszkolaków po uczniów klasy ósmej.  

Przy pięknej, słonecznej pogodzie, pod biało-czerwoną flagą powiewającą z krążącej nad stadionem motolotni wszyscy świetnie poradzili sobie na swoich dystansach.

Przedszkole w Witoszycach reprezentowali: Antonina Nakoneczna, Grzegorz Hołtra, Piotr Tomasik, natomiast przedszkole w Glince: Filip Mazuryk, Martyna Małkiewicz, Alan Skopiński, Antonina Skopińska, Lena Kornatka, Jan Wojciechowski, Zofia Leśniarek, Kacper Krzyżanowski i Szymon Szpindor. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę to: Hanna Kurzawa, Martyna Trofluk, Daria Nakoneczna, Kinga Kurzawa, Michał Cieślik, Igor Budzikowski, Maciej Duchniak, Laura Łuczak, Jakub Borkowski, Martyna Grabowska, Krystian Halaberda, Kacper Płuchowski, Arkadiusz Szulc. 


Serdecznie gratulujemy!

Marta Hołownia-Dziewic

EduEvent

W piątek  naszą szkołę po raz kolejny odwiedził Pan Mateusz Łucki ze swoim niezwykle widowiskowym pokazem doświadczeń przyrodniczych EduEvent. Podczas tej nietypowej lekcji przyrody uczniowie dowiedzieli się jak działa klatka Faradaya, czym jest żyroskop i jak wykorzystać magnesy neodymowe.  Na własnym ciele sprawdzili zasadę zachowania pędu. Nie zabrakło też „magii” w wykonaniu lewitujących nadprzewodników, płomieni na dłoni jednej z uczennic oraz chmury parującego ciekłego azotu. Pan Mateusz, jak zawsze, poinstruował naszych młodych, ciekawskich chemików jak w bezpieczny sposób przeprowadzić niektóre z eksperymentów oraz jak bezpiecznie obchodzić się z łatwopalnymi gazami.

Już czekamy na kolejny EduEvent w naszej szkole.

Marta Hołownia-Dziewic


Apel z okazji 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości dla Narodu Polskiego to jedno z najważniejszych świąt państwowych, bliskie sercom wszystkich Polaków. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał niepodległość. Dnia 11 listopada w 1918 roku Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

09 listopada w naszej szkole odbyła się  uroczystość patriotyczna z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od samego rana odczuć można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Wszyscy uczniowie mieli galowe stroje ozdobione biało -czerwonymi kotylionami.

Uroczysta akademia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego i hymnu szkolnego. Następnie Dyrektor Pan Leszek Stecki, wygłosił przemówienie, podkreślając szczególny charakter święta. W dalszej części uczniowie kl. VII pod opieką Pani Lucyny Sozańskiej przygotowali i zaprezentowali historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentowane treści przeplatane były wierszami i pieśniami o charakterze patriotycznym, co z pewnością przyczyniło się do głębszej refleksji nad tym wyjątkowym dla każdego Polaka świętem. Przypomnieli trudne losy naszej ojczyzny i długą drogę do wolności.

Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Lucyna Sozańska

Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia

Wielkie podziękowania dla darczyńców  którzy 1 listopada 2023r.  wsparli kwestę.  Niesienie pomocy rodakom na Kresach w ramach akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia Studio Wschód.  Wolontariusze którym pięknie dziękuję za poświęcony czas uzbierali rekordową kwotę w sumie 9239,80 zł, 15,52 euro, 1,10 USD.  Osobne podziękowania dla  dzieci z Przedszkola w Witoszycach, dzieci z Przedszkola Publicznego w Glince, uczniów Szkoły Podstawowej w Witoszycach oraz nauczycieli za przekazane pieniądze. 

Leszek Stecki opiekun grupy Witoszyce 

Dzień Postaci z Bajek


To był dzień jak z bajki i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, a wszystko za sprawą obchodzonego 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a  „Dnia Postaci z Bajek”. Korytarze naszej szkoły zaroiły się od bajkowych bohaterów książek i filmów animowanych. Tym razem wilk nie zjadł Czerwonego Kapturka, Kopciuszek nie zgubił pantofelka, Gargamel wyjątkowo  nie polował na smerfy, a Harry Potter przechadzał się ramię w ramię z Lordem Voldemortem. 

Kto z nas nie pamięta bajki czytanej na dobranoc…

Dzięki bajkom w dzieciństwie poznawaliśmy świat, to one wskazywały nam walkę dobra ze złem, która zawsze kończyła się zwycięstwem tego pierwszego. 

Bajki rozwijają  wyobraźnię i kreatywność, o czym mogliśmy się przekonać obserwując naszych uczniów.  To była zabawa zgodna z mottem bohaterów disneyowskiego filmu „Król lew” – Hakuna matata.

Samorząd uczniowski



Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia

W tegorocznej kweście pomagały zuchy z 23 Górowskiej Gromady Zuchowej Przyjaciele Szczerbatka, harcerze z 20 Górowskiej Drużyny Harcerskiej Dragon, Maciej Duchniak, Natalia Duchniak, Elżbieta Deperas. Kwestowaliśmy w ramach akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomienia. Niesiemy pomoc rodakom na kresach.



Mistrz miesiąca września

W październiku w grupie przedszkolnej Kubusie oraz Smerfy miała miejsce uroczystość wręczenie dyplomów Mistrza Przedszkola miesiąca września. 

W tym dniu wyróżnione zostały dzieci, które we wrześniu wykazały się m.in. największa aktywnością, wiedzą, chęcią niesienia pomocy innym. 

W grupie Kubusie mistrzem września został Wojciech Ciszewski. 

W grupie Smerfy mistrzem września w grupie 5-latków został Grzegorz Hołtra, a w grupie 6-latków Alicja Hołtra. 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego aktywnego zdobywania wiedzy w kolejnych miesiącach. 

Joanna Grześkowiak

Kino sferyczne

W październiku przedszkolaki z grupy Kubusie oraz Smerfy miały możliwość uczestnictwa w seansie kina sferycznego.

Było to bardzo ciekawe doświadczenie oglądać film 360° wyświetlany na ścianach wewnątrz kopuły. Wszystkie dzieci były zachwycone. 

Joanna Grześkowiak

Spotkanie z pieskiem u Kubusiów

Grupę przedszkolną Kubusie odwiedził ostatnio niezwykły, biały gość. Był to piesek rasy West Highland White Terrier o imieniu Maks. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały jak należy się opiekować pieskiem, czym go karmić i jak o niego dbać. 

Maks bardzo polubił wszystkie Kubusie i chętnie każdemu z nich podawał łapkę oraz zaprezentował komendy jakie zna. 

Bardzo miło będziemy wspominać takiego czworonożnego gościa.  

Joanna Grześkowiak

Wycieczka do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej

30 października 2023 r. klasy V i VI odwiedziły Sudecką Zagrodę Edukacyjną w Dobkowie. Znajduje się ona w sercu Krainy Wygasłych Wulkanów. Jest to nowoczesne, interaktywne centrum edukacji, w którym dzieci dowiedziały się o fascynującej przeszłości Ziemi. W poszczególnych salach zobaczyły ruch kontynentów, poczuły jak trzęsie się ziemia, samodzielnie wywołały powódź, zajrzały do wnętrza wulkanu oraz poznały cudowny świat minerałów. W “Laboratorium czterech żywiołów” uczestnicy wyposażeni w fartuchy laboratoryjne oraz profesjonalne okulary poczuli się jak prawdziwi naukowcy. Podczas warsztatów wykonali proste doświadczenia, które za sprawą fluorescencji stały się magiczne. Przeprowadzone eksperymenty były ekscytujące, rozbudziły ciekawość i wyzwoliły wśród uczniów wiele emocji. Po zakończonych warsztatach uczniowie integrowali się podczas pieczenia kiełbasek przy ognisku. 

Podczas wycieczki dzieci zdobyły ogromną wiedzę oraz świetnie bawiły się!

Wioletta Koszacka-Gęstwa

Lilia Burdziłowska

Szkoła pamięta

Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Uczniowie klasy VI podczas godziny wychowawczej przygotowali gazetkę ścienną, poświęconą patronowi naszej szkoły Władysławowi Stanisławowi Reymontowi. Natomiast klasy III i VII uczciły pamięć zmarłych oraz porządkowały zaniedbane groby na cmentarzu parafialnym w Witoszycach. 

Lucyna Sozańska

Lilia Burdziłowska

SZKOŁA PAMIĘTA


Dnia 30.10. 2023 r., w ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła pamięta, uczniowie klasy I i II odwiedzili cmentarz parafialny w Witoszycach. Dzieci w ciszy i zadumie zapaliły znicze na grobach pracowników naszej szkoły oraz na zapomnianych grobach. W taki sposób uczciły pamięć o tych, którzy od nas odeszli.

Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali prace nawiązujące do polskiej tradycji świąt listopadowych. M. Szylin B. Czarna

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI 

W październiku br. uczniowie kl. I i II byli na dwóch wycieczkach. Podczas pierwszej uczniowie brali udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Druga wycieczka była czasem wspólnej zabawy w sali zabaw WMB w Lesznie. Uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Podczas obu wycieczek został wykorzystany aparat fotograficzny Canon. Zdjęcia wykonane aparatem posłużyły do udokumentowania wycieczki.

       W  tym samym miesiącu  odbyła się uroczystość dla uczniów klasy
  pierwszej– PASOWANIE NA UCZNIA oraz spotkanie z Panią z Filii Bibliotecznej w Chróścinie, klasowy Dzień Chłopca oraz odbyły się zajęcia plastyczno-techniczne. Podczas zajęć,  prób i  uroczystości,  uczniowie korzystali  ze sprzętu nagłaśniającego i aparatu fotograficznego Canon.

Lucyna Sozańska

Wycieczka do sasli zabaw

24 października br. uczniowie klasy I i II wybrali się na wycieczkę do sali zabaw „WMB” w Lesznie. Po przybyciu na miejsce wszyscy zostali zapoznani z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Największą frajdą dla wszystkich okazały się liczne labirynty, zjeżdżalnie oraz baseny z piłeczkami. Uczniowie korzystali też z wielką radością z mini pojazdów, samochodów oraz trampolin. Poza tym, uczestniczyły w zabawach i grach sportowych z animatorami. Niepowtarzalne chwile uświetniło spotkanie z pluszakiem Hello Kitty  oraz pamiątkowa fotografia. Po dwu i pół godzinnym pobycie spędzonym na aktywnych zabawach uczniowie zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach wrócili do szkoły.

                                                                              M. Szylin

                                                                                      B. Czarna 

Akcja jabłuszko

W dniach 18-20 października jak co roku  w naszej szkole i przedszkolach odbyła akcja charytatywna "Jabłuszko", której pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Bumerang Leszczyński. W tym roku mieliśmy aż 8 "powodów" aby zakupić jabłuszko za symboliczną kwotę wrzucając ją do puszki.Pieniądze zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację ośmiu wspaniałych dzieci. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tą szlachetną inicjatywę.  


Karolina Taler

Pasowanie na ucznia

19 października 2023 r. to bardzo ważna data dla naszych pierwszoklasistów, ponieważ w tym dniu odbyło się w naszej szkole PASOWANIE NA UCZNIA. Pierwszoklasiści zaprezentowali się w pięknym występie artystycznym, za który otrzymali od publiczności gromkie brawa. Złożenie ślubowania na sztandar szkoły oraz akt pasowania, którego symbolicznym ołówkiem dokonał Pan Leszek Stecki dyrektor szkoły był dla uczniów klasy I wyjątkowym przeżyciem. Uczniowie udowodnili, że są gotowi do nauki i wyzwań jakie przed nimi stawia nowa rola ucznia. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne. Nie zabrakło też upominków od zaproszonych gości oraz rodziców.

      Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

 

                                                                               M. Szylin


Nagrodzeni i wyróżnieni z Witoszyc 

Dnia 13.10.2023r.  w Pałacu Ujazdowskim w Warszawie, za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nagrodę MINISTRA EDUKACJI I NAUKI otrzymał Pan Leszek Stecki.

 Dnia 17.10.2023r  we Wrocławiu  nagrodę DOLNOSLĄSKIEGO KURARORA OŚWIATY otrzymała Pani Lucyna Sozańska.

MEDAL KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ otrzymały:

- Pani Lilia Burdziłowska

- Pani Lucyna Sozańska

- Pani Małgorzata  Szylin

                                                               Lucyna Sozańska


Dzień Edukacji Narodowej 

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które ustanowione zostało 27 kwietnia 1792r.
Z tej okazji 16 października 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Dyrektor Pan Leszek Stecki złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za trud włożony w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia.
    W części artystycznej uczniowie klasy V śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania trudnej pracy pedagogów, pracowników administracji i obsługi. Nauczyciele, administracja i obsługa otrzymali narody Dyrektora. Natomiast Samorząd Uczniowski wręczył pracownikom oświaty słodkie upominki.

                                                                W.Koszacka-Gęstwa


Wyniki konkursów bibliotecznych

W dniu 18.10.2023 roku rozstrzygnięto dwa konkursy biblioteczne, dla klas I-III „ Plakat promujący bibliotekę lub czytelnictwo” i dla klas IV-VIII „ Bajka, wiersz lub fraszka o bibliotece”. Z prac, które spełniły kryteria, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.

Nagrody w kategorii klasy I-III, zdobyli:

I miejsce- Zuzanna Ludwiczak- klasa I i Lena Zieleń- klasa I

II miejsce- Sara Łuczak- klasa I i Zuzanna Grabowska- klasa I

III miejsce- Tymoteusz Hrehorowicz- klasa I i Lena Jankowiak- klasa I

Wyróżnienia- Jakub Jankowiak- klasa I, Michalina Piejek- klasa II i Julia Świrska- klasa II

Nagrody w kategorii klas IV-VIII

I miejsce- Wiktoria Michalska- klasa VIII

II miejsce- Maja Pacholska- klasa IV

Wyróżnienie- Igor Budzikowski- klasa IV

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w najbliższym czasie. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy.

Agnieszka Wesołowska

Wycieczka do Wrocławia

12.10.2023 roku, uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wycieczce do Wrocławia. Tuż po przyjeździe do Wrocławia uczniowie udali się do Panoramy Racławickiej, będącej wizytówką tego miasta. Obejrzeli tam jedyny w swoim rodzaju cykloramiczny obraz o wymiarach 114m na 14m zatytułowany ”Bitwa pod Racławicami” autorstwa malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Poznali też ciekawą historię bitwy ukazanej na obrazie. Następnie pełni wrażeń udali się do wrocławskiego Zoo, gdzie zwiedzili Afrykarium i Oceanarium. Obejrzeli tutaj wiele zadziwiających gatunków zwierząt i ryb. 


Agnieszka Wesołowska

Dzień Drzewa

We wtorek 10 października obchodzimy Dzień Drzewa, coroczne święto na cześć drzew. Jego celem jest podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zaprosił do wspólnej zabawy w rytm piosenki zespołu Elektryczne Gitary „Człowiek z liściem”. W tym dniu uczniowie pojawili się w szkole ubrani na zielono z tytułowym elementem liścia -  na głowie.

Nie sposób opisać wszystkich funkcji, które pełnią drzewa i lasy. Nie sposób wycenić ich znaczenia dla naszej Planety, każdego organizmu, w tym dla człowieka i rozwoju jego cywilizacji. Chcąc pokazać, że los drzew i lasów  nie jest nam obojętny włączyliśmy się w kampanię PRZYTUL się do DRZEWA. Dzięki takim ”przytulaskom” uczniowie pokazali mądrą postawę leśną oraz jak twierdzą pomysłodawcy akcji, czerpali z zielonej energii drzew w celu poprawy samopoczucia i zdrowia. 

 

Samorząd Uczniowski


Gramy w planszówki!

Już od poniedziałku od wczesnych godzin rannych hol naszej szkoły opanowali miłośnicy planszówek. Wszystko za sprawą przypadającego we wtorek Dnia Gier Planszowych, którego świętowanie rozciągnęliśmy na cały tydzień.

Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy intelektualny sport angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja, czy liczenie.

Do zobaczenia przy planszy!

Samorząd Uczniowski


Święto Pieczonego Ziemniaka


5 października 2023 r. uczniowie kl. I i II wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „WESOŁE RANCZO” w Niechłodzie. Po przyjeździe na miejsce wszyscy zostali serdecznie powitani przez gospodarzy gospodarstwa. Najpierw uczniowie poznali historię ziemniaka oraz mogli na żywo zobaczyć jego „wroga” czyli stonkę. Kolejnym punktem wycieczki było samodzielne wykopywanie oraz zbieranie ziemniaków przez uczniów. Kiedy już wszystkie ziemniaki zostały wykopane i pozbierane uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska życiu wiejskich zwierząt, nakarmić je oraz pogłaskać. Później przyszedł czas na super zabawę na sianie oraz na placu zabaw. Po odwiedzinach u zwierząt i licznych zabawach uczniowie ze smakiem zjedli ciasto czekoladowe, kiełbaskę pieczoną przy ognisku oraz pieczone ziemniaczki. Wyjazd był bardzo udany.

M. Szylin

B. Czarna

  Drodzy Uczniowie, Rodzice i wszyscy sympatycy naszej szkoły!

Dołączyliśmy do II edycji programu Lidl Szkoły Pełne Talentów, który polega na zbieraniu kuponów - TALENCIAKÓW za zakupy w markecie Lidl. Zgromadzone TALENCIAKI na koncie naszej szkoły, będziemy mogli wymienić na atrakcyjne wyposażenie.

Jak zdobyć TALENCIAKA i przekazać go szkole?

KROK 1 Należy zrobić zakupy za min. 50 zł, w tym przynajmniej 1 warzywo lub 1 owoc

KROK 2 Przy kasie odebrać kupon – TALENCIAKA

KROK 3 Przekazać TALENCIAKA naszej szkole

KROK 4 TALENCIAKA można przekazać na dwa sposoby:

-wrzucając go do specjalnego pudełka znajdującego się w szkole

-lub zeskanować z niego kod QR

Akcja trwa:

od 5 września do 13 listopada br. - zbieranie TALENCIAKÓW

od 5 września a do 20 listopada br. - przypisywanie TALENCIAKI szkole.

Więcej informacji na temat akcji: https://www.lidl.pl/c/szkoly/s10012469

                          Z góry dziękujemy za okazaną pomoc. Razem możemy więcej!     


Wycieczka klasy trzeciej

Dnia 29.09.2023 r. uczniowie klasy 3 wybrali się na wycieczkę  do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Radosławiu. Strażacy opowiedzieli uczniom na czym polega ich praca, pokazali sprzęt, którego używają podczas wyjazdów. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ochotników. Nie zabrakło także zabawy w tym dniu. Dzieci bawiły się na dmuchanym placu zabaw  w kształcie robota, grały w gry sportowe oraz planszowe. Na zakończenie spotkania uczniowie piekli kiełbaski, a chłopcy otrzymali upominki z okazji Dnia Chłopaka. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale zadowoleni. 

Marzena Rogasik

Dzień Przedszkolaka

20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Aby uczcić ten szczególny dzień dzieci z grupy Kubusie oraz Smerfy uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach, a uwieńczeniem był wspólny piknik na dworze. Cały dzień upłynął w radosnej atmosferze, a uśmiech nie schodził z twarzy dzieci.  

Joanna Grześkowiak

Dzień kropki w przedszkolu

W piątek przedszkolaki z grupy Kubusie oraz Smerfy obchodziły Dzień Kropki. Tego dnia dzieci ubrały się w odzież z motywem kropek, aby uczcić święto kreatywności. W przedszkolu czekało je wiele ciekawych zadań związanych z kropkami. Wszyscy świetnie się bawili podczas tego szczególnego dnia.  

Joanna Grześkowiak

"Sprzątanie świata łączy ludzi"

W trzeci weekend września cała społeczność naszej szkoły, od przedszkolaków po ósmoklasistów, dołączyła do jubileuszowego, 30 finału Akcji Sprzątania świata. Wyruszyliśmy by posprzątać Polskę. Tę naszą lokalną, najbliższą okolicę, tę, z którą obcujemy na co dzień. Jak mawiają inicjatorzy akcji „Każdy posprząta kawałek, razem posprzątamy Polskę”.


Akcje organizowane przez Fundację Nasza Ziemia mają zachęcić nas do zmiany nawyków w kierunku ograniczania ilości odpadów. Nie chodzi przecież o to, żeby tych akcji organizować jak najwięcej. Chodzi o to, by ich liczba malała i by po prostu stawały się one coraz mniej potrzebne. By śmieci było jak najmniej. 

Ale to zależy już od nas. 


Marta Hołownia-Dziewic



Spotkanie z policjantami

W dniu 05.09.2023r przedszkolaki z grupy Kubusie oraz Smerfy miały możliwość spotkania się z przedstawicielami KPP w Górze. Nasi goście przybyli z czworonożnym policjantem, co wzbudziło szczególny entuzjazm dzieci. Policjanci przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, natomiast opiekun wraz z psem policyjnym mógł zaprezentować kilka komend jakie na co dzień wykonują w pracy.

Było to bardzo ciekawe spotkanie, za co bardzo dziękujemy. 


Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września uczniowie naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki.

Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia i działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zajęcia wypełnione były kolorowymi kropkami. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w stroje w kropki, kropeczki, grochy, groszki.

Na zajęciach w klasach I-III uczniowie poznali genezę tego święta. Dzieci oglądały film, który pokazuje jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT.

                               

                                                      Barbara Czarna 

SPOTKANIE Z PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ

14 września 2023 r. uczniowie klasy pierwszej gościli w swojej sali p. Beatę Buda – bibliotekarkę z Filii Bibliotecznej w Chróścinie. Celem spotkania było: zapoznanie z zawodem bibliotekarza oraz rozbudzenie zainteresowania książkami. Pani Beata opowiedziała uczniom o swojej pracy w bibliotece. Przyniosła dla uczniów ich pierwszą lekturę „Plastusiowy Pamiętnik” Marii Kownackiej. Przedstawiła dzieciom głównego bohatera oraz przeczytała pierwsze rozdziały książki. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści o Plastusiu. Wielką niespodzianką była przyniesiona przez Panią Beatę kukiełka Plastusia, którą Pani Beata uszyła specjalnie na to spotkanie. „Plastuś” pozostanie w sali z uczniami na czas czytania lektury.

Bardzo dziękujemy Pani Beacie za przyjęcie naszego zaproszenia oraz za bardzo ciekawe zajęcia.



M. Szylin


Granty PPGR - oświadczenie o prawidłowym wykorzystaniu otrzymanego sprzętu komputerowego 

Przypominamy, że zgodnie z zawartą Umową darowizny w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej V Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia REACT-EU działania 5.1 Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia dotycząca realizacji projektu grantowego „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” pomiędzy Gminą Góra, a rodzicem/opiekunem prawnym ucznia lub pełnoletnim uczniem każdy obdarowany zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o zachowaniu trwałości projektu.

Przypominamy, że oświadczenie składa rodzic (lub pełnoletni uczeń) na którego była zawarta umowa. W przypadku osiągnięcia pełnoletniości przez ucznia od czasu podpisania umowy z rodzicem, oświadczenie nadal podpisuje rodzic.

Oświadczenia o posiadaniu otrzymanego sprzętu w ramach programu, należy dostarczyć do pokoju nr 4 lub 5 Urzędu Miasta i Gminy w Górze, ul. Adama Mickiewicza 1, 56-200 Góra w godzinach pracy urzędu w okresie od 01.09.2023 – do 30.09.2023 r.

W linku znajduje się wzór oświadczenia.


Granty PPGR - oświadczenie o prawidłowym wykorzystaniu otrzymanego sprzętu komputerowego 

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Dyrektorów, Nauczycieli i Rodziców! 

               Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

Rozpoczyna się nowy rok szkolny 2023/2024. Wchodzimy weń z optymizmem
i nadzieją, acz zapewne będzie jak zwykle trudny i jak zawsze pracowity. Wyzwań, zadań
i obowiązków z pewnością nie zabraknie. To dobrze, bowiem przeszkody są po to, aby je pokonywać, a trudności, żeby hartowały. Jak mawiali starożytni Rzymianie - per aspera ad astra! Powiada się - i słusznie - że w szkole (czy szerzej w oświacie) stałe są tylko zmiany, nowy rok szkolny też je przynosi. Spieszę przeto z informacją o najważniejszych nowościach w edukacji:

·   W szkołach ponadpodstawowych przedmiot podstawy przedsiębiorczości zostanie zastąpiony przez przedmiot biznes i zarządzanie, z którego będzie można zdawać egzamin maturalny w 2027 r.

·   W klasach 7 i 8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych możliwe będzie nauczanie łaciny jako drugiego języka obcego i z czasem zdawanie z niej egzaminu maturalnego.

·   Uczniowie klas czwartych szkół podstawowych otrzymają laptopy (w skali Polski jest ich 394 tys., na Dolnym Śląsku 28,5 tys.). Każdego kolejnego roku Ministerstwo Cyfryzacji finansować będzie zakup laptopów dla uczniów klas czwartych.

·   Nauczyciele zatrudnieni w szkołach otrzymają bony 2,5 tys. zł. na zakup laptopów.

·   Legitymacje uczniowskie co do zasady będą miały postać aplikacji, na wniosek rodzica lub pełnoletniego ucznia mogą mieć tradycyjny kształt.

·   Powstaną Branżowe Centra Umiejętności wspierające kształcenie zawodowe.
Na Dolnym Śląsku zostanie utworzonych 7 takich jednostek, w całym kraju ma być ich 120.

·   Drugi rok z rzędu w szkołach ponadpodstawowych wdrażany jest przedmiot Historia
i Teraźniejszość. Zgodnie z przepisami prawa o wyborze podręcznika decyduje wyłącznie nauczyciel przedmiotu.

·   W szkołach przeprowadzony zostanie ogólnopolski sprawdzian sprawności fizycznej uczniów (odtąd będzie powtarzany co roku). Jego celem jest diagnoza kondycji fizycznej młodych Polaków oraz wyselekcjonowanie przyszłych mistrzów
i reprezentantów kraju.

·   Wzrośnie zatrudnienie nauczycieli specjalistów: psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów. W skali kraju etatów wsparcia było 22 tys. w r. sz. 2021/2022, 42 tys. w r. szk. 2022/2023; teraz będzie 51 tys..
Odpowiednio powiększona została subwencja oświatowa. Zwiększenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej to odpowiedź na potrzeby społeczne i zagrożenia cywilizacyjne. Szkoła, która stanowi ważną część polskiego państwa, skuteczniej będzie spieszyć z pomocą potrzebującym.

·   Do szkół ponadpodstawowych drugi rok z rzędu trafił znacząco liczniejszy rocznik,
na Dolnym Śląsku to 38 tys. uczniów. Aby zapewnić kadrę pedagogiczną wprowadzono przepis umożliwiający pracę nauczycieli w wymiarze ponad 1,5 etatu. Ponadto po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty organ prowadzący może zdecydować o prowadzeniu części zajęć dydaktycznych  danej szkoły w innej lokalizacji. Kolejny rocznik (obecna klasa 8) liczy 17 tys. uczniów, a następne mają po ok. 28,5 tys. osób.

·   Kontynuowane będą ministerialne programy: Laboratoria Przyszłości (do szkół podstawowych w całym kraju trafił sprzęt za 1,2 mld zł; tym roku program obejmie szkoły ponadpodstawowe), Aktywna Tablica, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Posiłek w szkole i w domu, Poznaj Polskę (w r. szk. 2023/24
w programie będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie; od wiosny 2024 r. każda klasa za pieniądze z programu będzie mogła wyjechać na dwudniową wycieczkę dydaktyczną w ciekawe i ważne dla każdego Polaka miejsca naszego kraju).
W szybkim tempie modernizują one oświatę, pozwalają pełniej rozkwitnąć talentom, wspierają potrzebujących. Służą lepszemu wychowaniu i wykształceniu młodego pokolenia. Ze wszech  miar warto skorzystać z dużych środków, które są przeznaczane na te programy.

·   Polska gospodarka się rozwija, a bezrobocie jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Z danych Dolnośląskiego Urzędu Pracy wynika, że w naszym województwie wszystkie zawody są deficytowe, wszędzie brakuje pracowników. Trudno się więc dziwić, że brakuje ich także w oświacie. Z informacji przekazywanych przez dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych
do kuratorium wynika, że wakatów w pełnym i niepełnym wymiarze jest obecnie 879 co stanowi 1,8 % nauczycieli na Dolnym Śląsku. Rozwiązaniem jest przydzielanie godzin ponadwymiarowych, zatrudnianie emerytów i osób na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, a także - za zgodą kuratora oświaty - o niepełnych (zbliżonych) kwalifikacjach. 

·   Według danym Ministerstwa Edukacji i Nauki średnie wynagrodzenie nauczycieli (uwzględniające poza pensją zasadniczą inne składniki wynagrodzenia np. wysługę, godziny ponadwymiarowe, zastępstwa doraźne, nagrody, dodatki) w 2023 r. wynosi miesięcznie: 4777, 86 zł brutto dla nauczyciela poczatkującego, 5733,43 zł brutto dla nauczyciela mianowanego, 7326,06 zł brutto dla nauczyciela dyplomowanego. Nauczyciele dyplomowani stanowią ponad 60 % nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela.

·   Nauczyciele od 1.01.2024 r. otrzymają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego
w wysokości od 12,3 do 20%  (w zależności od szczebla awansu zawodowego; prognozowana inflacja ma wynieść wtedy 6-6,5%; prace nad budżetem trwają)

·   Po rozmowach z NSZZ „Solidarność” minister edukacji i nauki prof. P. Czarnek
i wiceminister D. Piątkowski zapowiedzieli na jesieni br. podwyższenie minimalnej wartości dodatku za wychowawstwo w szkole z 300 zł do 600 zł, przyznanie nauczycielom 2-3 dni urlopu na żądanie oraz wprowadzenie nagrody jubileuszowej dla nauczycieli po 45 latach pracy. Zgodnie z przepisami prawa wysokość dodatku
za opiekę nad grupą dzieci w przedszkolu ustala suwerennie organ prowadzący.

·   Co roku znacząco i ponad inflację rośnie subwencja oświatowa - w 2022 r. wyniosła 53,3 mld zł, w 2023 r. 64,5 mld zł, w 2024 r. będzie to 76,6 mld zł.

·   W ostatnich latach zmniejszyła się szkolna biurokracja: zlikwidowano obowiązek przeprowadzania ewaluacji wewnętrznej, jeden z czterech szczebli awansu zawodowego, ocenę  dorobku zawodowego (za okres stażu; ocena pracy pozostała). Kuratorium jako organ nadzoru pedagogicznego wymaga jedynie dokumentacji wynikającej z ustaw i rozporządzeń. Szkoły, przedszkola i placówki same decydują
o wewnętrznej sprawozdawczości i dokumentacji. Zdarza się np., że wprowadzają obowiązek przedstawiania przez nauczycieli rozkładów materiału i planów wynikowych, do czego żadne przepisy prawa nie zobowiązują.

·   Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. P. Czarnek powołał zespoły ekspertów, które pracują nad odchudzeniem podstaw programowych poszczególnych przedmiotów. Zmiany mogłyby zostać wprowadzone z początkiem r. szk. 2024/2025.

Szkoła jest wyjątkowym miejscem spotkania, kształcenia, wychowania, wzrastania. Jest wspólnotą, dobrem wspólnym, które od każdego jej uczestnika zależy. Dziękując za wszystkie dotychczasowe działania na rzecz edukacji bardzo proszę o rzetelną pracę
i zaangażowanie, empatię i solidarność. Proszę o zgodę, która - jeśli powszechna i szczera - naprawdę buduje. W bezprecedensowo trudnych czasach, po 3 latach pandemii koronawirusa i w drugim roku barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, w dobie napięć i podziałów społecznych, jest ona wyjątkowo potrzebna. Problemy i konflikty warto rozwiązywać
w społecznościach szkolnych, w spokoju i dialogu. Nie ma wszak sprawy, której nie dałoby się załatwić w merytorycznej dyskusji i poważnej rozmowie.

Gorąco polecam Państwu poruszający film „Raport Pileckiego”, który wszedł
na ekrany 1 września br.. Opowiada on o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, postaci niezwykłej, prawdziwego herosa. Rtm. W. Pilecki walczył
z Sowietami w 1920 r., brał udział w wojnie obronnej Polski w 1939 r. oraz w Powstaniu Warszawskim w 1944 r., prawie 3 lata spędził w niemieckim obozie zagłady w Auschwitz organizując tam siatkę konspiracyjną, sporządził wstrząsający raport opisujący los więźniów i funkcjonowanie obozu. Po wojnie zaangażował się w antykomunistyczną działalność, po wyjątkowo brutalnym śledztwie został zamordowany w ubeckim więzieniu przy
ul. Rakowieckiej na Mokotowie w Warszawie w dniu 25 maja 1948 r. Miejsce pochówku ciała tego czystej próby bohatera do dziś pozostaje nieznane. „Raport Pileckiego” powinien obejrzeć każdy Polak, szczególnie młode pokolenie. Dlatego bardzo proszę
o zorganizowanie szkolnych wyjść do kina oraz zabranie swoich pociech na seans. Z uwagi na drastyczność scen rekomenduję udział uczniów klas starszych szkół ponadpodstawowych. Wyjście do kina powinno zostać poprzedzone lekcją historii, tak, aby uczniowie zrozumieli prezentowane treści.

W nowym roku szkolnym życzę Państwu, Państwa uczniom, wychowankom
i pociechom zdrowia, realizacji planów, spełnienia marzeń, wielu sukcesów, optymizmu
i uśmiechu. Niech się dobrze dzieje w Państwa domach, szkołach, przedszkolach
i placówkach! Niech to będzie dobry rok dla całej naszej dolnośląskiej oświatowej rodziny!

                                                                    Z wyrazami szacunku

                                                                       Roman Kowalczyk

                                                                 Dolnośląski Kurator Oświaty                      


Kolejowa Komunikacja autobusowa Góra- Wrocław

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Po beztroskich i wspaniałych wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. Z uśmiechem na twarzy i w galowych strojach uczniowie naszej szkoły stawili się 4 września 2023 r. pod kościołem św. Michała Archanioła, aby wziąć udział w mszy. Przed nabożeństwem nastąpiło wprowadzenie sztandaru i zapalenie zniczy pod pomnikiem. Po mszy świętej uczniowie wraz z Panem Dyrektorem, gronem pedagogicznym i rodzicami udali się do Centrum Kulturalno-Sportowego w Witoszycach. Podczas inauguracji roku szkolnego Pan Dyrektor Leszek Stecki powitał wszystkich przybyłych uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Dziękował nauczycielom za trud włożony w pracę. Złożył uczniom życzenia z okazji nowego roku szkolnego. Pan Dyrektor odczytał również list od Pani Burmistrz Ireny Krzyszkiewicz. Podczas apelu uczniowie mieli okazję poznać nowych nauczycieli.

Bieżący rok szkolny rozpoczęliśmy także od wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Narodowe czytanie to doskonała okazja do tego, aby uczniowie spotkali się z klasycznymi pozycjami rodzimej literatury. W tym roku Polacy w wielu miejscowościach czytali powieść Elizy Orzeszkowej pt. Nad Niemnem.  Lekturę wybrano m.in. dlatego, że porusza temat powstania styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w 2023 r. Nauczycielki naszej szkoły: Pani Karolina Taler, Marta Hołownia-Dziewic, Lilia Burdziłowska oraz Magdalena Banaczek pięknie odczytały ważny fragment powieści, znany jako Legenda o Janie i Cecylii. Wszyscy zebrani wysłuchali opowieści o ludziach, którzy ciężką pracą zbudowali w puszczy piękną i bogatą osadę.

Po uroczystej inauguracji roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami.


Magdalena Banaczek

Zmiana rozkłdu jazdy autobusu nr VIII

Rozkład jazdy autobusów od 5 września 2023 r. 

Program Inauguracji Roku Szkolnego 2023/2024 

Godz. 7.45  -  Wprowadzenie Sztandaru i złożenie zniczy pod pomnikiem w Chróścinie

Godz. 8.00  -  Msza Święta

Godz. 8.45  -  Przemarsz do szkoły                

Godz. 9.00  -  Inauguracja Roku Szkolnego w Centrum Kulturalno- Sportowym w Witoszycach

Godz. 10.30 - Odjazd autobusu


Rozkład jazdy autobusów w tym dniu:

Strumienna 7:00

Ułanka: 7:05

Brzeżany 7:10

Łagiszyn 7:20

Polanowo 7:25

Glinka - Przedszkole 7:30

Chróścina Kościół 7:40



Laskowa 7:15

Nowa Wioska 7:25

Radosław 7:30

Chróścina Kościół 7:45

Stypendium szkolne w roku 2023/2024 w Gminie Góra 

  Burmistrz Góry informuje, że od 1 września 2023 r. do 15 września 2023 r. można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2023/2024. Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami uzasadniającymi przyznanie świadczenia pomocy materialnej należy złożyć w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy w Górze, pok. nr 5. Formularz wniosku wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania poniżej oraz w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy w Górze lub na stronie internetowej BIP Urzędu w zakładce URZĄD MIASTA I GMINY W GÓRZE - ZAŁATWIANIE SPRAW - EDUKACJA: www.bip.gora.com.pl/

 

Stypendium szkolne może uzyskać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych, alkoholizm
lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczna wysokość dochodu uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może przekroczyć netto miesięcznie na osobę w rodzinie, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej kwoty 600,00 zł. Ponadto uczeń musi zamieszkiwać na terenie gminy Góra.

UWAGA

- zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości dochodów uzyskanych przez członka rodziny musi być złożone na druku przygotowanym przez UMiG w Górze (druk do pobrania).


Wniosek  - pobierz

Lista wydatków - pobierz

Zaświadczenie o wysokości dochodów - pobierz


Dnia 10.06 -19.06.2023 r. grupa uczniów klasy IV-VIII, wyjechała na Zieloną Szkołę do Albanii -przepięknej miejscowości - Shengjin pod opieką Pana Leszka Steckiego oraz Pani Lucyny Sozańskiej. Był to wyjazd edukacyjny - krajoznawczo-integracyjny, który miał na celu poznanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii. Trasa przebiegała przez Polskę - Czechy – Austrię- Słowenię - Chorwację - Czarnogórę- - Albanię. Po długiej podróży szczęśliwie dotarliśmy do celu, po zakwaterowaniu zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy na plażę, gdzie mogliśmy zobaczyć piękne morze Adriatyckie. Dużym zaskoczeniem był bardzo gorący piasek, ale także bardzo ciepła woda.

Pierwszym punktem programu była wycieczka fakultatywna do Kruji. Mogliśmy zobaczyć piękną panoramę Kruji ze wzgórza, na którym znajdował się zamek. Zwiedzaliśmy twierdzę, bohatera narodowego Skanderberga i muzeum mu poświęcone. Następnie spędziliśmy czas na zakupach na starym bazarze nazywanym turecką uliczką. Można było zakupić tradycyjne rękodzieła, srebrną biżuterię, magnesy, kubki i inne pamiątki. Obsługa straganów bardzo miła i serdeczna, nawet znali kilka słów po polsku.

Wolny czas spędzaliśmy głównie na plaży, gdzie opalaliśmy się i pływaliśmy w morzu, mieliśmy zawody sportowe na piasku, a wieczorem mieliśmy spotkanie integracyjne z uczniami z Chocianowa, gdzie śpiewaliśmy piosenki. Oglądaliśmy zachód słońca nad morzem oraz bardzo miłe chwile spędziliśmy w wesołym miasteczku.

Kolejna wycieczka fakultatywna to Tirana- stolica Albanii. Zwiedzanie zaczęliśmy wjazdem kolejką gondolową na górę Dajti, gdzie roztacza się spektakularny widok na stolicę Albanii, a następnie spacer po placu Skanderberga, wieża obserwacyjna z 1830roku, Meczet Ethem Beja z 1789 roku, wizyta w Bunkrze z czasów zimnej wojny, który został przekształcony w muzeum, obecnie uważany za największą atrakcję miasta.

Kolejnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do miejscowości Lezha – miasto w północno-zachodniej Albanii, miejscowość była znana w czasach starożytnych jako Lissus. Lezha słynie przede wszystkim ze znajdującego się w jej centrum Mauzoleum Skanderbega. Największe wrażenie robi ogromna mozaika przedstawiająca flagę Albanii z dwugłowym, czarnym orłem.

Wyjazd na Zieloną szkołę, była to świetna okazja, poznania kraju i ich tradycji i kultury oraz dodatkowa motywacja do porozumiewania się w języku angielskim. Wycieczka była  niezwykłym przeżyciem i na pewno długo zostanie w naszej pamięci. Sam dojazd do Albanii i powrót był dla nas wielką przygodą. Wielu uczniów stwierdziło, że podczas wycieczki poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności językowe. Cieszyli się, że nawiązali nowe, międzynarodowe przyjaźnie, poznali nowych i wspaniałych ludzi. Podczas naszej podróży odwiedziliśmy Chorwację, gdzie mieliśmy przygotowaną przez Chorwatów, degustację ich wyrobów regionalnych np.; dżemy, oliwa, orzeszki, owoce, warzywa, figi. itp.

Lucyna Sozańska

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w zerówce oraz przedszkolu. 

„Dzisiaj jest dzień ważny, wszyscy o tym wiemy,

bo my sześciolatki do szkoły idziemy.

Żegnamy przedszkole i dobre w nim chwile,

kiedy na zabawie i nauce dni mijały mile.”


12 czerwca 2023r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego przez przedszkolaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań.
W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli także Rodzice.

    Na początku wystąpiły dzieci z grupy Kubusie, czyli 3 i 4 -latkowie. Dzieci recytowały wiersze oraz zaśpiewały piosenki. Następnie swoją część artystyczną przedstawiła gr. Smerfy. Starszaki  swoje występy zaczęły od tańca. 6-latki pięknie zatańczyły Poloneza. Następnie podczas dalszej części artystycznej Smerfy recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Na koniec 5-latki pożegnały swoich starszych kolegów życząc im samych sukcesów w szkole. Po występach artystycznych obu grup Pan dyrektor Leszek Stecki wraz z wychowawczyniami wręczył dyplomy oraz książki dla dzieci. 

    Pan dyrektor Leszek Stecki złożył podziękowania Rodzicom oraz Radzie Rodziców za całoroczną pomoc oraz wspaniałą współpracę.

    Po występach wszystkie dzieci udały się do swoich sal, gdzie czekał na nich oraz rodziców słodki poczęstunek.

    Życzymy, by wakacje były czasem zasłużonego i bezpiecznego wypoczynku. Pragniemy pogratulować dzieciom osiągniętych sukcesów i serdecznie podziękować wspaniałym Rodzicom za zaangażowanie i serce włożone we współpracę z przedszkolem.


Magdalena Chociaj



Zakończenie roku szkolnego 2022/2023


W piątek 24 czerwca 2023 roku  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Na uroczystości spotkali się uczniowie klas 1-3, 4-8, nauczyciele oraz rodzice. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego.  Dyrektor szkoły Leszek Stecki przywitał zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i licznie przybyłych rodziców. Wręczył podziękowania i odczytał list Ministra Edukacji Narodowej. Głos zabrali również zaproszeni goście. Podczas akademii wręczono nagrody uczniom, którzy z wyróżnieniem ukończyli ten rok szkolny a także wręczono świadectwa wszystkim ósmoklasistom. Wręczone zostały również stypendia uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz w sporcie. W dalszej części nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru.

W trakcie uroczystości uczniowie klasy siódmej pożegnali uczniów klasy ósmej i wręczyli im upominki. Klasa ósma zaprezentowała program artystyczny,  podczas którego starała się wyrazić wdzięczność dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom i rodzicom za trud wychowania i nauczania, za codzienną troskę, wyrozumiałość, cierpliwość i tolerancję.

Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami, gdzie otrzymali upragnione świadectwa.

Życzymy wszystkim uczniom samych słonecznych chwil i mile spędzonych wakacji.

Bal ósmoklasistów

22 czerwca odbył się na Ranczo Radosław bal ósmoklasistów. Młodzież w eleganckich strojach, uroczyście rozpoczęła bal, tańcząc Poloneza a następnie belgijkę. Wszyscy nauczyciele oraz przybyli goście przyglądali się tanecznemu występowi z ogromnym wzruszeniem oraz dumą. Rodzice życzyli przyszłym absolwentom udanej zabawy na balu oraz dalszych sukcesów na nowym etapie edukacji. Nie zabrakło podziękowań dla wychowawcy i  nauczycieli. W dalszej części balu uczniowie i uczennice poddali się niczym nieskrępowanej zabawie na parkiecie. Towarzyszyła jej wspaniała atmosfera, radosne emocje i mnóstwo wzruszeń. W przerwach pomiędzy tanecznym szaleństwem, które trwało do późnych godzin wieczornych, uczniowie i zaproszeni gości korzystali z pysznego poczęstunku. Bal był również okazją do wspomnień ze wspólnie spędzonych w murach szkoły lat oraz integracji. Z pewnością na długie lata pozostanie dla jego uczestników cudownym wspomnieniem.


Wycieczka rowerowa kl V

W dniu 22 czerwca uczniowie klasy V wzięli udział w  wycieczce rowerowej na trasie Witoszyce-Laskowa- Chróścina. Trasa wycieczki wiodła malowniczymi polnymi drogami. Celem wycieczki było boisku w Chróścinie, gdzie rodzice przygotowali kiełbaski z grilla. Oprócz pieczenia kiełbasek i spożywania przekąsek uczniowie grali w piłkę i w babingtona. W bardzo miłej atmosferze, wśród pięknej przyrody i słonecznej pogody uczestnicy spędzili czas bawiąc się, rozmawiając i odpoczywając. 

Lilia Burdziłowska

Apel podsumowujący rok szkolny 2022/2023

W środę w naszej szkole odbył się apel podsumowujący rok szkolny 2022/2023. Podczas apelu zostały wręczone dyplomy, certyfikaty i  nagrody dla uczniów biorących udział w różnych konkursach przedmiotowych oraz uczestniczących w zawodach sportowych. Dla naszych najlepszych uczniów zabrzmiały fanfary. Uczniowie klasy IV otrzymali  karty rowerowe.

W tym dniu zostały również wręczone tytuły Wzorowego Ucznia Miesiąca Maja 

Kubusie-Bruno Skawski 

Grupa Smerfy: - 5 latki Antonina Nakoneczna 

  -6 latki Jakub Janowiak 

Kl. - Gabriela Pawlak 

Kl. II - Bartosz Ferenc 

Kl. III - Aleksandra Witkowska

Gratulujemy!!!!!!!

Rozstrzygnięcie Konkursów o Władysławie Stanisławie Reymoncie

W  maju odbyły się dwa konkursy zorganizowane przez Samorząd Uczniowski poświęcone Patronowi naszej szkoły, a mianowicie Konkurs fotograficzny „Wyglądać jak Władysław Reymont ”  oraz konkurs z wiedzy o życiu i twórczości Władysława Stanisława Reymonta. Głównym przesłaniem konkursów była popularyzacja postaci i twórczości Wł. St. Reymonta urodzonego w Kobielach Wielkich.  

I miejsce w Konkursie fotograficznym uzyskała Aleksandra Witkowska z klasy III, natomiast w konkursie wiedzy przyznaliśmy następujące miejsca:

I miejsce - Natalia Gil kl VI

II miejsce - Zuzanna Góral  kl VI i Bartosz Marciniszyn kl VIII

III miejsce - Amelia Prokopczyk kl VI, Lena Halaberda kl VIII, Zuzanna Urbaniak kl VIII oraz Martin Łasisz kl VIII

Nagrody w tym konkursie zostały zakupione z pieniędzy zebranych podczas kiermaszu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski 21 marca 2023r.

Gratulujemy zwycięzcom!!!

Karolina Taler i Lilia Burdziłowska


XXXIV Międzynarodowy Konkurs Matematyczny

Uczniowie klasy VIII wzięli udział w XXXIV Międzynarodowym Konkursie "Matematyka bez granic", w którym drużynowo zajęli III miejsce w regionie dolnośląsko-opolskim. Celem konkursu „Mathématiques Sans Frontières” (Matematyka Bez Granic) jest zbliżenie między krajami i miastami Unii Europejskiej, szkołami publicznymi i niepublicznymi, matematyką i językami obcymi. Konkurs ma za zadanie zwiększenie zainteresowania matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym. Pozwala on na wykorzystanie własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań oraz na rozwijaniu twórczej aktywności uczniów. Ponadto wyrabia on umiejętność pracy w zespole i zachęca do nauki języków obcych. Daje on również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz porównanie jej z wiedzą swoich rówieśników z Europy oraz zachęca do pokonywania barier językowych w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej. 



Gratuluję! Lilia Burdziłowska

Konkurs na prezentację multimedialną "Matematyka wokół nas"

W ramach obchodów dnia matematyki został przeprowadzony konkurs na prezentację multimedialną "Matematyka wokół nas". Celem konkursu było zainteresowanie uczniów matematyką i pokazanie, że matematyka istnieje w każdej dziedzinie życia. 

I miejsce otrzymała Laura Łuczak.

Gratuluję!

Lilia Burdziłowska

Konkurs matematyczno-finansowy

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Matematyczno – Finansowym przeprowadzonym na platformie edukacyjnej EduNect. Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności matematycznych i finansowych w praktyce. Ze wszystkich uczestników biorących udział w konkursie Natalia Gil zajęła 2 miejsce

Gratulujemy! 

Lilia Burdziłowska

XVI FESTIWAL KULTURY LUDOWEJ

W środę 07.06.2023 r.  w Centrum Kulturalno-Sportowym w Witoszycach odbył się XVI Festiwal Kultury Ludowej, zorganizowany przez Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach oraz Radę Rodziców. Patronat nad imprezą objęła Burmistrz Góry Pani  Irena Krzyszkiewicz.  Naszą coroczną uroczystość swoim przybyciem uświetnili goście: w imieniu Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz udział wzięła Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Pani Izabela Baranowska, Pan Leszek Ciastoń - Radny Rady Miejskiej Góry, firmę OSI POLAND FOODWORKS reprezentowała Pani Klaudia Nowakowska, Sołtys Witoszyc - Pani Bożena Średniawa, Sołtys Radosławia – Pan Zenon Lewandowski, Przewodnicząca Rady Rodziców w - Pani Marta Łuczak, z-ca Monika Gil oraz rodzice.

Celem festiwalu jest propagowanie kultury ludowej, w ten główny cel doskonale wpisał się występy przygotowane przez uczniów szkół oraz dzieci z przedszkoli, które wzięły udział w festiwalu.

Podczas festiwalu swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali uczniowie oraz dzieci przedszkolne z:

 - Przedszkola w Sicinach

- Przedszkola Publicznego Nr 1 w Górze

- Przedszkola Publicznego Nr 3 w Górze

- Przedszkola w Witoszycach

- Szkoły Podstawowej Nr 1 w Górze

- Szkoły Podstawowej w Witoszycach

- Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze

- Szkoły Podstawowej w Jemielnie

- Szkoły Podstawowej w Ślubowie

 

Festiwal zakończył się podziękowaniami i wręczeniem nagród dla placówek oświatowych  ufundowanych przez Burmistrz Góry Panią Irenę Krzyszkiewicz  a w szkole na wszystkich uczestników czekały napoje oraz  tradycyjne pierogi przygotowane przez nasze babcie i radę rodziców.

 

Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Pani Izabela Baranowska w imieniu Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz złożyła podziękowania na ręce Dyrektora Zespołu za krzewienie kultury ludowej.

Dyrektor Zespołu Pan Leszek Stecki podziękował wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom za przygotowanie i uczestnictwo w festiwalu a także wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia XVI  Festiwalu Kultury Ludowej .

            Magdalena Chociaj


Wycieczka do Energylandii

W dniu 07.06.23r. uczniowie klas 4-8 w ramach integracji międzyklasowej brali udział w wycieczce do największego w Polsce parku rozrywki Energylandia - Zator. Pogoda i humory dopisały. Wszyscy aktywnie i miło spędzili czas, korzystając ze słonecznych dni czerwca. Był to niezapomniany czas świetnej zabawy w gronie kolegów i koleżanek.


Agnieszka Wesołowska


Laboratoria przyszłości

Podczas zajęć dydaktycznych  z matematyki uczniowie kl. VI utrwalali wiadomości dotyczące brył posługując się pisakami 3d zakupionymi w ramach „Laboratoriów Przyszłości”. Tworzyli modele różnych brył, które  posłużą  na kolejnych lekcjach matematyki, wykorzystując kolorowe filamenty. Zajęcia przyczyniły się do  rozwijania kompetencji cyfrowych i matematycznych.

 Praca z pisakiem Banach 3D angażuje uczniów emocjonalnie, kształtując przy tym: wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania. Rozwija  też wyobraźnię, kreatywność oraz  logiczne myślenie.

Olimpiada Wiedzy Archimedes - Matematyka.Plus. Sesja wiosenna

W kwietniu uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Plus - Matematyka. Konkurs  pozwala  pobudzić  ducha olimpijskiej rywalizacji i dzięki temu staje się sposobem podnoszenia matematycznych umiejętności uczniów w naszej szkole. W tym konkursie nie ma przegranych jest on organizowany dla zwiększenia motywacji uczniów. Przygotowanie do niego i obiektywna ocena na tle innych szkół w Polsce pozwala poznać poziom wiedzy uczniów. W sesji wiosennej w konkursie uczestniczyło 17 uczniów.

Laureaci konkursu:

I stopnia z wyróżnieniem

Martyna Woźnica

V stopnia

Kinga Kurzawa 

Zuzanna Góral


Serdecznie gratuluję!!!

Lilia Burdziłowska


WIZYTA AUTORKI KSIĄŻEK DLA DZIECI W PRZEDSZKOLU 

06.06.2023r. nasze przedszkole odwiedziła Pani Genowefa Matczak – autorka książek dla dzieci „Biedronka Mania” oraz „Malinka w świecie snów”. Było to nasze pierwsze autorskie spotkanie z panią Matczak i bohaterkami książek, które napisała. Przedszkolaki poznały historię powstania pierwszej książki „ Biedronka Mania” oraz kto był inspiracją do jej napisania. Podczas spotkania z dziećmi nie zabrakło ciekawych opowieści autorki. Były również zabawy przy muzyce. Na zakończenie spotkania pani Genowefa podarowała dzieciom zakładki książek. Nie zabrakło wspólnych zdjęć oraz upominku dla pani Genowefy od przedszkolaków.

Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz bardzo ciekawe spotkanie. Mamy nadzieję na kolejne autorskie spotkania.

Magdalena Chociaj


DZIEŃ RODZINY W PRZEDSZKOLU 

W piątkowe popołudnie 02.06.2023 na Ranczo Radosław odbył się Dzień Rodziny. Była to okazja do świętowania Dnia Mamy i Taty oraz Dnia Dziecka. Na Ranczo licznie przybyli rodzice oraz p.Dyrektor – Leszek Stecki.  Dzieci z grupy Kubusie oraz Smerfy przygotowały dla swoich rodziców występy oraz drobne upominki, które sprawiły rodzicom moc wzruszeń. Po występach dzieci mogły korzystać z przygotowanych atrakcji: dmuchańców, placu zabaw oraz zjeść pyszne kiełbaski z grilla. Przedszkolaki dostały również dostały drobne upominki z okazji ich święta. Piknik odbył się w miłej rodzinnej atmosferze.

                                                                          Magdalena Chociaj



Mistrzostwa powiatu w lekkoatletyce


5 i 6 czerwca na stadionie OKF w Górze gościła „królowa sportu” – lekkoatletyka, odbywały się bowiem finały powiatowe Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Igrzysk Dzieci w lekkoatletyce indywidualnie.

W poniedziałek przy bardzo słonecznej pogodzie do rywalizacji stanęli uczniowie klas VII – VIII, nasze lekkoatletki świetnie poradziły sobie w rywalizacji zdobywając 4 medale indywidualne i jeden w sztafecie.

Zuzanna Urbaniak w mocno obsadzonej konkurencji skoku w dal zajęła II miejsce.

Lena Halaberda zajęła I miejsce w biegu na 600m.

Natalia Duchniak zdeklasowała rywalki wygrywając konkurencję  pchnięcia kulą.

Anna Pawłowska wywalczyła II miejsce w rzucie oszczepem.

Natalia Drozdalska próbowała swoich sił w biegu na 60m.

 

We wtorek na górowskim stadionie konkurowali młodsi lekkoatleci. Dla uczniów naszej ośmioosobowej ekipy  był to debiut w takich zawodach.

Martyna Grabowska wywalczyła II miejsce w silnej konkurencji biegu na 60m

Laura Łuczak, Nadia Kurtyka i Oliwier Stark  wystartowali w biegu na 300m; Julia Banaszak–Wawrzyniak i Arkadiusz Szulc w biegu na 60m; Marcin Kusztra w konkursie pchnięcia kulą,  a Krystian Halaberda w rzucie piłeczką palantową.

Na zakończenie nasze dziewczęta dzielnie i do ostatnich metrów walczyły w sztafecie szwedzkiej, plasując się ostatecznie na trzeciej pozycji.

 

Nasi reprezentanci oprócz zbierania cennych doświadczeń ustanowili 4 nowe rekordy szkoły w lekkoatletyce.

 

Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów!

Marta Hołownia-Dziewic


POWIATOWY TURNIEJ „NIEZAPOMINAJKA”

19 maja 2023 r. uczniowie kl. III: Alan Rubis, Amelia Frankiewicz i Aleksandra Witkowska  wzięli udział w Powiatowym Turnieju „Niezapominajka” organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 3 w Górze. Był to turniej ekologiczny, którego celem było:

-Uświadomienie uczniom znaczenia Święta Polskiej Niezapominajki;

-Budzenie wrażliwości uczniów na piękno przyrody i podkreślenie jej znaczenia dla człowieka;

- Kształcenie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw dzieci i młodzieży wobec środowiska przyrodniczego;

-Inspirowanie do podejmowania inicjatyw i praktycznych działań na rzecz ochrony i poprawy stanu lokalnego środowiska;

-Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;

-Wykazanie się umiejętnością rozumowania oraz praktycznym wykorzystaniem zdobytej wiedzy;

- Zachęcanie uczniów do wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji.

W turnieju wzięło udział 7 drużyn. Każda drużyna wykonywała różnego rodzaju zadania np. diagramy, krzyżówki, rozpoznawanie głosów zwierząt leśnych itp. zdobywając punkty. Poziom wiedzy i umiejętności uczniów, a także poprawność udzielanych odpowiedzi oceniała komisja konkursowa. Ostatecznie drużyna z naszej szkoły zajęła III miejsce.

Gratulujemy Amelce, Oli,  Alanowi i życzymy sukcesów w konkursach w kolejnym roku szkolnym.

                                                                            M. Szylin 

Mistrz Przedszkola i Wzorowego Ucznia miesiąca kwietnia

Dzisiaj wręczyliśmy naszym Najlepszym tytuły Mistrza Przedszkola I Wzorowego Ucznia Miesiąca Kwietnia. 


Mistrzowie Przedszkola:

Grzegorz Hołtra - grupa Kubusie

Alicja Hołtra - grupa Smerfy 

Jakub Janowiak - grupa Smerfy


Wzorowi Uczniowie Miesiąca:

Gabriela Pawlak- kl. I

Maja Mazur - kl. II

Alan Rubis - kl. III


Serdecznie gratulujemy!


Barbara Czarna 


I Spartakiada dla klas I-III

Dnia 17 maja 2023 r. w naszej szkole odbyła się I SPARTAKIADA  DLA KL. I-III. Celem spartakiady było: wdrażanie do współzawodnictwa i rywalizacji sportowej, kształtowanie zasad racjonalnej troski o zdrowie i sprawność fizyczną, kształtowanie postaw moralnych i społecznych opartych na zasadzie „fair play”, propagowanie zdrowego stylu życia przez aktywne spędzanie wolnego czasu.

W Spartakiadzie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Gminy Góra: Szkoły Podstawowej Nr 1 w Górze, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Górze, Szkoły Podstawowej w Glince, Szkoły Podstawowej w Czerninie, Szkoły Podstawowej w Ślubowie i Szkoły Podstawowej w Witoszycach.  Po uroczystym przywitaniu wszystkich zebranych przez Dyrektora Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach Pana Leszka Steckiego nastąpiło uroczyste zapalenie znicza oraz uroczyste złożenie sportowej obietnicy przez uczestników Spartakiady.

W sześciu konkurencjach, z prawdziwym duchem walki do sportowych zmagań stanęli uczniowie z poszczególnych szkół. Konkurencje wymagały zwinności, szybkości, skupienia uwagi, celności rzutu i, co najważniejsze – współpracy w grupie. Oddanie zawodników i doping kibiców sprawiły, że impreza upłynęła w atmosferze wielkich emocji. Efektem końcowym Spartakiady było osiągnięcie doskonałych wyników przez wszystkie drużyny. 

Każda z drużyn otrzymała dyplom oraz nagrody, które zostały ufundowane przez Panią Julitę Kaźmierczak, Panią Barbarę Czarną oraz Panią Małgorzatę Szylin.

Wrażenia były niesamowite, a dzieci opuszczały imprezę w doskonałych humorach. Dziękujemy opiekunom i uczestnikom za udział w I SPARTAKIADZIE DLA KLAS I-III. Do zobaczenia za rok!


M. Szylin 

"Dziewczyny lubią brąz..."

18.05.2023r na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 7 w Legnicy odbył się finał strefy legnickiej w piłce nożnej dziewcząt będący eliminacją mistrzostw województwa.

W pierwszym meczu nasze reprezentantki spotkały się ze znaną nam z poprzedniego szczebla drużyną z Głogowa, która ostatecznie wygrała cały turniej. Z dziewczętami z Legnicy nasze piłkarki toczyły zacięty bój o drugie miejsce. Po regulaminowym czasie gry i bezbramkowym remisie przystąpiły do dogrywki. Ogromne zaangażowanie, determinacja i wola walki tego nie zabrakło, niestety bramka stracona w ostatniej minucie zdecydowała, że ostatecznie zajęłyśmy III miejsce.

Brązowe medalistki finału strefy legnickiej: Natalia Duchniak, Zuzanna Urbaniak, Anna Pawłowska, Lena Halaberda, Oliwia Głowacka, Natalia Drozdalska, Nina Markowska.

Gratuluję!

Marta Hołownia-Dziewic

Finał XXI Powiatowego Konkursu Matematycznego IV-VI

16 maja 2023 r. w PCDNiPP-P w Górze odbył się finał  XXI Powiatowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych w roku szkolnym 2022/2023. W finale wzięło udział 21 uczniów z 6 szkół podstawowych powiatu górowskiego. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów Zuzanna Góral, Natalia Gil i Maciej Kusztra.  Uczennica klasy VI Zuzanna Góral została Laureatką tego konkursu i zajęła III miejsce, natomiast Maciej Kusztra zajął IV miejsce.


Serdecznie gratuluję!

Lilia Burdziłowska

V Spartakiada Przedszkolaka

Dnia 10 maja 2023 r. w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach odbyła się V Spartakiada Przedszkolaka pod hasłem „Zdrowo i bezpiecznie” . Głównym celem Spartakiady jest popularyzacja zdrowego trybu życia, rozwijanie aktywności ruchowej dzieci. Współorganizatorami spartakiady są: Państwowa Inspekcja Pracy we Wrocławiu, Firma OSI POLAND FOODWORKS w Chróścinie. Spartakiadę honorowym patronatem objęła Burmistrz Góry Pani Irena Krzyszkiewicz.

Do sportowej rywalizacji stanęły dzieci z siedmiu przedszkoli Gminy Góra: Przedszkola w Czerninie, Przedszkola w Glince, Przedszkola Publicznego nr 1 im.Marii Konopnickiej w Górze, Przedszkola Publicznego nr 3 im. Jasia i Małgosi w Górze, Przedszkola w Ślubowie, Akademii Malucha w Górze i Przedszkola w Witoszycach. Uroczystego otwarcia spartakiady dokonał dyrektor ZSPiP w Witoszycach p. Leszek Stecki. Po prezentacji drużyn nastąpiło uroczyste zapalenie znicza oraz złożenie ślubowania.

Młodzi sportowcy rywalizowali w siedmiu konkurencjach sportowych. Ostatnią konkurencją była niespodzianka przygotowana przez jednego ze sponsorów – OSI Poland Foodworks. Przedszkolaki wykazały się doskonałą sprawnością fizyczną, zręcznością, szybkością, a także umiejętnością współpracy oraz znajomością zasad fair-play.

Czas między konkurencjami uświetniały występy dzieci z każdego przedszkola. Duchowi zdrowej rywalizacji towarzyszyło dużo radości, uśmiechów, okrzyków, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami a w nagrodę za sportową rywalizację  wszystkie drużyny otrzymały puchary, dyplomy oraz nagrody, ufundowane przez współorganizatorów oraz Radę Rodziców ZSPiP w Witoszycach.

Spartakiada Przedszkolaka w Witoszycach ma już swoje stałe miejsce w kalendarium wydarzeń regionalnych. Mamy nadzieję, że w ten sposób zaszczepimy w dzieciach zamiłowanie do sportu i ukształtujemy umiejętność zdrowej rywalizacji.

Maria Kołtowska

Laboratoria przyszłości

W ramach programu Laboratoria przyszłości, zakupiony sprzęt nagłaśniający i aparat fotograficzny Canon odpowiada naszym potrzebom, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności, jak również w przygotowaniach do konkursów, w akcjach, koncertach, imprezach sportowych tj.:
- uroczysty apel związany ze Świętami Wielkiej Nocy,
- udział w akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie,
- udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”,
- podczas Koncertu pt.: „Blacha — to brzmi dumnie”,
- podczas wycieczki do Wesołego Rancza w Niechłodzie,
-podczas powiatowego konkursu przyrodniczego pod hasłem „Ssaki Polski”,
- udział apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowanego przez uczniów klasy IV i V.
-z okazji Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek na zaproszenie bibliotekarza z Filii Bibliotecznej w Chróścinie. Uczniowie udali się do biblioteki na zajęcia przygotowane przez Panią Beatę.

Zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym Canon do albumu klasowego i szkolnego oraz są umieszczane na stronie internetowej szkoły i Facebooku szkolnym, które będą pamiątką dla uczniów oraz dla ich rodziców. Używając aparatu fotograficznego Canon, uczniowie nauczyli się, samodzielnie dokumentować wyniki swojej pracy. 

Awans do półfinału Mistrzostw Dolnego Śląska

12 maja 2023r. Szkolny Związek Sportowy Góra był organizatorem półfinałów strefy legnickiej Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej, co stanowi ćwierć finał mistrzostw województwa. Na głównej murawie stadionu OKF w Górze do rywalizacji stanęły drużyny dziewcząt i chłopców, mistrzowie powiatów: głogowskiego, lubińskiego, polkowickiego i górowskiego. 

Nasze reprezentantki w pierwszym meczu uległy 0:3 drużynie z Głogowa, w kolejnym pokonały dziewczęta z Polkowic 1:0. Drużyna w składzie: Natalia Duchniak, Zuzanna Urbaniak, Anna Pawłowska, Lena Halaberda, Oliwia Głowacka, Natalia Drozdalska, Nina Markowska zajmując II miejsce w turnieju wywalczyła awans do półfinału Mistrzostw Dolnego Śląska.

 

Gratuluję!

Marta Hołownia-Dziewic


WIZYTA W FILII BIBLIOTECZNEJ W CHRÓŚCINIE

8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek Święto to powstało dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Tego dnia rozpoczyna się również Tydzień Bibliotek, mający na celu promowanie czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.

Na zaproszenie Pani Beaty Buda bibliotekarki z Filii Bibliotecznej w Chróścinie uczniowie kl. I i III wybrali się do biblioteki na zajęcia przygotowane przez Panią Beatę. Na samych początku uczniowie złożyli Pani Beacie życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza, wręczyli kwiatka i własnoręcznie wykonane laurki.

Później dzieci miały możliwość zwiedzenia biblioteki. Następnie Pani Beata przeczytała dzieciom książkę Jana Brzechwy „ Szelmostwa Lisa Witalisa”. Wszystkim bardzo się ta książka spodobała i z wielką uwagą słuchali o przygodach tytułowego lisa. Uczniowie klasy III zostali zaproszeni przez Panią Beatę do wzięcia udziału w konkursie, który polegał na wypisaniu jak największej ilości cech lisa. Maja, Ola i Alan, którzy wygrali konkurs otrzymali w nagrodę piękne nagrody książkowe. Pani bibliotekarka obdarowała wszystkich uczniów biorących udział w zajęciach pięknymi książeczkami do czytania.

Bardzo dziękujemy Pani Beacie za zaproszenie i wspaniałe zajęcia.

M. Szylin

Finał  XXI Powiatowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas 7-8

9 maja 2023 r. w PCDNiPP-P w Górze odbył się finał  XXI Powiatowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych w roku szkolnym 2022/2023. W finale wzięło udział 23 uczniów z 5 szkół podstawowych powiatu górowskiego. Uczennica klasy VIII Natalia Duchniak zajęła IV miejsce.


Serdecznie gratuluję!

Lilia Burdziłowska

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców uczniów klas ósmych

Szanowni Rodzice uczniów klas ósmych!

Od połowy maja br. rozpocznie się proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Państwa dzieci będą ubiegać się o miejsca w wybranych szkołach, rywalizować z innymi ósmoklasistami o spełnienie swoich marzeń. Nikogo przekonywać nie trzeba, że wybór szkoły ponadpodstawowej i profilu oddziału (potocznie nazywanego klasą) jest niezmiernie ważny i często w decydującym stopniu rozstrzyga o dalszym życiu. Spieszę więc z użytecznymi informacjami i radami.

 

Z szacunkiem pozostaję
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty


List do pobrania

Laboratoria przyszłości

W ramach lekcji informatyki uczniowie wykorzystują drukarki 3d. Wykonali statuetki z naszym patronem Władysławem Reymontem, które będą wręczane dla uczniów za szczególne osiągnięcia  i wręczane na  zakończenia Roku Szkolnego. Dzięki sprzętowi zakupionemu z projektu Laboratoria przyszłości, praca z drukarką 3D zainspirowała uczniów do dalszej kreatywnej pracy, pozwoliła na zdobycie nowych umiejętności i z pewnością zmotywowała do poszerzania swoich zainteresowań.

Finał powiatowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej dziewcząt.

Dziewczęta znów najlepsze w powiecie!

4 maja na stadionie OKF w Górze odbył się finał powiatowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej dziewcząt. Nasze reprezentantki w pierwszym meczu spotkały się z dziewczętami z SP1 w Górze, które gładko pokonały 8:1. Kolejnym przeciwnikiem była drużyna SP3 w Górze i tym razem dziewczęta rozstrzygnęły go na swoją korzyść, a nasza bramkarka zachowała czyste konto.

Tym samym drużyna naszej szkoły w składzie : Natalia Duchniak, Natalia Drozdalska, Oliwia Głowacka, Lena Halaberda, Anna Pawłowska, Zuzanna Urbaniak i Nina Markowska zdobyła tytuł Mistrzyń Powiatu i będzie reprezentować naszą szkołę i powiat w finale strefy legnickiej.

Gratuluję!

Marta Hołownia-Dziewic

Powiatowy konkurs matematyczny

W  kwietniu w naszej szkole został przeprowadzony etap szkolny XXI Powiatowego Konkursu Matematycznego  dla uczniów klas VII-VIII.  Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

I miejsce  Lena Halaberda, Alicja Woźnica, Mateusz Łabiński

II miejsce Karolina Mazurkiewicz

III miejsce Natalia Duchniak, Bartosz Marciniszyn, Oliwia Głowacka

Uczniowie  zakwalifikowali się do etapu powiatowego, który odbędzie się 9 maja 2023 r. w Górze.

Serdecznie Gratuluję!!! 

Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 28 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy IV i V przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego oraz hymnu szkoły, po którym odbyła się część artystyczna. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia. 3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację. Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. 

OTWP finał powiatowy

28 kwietnia 2023 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Górze odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej .

W turnieju wzięli udział zwycięzcy z eliminacji gminnych OTWP. W tym gronie, w najmłodszej grupie wiekowej, znalazł się Jakub Kaczmarek, reprezentujący naszą gminę i szkołę. Eliminacje powiatowe składały się, podobnie jak gminne, z dwóch części.

W pierwszej części, uczestnicy pisali test, którego zagadnienia dotyczyły wiedzy z zakresu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej następnie w części ustnej udzielali odpowiedzi na pytania teoretyczne oraz praktyczne dot. znajomości sprzętu pożarniczego.

Jeden punkt zadecydował, że Jakub nie awansował do ścisłego finału i w swoim debiucie z OTWP zajął ostatecznie IV miejsce.

Gratuluję !

Marta Hołownia-Dziewic

Koncert pt:"Blacha - to brzmi dumnie".

Kolejny raz goscilismy dzisiaj wykonawców z Lubuskiego Biura Koncertowego "Orfeusz".  Zaprezentowali nam oni koncert pt.: "Blacha - to brzmi dumnie". Przy dźwiękach  trąbki, puzona i rogu, czyli waltorni, wysłuchaliśmy wiele pięknych utworów, które wprowadziły nas w świat instrumentów dętych blaszanych. 

Barbara Czarna

Sprzątamy dla Polski 

W piątek 21 kwietnia nasza szkoła wzięła udział w akcji "Sprzątamy dla Polski". Przedsięwzięcie organizuje Stowarzyszenie „Dla Polski”. Uczniowie i przedszkolaki sprzątali teren wokół szkoły i najbliższą okolicę. Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. 

Igrzyska Dzieci w piłce nożnej

20 kwietnia 2023 r. na stadionie OKF w Górze odbył się turniej piłki nożnej w ramach Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego. Do rywalizacji o miano najlepszej drużyny w powiecie górowskim zgłosiły się tylko cztery szkoły: PSP Wąsosz, SP1; SP3 oraz nasi reprezentanci. Mimo ogromnej woli walki i determinacji nie udało nam się nawiązać równej walki z górowskimi drużynami.

Reprezentacja naszej szkoły walczyła w składzie: Arkadiusz Szulc, Krystian Halaberda, Maciej Kusztra, Oliwier Stark, Jakub Dwojny, Marcin Kusztra, Maciej Duchniak i Gabriel Piejek .

Gratuluję postawy na boisku!

Marta Hołownia-Dziewic

Akcja Żonkile 

Nasza szkoła wzięła w tym roku udział w w Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących. Uczniowie młodszych klas, w ramach udziału w projekcie wysłuchali słuchowiska „Takich dwóch jak nas trzech”. Odkrywali wyjątkową historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość, jaką niesie pamięć.

Natomiast uczniowie klas VII-VIII obejrzeli film „ Zdążyć przed Panem Bogiem” . Narracja w filmie opartym na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, opowiada o losach młodego Marka Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; a także wybitnego lekarza.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami, a żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.


Powiatowy Konkurs Przyrodniczy pod hasłem „Ssaki Polski”


19 kwietnia Nadleśnictwo Góra Śląska gościło finalistów XVII Powiatowego Konkursu Przyrodniczego, który obywał się pod hasłem: „Ssaki Polski”.

Tym razem było to 30 uczniów klas IV-VI z 11 szkół podstawowych naszego powiatu. W gronie tym znalazł się nasz najmłodszy przyrodnik –uczeń klasy czwartej Maciej Duchniak.

W pierwszej części konkursu uczestnicy rozpoznawali gatunki ssaków występujących w Polsce, ich tropy oraz odgłosy. W części drugiej musieli wykazać się wiedzą nt. budowy zewnętrznej ssaków zaczerpniętej z gwary łowieckiej, funkcjonowania i przystosowania do środowiska życia, ochrony gatunkowej, a także przysłów z udziałem bohaterów tegorocznego konkursu.

Wszyscy uczniowie wykazali się olbrzymią wiedzą i umiejętnościami rozwiązywania problemów z wykorzystaniem zintegrowanej wiedzy przyrodniczej.

Serdecznie gratuluję

Marta Hołownia-Dziewic

Laboratoria przyszłości

W ramach programu  Laboratoria Przyszłości zakupiony sprzęt został wykorzystany w klasie II i V podczas zajęć rozwijających.  Uczniowie rozwijają swoje umiejętności techniczne w zakresie posługiwania się długopisami 3D oraz drukarką 3D. W czasie trwania zajęć , tworzą oni różne dekoracje oraz pomoce dydaktyczne, takie jak chociażby bryły przestrzenne, z których mogą korzystać podczas lekcji matematyki.

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji. W czasach, gdy człowiek skłonny jest skupiać się raczej na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśl ku temu, co w nich najistotniejsze i zachęcić dzieci do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa  i nad triumfem zmartwychwstania. Dnia 5 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel związany ze Świętami Wielkiej Nocy, który przygotowała  katechetka p. Dorota Brzoza. Wiersze recytowane przez uczniów klasy czwartej i szóstej przybliżyły wszystkim piękne polskie zwyczaje i tradycje związane z tymi najważniejszymi w roku świętami. Piękna dekoracja wprowadzała w nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Na zakończenie spotkania p. Dyrektor Leszek Stecki  podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz złożył całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia świąteczne. 

Po zakończonym apelu wręczyliśmy tytuły Mistrza Przedszkola i Wzorowego Ucznia Miesiąca Marca. 

Mistrzowie Przedszkola

Kubusie - Tymon Janik

Smerfy - Piotr Tomasik i Ewa Lesiak

Wzorowi Uczniowie Miesiąca Marca

Klasa I-  Laura Olszewska                                                                                   

Klasa II - Vanessa Skiba

Klasa III - Szymon Bera                                                                

Powiatowy Konkurs Przyrodniczy pod hasłem „Ssaki Polski”

29 marca w Nadleśnictwie Góra Śląska odbył się finał XXI Powiatowego Konkursu Przyrodniczego pod hasłem: „Ssaki Polski”.

W finale wzięło udział 22 uczniów klas VII-VIII z 8 szkół podstawowych naszego powiatu. W gronie tym znalazły się trzy reprezentantki naszej szkoły Karolina Mazurkiewicz, która wygrała etap szkolny oraz Lena Halaberda i Anna Pawłowska, które uplasowały się odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji.

W pierwszej części konkursu uczestnicy rozpoznawali gatunki ssaków występujących w Polsce, ich tropy oraz odgłosy. W części drugiej musieli wykazać się wiedzą nt. budowy wewnętrznej i zewnętrznej ssaków, funkcjonowania i przystosowania do środowiska życia, ochrony gatunkowej, a także przysłów z udziałem bohaterów tegorocznego konkursu.

Wszyscy uczniowie wykazali się olbrzymią wiedzą i umiejętnościami rozwiązywania problemów z wykorzystaniem zintegrowanej wiedzy przyrodniczej.

Anna Pawłowska i Lena Halaberda otrzymały wyróżnienie i znalazły się w gronie laureatów tego konkursu.


Serdecznie gratuluję

Marta Hołownia-Dziewic



Informacja o obowiązku złożenia do końca marca 2022 roku oświadczenia o posiadaniu i użytkowaniu otrzymanego sprzętu komputerowego w ramach projektu "Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR".

 

https://gora.com.pl/aktualnosci/2471-granty-ppgr-oswiadczenie-o-prawidlowym-wykorzystaniu-otrzymanego-sprzetu-komputerowego.html


Laboratoria przyszłości

W ramach programu  Laboratoria Przyszłości zakupiony sprzęt nagłaśniający, statyw, mikrofony oraz aparat fotograficzny został wykorzystany  w Centrum Kulturalno-Sportowym w Witoszycach podczas XVII  edycji Międzyszkolnego Konkursu Kolęd o zasięgu międzywojewódzkim pod Patronatem Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. W konkursie udział wzięło 45 uczestników z województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Klasa  I -III i VI wykorzystała sprzęt nagłaśniający podczas przedstawienia  Jasełek, z okazji Dnia Babci i Dziadka, zabawy karnawałowej  oraz z okazji Dnia Kobiet. Aparat fotograficzny  canon  wykorzystano do fotorelacji, który pozwoli stworzyć niezapomniane materiały z życia szkoły i uczniów.

Uczniowie klasy 7 utrwalali, wiadomości dotyczące brył geometrycznych wykorzystując, pisaki 3d. Tworzyli, szkielety różnych brył wykorzystując kolorowe filamenty w pisakach. Posłużą one na kolejnych lekcjach matematyki, gdy będziemy omawiać własności brył.

Uczniowie klasy 4 pracowali z pisakami 3d w ramach lekcji informatyki. Wykonywali szkielety statków, które wcześniej rysowali w programie Paint. Dzieci doskonaliły chwyt pisarski oraz ćwiczyły sprawność manualną. Uczniowie rozwijali swoją kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, ich ruchy były, precyzyjne i dokładne co wymaga, ogromnej cierpliwości. Zajęcia przyczyniły się do  rozwijania kompetencji cyfrowych i matematycznych.

  Lucyna Sozańska

KORECZKI – ZAJĘCIA KULINARNE W KLASIE III

Uczniowie klasy III podczas zajęć realizowanych w ramach realizacji programu „Owoce i warzywa w szkole” zapoznali się z procesem produkcji żółtego sera. Dowiedzieli się też skąd się biorą dziury w serze? Zwieńczeniem zajęć o żółtym serze były zajęcia kulinarne, podczas których uczniowie wykonali samodzielnie koreczki. Po przygotowaniu stanowisk pracy, umyciu rączek uczniowie przystąpili do działania. Po dokładnym umyciu warzyw pokroili je na małe kawałeczki. Następnie nabijając je na wykałaczki tworzyli różnorodne koreczki. Do wykonania koreczków użyli: różnych rodzajów żółtego sera, ogórków, pomidorków, zielonej sałaty, kabanosów itp. Pracy było bardzo dużo, ponieważ dzieci chciały poczęstować swoimi koreczkami rodziców i rodzeństwo.

Było nie tylko kolorowo, ale również smacznie i zdrowo.

M. Szylin

Dzień wiosny w klasach IV-VI

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To także Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany inaczej Dniem Kolorowej Skarpetki. Zespół Downa to choroba, która jest wynikiem obecności trzeciego chromosomu w 21 parze. Stąd, nieprzypadkowo, data 21.03. Dodatkowo, trzeci chromosom ma kształt skarpetki. W tym dniu uczniowie naszej szkoły na znak wsparcia dla osób z zespołem Downa i akceptacji dla ich odmienności przyszli do szkoły w kolorowych skarpetkach. W tym dniu  odbył się w naszej szkole również Dzień bez plecaka (No backpack day). Chętni uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków a zabawa polegała na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. W tym celu posłużyły: walizki, skrzynki na narzędzia, chlebak, legowisko dla zwierząt, mikrofalówka, gazówka i wiele innych. Liczyła się kreatywność i fantazja. Podczas tegorocznego dnia wiosny zorganizowaliśmy również kiermasz smakołyków nawiązujący do odbywającego się  17 marca dnia św. Patryka. Podczas kiermaszu można było zakupić m.in. wyśmienite lizaki, babeczki, galaretki, ciasta a także smoothie. Wszystko oczywiście w  zielonym kolorze. 

Karolina Taler, Lilia Burdziłowska

SPOTKANIE AUTORSKIE Z GENOWEFĄ MATCZAK

23 marca 2023 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Genowefą Matczak. To było już trzecie spotkanie z panią Matczak i bohaterkami książek, które napisała. Tym razem uczniowie poznali dalsze losy Biedronki Mani, która wybrała się do szkoły. Podczas spotkania nie zabrakło ciekawych opowieści pani Genowefy oraz wspólnych zabaw przy muzyce. Były również wspólne zdjęcia oraz podziękowania za spotkanie. Na zakończenie spotkania pani Genowefa obdarowała uczniów pamiątkowymi zakładkami do książek z bohaterami książki „Mania w szkole”.

Dziękujemy pani Genowefie Matczak za przyjęcie naszego zaproszenia oraz za bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

 

M. Szylin

POŻEGNANIE ZIMY I POSZUKIWANIE ZAJĄCZKA

21 marca 2023 r. uczniowie klasy I i III wraz ze swoimi paniami wybrali się do Wesołego Rancza w Niechłodzie. Na początku pobytu uczniowie pożegnali „Panią Zimę” topiąc Marzannę. Kolejnym punktem pobytu na Ranczo było poszukiwanie prezentów od „Zajączka wielkanocnego”. Dzieci musiały odnaleźć listy, które ukrył dla nich „Zajączek” oraz rozwiązać zadania, które się w nich znajdowały. Uczniowie bardzo szybko odnaleźli listy oraz rozwiązali wszystkie zagadki i zadania od „Zajączka”. Ostatnim zadaniem było poszukiwanie w stodole paczek ze słodyczami, które ukrył tam dla dzieci „zajączek wielkanocny”. W nagrodę dzieci mogły również nakarmić zwierzątka mieszkające na Ranczo. Były również gry i zabawy na świeżym powietrzu. Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani przez gospodarzy Rancza kiełbaską z ogniska oraz babeczką wielkanocną. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Małgorzata Szylin

Dzień matematyki i Dzień liczby Pi

W tym tygodniu nasza szkoła wzięła udział w obchodach Dnia Matematyki. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl!  Podczas lekcji matematyki w klasach IV-VIII uczniowie brali udział w turnieju, który polegał na rozwiązywaniu zadań  wyświetlonych na  interaktywnej prezentacji MS PowerPoint, którą udostępniło stowarzyszenie. Turniej składał  się z pytań z zakresu matematyki i nauk „okołomatematycznych”. W obecnym roku hasło przewodnie to:  „Zainwestuj w matematykę”, a więc pytania związane były z inwestowaniem. Do każdego pytania dołączona była prawidłowa odpowiedź. Celem akcji jest zainteresowanie uczniów matematyką i pokazanie, że matematyka istnieje w każdej dziedzinie życia. Wygrane drużyny otrzymały dyplomy i drobne upominki.

14 marca obchodzony jest Dzień liczby Pi ze względu na podobieństwo rozszerzenia dziesiętnego liczby do daty "14 marca", którą w USA zapisuje się w formacie 3.14.   Aby uczcić to wydarzenie uczniowie przygotowali plakaty oraz obejrzeli film o tej magicznej liczbie.

Lilia Burdziłowska

Wycieczka na wystawę HistoryLand


W dniu 16.03.2023 roku, uczniowie klas 1-8 udali się na zwiedzanie wystawy HistoryLand do Poznania. Mieli możliwość zapoznania się z 1000 letnią historią Polski, przedstawioną przy pomocy klocków lego. Wystawa została zbudowana z 1,5 miliona klocków lego. Zwiedzenie wystawy urozmaiciły interaktywna trąbka hejnalisty, czujnik ruchu do sterowania światłem, ster do zmiany pogody na ekranie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika i z ogromnym zainteresowanie oglądali przygotowane makiety. Zwiedzanie wystawy było dla uczniów, nie tylko podróżą przez dzieje Polski, ale także wejściem do wizjonerskiego świata kreatorów- pasjonatów oraz inspiracją do własnych twórczych działań.

Agnieszka Wesołowska

Powiatowy konkurs fotograficzny "ZWIERZAKI W OBIEKTYWIE"

W miesiącu lutym odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego pt. "Zwierzaki w obiektywie”, którego organizatorem było Wąsowskie Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami „Kundelek” oraz Zespół Placówek Kultury – Biblioteka Publiczna w Wąsoszu.

Celem konkursu było kształtowanie postaw empatii wobec zwierząt , tworzenie dobrych wzorców opieki nad zwierzami domowymi i gospodarskimi, zaangażowanie w działanie na rzecz dobra dla zwierząt. Konkurs przeznaczony był dla mieszkańców powiatu górowskiego .
Prace ocenione były w 4 kategoriach wiekowych:

III miejsce - zajęła Małgorzata Kaczmarek z kl. III

Zwyciężczyni gratulujemy i życzy dalszych sukcesów!

Lucyna Sozańska

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

10 marca 2023 roku w budynku Filii Bibliotecznej w Czerninie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zorganizowane przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Górze.

Naszą szkołę, w najmłodszej grupie wiekowej reprezentował uczeń klasy IV - Jakub Kaczmarek.

W pierwszym etapie konkursu uczestnicy mieli do rozwiązania test, którego zagadnienia dotyczyły wiedzy z zakresu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W części ustnej uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania obejmujące zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną z zakresu pożarnictwa.

Po obu częściach konkursu Jakub uplasował się na I miejscu i będzie reprezentował naszą szkołę i gminę w eliminacjach powiatowych tego turnieju.

W turnieju uczestniczyła również uczennica klasy III naszej szkoły - Amelia Frankiewicz, która reprezentowała Młodzieżową Drużynę Pożarniczą przy OSP Radosław, a do konkursu przygotował ją Pan Robert Hołtra. Amelia również awansowała do eliminacji powiatowych OTWP.

Gratuluję !

Marta Hołownia-Dziewic

"ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!”

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju jest niska emisja, czyli spalanie paliw stałych (węgla i drewna) złej jakości w domowych piecach, kotłach i kominkach nie spełniających odpowiednich norm tzw. piece kopciuchy i kominki bez odpowiednich filtrów.

Efekty oddychania pyłem można poczuć już po kilku godzinach przebywania w zanieczyszczonej okolicy. Bóle głowy, suchość w gardle, kaszel, osłabienie – to mogą być skutki niezdrowego powietrza. Jednak poważniejsze skutki powoduje długotrwały kontakt z zanieczyszczeniami. Zwłaszcza dzieci, osoby starsze, osoby cierpiące z powodu chorób układu krążenia lub chorób układu oddechowego mogą odczuwać coraz więcej dolegliwości, jeśli mieszkają w okolicy narażonej na smog

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.

Uczniowie naszej szkoły dzięki platformie e-learningowej eduESA biorą udział w interaktywnych zajęciach i e-lekcjach z zakresu edukacji ekologicznej. Dzięki różnorodnym materiałom edukacyjnym każdy uczestnik projektu ESA może znaleźć odpowiedzi na trzy główne pytania: Skąd bierze się smog?; Jak wpływa na nasze zdrowie?; Co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza?

W ramach projektu na budynku naszej szkoły zainstalowano miernik jakości powietrza. Mierzone są w trybie ciągłym następujące parametry:

• stężenie pyłu PM2.5 na zewnątrz szkoły

• stężenie pyłu PM10 na zewnątrz szkoły

• temperatura powietrza na zewnątrz szkoły

• ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szkoły

• wilgotność powietrza na zewnątrz szkoły

Następnie zmierzone wielkości uśredniane są w okresach pomiarowych i raz na 5 minut wysyłane do centralnego serwera za pośrednictwem sieci Internetu. Wyniki pomiarów oraz ocena jakości powietrza są wyświetlane na bieżąco na budynku szkoły . Więcej informacji na temat pomiarów dobowych z okolicy naszej szkoły oraz informacje o projekcie dostępne są  na stronie internetowej esa.nask.pl

XXIII Ogólopolski Górowski Konkurs Informatyczny

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXIII Ogólnopolskim Górowskim Konkursie Informatycznym dla uczniów klas IV-VI organizowanym  przez Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno- Pedagogicznego w Górze.  Zadaniem konkursowym było wykonanie prezentacji multimedialnej pt:  "Cyberbezpieczeństwo".  Uczniowie Jan  Zdebski i Oliwier Stark zakwalifikowali się do finału konkursu, który odbędzie się w Górze.

Gratuluję!!!

Lilia Burdziłowska 

„Damą być, ach damą być”

Dzień 8 marca, to święto wszystkich kobiet, tych małych i tych dużych - wie o tym doskonale męska część społeczności uczniowskiej Zespołu Szkoła Podstawowa i  Przedszkole w Witoszycach. Od rana dało się zauważyć małych i dużych dżentelmenów w odświętnych strojach, którzy na przywitanie witali swoje koleżanki częstując słodkościami lub obdarowując ich  kwiatami. Później odbyła się uroczysta akademia, przygotowana pod kierunkiem p. Lucyny Sozańskiej. Uczniowie klasy  VI  wystąpili z częścią artystyczną, prezentując humorystyczne scenki poświęcone kobietom. Nie zabrakło również piosenek i tańców. W przedstawieniu wzięła  również udział uczennica  klasy IV,V i VII.

 Uwieńczeniem tego artystycznego show było  złożenie życzeń  przez Dyrektora Pana Leszka Steckiego oraz  wręczenie upominków od chłopców z Samorządu Uczniowskiego.                                                                                         

0307 (1).pdf

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu


Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek umieją pocieszyć i kochają bezgranicznie. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce w dniu 30.01.2023 r. w przedszkolu odbył się Dzień Babci i Dziadka.

Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny – wiersze i piosenki a na koniec obdarowały swoich dziadków laurkami i własnoręcznie wykonanymi lampionami.

Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek.

Dziękujemy dziadkom za tak liczne przybycie 😊.

Zaproszenie do udziału w kampanii z zakresu edukacji finansowej

Global Money Week 2023- Światowy Tydzień Pieniądza

 

 

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) ma przyjemność zaprosićszkoły na wszystkich etapach edukacyjnych, inne placówki oświatowo-wychowawcze, a także biblioteki publiczne do udziału

w międzynarodowej kampanii z zakresu edukacji finansowej Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza, której organizatorem jest Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – OECD.

 

Najbliższa, 11 edycja Kampanii odbędzie się pomiędzy 20 a 26 marca 2023 r. pod hasłem: Plan yourmoney, Plant yourfuture (Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość). Hasło ma zachęcić młodzież do patrzenia

w przyszłość i poszerzenia swojej perspektywy w kwestiach społeczno-środowiskowych przy podejmowaniu decyzji finansowych.

 

Warunkiem uczestnictwa w Kampanii jest zaplanowanie i realizacja podczas GMW minimum jednego działania z zakresu edukacji finansowej w dowolnej formie dostosowanej do grupy wiekowej odbiorców. Szczegółowe informacje oraz zasady uczestnictwa w GMW dla szkół i placówek oświatowych wraz

z elektronicznym formularzem zgłoszeniowym[1]) dostępne są na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego[2].

 

 

 

W ramach propozycji programowej GMW 2023UKNF

przygotował 13 webinariów GMW dla uczniów i nauczycieli


§  Bezpieczny telefon – jak chronić się przed cyberprzestępcami?(20 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81296&p_id=18)

 

§  ABC ubezpieczeń – co powinniśmy o nich wiedzieć(20 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81297&p_id=18)

 

§  Skąd się biorą pieniądze w banku? Czy inflacja jest dobra dla naszego portfela?(21 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81299&p_id=18)

 

§  Planowanie i zarządzanie finansami osobistymi(21 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81311&p_id=18)

 

§  Rozważne inwestowanie na rynku kapitałowym(21 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81313&p_id=18)

 

§  Kredyty bankowe, w szczególności kredyt na zakup mieszkania – z czym się wiążą(22 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81322&p_id=18)

 

§  Dlaczego warto mieć ubezpieczenie i na co zwracać uwagę przy jego wyborze(22 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81324&p_id=18)

 

§  Interaktywna edukacja – bezpieczne finanse w sieci– webinarium organizowane we współpracy

z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów(22 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81347&p_id=18)

 

§  Różne formy inwestowania na rynku kapitałowym – możliwości i ryzyka z perspektywy początkujących inwestorów(23 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81349&p_id=18)

 

§  Pułapki myślenia – jak dokonywać racjonalnych decyzji inwestycyjnych(23 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81350&p_id=18)

 

§  Fundusze inwestycyjne – jak stać się początkującym inwestorem(24 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81352&p_id=18)

 

§  Cyberoszuści atakują – jak nie dać się okraść w Internecie?(24 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81261&p_id=18)

 

§  System gwarantowania depozytów w Polsce – webinarium organizowane we współpracy

z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym(24 marca 2023 roku)

(https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=81355&p_id=18)

 

Rejestracja na webinaria organizowane przez UKNF w ramach projektu edukacyjnego Centrum dla Uczestników Rynku – CEDURpodczas GMW odbywa się  wyłącznie poprzez elektroniczne formularze zgłoszeniowe dostępne przy informacjach szczegółowych nt. poszczególnych wydarzeń.Rejestracja na webinaria nie jest równoznaczna z dokonaniem zgłoszenia udziału w kampanii GMW. 


[1]https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/formularze?articleId=81096&p_id=18

[2]https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/Global_Money_Week

Laboratoria przyszłości

Podczas zajęć dydaktycznych   uczniowie kl. VI utrwalali wiadomości dotyczące figur geometrycznych posługując się pisakami 3d zakupionymi w ramach „Laboratoriów Przyszłości”. Tworzyli szablony różnych figur wykorzystując kolorowe filamenty, które  posłużą  na kolejnych lekcjach matematyki. Zajęcia przyczyniły się do  rozwijania kompetencji cyfrowych i matematycznych.

 Praca z pisakiem Banach 3D angażuje uczniów emocjonalnie, kształtując przy tym : wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania. Rozwija  też wyobraźnię, kreatywność oraz  logiczne myślenie.

Z okazji uroczystości 11 listopada i zabawy andrzejkowej  w szkole wykorzystano zestaw nagłaśniający, statyw, mikrofony oraz aparat fotograficzny.

  Z okazji  akcji „ Stop paleniu” – uczniowie kl.VI-VII zorganizowali  happening i  wykorzystali aparat fotograficzny Canon  do fotorelacji.

Na zającach z edukacji wczesnoszkolnej - klasa III- korzystała z aparatu fotograficznego podczas-„Spotkania z Bibliotekarką”.

Zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów do rozwijania zainteresowań i umiejętności praktycznych.


Laboratoria przyszłości

Październik 2022r.

W miesiącu październiku  odbywały się zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem sprzętu  zakupionego z projektu rządowego Laboratoria Przyszłości. 

Po zapoznaniu z drukarką uczniowie potrafią wgrać plik do druku . Największą atrakcją był sam fakt drukowania formy, gdzie uczeń mógł sam stworzyć i zaprogramować wydruk” Zajączka”

 Z  okazji Dnia  Edukacji Narodowej i „Pasowanie na czytelnika” uczniowie kl. IV
i VIII używali  sprzętu nagłośnieniowego, oświetleniowego, mikrofonu, statywu oraz aparatu fotograficznego ", którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Klasa III podczas realizacji tematu „Lekcja przyrody w ogródku warzywnym”,
 „Owocowe szaszłyki” oraz kl.  IV-VIII ,w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa,” akcji „Pola Nadziei”, „Godzina kodowania”, wykorzystywali  aparat  fotograficzny, uczniowie zapoznali się z podstawowymi funkcjami aparatu oraz poznali tajniki robienia ciekawych zdjęć.

Podczas zajęć z biologii uczniowie klasy V wykonywali modele przestrzenne komórki roślinnej i zwierzęcej wykorzystując min. długopisy 3d, podczas tych zajęć uczyli  się koncentracji, cierpliwości oraz ćwiczyli umiejętności manualne. Ćwiczenia te  były fascynujące, motywowały do pracy. Ponadto praca z długopisem 3D podczas lekcji z matematyki wyzwalała w nich pozytywne emocje, które pomagały im w tworzeniu pięknych dzieł. Największą przyjemność sprawiało im to, że ich prace zmieniały się  w przestrzenne obiekty.

Dzięki Laboratoriom Przyszłości nasi uczniowie dowodzą, że nauka może być niesamowitą
  i inspirującą przygodą,  dzięki sprzętom i pomocom dydaktycznym zakupionym z programu rządowego.

 

 


Szkolenie dla nauczycieli w ramach programu  Laboratoria przyszłości

W ramach programu  „Laboratoria Przyszłości” w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach odbyło się szkolenie dla nauczycieli, przeprowadzone przez Dyrektora Pana Leszka Steckiego w  celu wykorzystania zakupionego wyposażenia, w zakresie jego obsługi i wykorzystania podczas zajęć. Podkreślił, że stosowanie nowych technologii przyczyni się do budowania wśród uczniów kompetencji w przyszłości, w odniesieniu do kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka) oraz rozwijania zainteresowań uczniów.                        

                                                                                       



Zadanie finansowane w ramach programu Laboratoria Przyszłości, -  inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

                 Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych
w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały  od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie  przekazane  w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Szkoła Podstawowa w Witoszycach otrzymała wsparcie w wysokości 60 tys. złotych.

Kwota wydatkowana w 2021r. -32409,40 zł

Kwota wydatkowana w 2022r. -27590,60 zł 

                                            Razem 60 000 zł

W ramach programu Laboratoria przyszłości  zakupiliśmy wyposażenie  zgodnie
z katalogiem dostępnym na stronie gov.pl/laboratoria, oraz elementy nie pokrywające się z katalogiem  stanowią akcesoria do pozycji katalogowych, lub zostały nabyte zgodnie ze stanowiskiem, MF, MEN i CGT. Dzieki programowi, szkoła zakupiła następujący sprzęt: w 2021 – aparat fotograficzny z akcesoriami, Laptop do drukarki 3D, mikroport z akcesoriami, nagłośnienie z akcesoriami, gimbal, oświetlenie do realizacjinagrań, skaner 3D, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, mikrofon dynamiczny z akcesoriami, mikrofon nagłowny z akcesoriami, słuchawki studyjne, długopisy PEN 3D: w 2022r- 2 Drukarki 3D, filamenty do druku 3D, zestaw
z mikrokontrolerem z czujnikami akcesoriami, roboty edukacyjne, roboty z tabliczką kodującą, stacja lutownicza z gorącym powietrzem, statyw z akcesoriami.

Zakupione wyposażenie jest wykorzystywane przez nauczycieli oraz uczniów w czasie zajęć obowiązkowych jak i poza lekcyjnych.

 


Laboratoria przyszłości

W ramach programu Laboratoria przyszłości zakupiliśmy wyposażenie dzięki któremu zajęcia

będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijania zainteresowań.


Uczniowie uczyć się będą poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.


Szkoła wzbogaciła się o : nagłośnienie wraz z akcesoriami, gimbal, PEN 3D, skaner 3D, aparat fotograficzny z akcesoriami, oświetlenie, mikroport - to jeszcze nie koniec w planach dalsze zakupy w przyszłym roku kalendarzowym.


LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI