Rok szkolny 2016/2017

Wybory samorządu uczniowskiego

W dniu 30 września 2016 r na pierwszej godzinie lekcyjnej odbył się apel, podczas którego Dyrektor Szkoły Pan Leszek Stecki odczytał podziękowanie od Pani Burmistrz Ireny Krzyszkiewicz za najlepsze wyniki sprawdzianu szóstoklasisty na tle gminy Góra. Następnie opiekun Samorządu Uczniowskiego pani Karolina Taler złożyła życzenia z okazji Dnia Chłopca wszystkim uczniom naszej szkoły. Po krótkim apelu opiekun samorządu wraz z komisją skrutacyjną : Natalią Przygucką, Antonim Pawłowskim i Natalią Banasiewicz udała się do klas w celu przeprowadzenia wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Po podliczeniu wszystkich głosów wyniki zostały przedstawione  przez przewodniczącą komisji skrutacyjnej Natalię Przygucką. Nową przewodniczącą w naszej szkole została Dobrosława Kwartnik z klasy V, funkcja zastępcy przewodniczącego przypadła w udziale Marii Bobeli z klasy VI. Naszym nowym skarbnikiem jest Zuzanna Ślosarczyk z klasy IV a urząd sekretarza piastuje Julia Maksymczuk również z klasy IV. Gratulujemy naszym nowym reprezentantkom Samorządu Uczniowskiego i  życzymy wielu sukcesów.

Karolina Taler

„ŚNIADANIE DAJE MOC” GRUPA „SMERFY”

8 listopada 2016 r.  był ważnym dniem dla dzieci z grupy „Smerfy”. W tym dniu dzieci przygotowały pyszne i zdrowe śniadanie w ramach ogólnopolskiego programu „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Przedszkolaki już kolejny raz uczestniczą w programie promujący zasady zdrowego żywienia, zwiększając  w ten sposób swoją świadomość nt. roli pierwszego posiłku w diecie. Pod kierunkiem wychowawcy p. Marii Kołtowskiej już wiele dni wcześniej dzieci rozpoczęły przygotowania do tego dnia. Omawiały w jaki sposób śniadanie powinno być skomponowane, poznały 12 zasad zdrowego odżywiania. Rano z wielkim zapałem zabrały się do pracy a wspólnie przygotowane kanapki smakowały wyśmienicie. Dzieci obiecały, że takie kanapki przygotują również w swoich domach dla członków swojej rodziny.

 Maria Kołtowska

„ŚNIADANIE DAJE MOC”

8 listopada to Dzień Śniadanie Daje Moc obchodzony w Europie, jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.  Najważniejsze cele tego programu to:1.     Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

Podobnie jak w latach ubiegłych uczniowie klas I-III wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. Uczniowie w klasach sami przygotowali śniadanie. Na ich talerzach pojawiły się kolorowe, smaczne a przede wszystkim zdrowe kanapki. Na pięknie nakrytych stołach obok kanapek znalazły się również owoce, soczki owocowe, jogurty oraz ciasto upieczone przez rodziców. Tego dnia przeprowadzono również w klasach pogadanki, które miały uświadomić uczniom jak ważnym posiłkiem jest śniadanie i co należy jeść, aby mieć siłę i energię do nauki i zabawy.

 M. Szylin, B. Czarna, M. Rogasik

„RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM”

Czytanie bajek wpływa  na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci. Wzbogaca ich wiedzę o świecie, kształtuje wrażliwość. Nasze przedszkole już kolejny rok kontynuuje akcję „Rodzice czytają dzieciom”, która ma na celu kształcenie nawyków czytelniczych, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz wzmocnienia więzi między rodzicami i dziećmi. Przedsięwzięcie polega na tym, że chętni Rodzice przychodzą do naszego Przedszkola i czytają dzieciom. Dzieci w domu wspólnie z rodzicami wybierają bajkę do czytania i z niecierpliwością oczekują na przyjście rodziców do przedszkola. Akcja  jest bardzo udana, a Dzieci zadowolone. Czekamy z niecierpliwością na kolejnych wspaniałych Rodziców! 

  Maria Kołtowska

„PODARUJ MISIA” ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 25.11.2016 R.

Dnia 25 listopada 2016 roku grupa Kubusie i Smerfy obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoją ukochaną maskotką. Dzieci bardzo chętnie opisywały swoje Misiaki i razem z nimi spędzały cały czas. Zabawa nie miała końca, były tańce, opowiastki, zagadki, konkursy. Ten pluszowy dzień zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem znanym w świecie Misiaków, były ciasteczka z miodkiem i pyszny soczek owocowy. Dzieci były bardzo szczęśliwe.

Przy okazji tego pięknego święta dołączyliśmy się do rozpowszechnionej przez Szkołę Podstawową Nr 1 im. Bolesława Prusa akcji charytatywnej „Podaruj misia pacjentom Przylądka Nadziei”. Uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem włączyli się w zbiórkę pluszaków i z ogromną radością ofiarowali je chorym dzieciom z oddziału onkologicznego we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że każdy mały pacjent kliniki dostał pluszaka, do którego będzie mógł się przytulić! Jesteśmy ogromnie wdzięczni dzieciom i rodzicom za okazane serce. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że potrafimy dzielić się z potrzebującym.

   Ewa Pieprzyk, Maria Kołtowska

„MOJE ZAKOŃCZENIE BAŚNI”

Baśnie towarzyszą nam od zawsze. Rodzice i dziadkowie opowiadali je nam, gdy byliśmy dziećmi. Sukcesywnie wkraczaliśmy w ich magiczny świat. Byliśmy pewni, że znane nam historie mają pozytywne zakończenie. Wiemy, że baśnie mają swoje korzenie w starożytności, więc trudno określić, kto je wymyślił. Uczą dobrego postępowania, w ich krainie dobro pokonuje zło. Ale czy zakończenie poszczególnych baśni musi być takie jak znamy? W naszej szkole podjęliśmy próbę udowodnienia, że niekoniecznie…

5 stycznia ogłoszono wyniki konkursu pt. „Moje zakończenie baśni”. Był to jeden z aspektów zorganizowanego „Dnia Postaci z Bajek”.

Konkurs był przez przeznaczony dla uczniów klas I – III oraz dla uczniów klas IV – VI

Organizatorem i opiekunem była pani Agnieszka Kożyczak – nauczyciel języka polskiego.

W kategorii wiekowej klas I – III - I miejsce uzyskała uczennica klasy III – Alicja Kaźmierska.

W klasach IV – VI:

I miejsce: Zuzanna Ślosarczyk – klasa IV,

II miejsce: Małgorzata Greń, Julia Maksymczuk, Klaudia Huzar – klasa IV

III miejsce: Amelia Leszkiw – klasa IV.

 Gratulujemy!

Agnieszka Kożyczak

„MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA”

9 czerwca o godz. 14 na wrocławskim rynku odbył się koncert podsumowujący przygotowania do tegorocznej ósmej edycji akcji „MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA”. Podczas koncertu odbyła się uroczysta parada pocztów sztandarowych ze szkół uczestniczących w akcji. W tej defiladzie wzięły udział także poczty z Powiatu Górowskiego m.in.: Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, Szkoły Podstawowej Nr 1 w Górze, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Górze, Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie, Zespołu Szkoła Podstawowa Gimnazjum i Przedszkole w Czerninie, Zespołu Szkół w Niechlowie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Glince.

Akcja uczy patriotyzmu, historii, pozwala poznać dzieje naszego narodu i losy bliskich nam ludzi. Już od siedmiu lat uczniowie z Dolnego Śląska wyruszają na Ukrainę, aby porządkować  kresowe nekropolie. Obecnie trwają  przygotowania do lipcowego wyjazdu na Ukrainę w ramach VIII  edycji akcji, w której weźmie po raz kolejny udział nasza szkoła z inicjatywy Pana Dyrektora Leszka Steckiego.

„Miłość do trzech pomarańczy” Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

23 maja odbyła się kolejna transmisja iteatru, której widzami byli uczniowie naszej szkoły. Był to spektakl w formule komedii dell’arte  katowickiego Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum zatytułowany „Miłość do trzech pomarańczy” . „Miłość do trzech pomarańczy” powstała na motywach baśni XVIII-wiecznego weneckiego dramaturga, Carla Gozziego. To fantastyczna historia, w której czary sprawiają, że bohater zakochuje się bez pamięci w trzech pomarańczach, które w dodatku z narażeniem życia musi odnaleźć! Magiczne królestwo Karo, smutny hipochondryk, książę Tartaglia, którego nikt i nic nie potrafi rozśmieszyć, zła czarownica i dobry mag, podstępni dworzanie i zabawni słudzy, a do tego wszystkiego miłość, zazdrość i walka o władzę! Okazuje się, że te tematy nigdy nie tracą na aktualności. Dowcipna i nieco absurdalna fabuła, zgrabna intryga, wartka, zaskakująca nagłymi zwrotami akcja i jak na commedię dell’arte przystało – wiele komicznych, wręcz groteskowych sytuacji to wszystko mieli okazję podziwiać nasi uczniowie, którym spektakl bardzo się podobał

Lilia Burdziłowska

„MISTRZ ORTOGRAFII”

W naszej szkole wiele uwagi poświęca się poprawności języka uczniów.

 Nauczyciele kładą duży nacisk na krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny, motywowanie uczniów do doskonalenia umiejętności ortograficznych, oraz rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.

W związku z powyższym na wszystkich przedmiotach podejmowanych jest wiele działań edukacyjnych w tym zakresie. Aby proces edukacji językowej został wzbogacony o dodatkowe formy odbyła się rywalizacja pomiędzy uczniami o tytuły „Mistrza i Wicemistrza ortografii”. Aby nim zostać, należy perfekcyjnie znać zasady ortograficzne i pomyślnie napisać tekst dyktanda – jest to pierwszy etap konkursu – oraz wykazać się znajomością bardzo wielu reguł ortograficznych podczas drugiego etapu, pisząc test ortograficzny. Zwycięzcy otrzymali dyplomy z tytułami.

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy II – III oraz IV – VI.

Wśród uczniów klas II – III najlepsi okazali się:

I miejsce – Alicja Kaźmierczak - klasa III /  Filip Siekanowicz – klasa III

II miejsce –  Katarzyna Urbaniak – klasa III

III miejsce – Bartosz Marciniszyn – klasa II      

Natomiast wśród uczniów klas IV – VI najlepsi byli:

I miejsce – Maria Bobela - klasa VI

II miejsce – Maciej Mikołajczyk - klasa IV

III miejsce – Zuzanna Ślosarczyk - klasa IV / III miejsce-Nicola Noga - klasa V.

Organizatorem i opiekunem konkursu była pani Agnieszka Kożyczak.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

„Baśń o Rycerzu bez Konia” Teatru Banialuka z Bielska-Białej

10 października uczniowie klas I -III wraz z przedszkolakami obejrzeli internetowy spektakl „Baśń o Rycerzu bez Konia” Marty Guśniowskiej w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego. Ten spektakl to dowcipne i wciągające widowisko familijne, opowiadające przygody Rycerza bez konia i Konia bez rycerza, którzy szukali siebie nawzajem. Obok tytułowych bohaterów w przedstawieniu pojawiła się uwięziona w wieży królewna, źli rozbójnicy, czarodziejka z magiczną kulą i straszny smok. Wartka akcja, rozgrywana w planie żywym i lalkowym, znakomite kreacje aktorskie, pełen inwencji ruch sceniczny i dowcipne piosenki sprawiły, że przedstawienie zachwyciło zarówno dzieci jak i dorosłych. Jest to zarazem opowieść z morałem, o tym, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko nie przestajemy w nie wierzyć. 

Lilia Burdziłowska

Życzenia z zaprzyjaźnionej szkoły na Ukrainie - Іванівка Школа - З Різдвом Христовим

Хай смачна кутя удастя,

Хай в сімї панує щастя.

Щоб весела коляда

Мир вам в хату принесла.

Щоб весело і багато

                                        Провели Різдвяне свято!

                                        Хай різдвяна добра казка

                                        Подарує тепло й ласку,

                                        Хай різдвяні світлі зорі

                                        Знищать смуток весь і горе!

                                        Щастя, радість і добро

                                        Хай несе до Вас Різдво!

                                                            Веселих свят!

Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym.Uczniowie Naszej szkoły również uczcili to najważniejsze polskie święto.14 listopada odbył się uroczysty apel, który przygotowała wraz z uczennicami klasy V i VI p. Marta Hołownia-Dziewic. W części oficjalnej został odśpiewany hymn państwowy oraz hymn szkoły a także swoje przemówienie wygłosił p. Dyrektor Leszek Stecki. Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego nastąpiła część artystyczna. Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny. Na zakończenie uczniowie odśpiewali piosenkę"Kocham Cię Polsko!". Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu oglądali i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

  Lilia Burdziłowska, Marta Hołownia-Dziewic

Święto Drzewa

Kolejna udana akcja sadzenia drzew za nami. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Góra Śląska uczniowie Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole  w Witoszycach posadzili  24 drzewka, które wczesnym poniedziałkowym porankiem, 10 października, przywiozła do szkoły Pani Barbara Kurzawa- Chrystman. 

Apelem w wykonaniu uczennic z klasy IV i V  z  kółka przyrodniczego, rozpoczęto  Święto Drzewa. Uczennice w  dowcipny sposób powiedziały co to jest przyroda i ekologia. W rozmowie Ziemi z chuliganem, pokazały jak nie należy się zachowywać. Występ zakończyły  przejmującym apelem drzewa do ludzi.  Widzowie z pewnością  zapamiętają te prośby i nie będą niszczyć  roślin, a szczególnie drzew.

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego i wręczenie nagród ufundowanych przez Koło Łowieckie Szarak w Wałbrzychu  to kolejny punkt święta.  

Wyniki konkursu plastycznego w kategorii  przedszkole,  kl I-III

I miejsce  -   Zuzanna Żygadło klasa III

II miejsce  –  Tomasz Kaźmierczak klasa III

III miejsce  -  Hania Kaźmierczak  grupa Smerfy, Zuzanna Urbaniak – klasa II

w kategorii klas IV- VI

 I miejsce  -  Martyna Leszko  klasa IV

 II miejsce  - Zuzanna Ślosarczyk klasa IV

 III miejsce  - Natalia Banasiewicz  klasa V

Pan Henryk Cieliński, przedstawiciel Koła Łowieckiego,  wręczył uczniom nagrody książkowe oraz  dyplomy uczestnictwa.  Nauczyciele otrzymali  materiały edukacyjne zakupione również przez Koło Łowieckie.  Kulminacyjnym punktem Święta Drzewa było zasadzenie drzewek na nowo powstałym placu zabaw,  w czym uczniom chętnie pomagali zaproszeni goście i nauczyciele. To była praktyczna lekcja troski o przyrodę i kształtowania  zainteresowań przyrodniczych.

 Opiekun Koła Przyrodniczego  Czesława Zabłocka 

Zielona Szkoła w Szklarskiej Porębie

W dniach 29 maja – 3 czerwca 2017 r. 38 uczniów ze szkoły w Witoszycach i w Glince uczestniczyło w wyjeździe do Szklarskiej Poręby na Zieloną Szkołę. Opiekę sprawowało 4 wychowawców. Sześciodniowy pobyt w pięknej górskiej miejscowości dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Stworzył okazję do zdobywania doświadczeń, poznawania nowych miejsc, integracji grup. Nowością był także sposób zapisywania tego co przeżyliśmy każdego dnia. Jedni uczestnicy prowadzili dziennik, w którym krótko zapisywali to, co się wydarzyło, druga grupa za pomocą rysunku ilustrowała najważniejsze doświadczenia. Program, który realizowaliśmy, był bardzo bogaty. Zwiedziliśmy zamek w Bolkowie, spotkaliśmy się z Liczyrzepą – duchem Karkonoszy, poznaliśmy legendy karkonoskie. Udając się na teren Karkonoskiego Parku Narodowego wzięliśmy udział w zajęciach na temat flory i fauny Sudetów, które prowadziła pani Ewa z Centrum Edukacji Ekologicznej.. Wielką atrakcją była wspinaczka szlakiem turystycznym do „Chybotka” oraz wodospadów Kamieńczyk i Szklarka.

W Szklarskiej Porębie zwiedziliśmy unikatowy na skalę europejską skansen, w którym odtworzone są urządzenia oraz narzędzia jakimi przed wiekami posługiwali się tajemniczy Walonowie. Mieliśmy okazję przekonać się jak wielkimi inżynierami byli ci, którzy odważnie eksploatowali bogactwa Sudetów. Urządzenia i narzędzia mogliśmy dotykać i z nich korzystać. Wzięliśmy również udział w warsztatach, gdzie pod okiem specjalistów lepiliśmy naczynia z gliny lub wykonywaliśmy bransoletki z różnych koralików. Na koniec zostaliśmy poczęstowani pysznym chlebem na zakwasie.

Inną atrakcją była wizyta w wiosce indiańskiej. W tipi mieliśmy okazję ubrać strój wodza, szamana, a nawet panny młodej. W miejscach specjalnie wyznaczonych strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy włócznią, pokonywaliśmy indiański tor przeszkód, malowaliśmy twarze i przeciągaliśmy linę. Po ekscytujących konkurencjach upiekliśmy w ognisku kiełbaski. Wizyta w Żelaznym Tyglu Walońskim i wizyta w wiosce indiańskiej była prawdziwą podróżą do przeszłości.

Dużo emocji dostarczył dzieciom tor saneczkowy, gdzie wszyscy wykazali się ogromną sprawnością. Dodatkowymi atrakcjami był relaks w grocie solnej czy zabawa klockami lego, a przede wszystkim wyjazd do Jeleniej Góry do nowoczesnego aquaparku, który jest jednym z najlepiej wyposażonych kompleksów basenowych w Polsce .

Po wyczerpujących dniach czekały nas miłe wieczory. Spotykaliśmy się na dyskotekach pod gwiazdami, popisując się tańcem i znajomością największych hitów lub spacerowaliśmy po okolicy.

1 czerwca na tarasie pensjonatu „Skalny” wzięliśmy udział w akcji pobicia ubiegłorocznego rekordu w jednoczesnym czytaniu książek.

Pobyt w Szklarskiej Porębie, fascynujące zajęcia, atrakcje przyrodnicze i turystyczne wzbogaciły uczniów o nowe wiadomości zdobyte poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą. Dzięki pobytowi na Zielonej Szkole mogliśmy bardziej zbliżyć się do siebie, lepiej wzajemnie rozumieć, pomagać, współdziałać. Wspólnie przeżywaliśmy radosne chwile, uczyliśmy się dzielić rozterkami. Relacje dzieci z pobytu i ich radość, świadczą o tym, że Zielona Szkoła bardzo im się podobała. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia naszego pobytu w Szklarskiej Porębie.

 Mirosława Rutkowska, Czesława Zabłocka

ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

Uczniowie klasy II i III biorą udział w siódmej edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Honorowym patronatem objęła projekt Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Konkurs „Zdrowo jem, więcej wiem” jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie” prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Składa się z kilku etapów odpowiadających porom roku. W każdym etapie zespół konkursowy ma do zrealizowania 1 lub 2 bloki zadań, w których skład wchodzą lekcje, konkursy, promocja danego tematu w szkole oraz spotkania z rodzicami.  W dniach od 17 do 21 października dzieci wzięły udział w konkursie „Strefa aktywności- zabawy na świeżym powietrzu” podczas, którego wybrały drogą głosowania  zabawy, w które warto się bawić na świeżym powietrzu. Dnia 21 października zaprosiły do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu przedszkolaki oraz innych uczniów z naszej szkoły.

Dnia 25 października uczniowie wzięli udział w lekcji „Warzywa i owoce na co dzień i od święta” przeprowadzonej przez p. M. Szylin i p. M. Rogasik,  podczas której dzieci uświadomiły sobie, jakie cechy mają owoce i warzywa, jaką mają wartość odżywczą i jaką odgrywają rolę w codziennej diecie. Przeprowadzona lekcja zachęciła dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców.

Dnia 27 października odbyło się przedstawienie „Na straganie” w wykonaniu uczniów kl. II i III, którzy pięknie odegrali swoje role w pięknych , kolorowych strojach.  W tym dniu został podsumowany również konkurs na „Klasowe pisemko zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz owoców, warzyw, pestek i orzechów”. Zadaniem konkursowym było wydanie pisemka o przewadze owoców i warzyw nad słodyczami. Uczniowie pracowali w grupach 3-4 osobowych. Uczniowie mogli korzystać z pomocy rodziców.

Wyniki konkursu:

I m.  – Bartosz Marciniszyn i Mateusz Łabiński z kl. II

II m. – Agata Antolak, Alicja Kaźmierczak, Filip Siekanowicz i Katarzyna Urbaniak z kl. III

III m.  – Aleksander Kaczor, Mikołaj Zarzycki i Zuzanna Żygadło  z kl. III

Uczniowie ci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Ponadto na zajęciach uczniowie przygotowywali w grupach Encyklopedię „Owoce-WArzywa-CJE!”.

Encyklopedia  składa się z:

• wierszyków i zagadek o wskazanym przez nauczyciela owocu lub warzywie,

• reklamy w formie plakatu zachęcającej do jedzenia tego owocu lub warzywa,

• informacji na temat wartości odżywczych omawianego owocu lub warzywa, jego historii, ciekawostek na jego temat.

 M. Szylin, M. Rogasik

ZDROWA SAŁATKA OWOCOWA

Każdy uczeń z kl. III  wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. W ramach realizacji programu „Owoce i warzywa w szkole”  uczniowie klasy III samodzielnie przygotowali pyszne sałatki owocowe. Uczniowie odpowiednio przygotowani do pracy, z wielkim zaangażowaniem dzielnie kroili przyniesione do szkoły owoce: jabłka, gruszki, banany, winogrona i mandarynki. Po ich pokrojeniu nastąpiło wymieszanie wszystkich witaminowych słodkości, z których powstała sałatka. Gdy już wszystko było gotowe dzieci z chęcią zasiadły do witaminowej uczty. Nikogo nie trzeba było namawiać do spróbowania sałatki, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.

  M. Szylin

Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017

23 czerwca w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017, w którym udział wzięli zaproszeni goście: w imieniu Burmistrz Góry - Pan Piotr Głowacki - Naczelnik Wydziału Planowania i Realizacji Inwestycji, Pani Józefa Średniawa - Sołtys Wsi Witoszyce, Pani Katarzyna Maksymczuk - Sołtys Wsi Chróścina, Pani Aleksandra Cencora - Przedstawiciel OSI FOODWORKS POLAND, Pani Barbara Chrystman Kurzawa - Nadleśnictwo Góra Śląska, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie.Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego przez społeczność szkolną głos zabrał Dyrektor Szkoły Leszek Stecki, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za całoroczną pracę, uczniom gratulował sukcesów i bardzo dobrych wyników w nauce.

Następnie głos zabrał Pan Piotr Głowacki, który na ręce Dyrektora przekazał podziękowania od Pani Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz.

Następnie Dyrektor w asyście wychowawców wręczył Listy Gratulacyjne, Odznaki Wzorowego Ucznia oraz Świadectwa z wyróżnieniem uczniom klas I-VI oraz podziękowania zaproszonym gościom, nauczycielom i kadrze niepedagogicznej. W kolejnej części wychowawcy wręczyli podziękowania rodzicom a

także zostały wręczone dyplomy za osiągnięcia sportowe oraz stypendia naukowe i nagrody za pracę uczniów w poczcie sztandarowym.

Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego uczniowie przedstawili program artystyczny, poprzez który starali się wyrazić wdzięczność nauczycielom i rodzicom za trud wychowania i nauczania.

W dalszej części uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, aby otrzymać upragnione świadectwa.

Zajęcia edukacyjne w Myśliborzu

W dniach 27-28 września 2016 r. uczniowie  Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach wzięli udział w dwudniowych  zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra” w Myśliborzu, do wyjazdu zostało  również zaproszonych kilkoro uczniów, wraz z opiekunem,  z zaprzyjaźnionej szkoły w Glince.  W pierwszym  dniu uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i rotacyjnie uczestniczyli w zajęciach poświęconych fotosyntezie, badaniu czystości wody, pobieraniu próbek organizmów wodnych i rozpoznawaniu ich pod mikroskopem.Obiad w restauracji, spacer po okolicy,  gry w ping ponga,  badmintona, siatkówkę i wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek, a na zakończenie chóralne śpiewy dopełniły atrakcji pierwszego dnia wycieczki.

Drugi dzień zajęć rozpoczęto  smacznym  śniadaniem w restauracji. Na  godz. 9:30  wyznaczone było  spotkanie w sali muzealnej Centrum, w którym  uczniowie zobaczyli wiele eksponatów zwierząt, spreparowanych jeszcze przed drugą wojną światową, oraz  mnóstwo okazów współczesnych. Następnie wyruszyli na zajęcia terenowe,  w celu poznania  walorów  przyrodniczych  Wąwozu Myśliborskiego. Część praktyczna zajęć polegała na wypełnieniu karty pracy, w której do wybranego gatunku drzewa dopasowywali  odpowiedni liść lub owoc.

Wspólne grupowe zdjęcia i podziękowania dla pracowników centrum Edukacji Ekologicznej zakończyły nasz pobyt w Myśliborzu.  Kolejny etap wycieczki to zwiedzanie unikatowego w skali światowej Kościoła Pokoju w Jaworze. Ciekawostką jest fakt, że ta budowla powstała w ciągu jednego roku, wykonana jest z materiałów nietrwałych: słomy, drewna i gliny, piasku  i może pomieścić sześć tysięcy osób, dzięki czterem kondygnacjom empor. Spacer po zabytkowym rynku pod  jaworskimi sukiennicami był ostatnim punktem programu . Pobyt w Centrum, fascynujące zajęcia, atrakcje przyrodnicze i turystyczne przekonały uczniów, że uczenie się może dawać  wiele satysfakcji i sprawiać dużo radości.

 Czesława Zabłocka, Lilia Burdziłowska, Mirosława Rutkowska

ZAJĄCZEK W PRZEDSZKOLU 2017 r.

13 kwietnia przyniósł dzieciom z grupy „SMERFY” bardzo miłą niespodziankę. Tego dnia w przedszkolu długo rozmawialiśmy o zbliżających się świętach wielkanocnych, dzieci zastanawiały się czy zajączek odwiedzi ich pomimo niesprzyjającej pogody.  Przed końcem zajęć postanowiliśmy jednak poszukać śladów zajączka, z nadzieją, że zostawił dla nas jakąś niespodziankę. Nie zawiedliśmy się. Dzieci z radością wyszły na szkolny hol i  znalazły pozostawione tam smakołyki. Radość najmłodszych była ogromna. Dziękujemy zajączkowi za słodkie upominki.

 Maria Kołtowska

XVII Międzywojewódzki Górowski Konkurs Informatyczny


Dnia 3 marca 2017 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone eliminacje szkolne XVII Międzywojewódzkiego Górowskiego Konkursu Informatycznego pt: „Moja ulubiona książka”. Do konkursu przystąpiło 5 uczniów naszej szkoły, którzy w ramach konkursu przygotowali prezentacje multimedialne.

Maria Bobela -  klasa VI

Natalia Banasiewicz  - klasa V

Aleksandra Grabowska - klasa V

Martyna Wróbel - klasa V

Klaudia Janas - klasa V

Wszystkie prace zostały przekazane do PCDNi PPP w Górze, gdzie komisja konkursowa zakwalifikowała je do finału, który odbędzie się 6 kwietnia 2017 roku.

Gratuluje !

 

Nauczyciel zajęć komputerowych

Lilia Burdziłowska

XVII edycja Wystawy Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej

Grupa Kubusie wzięła udział w XVII edycji Wystawy Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej. Nasze wspaniałe, wspólnie wykonane prace mogli oglądać uczestnicy XVII edycji Wystawy Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej. Nasza grupa otrzymała piękne podziękowania oraz podarunki – gipsowego aniołka, aniołka z masy solnej oraz piękną grę planszową „Grzybobranie”. Jesteśmy dumni z takiego wyróżnienia.

Ewa Pieprzyk

XVI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy pod hasłem „Żyjemy w czystym środowisku”

W dniu 8 lutego 2017 r, odbył się etap szkolny konkursu przyrodniczego. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów z klas IV-VI.  Troje uczniów z najlepszymi wynikami będzie reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym, są to :

    1. Maria Bobela   – klasa VI

    2. Natalia Banasiewicz – klasa V

    3. Karolina Lak  -  klasa V

 Serdecznie gratulujemy wyników.

   Czesława Zabłocka

XVI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy

„Żyjemy w czystym środowisku” to hasło przewodnie XVI  Powiatowego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych. W dniu 8 lutego odbył się etap szkolny konkursu , w którym wzięło udział 8 uczniów z klas IV-VI : Amelia Leszkiw-  klasa IV, Natalia Banasiewicz, Aleksandra Grabowska, Karolina Lak, Martyna Wróbel, Wiktor Galicki  i Antoni pawłowski z klasy V oraz Maria Bobela z klasy VI.  Najwięcej punktów zdobyły i decyzją Powiatowej Komisji do etapu powiatowego zakwalifikowały się  niżej wymienione uczennice:

1.     Maria Bobela

2.     Natalia Banasiewicz

3.     Karolina Lak

 Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję zaangażowania i chęci  poszerzania swoich wiadomości, a laureatkom etapu szkolnego życzę sukcesu podczas konkursu na szczeblu powiatowym , który odbędzie się w dniu 31 marca 2017r w Górze.

 Czesława Zabłocka

XVI Powiatowy Konkurs Matematyczny

Dnia 2 marca 2017 r. w naszej szkole został przeprowadzony etap szkolny XVI Powiatowego Konkursu Matematycznego. Do konkursu przystąpiło 10 uczniów naszej szkoły. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:  I miejsce -     Natalia Przygucka klasa VI; II miejsce  -  Maria Bobela klasa VI; III miejsce -  Natalia Banasiewicz klasa V.

Natalia Przygucka  zakwalifikowała się do etapu powiatowego, który odbędzie się 16 maja 2017 r. w Górze.

Gratuluje !

Lilia Burdziłowska

XIV Powiatowy Turniej "Dzień Matematyki i Sportu"

25 listopada już po raz XIV odbył się Turniej "Dzień Matematyki i Sportu". Organizatorem  turnieju był Powiatowy Zespół Nauczycieli Matematyki działający przy PCDNiPPP w Górze oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Tym razem rozgrywki odbywały się w Hali Sportowej w Wąsoszu. Turniej miał charakter zabawy sportowo-umysłowej. Drużyny startowały na przemian w pięciu konkurencjach matematycznych i pięciu sportowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna ośmioosobowa: Maria Bobela, Natalia Przygucka, Aleksandra Grabowska, Klaudia Janas, Tomasz Kryściak-Pacholski, Wiktor Galicki, Antonii Pawłowski oraz Sebastian Drozdalski. Celem turnieju jest propagowanie matematyki wśród młodzieży, rozwijanie zainteresowań sportowych oraz wychowywanie w duchu sportowej rywalizacji. 

Lilia Burdziłowska

XIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KOLĘD


20 stycznia 2017 r. Centrum Kulturalno-Sportowe w Witoszycach rozbrzmiewało dźwiękami pięknych kolęd i pastorałek. W tym dniu odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Kolęd. Organizatorem konkursu był Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach. Patronat nad konkursem objęła Burmistrz Góry Pani Irena Krzyszkiewicz. Uroczystość  nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie sponsorów. Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach składa  podziękowania za ufundowanie nagród i pomoc w organizacji konkursu:

 -Pani Irenie Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry;

- Panu Piotrowi Antkowiakowi – Dyrektorowi OSI Poland Foodworks;

- Pani Patrycji Rogala i Panu Adamowi Koziołkowskiemu – Pizzeria „Della Casa” w Górze;

- Panu Łukaszowi Zawidzkiemu – Firma „WAYKIKI”;

- Pani Bożenie Średniawa – sołtys wsi Witoszyce;

- Pani Katarzynie Maksymczuk – sołtys wsi Chróścina;

- Państwu Annie i Rafałowi Śróda;

- Rodzicom , Radzie Rodziców, nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi przy Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach.

Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem,  z roku na rok zwiększa się liczba uzdolnionych muzycznie i chętnych do występów wokalistów. Do konkursu zgłosiło się 57 solistów z trzech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

Gościnnie wystąpił zespół BHP pod kierunkiem Pana Rafała Śródy.

Wykonawcy podzieleni byli na cztery grupy wiekowe:

-  I   grupa -  dzieci przedszkolne;

-  II grupa - uczniowie klas I-III szkół podstawowych;

-  III  grupa - uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych;

-  IV  grupa - uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych;

Zmagania uczestników oceniało jury w składzie:  ks. Jarosław Grabarek, ks. Stanisław Orłowski oraz  Zbigniew Woźniak. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki.

W kategorii Przedszkola:

I miejsce – Martyna Piaskowska – Przedszkole Publiczne nr 10 w Lesznie– opiekun Pani Anna Śróda;

II miejsce – Emilia Wiśniewska- ZSPiP w Witoszycach – opiekun Pani Maria Kołtowska;

II miejsce – Nadia Tol- Przedszkole nr 11 w Lesznie - opiekun Pani Anna Śróda;

III miejsce – Wiktor Sikorski – Przedszkole w Naratowie– opiekun Pani Małgorzata Głowiak.

W kategorii kl. I-III Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Blanka Żurawska- ZSPiP w Ślubowie- opiekun Pani Anna Dokładańska;

II miejsce – Katarzyna Urbaniak – ZSPiP w Witoszycach- opiekun Pani Małgorzata Szylin;

II miejsce – Monika Słomińska – Szkoła Podstawowa nr 12 w Lesznie- opiekun Pani Anna Śróda;

III miejsce – Kinga Barda- Zespół Szkół w Irządzach - opiekun Pani Angelika Mankiewicz;

III miejsce – Anna Chudy – Szkoła Podstawowa nr 7 w Lesznie– opiekun Pani Anna Śróda;

W kategorii kl. IV-VI Szkoły Podstawowe przyznano:

I miejsce – Wiktoria Muszyńska – Szkoła Podstawowa nr 13 w Lesznie- opiekun Pani Anna Śróda; 

II miejsce- Anna Szymańska – ZSPiP w Ślubowie- opiekun Pani Anna Dokładańska;

III miejsce – Sonia Bilińska – Szkoła Podstawowa nr 10 w Lesznie -  opiekun Pani Anna Śróda;

W kategorii Gimnazjum i Szkoły Ponadgimnazjalne:

I miejsce – Weronika Szymańska – Gimnazjum Dwujęzyczne w Górze-opiekun Pani Kornelia Hamplewska;

II miejsce – Daniela John- Gimnazjum w Rydzynie – opiekun Pani Anna Śróda;

II miejsce – Magdalena Perszewska–II Liceum Ogólnokształcące w Lesznie - opiekun Pani Anna Śróda;

II miejsce – Anna Juszczyk – Gimnazjum Publiczne w Ścinawie– opiekun Pani Marta Juszczyk

III miejsce – Weronika Szalkowska –Gimnazjum nr 2 w Górze- opiekun Pani Lucyna Sozańska

Podczas występów wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na poczęstunek - pyszne pierogi, pizzę, soki  oraz kawę i ciasto.

Podsumowując wydarzenie, gospodarz konkursu Dyrektor ZSPiP w Witoszycach Leszek Stecki podziękował dzieciom biorącym udział w konkursie, wszystkim sponsorom, nauczycielom przygotowującym konkurs, seniorkom za  przepyszne pierogi, pracownikom administracji i obsługi, opiekunom i przede wszystkim rodzicom za wkład włożony w przygotowanie i udział w konkursie.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zapraszamy za rok na XIV Międzyszkolny Konkurs Kolęd.

XIII Festiwal Kultury Ludowej


W piątek 19 maja 2017 r.  w Centrum Kulturalno-Sportowym w Witoszycach odbył się XIII Festiwal Kultury Ludowej, zorganizowany przez Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach. Patronat nad imprezą objęła Burmistrz Góry Pani  Irena Krzyszkiewicz.  Naszą coroczną uroczystość swoim przybyciem uświetnili goście: w imieniu Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz wziął udział Zastępca Burmistrza Góry Pan Andrzej Rogala, Pani Monika Siekanowicz - Radna Rady Miejskiej Góry, Sołtys Chróściny - Pani Katarzyna Maksymczuk, Sołtys Witoszyc - Pani Bożena Średniawa, firmę OSI POLAND FOODWORKS reprezentowała Pani Aleksandra Cencora.

Celem festiwalu jest propagowanie kultury ludowej, w ten główny cel doskonale wpisały się występy przygotowane przez uczniów szkół, które wzięły udział w festiwalu.

Podczas festiwalu swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie, Zespołu Szkół w Jemielnie, Przedszkola Publicznego Nr 1 w Górze, Niepublicznego Przedszkola ”Akademia Malucha” oraz Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach.

Zastępca Burmistrz Góry na ręce Dyrektora Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach złożył podziękowania i gratulacje od Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz za organizację XIII edycji Festiwalu Kultury Ludowej.

Na zakończenie uroczystości Pan Dyrektor Leszek Stecki złożył podziękowania Burmistrz Góry Pani Irenie Krzyszkiewicz, Przewodniczącej Rady Rodziców – Ewie Kwartnik, przybyłym sołtysom, gronu pedagogicznemu oraz pracownikom administracji i obsługi. Wszystkie szkoły otrzymały dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Burmistrza Góry Panią Irenę Krzyszkiewicz, a w szkole, na wszystkich uczestników czekały tradycyjne pierogi przygotowane przez nasze zaprzyjaźnione babcie.

WYCIECZKA DO SALI ZABAW „ZACZAROWANY ŚWIAT” WMB W LESZNIE

Wtorek 21 marca 2017 r. był dniem, na który uczniowie kl. I-III czekali z niecierpliwością. Tego dnia uczniowie udali się do Leszna, do Centrum Rodzinnego WMB.Po miłym przywitaniu przez panią ubraną w piękny, kolorowy i wiosenny strój i przedstawieniu zasad, jakie panują podczas pobytu w sali wszyscy, czym prędzej ruszyli do zabawek, które już na nich czekały. Niezwykłą frajdą okazała się karuzela w kształcie palmy oraz ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami.Uczniowie z wielką chęcią znajdowali sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów, armatek na piłeczki i różnych automatów.W trakcie pobytu w sali zabaw ciekawą niespodzianką okazały się konkursy z nagrodami przeprowadzone przez panie prowadzące całą zabawę. Był również czas na pamiątkowe zdjęcie z tygryskiem. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem.Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do szkoły.

M. Szylin, B. Czarna, M. Rogasik

Wycieczka do parku wodnego w Poznaniu

6 czerwca 2017 r. uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w zorganizowanym wyjeździe do parku wodnego znajdującego się w Poznaniu.Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobra zabawa nad wodą, dlatego wybraliśmy Termy Maltańskie, gdzie przygotowano mnóstwo pomysłów na aktywne i relaksujące spędzenie wolnego czasu. Do miejsca pełnego atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, dojechaliśmy po dwóch godzinach słuchania interesujących opowieści kierowcy autokaru o atrakcyjnych miejscach na terenie naszego województwa.

Pobyt w Aquaparku rozpoczęliśmy od wysłuchania pouczenia Pana ratownika na temat środków bezpieczeństwa na terenie obiektu. I rozpoczęła się zabawa. Do dyspozycji mieliśmy sprzęty do nauki pływania i zabawy w wodzie. Korzystaliśmy z rozmaitych atrakcji, znajdujących się na obiekcie sportowym, tj. zjeżdżalni z efektami multimedialnymi, jacuzzi, „dzikiej rzeki”, rwącej rzeki”, biczów wodnych czy gejzerów powietrznych. Niektórzy wykorzystali pobyt w parku wodnym na doskonalenie swoich umiejętności pływania. Temperatura 34 stopni Celsjusza wewnątrz, sprawiała, że dużo czasu spędzaliśmy na zewnętrznych kompleksach basenowych. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali wykwalifikowani ratownicy.

Po 6 godzinach wspaniałej zabawy, uśmiechnięci i pełni wrażeń, wróciliśmy do domu. W drodze powrotnej tradycji stało się zadość – wstąpiliśmy na posiłek do restauracji McDonald’s.

 Agnieszka Kożyczak

Wycieczka do Krasiejowa


4 listopada uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Udało się to dzięki współpracy nauczycieli przyrody z naszej szkoły P. Czesławy Zabłockiej oraz z zaprzyjaźnionej szkoły Glinki. W pierwszej części uczniowie odwiedzili Park Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie jako podróżnicy w czasie udali się promem do wehikułu czasu. Tam w oknach prehistorii mogli obejrzeć ewolucję człowieka. Scenariusz wystawy obejmuje losy Świata sprzed 66 milionów lat, co pozwala odpowiedzieć na pytanie jak staliśmy się ludźmi. Muzeum swoim wystrojem przypomina futurystyczny pojazd rodem z filmów science fiction. Uczniowie korzystali z hełmów wirtualnych oraz przewodnika cyfrowego. Następną atrakcją było obejrzenie „Galerii Przodków”,  Grobu księcia z kultury Mierzanowickiej, najstarszej mumii – Oetzi oraz wystaw poświęconych rozwojowi naczyń, sztuki, pisma. Każdy mógł także zakupić ciekawe pamiątki z tego miejsca. Następnie uczniowie udali się tunelem czasu do JuraParku. Tunel czasu jest to oryginalne kino o długości aż 300m. Wewnątrz tunelu jeździ specjalna kolejka „Kapsuła Czasu”,  dzięki której zwiedzający uczestniczą w spektaklu popularno-naukowym, który opowiada historię materii od powstania Wszechświata. Po wyjechaniu z tunelu czasu, uczniowie udali się na zwiedzanie parku plenerowego oraz Pawilonu Paleontologicznego. W parku mogli oglądać rekonstrukcje zwierząt żyjących w Krasiejowie miliony lat temu, które zostały uzupełnione modelami około 240 kopalnych zwierząt z różnych regionów Świata. Po zwiedzeniu parku uczniowie udali się do Prehistorycznego Oceanarium, w którym głębia oceanu przenika się z głębią trójwymiarowego przekazu  i dzięki temu uczniowie mogli stanąć oko w oko z potężnymi, prehistorycznymi mieszkańcami wodnych głębin. Po długim i ciekawym spacerze po parku przyszedł czas na ciepły posiłek. Wyjazd do Krasiejowa był kolejną lekcją poznawania ciekawych miejsc a także czasem integracji uczniów z różnych szkół. Program wycieczki był bardzo bogaty dzięki czemu uczniowie doznali wielu ciekawych wrażeń.

Lilia Burdziłowska, Karolina Taler

WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK

W dniu 15.11.2016r. uczniowie kl. I-III wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek „Szklany Świat” w Krośnicach koło Milicza. Podczas wycieczki dzieci poznały cały proces produkcji szklanych bombek choinkowych. Jako pierwszą dzieci odwiedziły dmuchalnię, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przepiękne kształty bombek. Kolejnym etapem zwiedzania była srebrzalnia, czyli miejsce, gdzie pracownicy za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej poddają bombki procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu – dekoracji.  Następnie uczniowie przeszli do dekoratorni, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory. Później uczniowie udali się na lekcję, podczas, której każdy uczeń sam udekorował bombkę. Na koniec wycieczki wszyscy udali się do firmowego sklepu, aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i dla swoich bliskich.

Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wrażeń. Poza bombką wykonaną własnoręcznie, przywieźli także drugą – ze swoim imieniem.

  M. Szylin, B. Czarna, M. Rogasik

Wizyta w schronisku dla zwierząt

Samorząd Uczniowski naszej szkoły, członkowie Koła Przyrodniczego oraz Sołectwo Witoszyce i Chróścina wspólnie zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt oraz różnych rzeczy, takich jak koce, ręczniki, obroże, miski, aby pomóc  zwierzętom szczególnie kotom i psom, przetrwać trudne warunki zimowe. W dniu 10 lutego 2017r. udaliśmy się  do Henrykowa, aby dostarczyć do schroniska wszystkie zebrane rzeczy, których ilość  przedstawiała się naprawdę imponująco.  Uczniowie  wiedzą, że warto pomagać bezbronnym, słabym i porzuconym zwierzętom, bo to świadczy o naszym człowieczeństwie.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy bezinteresownie zaangażowali się w naszą akcję.

Czesława Zabłocka

Wizyta w Parku Wodnym w Zielonej Górze

W sobotę 3 grudnia grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział wycieczce do Aqua Parku w Zielonej Górze. Założeniem było kształtowanie potrzeby ruchu i czynnego wypoczynku oraz rozwijanie pozytywnych postaw wobec uczestnictwa w kulturze fizycznej.

Basen to doskonałe miejsce na wypoczynek połączony z aktywnym sposobem spędzenia wolnego czasu. W Parku Wodnym w Zielonej Górze można robić prawie wszystko – począwszy od pływania w basenie, poprzez świetną zabawę na balonie wodnym, dzikiej rzece, ściance wspinaczkowej, różnego rodzaju zjeżdżalniach, kończąc zaś na relaksie podczas masażu wodnego. Wszyscy uczniowie chętnie korzystali z tych atrakcji łącząc ruch ze świetną zabawą.

  Marta Hołownia-Dziewic

Wigilia w Przedszkolu


Dnia 22 grudnia 2016 roku w Przedszkolu odbyło się spotkanie wigilijne w grupie „Kubusie” oraz „Smerfy”. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń oraz wspólnego kolędowania.Miła, świąteczna atmosfera udzielała się dzieciom, które z niecierpliwością wyczekiwały Gwiazdora. Z dźwiękiem dzwoneczków pojawił się nagle w drzwiach z dużym workiem wypełnionym prezentami. Dzieci bardzo serdecznie przywitały Gościa i zaśpiewały mu piosenką. W zamian za to, zostały hojnie obdarzone przepięknymi upominkami. Na koniec odbyły się wspólne fotografie. Resztę czasu mile spędzono na rozmowach przy wigilijnym stole, na którym oczywiście  nie zabrakło pysznych potraw wigilijnych.

Ten dzień był naprawdę magiczny i wyjątkowy, dlatego też na koniec należy wspomnieć o rodzicach, którzy przyczynili się do tego, aby to spotkanie wigilijne zapisało się w naszej pamięci jako niezwykłe przeżycie i wydarzenie. Dlatego wszystkim bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY za okazaną pomoc, wparcie i piękne prezenty, które dzieci otrzymały od Gwiazdora.

Wicemistrzostwo powiatu dla naszych siatkarzy!

Kolejne zawody z kalendarza imprez Szkolnego Związku Sportowego „ściągnęły” 16.03.2017 do hali Olimpia siatkarskie "dwójki" dziewcząt i chłopców z czterech szkół podstawowych Powiatu Górowskiego. Po uroczystym przywitaniu rozpoczęły się pierwsze mecze. Dziewczęta z Witoszyc na inaugurację spotkały się z drużyną SP1, mecz był bardzo wyrównany, a o wygranej decydował tie break. Ostateczny wynik tego spotkania to 2:1 dla naszej szkoły. Następne starcie nie przyniosło im tyle szczęścia, w trzecim decydującym secie, rozgrywanym na przewagi uległy dziewczętom z SP3 15:17. Tym samym dziewczęta zdobyły tytuł wicemistrzyń Powiatu Górowskiego.

W tym czasie chłopcy rozpoczęli swoje rozgrywki. W pierwszym meczu zagrali z SP3, wygrywając 2:1. Kolejne spotkanie to mecz z drugą z górowskich podstawówek, który chłopcy również rozstrzygnęli na swoją korzyść w stosunku 2:1. Ostatnie spotkanie, decydujące o tytule mistrza powiatu nasza drużyna rozegrała z drużyną z Irządzy. Tu również o wygranej decydował tie break, w którym lepsi okazali nasi przeciwnicy.

W całym turnieju chłopcy uplasowali się na drugim miejscu.

Dziewczęta zagrały w składzie: Zuzanna Ślosarczyk, Klaudia Huzar, Amelia Leszkiw, Małgorzata Greń.

Chłopcy: Kacper Kornicki, Kacper Dym, Marcin Kubiński, Kacper Janik

Gratuluję postawy na boisku i woli walki!

Marta Hołownia-Dziewic

VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września. Jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. W naszej szkole już od poniedziałku 26.09 trwały przygotowania do ŚDTM. Asystenci przygotowywali plakaty, gazetki oraz materiały. Zostały powołane komisje egzaminacyjne. 30.09.2016 r. podczas przerw uczniowie byli egzaminowani z tabliczki mnożenia przez dwie komisje egzaminacyjne. Zdający egzamin otrzymali imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. W czasie lekcji uczniowie pisali test, który wyłaniał klasowego mistrza tabliczki mnożenia. I tak w klasie IV mistrzem tabliczki mnożenia został Maciej Mikołajczyk, w klasie V - Natalia Banasiewicz a w klasie  VI - Natalia Przygucka. Gratulujemy mistrzom! 

Lilia Burdziłowska

UMIEM PŁYWAĆ

Od dnia 17 września 2016 r. do dnia 26 listopada 2016 r. pięciu uczniów z kl. II i III z naszej szkoły wraz z innymi uczniami ze szkół górowskich będzie brało udział w bezpłatnych zajęciach pływania na basenie Akwawit w Lesznie. Zajęcia będą odbywały się w ramach kolejnej edycji Programu „Umiem pływać”. Podczas pierwszych zajęć uczniowie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów oswajali się z wodą. W nagrodę za solidne wykonywanie ćwiczeń, dzieci mogły pozjeżdżać na zjeżdżali, co sprawiło im ogromną radość. Z uśmiechem na twarzy oraz pełni wrażeń wszyscy wrócili do domów.

 M. Szylin

Uczennica naszej szkoły laureatką V Dolnośląskiego Konkursu Mitologicznego

16 marca 2017 r. uczennica klasy VI – Maria Bobela reprezentowała nasza szkołę w V Dolnośląskim Konkursie Mitologicznym, który odbył się we Wrocławiu. Jego celem jest propagowanie wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej Grecji, podkreślenie roli antyku i jego wpływu na kształtowanie kultury współczesnej, promowanie uczniów uzdolnionych humanistycznie oraz integracja środowiskowa poprzez zabawę między uczniami szkół naszego województwa.Po pierwszych dwóch etapach konkursu uczennica udowodniła, że „Mitologia to nic strasznego’.  Jako miłośnik mitologii greckiej zmierzyła się z kolejnym testem niezwykle trudnym i wymagającym, uzyskując tytuł laureata. Test konkursowy był niczym węzeł gordyjski. Składał się z zadań zamkniętych i otwartych. Uczestnicy w jednym z zadań mieli wyjaśnić znaczenie związków frazeologicznych zaczerpniętych z mitologii, a w innych wskazać prawidłową odpowiedź. Maria wykazała się ogromną wiedzą, a w przygotowanie do konkursu włożyła niemal tytaniczny wysiłek.

Do konkursu uczennicę przygotowała Pani Agnieszka Kożyczak.

Gratulujemy!

 Agnieszka Kożyczak

SZKOLNY KONKURS KOLĘD

Dnia 9 stycznia 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd. W konkursie wzięło udział 34 uczestników.

Komisja w składzie:

1.     Leszek Stecki – Dyrektor Szkoły – przewodniczący komisji

2.     Ewa Kwartnik – Przewodnicząca Rady Rodziców – członek komisji

3.     Wioletta Koszacka-Gęstwa – nauczyciel – członek komisji

4.     Natalia Banasiewicz – przedstawiciel uczniów – członek komisji

przyznała następujące miejsca:

Przedszkole:

I m. – Emilia Wiśniewska

II m. – Hanna Kaźmierczak

III m. – Arkadiusz Szulc, Natalia Gil, Martyna Grabowska

Klasy I-III:

I m. – Anna Pawłowska, Katarzyna Urbaniak

II m. – Zuzanna Żygadło

III m. – Miłosz Łomnicki

Klasy IV-VI:

I m. – Maria Bobela

II m. – Zuzanna Ślosarczyk, Dobrosława Kwartnik

III m. – Amelia Jóźwik, Martyna Wróbel

Emilia Wiśniewska, Anna Pawłowska, Katarzyna Urbaniak i Maria Bobela będą reprezentowali naszą szkołę na XIII Międzyszkolnym Konkursie Kolęd, który odbędzie się dnia 20 stycznia 2017 r. w naszej szkole.

Małgorzata Szylin

SZKOLNE ELIMINACJE DO XXII DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO „PEGAZIK 2017”

Recytacja to sztuka przekazywania słuchaczom utworu literackiego. Jest ona nie tylko ćwiczeniem pamięci, lecz wzbogaca także język i styl recytującego, uczy poprawnej wymowy i kształci smak estetyczny. Najważniejsze, aby wybrać odpowiedni repertuar. A to nie jest takie proste!  Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że poezja odgrywa istotną rolę w ich kształceniu. Potrzeba barwności i wyzwolenia postawy twórczej spowodowała, że mogliśmy być świadkami niezwykłych emocji, w trakcie trwania szkolnych eliminacji do XXII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik„. Konkurs promujący kulturę żywego słowa odbył się 6 lutego 2017 r. Wystąpiło 10 wykonawców. Jury pod przewodnictwem Pani Róży Matyla przyznało następujące miejsca:

1.    miejsce: Natalia Banasiewicz – klasa V

2.    miejsce ex aequo: Zuzanna Ślosarczyk (klasa IV) i Amelia Jóźwik (klasa V)

3.    miejsce: Maria Bobela (klasa VI)

Trud recytacji fragmentu prozy podjęła uczennica klasy IV – Julia Maksymczuk – która pokazała, iż w tak młodym wieku można sprawnie posługiwać się różnymi formami literackimi.

Gratulujemy!

Agnieszka Kożyczak

Sprzątanie Świata 2016

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.

23. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA PRZEBIEGA POD HASŁEM „Podaj dalej... drugie  życie odpadów”.

GŁÓWNYM PRZESŁANIEM AKCJI JEST: 

- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,

- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,

- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

Zgodnie z tym hasłem uczniowie szkoły wykonali różne przedmioty z odpadów, które cieszą oko,  stanowią okazję do zastanowienia się nad ilością produkowanych każdego dnia odpadów. Uczniowie uruchomili wyobraźnię i wykonali wiele pięknych przedmiotów, największe dzieło jest wykonane przez naszych najmłodszych, dzieci z grupy ”Kubusie”. Serdecznie gratulujemy!

Po południu zaplanowano pierwszy etap akcji „Ratujemy kasztanowce”. Chętni uczniowie szkoły oraz mieszkańcy wsi zebrali się na alei kasztanowej, aby tradycyjnie w dniu Sprzątania Świata, rozpocząć grabienie opadłych liści kasztanowców. Humory uczniów i pogoda dopisała zarówno  rano, jak i po południu, cele zostały osiągnięte, posprzątaliśmy wiele okolicznych terenów

Kolejną akcję grabienia liści planujemy przeprowadzić na początku października.

Czesława Zabłocka

SPRAWMY RADOŚĆ

Iga 18 września 2016 r. skończy 10 lat. Od 24 sierpnia 2015 r. Iga walczy z chorobą nowotworową. Aby sprawić Idze radość uczniowie kl. II i III oraz ich rodzice przyłączyli się do akcji i wysłali dziewczynce własnoręcznie wykonane kartki urodzinowe. Mamy nadzieję, że wszystkie otrzymane kartki sprawią  Igusi wielką radość.  

Małgorzata Szylin, Marzena Rogasik


Spotkanie z policjantami

W dniu 11 kwietnia naszych uczniów odwiedzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Górze asp. szt.Przemysław Koźmiński oraz  mł. asp.  Jarosław Lorek. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci oraz bezpieczne poruszanie się po drodze. Panowie policjanci uświadamiali młodzież jakie zagrożenia mogą czyhać na nich w internecie, jakich informacji nie powinniśmy podawać o sobie na profilach społecznościowych itp.

Kolejnym etapem spotkania było bezpieczeństwo podczas drogi do i ze szkoły.

Policjanci omówili zasady bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę ulicy, przedstawili korzyści z noszenia elementów odblaskowych, przypomnieli jak należy dbać o bezpieczeństwo podczas podróżowania samochodem tj. zapinanie pasów bezpieczeństwa, podróżowanie dzieci w fotelikach.

Podczas pogadanki uczniowie z zaangażowaniem dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami a także zadawali dużo pytań.

Dzięki takim spotkaniom Policjant będzie kojarzył się uczniom jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze można zwrócić się o pomoc.

Wioletta Koszacka-Gęstwa

Spektakl profilaktyczny "Szczęście za rogatką"

12.12.2016 r. uczniowie klas IV - VI mieli możliwość obejrzenia spektaklu profilaktycznego pt: "Szczęście za rogatką". W  spektaklu, którego mottem są słowa Janusza Korczaka: „wszystkie problemy dotyczące młodzieży powinny być rozwiązywane tylko z jej uczestnictwem” – został poruszony temat koszmaru jakim jest narkomania. Poszczególne sceny przeplatane piosenkami ukazywały tragiczne losy różnych bohaterów, którzy walczyli, walczą i będą walczyć z tym zagrożeniem. Aktorzy namawiają do szukania dróg alternatywnych, konstruktywnego działania, które daje poczucie własnej wartości i siły, do przyjaźni i zrozumienia.  

Lilia Burdziłowska

Seweryn Kubicki „Piechur” w naszej szkole

We wtorek 14 marca uczniowie klas IV–VI spotkali się z Panem Sewerynem Kubickim miłośnikiem przyrody i pasjonatem survivalu czyli sztuki przetrwania. Pan Seweryn od lat współpracuje z firmą „Survival Team Leszno” i to właśnie współpraca z nią dała mu szanse rozwoju w dziedzinie sztuki przetrwania.

W bardzo ciekawy sposób opowiadał o tym rodzaju aktywności człowieka skierowanym na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych. Uczniowie dowiedzieli się o również o projekcie „Pieszo przez wszystkie puszcze w Polsce” ,którego inicjatorem jest Pan Seweryn Kubicki. To pierwszy taki projekt w Polsce, którego patronem medialnym jest National Gheografic Traveler Polska. Obejmuje przejście przez wszystkie 24 puszcze na terenie naszego kraju. Projekt ma również na celu zachęcanie ludzi do spędzania czasu w podobnej formie na łonie natury.

Nasz gość ma już za sobą 9 wypraw promujących dzikie tereny polskich puszczy.

Życzymy wytrwałości w realizacji marzeń!

Marta Hołownia-Dziewic                               

Rocznica katastrofy smoleńskiej

W dniu 10 kwietnia cała społeczność naszej szkoły uczciła pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Pan Dyrektor Leszek Stecki wygłosił krótkie przemówienie a następnie przedstawiciele każdej klasy zapalili znicze pod tablicą pamiątkową naszej szkoły. Na zakończenie minutą ciszy uczczono pamięć 96 osób, które zginęły w katastrofie.

Rekord w czytaniu

Redakcja czasopisma  „Biblioteka w Szkole” w  2016 roku zainicjowała ustanowienie rekordu w jednoczesnym czytaniu  książek.  Wśród  432 608 uczniów byli również uczniowie naszej szkoły.

Tegoroczna akcja pobicia ubiegłorocznego rekordu  została zaplanowana na dzień   1 czerwca. Ze względów organizacyjnym uczniowie naszej szkoły w trzech turach przystąpili do bicia rekordu.   Pierwsza grupa 25 uczestników Zielonej Szkoły w Szklarskiej Porębie oraz trzech opiekunów  jednocześnie czytała  książki na tarasie Pensjonatu „Skalny”.  Druga grupa 29 uczniów z klas IV-VI  wspólnie czytała książki  między różnymi atrakcjami z okazji Dnia Dziecka.  Natomiast trzecia runda bicia rekordu w czytaniu miała miejsce w dniu 5 czerwca na korytarzu szkolnym w wykonaniu uczniów klas I-III. Łącznie w  akcji wzięło udział  93 osoby.

Liczymy na pobicie ubiegłorocznego rekordu.

Czesława Zabłocka                                                                                               

Praktyczne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy

W dniu 8 lutego uczniowie klasy czwartej, realizując  treści  podstawy programowej z przyrody, zajęć technicznych oraz wychowania fizycznego  mieli okazję praktycznej nauki bandażowania i innych sposobów udzielania pierwszej pomocy. Na wstępie zajęć pielęgniarka szkolna Pani Lidia Gołuch przeprowadziła wykład teoretyczny, poparty  później praktycznym  instruktażem i pokazem przeprowadzenia udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Nasi uczniowie po raz kolejny mieli okazje przekonać się , że tylko ćwiczenie czyni mistrza. 

Tylko na pozór wydaje się to proste, lecz gdy samemu należy zaopatrzyć  ranę , pomóc przy krwawieniu z nosa czy zrobić opatrunek wtedy przydają się takie ćwiczenia i wskazówki pielęgniarki.

Czesława Zabłocka

Podwórko Talentów NIVEA

Gmina Góra bierze udział w kolejnej edycji konkursu Podwórko Talentów NIVEA. 

W I etapie zadanie konkursowe polegało na zgłoszeniu do konkursu 3 minutowego filmu promującego talenty uczniów w wieku od 6 do 14 lat.

Od 9.06 do 31.07 można głosować na filmy, które przeszły do II etapu konkursu. Wśród nich jest też film zgłoszony przez naszą gminę. 

Można na niego głosować poprzez stronę: http://podworko.nivea.pl/lokalizacja/410-gora

Każdy uczestnik głosowania może codziennie oddać po jednym głosie z każdego posiadanego adresu mailowego. Wystarczy się na początku zarejestrować i aktywować link. W kolejnych dniach głosowanie odbywa się po zalogowaniu. 

W głosowaniu bierze udział 200 filmów, z czego dzięki głosowaniu internautów wybranych zostanie 20 z największą liczbą oddanych głosów. Na wskazanej przez zwycięskich uczestników lokalizacji wybudowane zostaną  do 31 grudnia 2017 r. place zabaw według projektu przygotowanego przez NIVEA Polska Sp. z o.o. zwane Podwórkiem Talentów NIVEA.

Film dla gminy Góra przygotowali trzej uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze należący do koła filmowego „Oko kamery”: Patryk Lesiecki, Jakub Łopata i Adrian Makles. Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Teresy Witkowskiej.

Zachęcamy do codziennego oddawania głosów.

Podsumowanie konkursów

22 czerwca obył się apel podsumowujący podczas którego zostały wręczone dyplomy "Ucznia miesiąca kwietnia  i maja".W miesiącu kwietniu najlepszymi uczniami okazali się:

W grupie Kubusie - Kinga Kurzawa

W grupie Smerfy - Emilia Wiśniewska

Kl I - Oliwia Bidzińska

Kl II - Oliwia Głowacka

Kl III - Filip Siekanowicz

Kl IV - Małgorzata Greń

Kl V - Aleksandra Grabowska

Kl VI - Maria Bobela

W miesiącu maju:

W grupie Kubusie - Maciej Duchniak

W grupie Smerfy - Gabrysia Prokopczyk

Kl I - Oliwia Bidzińska

Kl II - Zuzanna Urbaniak

Kl III - Katarzyna Urbaniak

Kl IV - Zuzanna Ślosarczyk

Kl V - Martyna Wróbel

Kl VI - Natalia Przygucka.

Podczas apelu Pani Marta Hołownia-Dziewic  wraz z Dyrektorem wręczyli Puchar Dyrektora Szkoły w minisiatkówce "dwójek mieszanych".  Do turnieju o puchar zgłosiło się osiem dwuosobowych zespołów, które rywalizowały ze sobą w dwóch etapach rozgrywek. Najlepszą siatkarską parą w roku szkolnym 2016/2017 okazała się Maria Bobela i Sebastian Drozdalski i to do ich rąk trafił okazały puchar.

W tym dniu dokonano również podsumowania konkursów informatycznych i czytelniczych.

W szkolnym etapie konkursu ogólnopolskiego "Mój Patron" I miejsce zdobyły- Natalia Przygucka i Maria Bobela, II miejsce- Natalia Banasiewicz, III miejsce- Martyna Wróbel i Wyróżnienia: Antoni Pawłowski

i Karolina Lak.

Pani Czesława Zabłocka podsumowała konkurs czytelniczy "Czytam, wiem, rozumiem".

Podczas tego apelu odbyło się uroczyste wręczenie kart rowerowych dla uczniów klas IV. Wręczenia kart dokonał Dyrektor Szkoły Leszek Stecki. Gratulujemy małym kierowcom i życzymy im bezpieczniej jazdy.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Lilia Burdziłowska

Podsumowanie konkursu profilaktycznego pt.: "Używki nie dla mnie"

W dniu wczorajszym odbyło się podsumowanie konkursu profilaktycznego pt.:"Używki nie dla mnie",  w którym brali udział uczniowie świetlicy szkolnej.Konkurs zorganizowany został przez Gminę Góra w ramach "Programu Profilaktyki i rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Narkomanii dla Gminy Góra na rok 2017". 

Miło jest nam poinformować, iż nasza szkoła w: 

   -  kategorii plakat zajęła II miejsce

   -  kategorii album, grupa wiekowa klasy IV-VI zdobyła wyróżnienie

   -  oraz indywidualne wyróżnienie zdobyła praca wykonana przez uczennicę klasy V Amelię Jóźwik

Podsumowanie konkursu plastycznego

Dnia 26 października 2016 r. w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Miejskiej w Górze odbyło się podsumowanie Konkursu plastycznego „Twórczość pisarzy dziecięcych J. Brzechwa, E. Szelburg- Zarembina i C. Janczarski”. W konkursie tym bardzo licznie wzięli udział uczniowie z kl. II i III naszej szkoły. Praca Alicji Kaźmierczak uczennicy kl. III otrzymała wyróżnienie. Alicja otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową.

Gratulujemy Alicji oraz innym uczniom biorącym udział w konkursie oraz życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

M. Szylin

Piknik Olimpijski

„Piękna pogoda, ponad stu polskich medalistów olimpijskich, 30 sportów, kilkadziesiąt konkurencji, zimowe akcenty w środku wiosny, no i dziesiątki tysięcy osób bawiących się i spędzających sobotę na sportowo…„ - tak organizatorzy relacjonowali na stronie PKOL 19. Piknik Olimpijski , który odbył się 3 czerwca w Warszawie. Grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w tejnajwiększej sportowej imprezie o charakterze rekreacyjno-sportowym w kraju która łączy w sobie elementy sportu olimpijskiego, tego na najwyższym poziomie, z rekreacją i zdrowym stylem życia, ale i z bogatą warstwą wartości ideowych i edukacyjnych jakie niesie z sobą olimpizm.

Podczas Pikniku Olimpijskiego uczniowie mogli spotkać się z gwiazdami polskiego sportu sprzed lat, a także aktualnymi mistrzami.Pozowali do zdjęć z pierwszą damą polskiego sportu, siedmiokrotną medalistką olimpijską -Ireną Szewińską, Robertem Korzeniowskim, Andrzejem Wrońskim, Renatą Mauer-Różańską, Konradem Niedźwieckim, Magdaleną Gwizdoń, Weroniką Nowakowską, Moniką Hojnisz i Marianem Sypniewskim, który jest opiekunem Klubu Olimpijczyka działającego przy Szkole Podstawowej nr1 w Górze

Tegoroczny piknik odbywał się pod hasłem „Witaj PyeongChang”, w nawiązaniu do Zimowych Igrzysk Olimpijskichw 2018 roku. Część pikniku zamieniła się w strefę zimy ze skocznią narciarską i lodowiskiem. Wszyscy chętni mogli sprawdzić swoich sił na torze igielitowym do biegów narciarskich, trenażerach do narciarstwa alpejskiego, saneczkach, bobslejowej ścieżce startowej z prawdziwym bobslejem, czy strzelnicy biathlonowej. Oprócz tego na stanowiskach takich dyscyplin sportowych jak: wspinaczka, deskorolka, badminton, boks, gimnastyka, kajaki, lekka atletyka, łucznictwo, piłka nożna, rugby, strzelectwo, szermierka, taekwondo, tenis, tenis stołowy, zapasy i żeglarstwo.

Dzień wcześniej uczniowie zwiedzili część Warszawy i ciekawie spędzili czas w Centrum Nauki Kopernik. Myślę, że w tej bogatej ofercie atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Marta Hołownia-Dziewic

Pierwszy Dzień Wiosny

21.03.2017 r. w naszej szkole jak co roku świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Imprezę przygotował i przeprowadził samorząd uczniowski pod opieką Pani Lilii Burdziłowskiej i Pani Czesławy Zabłockiej. W tym dniu odbył się turniej "Kocham Cię Wiosno", wzorowany na telewizyjnym programie rozrywkowym. Zawodnicy z poszczególnych klas tworzyli sześcioosobowe grupy, które rywalizowały w różnych konkurencjach. Pozostali uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy i kibicowali swoim drużynom włączając się do rywalizacji.  Zabawa rozpoczęła się od odgadywania tytułów i wykonawców piosenek. Wśród konkurencji pojawiły się również kalambury. Śmiechu było co niemiara, gdy reprezentanci drużyn próbowali przy pomocy gestów, ruchów ciała i słów przekazać teksty przysłów i hasła do odgadnięcia. Jednym z zadań było wykonanie własnych przebrań z bibuły. W ten sposób drużyny zostały podzielone na zielonych i żółtych. Podczas kolejnych konkurencji uczestnicy odpowiadali na pytania z historii, przyrody, matematyki oraz z życia codziennego, gdzie mogli wykazać się wszechstronną wiedzą. Bardzo dobrze uczniowie poradzili sobie z konkurencjami sportowymi przygotowanymi przez Panią Martę Hołownia -Dziewic a mianowicie: przejściem przez szarfę oraz utrzymaniem piłeczki pimpongowej na rakietce przy przejściu z pozycji pionowej do leżenia przodem. Na koniec obie drużyny utworzyły i zaprezentowały własne hymny. Ostatecznie zwyciężyła drużyna  żółtych.

Po dwóch godzinach zabawy uczniowie wrócili na lekcje. W ten zabawny sposób przywitaliśmy kalendarzową wiosnę. Teraz z niecierpliwością czekamy na wiosnę za naszymi oknami!

Czesława Zabłocka, Lilia Burdziłowska                     

Pasowanie na czytelnika 2017

W naszej szkole corocznie uczniowie klasy pierwszej przeżywają swoją ważną uroczystość, jaką jest Pasowanie na czytelnika. W tym roku uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy V, członków Koła Bibliotecznego. Wstępem do części artystycznej był wiersz Kornela Makuszyńskiego pt. „Do młodych czytelników” pięknie wykonany przez ucznia klasy VI - Norberta Józwę.  Znane wiersze Jana Brzechwy recytowali uczniowie klasy V: Dobrosława Kwartnik, Martyna Wróbel, Antoni Pawłowski, Nicola Noga, Wiktor Galicki.  Kiedy prowadząca pasowanie - Natalia Banasiewicz - poprosiła wszystkich o powstanie na twarzach pierwszoklasistów widać było wyraźne wzruszenie. Uroczystego aktu Pasowania na Czytelnika dokonał  Dyrektor Zespołu Pan Leszek Stecki, a na pamiątkę tej uroczystości wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.  Pamiątkowe zakładki do książek przygotowała również Pani Beata Buda z Filii Biblioteki Miejskiej w Chróścinie. Uroczystość pasowania na czytelnika zaszczycili również swoją obecnością bibliotekarze z Zespołu Samokształceniowego pod przewodnictwem Pani Julity Kruszki z Biblioteki Pedagogicznej w Górze.

Podczas uroczystości ogłoszono wyniki konkursu na zakładkę do książki: łącznie w konkursie wzięło udział 26 uczniów 

w kategorii klas II -III  -16 uczniów przygotowało prace konkursowe:

I miejsce Tomasz Kaźmierczak- klasa III

II miejsce –  Alicja Kaźmierczak - klasa III

III miejsce – Katarzyna Urbaniak  - klasa III

uczniowie Natalia Duchniak, Lena Halaberda, Anna Pawłowska oraz Filip Siekanowicz otrzymali wyróżnienia.

W kategorii klas IV-VI prace przygotowało 10 uczniów.

I miejsce -  Martyna Wróbel - klasa V

II miejsce – Hubert Budzikowski - klasa V

wyróżnienia otrzymali Natalia Banasiewicz,  Maria Bobela i Natalia Przygucka.

Czesława Zabłocka                      

OWOCOWE SZASZŁYKI

W środę uczniowie klasy III podczas „zajęć kulinarnych” przeprowadzonych w ramach realizacji programu „Owoce i warzywa w szkole” przygotowali owocowe szaszłyki. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione owoce: jabłka, winogrona, banany, truskawki, mandarynki i śliwki. Uczniowie sami kroili owoce, a następnie nakładali je na patyczki tworząc przepyszne i zdrowe szaszłyki. Owocowe przekąski wszystkim bardzo smakowały.  

M. Szylin

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież zapobiega pożarom”

3 marca 2017 roku w sali Nadleśnictwa w Górze odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W gronie dwunastu uczniów reprezentujących sześć szkół podstawowych znalazły się dziewczęta z naszej szkoły Julia Maksymczuk i Dobrosława Kwartnik.Po pierwszej, testowej części konkursu Dobrusia uplasowała się na miejscu drugim, Julia na czwartym. Jedynie trzy pierwsze osoby kwalifikowały się do etapu ustnego. Ostatecznie Dobrosława Kwartnik zdobyła w konkursie III miejsce.

Marta Hołownia-Dziewic

OGÓLNOPOLSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI GÓRA 2016

11 listopada, już po raz 23 , odbyły się w Górze biegi uliczne upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 10.00 na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej w Górze  przy akompaniamencie hymnu olimpijskiego odbyło się wciągnięcie flagi olimpijskiej na maszt. Pani Burmistrz Irena Krzyszkiewicz uroczyście dokonała otwarcia biegu życząc jego uczestnikom wytrwałości.

Oprócz biegu głównego na 10km i najbardziej emocjonującego biegu przedszkolaków na 100m odbyło się osiem biegów młodzieżowych. Uczniowie naszej szkoły:Maja Zdebska, Natalia Duchniak, Lena Halaberda, Mikołaj Zarzycki, Tomasz Turkiewicz, Konrad Kisała, Radosław Zdebski, Mikołaj Ozdoba, Wanessa Matyjewicz, Wiktor Matyjewicz, Martyna Leszko, Amelia Leszkiw, Małgorzata Greń, Klaudia Huzar, Amelia Jóźwik, Maria Bobela, Kacper Dym i Sebastian Drozdalski świetnie poradzili sobie na dystansach w swoich kategoriach wiekowych.

W biegu chłopców na dystansie 500 m w kategorii Open na drugim miejscu uplasował się Kacper Kornicki.

W Biegu Niepodległości wzięły również udział dzieci z grupy „Smerfy”. Nasze przedszkole reprezentowali: Natalia Gil, Martyna Grabowska, Krystian Halabarda, Hania Kaźmierczak, Maciej Kusztra, Emilia Wiśniewska. Każdy przedszkolak został nagrodzony pamiątkowym medalem, dyplomem oraz słodkim upominkiem.

Serdecznie gratulujemy!

Małgorzata Szylin, Marta Hołownia-Dziewic, Maria Kołtowska

Muzyka prosto z Brazylii!

10 listopada odbył się koncert pt: " Muzyka Prosto z Brazylii!" w wykonaniu artystów z Centrum Edukacji ATUT. Artyści zabrali uczniów do gorącej Brazylii i opowiedzieli im o tym kraju i jego mieszkańcach, a także nauczyli rytmów samby i spokojniejszej bossa-novy. Dzieci poznały saksofon i mogły usłyszeć jego żywiołowe oblicze, które poderwało wszystkich do tańca. 

Lilia Burdziłowska

Mikołajki

Dnia 06 grudnia 2016 r. uczniowie klasy III zaprezentowali wszystkim uczniom naszej szkoły swoje talenty aktorskie w przedstawieniu pt. Mikołaj. Opowieść ta bardzo podobała się wszystkim zgromadzonym, nasi trzecioklasiści otrzymali gromkie brawa. Dzięki nim wszyscy poczuliśmy magię tego wyjątkowego dnia. Po obejrzeniu tego uroczego spektaklu każdy otrzymał słodki upominek od Mikołaja. Szczęśliwe i uśmiechnięte dzieci wróciły do swoich klas. 

Ewa Pieprzyk

Lekkoatletyczne Igrzyska Dzieci – finał wojewódzki

Ponad 350 zawodników z 80 szkół podstawowych naszego województwa walczyło o tytuły mistrzów Dolnego Śląska w lekkoatletyce. W zawodach rozegranych 06.06.2016r. na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu naszą szkołę reprezentowała w biegu na 300m Weronika Janas. Poziom zawodów był bardzo wyrównany i zdecydowana większość zawodników, którzy zajmowali dalsze miejsca niewiele ustępowała mistrzom Dolnego Śląska.

Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów!

Marta Hołownia-Dziewic

Konstytucja 3 Maja

Dnia 5 maja odbył się uroczysty apel z okazji 226  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy V pod opieką p. Agnieszki Kożyczak i Wioletty Koszackiej-Gęstwy przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego oraz hymnu szkoły, po którym odbyła się część artystyczna. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia. 3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację. Konstytucja 3 Maja, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa.Po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 nowej konstytucji ustrojowej, część wpływowej magnaterii nie zamierzała poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję i 14 maja 1792 zawiązała w niewielkim miasteczku Targowicy na kresach konfederację w celu jej obalenia.Jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej.

Król Stanisław August 24 lipca przystąpił do konfederacji targowickiej, oraz polecił zaprzestać działań wojennych.

Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. Podczas apelu została wyświetlona prezentacja ukazująca wydarzenia z tego okresu, którą uczniowie oglądali z powagą i zaciekawieniem.

Po zakończonej części artystycznej wręczono dyplomy uczennicom biorącym udział w szkolnym konkursie wielkanocnym "Na najładniejszą pisankę".

Laureatkami konkursu były uczennice klas IV-VI.

I miejsce zdobyła Patrycja Ślubowska uczennica klasy VI

II miejsce zdobyła Zuzanna Ślosarczyk uczennica klasy IV

III miejsce zdobyła  Martyna Wróbel uczennica klasy V

Przyznano również dwa wyróżnienia dla Martyny Leszko uczennicy klasy IV, oraz Aleksandry Grabowskiej uczennicy klasy V.

Lilia Burdziłowska, Wioletta Koszcka-Gęstwa

KONKURS „EKOPRODUKT 2016”

Dnia 22.11.2016 r. w Domu Kultury w Górze odbyło się podsumowanie konkursu „EKOPRODUKT 2016”. Celem konkursu było:

        ·        upowszechnianie postawy ekologicznej,

        ·        kreatywne wykorzystanie odpadów,

        ·        stwarzanie okazji do promowanie postawy artystycznej.

Katarzyna Urbaniak uczennica kl. III otrzymała wyróżnienie w kategorii kl. III-IV praca indywidualna. W nagrodę otrzymała pamiątkowy dyplom oraz bilet do kina.  Pozostali uczniowie z kl. III, V i VI, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz słodki upominek.

M. Szylin

KONKURS RECYTATORSKI W PRZEDSZKOLU

16 maja 2017 r. w Przedszkolu odbył się kolejny Konkurs Recytatorski pt. „Znamy wiersze Jana Brzechwy”. Organizatorką konkursu była pani Maria Kołtowska wychowawca grupy „Smerfy”. Celem konkursu było: popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, dostarczanie doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna  utworów literackich, wzmacnianie więzi uczuciowej między członkami rodziny, zachęcanie do występów na scenie, pokonanie nieśmiałości przed publicznymi występami. W tym roku konkurs przybrał szerszą skalę, gdyż do udziału w konkursie zaprosiliśmy również uczniów  klasy I i II. Łącznie w konkursie udział wzięło 21 recytatorów  z przedszkola i  kl. I -II. 

Uczestnicy recytowali wiersze Jana Brzechwy, a ocenie podlegało: opanowanie tekstu, dykcja,  intonacja i ogólny wyraz artystyczny. Uczestników oceniała komisja w składzie: Pan dyrektor Leszek Stecki, P. Beata Buda- bibliotekarz Biblioteki Miejskiej w Górze -Filia w Chróścinie, P. Czesława Zabłocka – nauczyciel, bibliotekarz, P. Róża Matyla emerytowana nauczycielka. Uczestnicy konkursu byli oceniani w dwóch kategoriach: dzieci przedszkolne oraz uczniowie klasy I i II.                                                                              

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu, jury przyznało nagrody i wyróżnienie w każdej kategorii:

W Kategorii Przedszkole:  

I miejsce-  Hania Kaźmierczak i Gabrysia Prokopczyk

II  miejsce – Natalia Gil

III miejsce – Amelia Prokopczyk

W kategorii Klasy I-II:   

 II miejsce – Anna Pawłowska

III miejsce –Oliwia Bidzińska

Wyróżnienie otrzymali: Przemysław Bobela, Maciej Kusztra, Arkadiusz Szulc,

Emilia Wiśniewska.

Mali artyści zachwycali naturalnością oraz swymi umiejętnościami recytatorskimi i aktorskimi, a wyrazem uznania były gromkie brawa publiczności. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Jesteśmy radzi, że konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz, że mogliśmy gościć liczną grupę rodziców.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Maria Kołtowska

Konkurs Recytatorski pt. „Wiersze znane i lubiane"

15 czerwca 2016 r.  w Przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt. „Wiersze znane i lubiane’’. Celem konkursu było popularyzowanie literatury dziecięcej wśród dzieci, prezentacja umiejętności artystycznych dzieci, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Uczestnikami konkursu były dzieci z dwóch grup wiekowych tj. 3-4 latki i 5-6 latki . Wykonawców oceniało niezależne Jury w składzie: p. Leszek Stecki -Dyrektor  Zespołu, .p. Czesława Zabłocka –pedagog i  bibliotekarz, p. Lidia Łęgowa – nauczyciel, p. Weronika Kusztra – rodzic.

Konkurs przebiegał w serdecznej, przyjaznej atmosferze. Dzieci recytowały wiersze najpopularniejszych polskich autorów: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

Komisja po burzliwej naradzie postanowiła przyznać:

 I miejsce Hani Kaźmierczak, II miejsce: Kindze Kurzawa, Gabrysi Prokopczyk i Hubertowi Borkowskiemu.

Na zakończenie konkursu zostały również wręczone nagrody uczestnikom konkursu plastycznego „ Kolorowa wiosna”.

Wszystkie dzieci zostały nagrodzone książkami oraz pięknymi upominkami. również wręczone nagrody uczestnikom konkursu plastycznego „ Kolorowa wiosna”. 

Kolejny konkurs już za rok- serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w tym konkursie.

Maria Kołtowska

KONKURS PLASTYCZNY „BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE”

Dnia 31 stycznia 2017 r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE” ogłoszonego dla uczniów klas I-III naszej szkoły. Na konkurs wpłynęło 18 prac (po 6 z każdej klasy). Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

KLASA I:

Oliwia Bidzińska – I miejsce

Maja Zdebska – II miejsce

Natalia Ginter – III miejsce

KLASA II:

Bartosz Marciniszyn – I miejsce

Lena Halaberda – II miejsce

Zuzanna Urbaniak – III miejsce

KLASA III:

Mateusz Drozdalski – I miejsce

Zuzanna Żygadło – II miejsce

Agata Antolak – III miejsce

Wszystkim nagrodzonym GRATULUJEMY!!!

M. Szylin

Konkurs plastyczny z okazji  Sprzątania Świata

Z  okazji  Sprzątania Świata ogłaszam konkurs Fundacji Nasza Ziemia:     1. Konkurs rozpoczyna się 01.09.2017r. i trwa do 29.09.2017r. włącznie.(o zakwalifikowaniu pracy do konkursu decyduje data stempla pocztowego). 2. Zadaniem konkursowym jest przesłanie pracy plastycznej, wykonanej dowolną techniką, której tematem będzie interpretacja hasła tegorocznej Kampanii Sprzątanie świata - Polska 2017 - Nie ma śmieci - są surowce 3. Zadanie konkursowe powinni zgłosić pracę w ramach zadania konkursowego do jednej z trzech kategorii wiekowych: I kategoria: przedszkolaki i uczniowie klas zerowych, II kategoria: uczniowie klas 1-3, III kategoria: uczniowie klas 4-7. Prace będą przesłane grupowo od wszystkich uczestników z  naszego przedszkola i  szkoły, Termin oddania prac do wychowawcy lub p. Czesławy Zabłockiej - 27 września- środa za tydzień.

 W dniu 29 września  2017 r. do  Fundacji „Nasza Ziemia” zostały wysłane prace przygotowane przez uczniów naszego Zespołu. Oto autorzy wysłanych prac konkursowych:

1.       Grupa Kubusie wykonała przestrzenną pracę grupową.

2.        Klasa I-  Natalia Gil, Amelia Prokopczyk i Zuzia Góra

3.       Klasa III- Lena Halaberda

4.       Klasa IV- Zuzia Żygadło , Tomek Kaźmierczak

5.       Klasa VI- Dobrosława Kwartnik, Martyna Wróbel

Dziękujemy za zainteresowanie  i życzymy cierpliwości w oczekiwaniu na wyniki!

 Czesława Zabłocka

Konkurs "Bezpieczne dzieciństwo w gospodarstwie rolnym"

W dniu 22.11.2017 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu „Bezpieczne dzieciństwo w gospodarstwie rolnym”, w którym udział wzięła Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej, pt. „Bezpieczne dzieciństwo w gospodarstwie rolnym”. Konkurs zorganizowany był przez Placówkę Terenową KRUS w Górze, Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy O/Legnica, PKO BP Oddział 1 w Górze, OSI Poland Foodworks Sp. z o.o. w Chróścinie. Patronat honorowy nad konkursem objęła Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz.

Komisja konkursowa w składzie: Anna Kolibek – Kierownik PT KRUS w Górze, Hanna Szalkowska – Referent PT KRUS w Górze, Jacek Grygorowicz – radca PIP w Legnicy, Aleksandra Gul-Kępska – specjalista ds. marketingu OSI Poland Foodworks Sp. z o.o., Leszek Stecki – Dyrektor ZSPiP w Witoszycach dokonała oceny  prac i wyłoniła zwycięzców, którymi zostali:

Julia Maksymczuk - kl V,

Dobrosława Kwartnik - kl VI,

Maria Bobela - kl VII,

Wyróżnienie otrzymali Jakub Banaszak i Nadia Łasisz.

Nagrody wręczyła Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz oraz Kierownik PT KRUS w Górze Anna Kolibek.

Podczas podsumowania zostały zaprezentowane zwycięskie prace.

Lilia Burdziłowska

KONCERT ZIMOWY

Dnia 22 stycznia 2017 r. odbył się w Domu Kultury w Górze „KONCERT ZIMOWY”. Podczas koncertu na scenie zaprezentowali się mali artyści z przedszkoli i szkół podstawowych.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy II, którzy wykonali taniec do piosenki „Halleluja” oraz uczniowie z klasy III, którzy zatańczyli do piosenki „Zima, zima, zima”. Występy naszych uczniów bardzo się spodobały publiczności o czym świadczyły gromkie brawa. Za swój występ wszyscy występujący otrzymali od organizatorów koncertu czekoladowe mikołajki.

 M. Szylin, M. Rogasik

Koncert Rytmy wokół nas

28 lutego odbył się kolejny z cyklu koncert edukacyjny w wykonaniu artystów z Centrum Edukacji ATUT pod tytułem: "Rytmy wokół nas".  Muzycy wykorzystując liczne instrumenty przenieśli nas do bogatego świata dźwięków i kolorów. Uczniowie mieli możliwość przekonać się o tym, że za pomocą instrumentów można opowiadać historię a także zagrać dźwięki natury. Za pomocą rytmów można przenieść się na hałaśliwe ulice wielkich miast. Uświadomili słuchaczom jakie możliwości skrywają dźwięki uwięzione w niepozornych instrumentach rytmicznych. Koncert bardzo  się wszystkim podobał. 

Lilia Burdziłowska                                                  

Koncert Karaibska Plaża

12 maja odbył się kolejny koncert edukacyjny dla uczniów szkoły podstawowej. Tym razem artyści firmy ATUT zabrali nas w muzyczną podróż na karaibską plażę, a konkretnie na Kubę – największą z wysp Wielkich Antyli, która zachęca turystów ciepłymi, lazurowymi wodami Morza Karaibskiego, pięknymi zatokami i szerokimi plażami. Jednak to, co wyraźnie wyróżnia tę wyspę spośród  innych rajskich wysp, to przede wszystkim muzyka i taniec. Koncert był wspaniałą podróżą w krainę latynoskich rytmów, pełnych słońca, kolorów i dźwięków Kuby. Przy rytmach rumby, salsy, mambo i cha-chy spędziliśmy miło czas.  

Lilia Burdziłowska

Koncert "Święta po Amerykańsku"

Dnia 5.01.2017 r. mieliśmy okazję po raz kolejny gościć panów z Centrum Edukacji ATUT ze świąteczną audycją muzyczną "Święta po amerykańsku". Wspólnie z panami uczniowie śpiewali znane kolędy i piosenki świąteczne w stylu country, jazz, rock czy blues. Muzycy zabrali dzieci do Ameryki, aby dowiedzieć się jak obchodzone są tam Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie próbowali porównać polskie tradycje z amerykańskimi. To było bardzo udane spotkanie. 

Lilia Burdziłowska

Jasełka szkolne

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o troskach dnia codziennego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku 22 grudnia 2016 r. wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe.  Na pięknie udekorowanym górnym holu zebrali się: Pan Dyrektor Leszek Stecki, nauczyciele oraz uczniowie. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O piękne przeżycia i miłe doznania słuchowe zadbali zaś aktorzy i wokaliści z klasy VI pod opieką Pani Marty Hołownia-Dziewic. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Całość przedstawienia  przeplatana była kolędami i pastorałkami. Przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Po jasełkach zostały uroczyście wręczone dyplomy i odznaki wzorowego ucznia. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pana Dyrektora i Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego i w świątecznych nastrojach rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne.

 Lilia Burdziłowska

Jasełka klas I-III

Dnia 16.12.2016 r. uczniowie klas I- III wprowadzili wszystkich w świąteczny klimat Bożego Narodzenia. Uczniowie w przygotowanych kostiumach i scenografii  przedstawili scenę narodzin Jezusa Chrystusa.

Mali aktorzy z dużym przejęciem i zaangażowaniem przestawili swoje role. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, oraz aniołów przeplatana była kolędami.

Na zakończenie części artystycznej wszyscy otrzymali gromkie brawa od przybyłego pana Dyrektora Leszka Steckiego oraz  rodziców.

Po  Jasełkach odwiedził dzieci  długo wyczekiwany  Święty  Mikołaj, który przywiózł ze sobą prezenty. Po otrzymaniu prezentów wykonano pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem.

Podczas spotkania dzieci bawiły się, tańczyły  z Mikołajem i Śnieżynką w miłej świątecznej atmosferze.

Bardzo dziękujemy rodzicom  za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Życzymy spokojnych, radosnych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia.

B. Czarna, M. Szylin, M. Rogasik

Jasełka dla przedszkola

Uczniowie klasy I, II oraz III we wtorek 20 grudnia 2016 roku postanowili zrobić świąteczną niespodziankę dla przedszkolaków z grupy „Kubusie”, „Smerfy” oraz dla dwóch grup przedszkolnych z Przedszkola nr 3 im. Jasia i Małgosi w Górze i wszystkich wprowadzić w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowały pod okiem swoich wychowawców: Pani Barbary Czarnej, Pani Marzeny Rogasik i Pani Małgorzaty Szylin Jasełka, do których pilnie się przygotowywali. Przedstawienie było bardzo wyjątkowe. Młodzi artyści w swoich pięknych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji. Wszyscy ulegli magii występów klas I – III. Mali artyści wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne.Jasełka zachwyciły wszystkich obecnych, a uczniom klasy I, II i III należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, dzięki nim poczuliśmy wszyscy wspaniałą, świąteczną atmosferę. Gratulujemy uczniom oraz wychowawcom klas I – III podbiliście serca zgromadzonej widowni. 

Było nam bardzo miło zintegrować się z dziećmi  z Przedszkola Nr 3 im. Jasia  Małgosi w Górze. Dziękujemy !!!

Ewa Pieprzyk

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Jak  pomóc zwierzętom przetrwać trudne warunki  zimowe, którym zwierzętom trzeba szczególnie pomagać – na te i wiele innych pytań uczniowie naszej szkoły mogli otrzymać odpowiedź od naszego gościa leśnika Pani Barbary Chrystman – Kurzawy, która odwiedziła nas w dniu 25 stycznia 2017r. Podczas całego cyklu zajęć w trzech grupach wiekowych:  przedszkolu,  klasach I-III i w klasach IV-VI pani leśnik  wyjaśniła różnicę między leśnikiem a myśliwym, opowiedziała o zwierzętach zimujących i migrujących, pokazała modele bardzo ciekawych dzięciołów.

Podsumowując przeprowadziła  konkurs w którym każdy uczeń mógł wykazać się zdobytą wiedzą i  otrzymać specjalną nagrodę. Na zakończenie zajęć ogłosiła  konkurs plastyczny pt. „Las w czterech porach roku” regulamin konkursu znajduje się poniżej.

Czesława Zabłocka

iTeatr „TAJEMNICA WESOŁEGO MIASTECZKA”

Telewizja Polska S.A. od 2012 roku  realizuje autorski projekt pt. - iTeatr dla młodych widzów. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.  19 września 2016 r. dzieci 5-6 letnie oraz uczniowie klas I-III naszej szkoły obejrzeli spektakl pt. „Tajemnica Wesołego Miasteczka”. Był to bajkowy, barwny i wesoły spektakl realizowany w technice pacynek. Dwa wesołe Misie Ptysie przeżywały wiele niezwykłych przygód, poznawały wielu nowych przyjaciół, a Wesołe Miasteczko odkryło przed nimi swoje tajemnice. Na widownię czekało na scenie wiele niespodzianek, intrygi, gonitwy i prawdziwe czary. 

Maria Kołtowska

Iteatr "Chodź na słówko"

 21 listopada uczniowie klas IV- VI oraz przedszkolaki z grupy " Smerfy" obejrzeli spektakl pt:" Chodź na słówko" z Centrum sztuki Dziecka w Poznaniu. Bohaterami przedstawienia były słowa, które zostały błędnie wypowiedziane i nie wiedziały kim naprawdę są. Wspólnie zastanawiały się jaka ma być ich właściwa osobowość. Kula pragnęła być kurą, a Toperz chciał zostać nietoperzem. Słowa prowadziły bardzo zabawne rozmowy, a ich pomysły, kto mógłby pomóc w rozwikłaniu tych rozterek, przywoływały na scenę kolejne ciekawe postaci. Przedstawienie bardzo podobało się uczniom. 

Lilia Burdziłowska

III MIEJSCE W KONKURSIE NA BOMBKĘ ŚWIĄTECZNĄ

W okresie przedświątecznym Dom Kultury w Górze zorganizował konkurs na bombkę wykonaną metodą  decoupage. Z grupy „Smerfy” do konkursu zgłosiło się 7  dzieci, które wykonały przepiękne bombki. Komisja konkursowa przyznała III miejsce Jakubowi Damrych  Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali certyfikaty oraz słodki upominek.

 Maria Kołtowska

III Koncert muzyczny

Dnia 13.12.2016r. w naszej szkole odbył się III Koncert muzyczny. Koncert ten był  przeglądem twórczości naszej społeczności szkolnej. Uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali się w swoim repertuarze. I tak:Grupa przedszkolna Smerfy - zatańczyła taniec "Wiewióreczka mała";

Grupa przedszkolna Kubusie - zaśpiewała piosenkę "Dziadzio Mikołaj";

I klasa - zaśpiewała piosenkę "Przybądź Mikołaju";

II klasa - wykonała taniec ze wstążkami do piosenki "Alleluja";

III klasa - piosenka "Nasza klasa";

IV klasa piosenka - "Nie miały aniołki";

V klasa - piosenka "Rock and Roll";

VI klasa - piosenka "To przykazanie".

Wszystkie utwory zostały pięknie wykonane. Koncert bardzo wszystkim się podobał. Było to przyjemne uczucie dla ducha posłuchać sobie takiej fenomenalnej muzyki w wykonaniu naszych uczniów.

Lilia Burdziłowska

II SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 6 czerwca 2017 roku w Centrum Kulturalno-Sportowym w Witoszycach odbyła się II Spartakiada Przedszkolaka, nad którą honorowy patronat objęła Burmistrz Góry Pani Irena Krzyszkiewicz. Współorganizatorami Spartakiady byli: Zespół Szkoła Podstawo i Przedszkole w Witoszycach, KRUS Placówka Terenowa w Górze, Państwowa Inspekcja Pracy we Wrocławiu oraz Firma OSI POLAND FOODWORKS w Chróścinie.Spartakiada była świetną okazją do integracji dzieci  z przedszkoli  gminy Góra. Uczestniczyły w niej drużyny z siedmiu placówek:   Przedszkola w Glince,  Przedszkola w Czerninie, Przedszkola w  Ślubowie, Przedszkola Nr 1 w Górze, Przedszkola Nr 3 w Górze, Niepublicznego Przedszkola „Akademia Malucha” w Górze oraz Przedszkola w Witoszycach.

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się „defiladą” drużyn. Następnie uczestnicy złożyli ślubowanie, po który Dyrektor Zespołu Pan Leszek Stecki powitał reprezentacje przedszkoli oraz przybyłych gości,  Panią Annę Kolibek z KRUS PT w Górze,  Pana Jacka Grygotowicza z PIP we Wrocławiu, Panią Aleksandrę Cencora OSI POLAND FOODWORKS w Chróścinie. Oficjalnego otwarcia spartakiady i  zapalenia znicza olimpijskiego  dokonała Pani Aleksandra Cencora i  Arkadiusz Szulc z  przedszkola w Witoszycach.

Młodzi sportowcy brali udział w  siedmiu konkurencjach, pokonywali tory przeszkód przygotowane specjalnie dla nich. Nie zabrakło również konkurencji niespodzianki, tym razem zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością sprawnego ubierania się. W tej konkurencji wzięły również udział nauczycielki – opiekunki grup. W czasie spartakiady panowała prawdziwie sportowa atmosfera, zawodników zagrzewała do walki wspaniała publiczność – rodzice, rodziny oraz koledzy. W przerwach między poszczególnym konkurencjami występowały dzieci z przedszkoli prezentując swoje umiejętności taneczne i wokalne, np.: mogliśmy zobaczyć wspaniałe tańce z pomponami i chustami.

Spartakiada jest wspaniałą okazją  do rozwijania sprawności fizycznej dzieci, propagowania aktywnego spędzania czasu oraz poznania zasad zdrowej rywalizacji. Wszystkie reprezentacje wykazały się ogromnym duchem walki i zajęły pierwsze miejsce, a za sportową rywalizację otrzymały nagrody ufundowane przez  : KRUS Placówka Terenowa w Górze, Państwową Inspekcję Pracy we Wrocławiu oraz Firmę OSI POLAND FOODWORKS w Chróścinie. Na zakończenie dyrektor Leszek Stecki  podziękował: dzieciom za sportową postawę  i zaangażowanie, wręczył pamiątkowe dyplomy oraz puchary. Spartakiada zakończyła się zgaszeniem znicza olimpijskiego oraz korowodem drużyn  przy piosence Frediego Mercury „We Are The Czampions”. 

Dziękujemy sponsorom za wspaniałe nagrody, publiczności za głośny doping, a wszystkim najmłodszym sportowcom naszej gminy za wspaniałą rywalizację. Zapraszamy za rok.

Maria Kołtowska

Igrzyska Młodzieży Szkolnej – lekkoatletyka

10.05.2016 r. na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej w Górze  pojawili się najlepsi lekkoatleci szkół podstawowych, by tym razem w konkurencjach indywidualnych walczyć o miano Mistrza Powiatu. Do rywalizacji stanęli zawodnicy ze szkół podstawowych z Góry, Irządz, Jemielna, Wąsosza i Witoszyc. W gronie tym znalazło się ośmioro uczniów naszej szkoły: Maria Bobela, Natalia Przygucka, Karolina Lak, Nikola Noga, Aleksandra Grabowska, Wiktor Galicki, Klaudia Huzar i Kacper Kornicki.

Na trzecim stopniu podium w konkursie rzutu piłeczką palantową stanęła Natalia Przyguckai to ona reprezentowała  powiat górowski w finale strefy legnickiej, który odbył się 5 czerwca 2017r. na stadionie Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie. Natalia rzutem na odległość 34m pobiła swój rekord szkoły i uplasowała się na VI miejscu zapewniając sobie tym samym awans do finału wojewódzkiego we Wrocławiu.

Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów!

Marta Hołownia-Dziewic

Igrzyska Młodzieży Szkolnej - trójbój lekkoatletyczny

W czwartek 25 maja 2017r. na stadionie OKF w Górze odbył się finał powiatowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w trójboju lekkoatletycznym – zawody, w których udział biorą uczniowie klas IV szkoły podstawowej.

Do tej bardzo trudnej konkurencji, w której zawodnicy muszą wykazać się szybkością w biegu na 60m; siłą w rzucie piłeczką palantową oraz skocznością w skoku w dal przystąpiły drużyny najmłodszych lekkoatletów ze Szkoły Podstawowej w Witoszycach, Szkoły Podstawowej nr1 w Górze, Szkoły Podstawowej nr3 w Górze i Szkoły Podstawowej w Wąsoszu.

Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Huzar, Zuzanna Ślosarczyk, Julia Maksymczuk, Małgorzata Greń, Amelia Leszkiw, Kacper Kornicki, Kacper Dym, Marcin Kubiński, Kacper Janik, Damian Ginc.

Zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców ostatecznie uplasowała się na IV miejscu. Podczas zawodów uczniowie poprawili swoje życiowe rekordy oraz ustanowili nowy rekordy szkoły w skoku w dal.

Gratuluję!

Marta Hołownia-Dziewic

I Górowski Koncert Moja Ojczyzna 

10 czerwca 2017 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Górze odbył się I Górowski Koncert „Moja Ojczyzna”. Koncert odbył się pod honorowym patronatem Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. Współorganizatorami koncertu byli: Urząd Miasta w Górze, Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, Dom Kultury w Górze, Placówki Oświatowe z gminy Góra oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi KRESOWIAK w Witoszycach.

Koncert rozpoczął Polonez w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach oraz utwór „Rota” w wykonaniu nauczycielskiego Chóru Pro Bono. Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli m.in. : Pani Iwona Kozłowska Radca- Minister Naczelnik Wydziału Spraw Programowych Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Viktoria Liaskovska-Shchur Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, Grażyna Orłowska Sondej Redaktor Telewizji Polskiej Wrocław, Anna Kolibek Kierownik PT KRUS w Górze, Barbara Chrystman- Kurzawa, Dyrektorzy Placówek Oświatowych, Regina Kumala Prezes Zarządu Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Sołtysi Wsi, Aleksandra Gul-Kępska specjalista ds. marketingu OSI FOODWORKS POLAND, Henryk Adamus Prezes Związku Kombatantów w Górze.

Następnie głos zabrała  Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz oraz zaproszeni goście: Pani Iwona Kozłowska, Pani Viktoria Liaskovska-Shchur. W dalszej części przemawiał Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach Leszek Stecki.

Po przemówieniach swoje występy rozpoczęły zespoły „Dzwoneczki” i „Koroliski”  z Żytomierza na Ukrainie.

Podczas koncertu wystąpiły również dzieci z górowskich placówek oświatowych: Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, Przedszkola Publicznego Nr 3, Szkoły Podstawowej Nr 1, Gimnazjum Nr 2 w Górze, Gimnazjum Nr 1 w Górze,  Zespołu Szkoła Podstawowa Gimnazjum i Przedszkole w Czerninie a także zespoły „Niezapominajki” z Góry oraz „Wronowianki” z Wronowa.

W imieniu Organizatorów dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację I Górowskiego Koncertu Moja Ojczyzna i zapraszamy za rok.

GRAMY DLA NIKOSIA 

Dnia 18 września 2016 r. na stadionie OKF w Górze odbył się koncert charytatywny na rzecz dwuletniego Nikodema Kaczmarka z Góry. Chłopiec walczy z nowotworem złośliwym. Nadzieją na wyzdrowienie Nikosia jest jego wyjazd do Włoch na dalsze leczenie.

Podczas niedzielnego koncertu odbyły się występy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Wśród występujących nie zabrakło również przedszkolaków oraz uczniów z naszej szkoły. Przedszkolaki pięknie zatańczyły taniec „Szot”. Do występu zostały przygotowane przez swoje panie: Marię Kołtowską i Ewę Pieprzyk. Uczniowie z kl. II-V przygotowani przez panią Małgorzatę Szylin zaprezentowali się w tańcu z pomponami. Natomiast trzy uczennice przygotowane przez panią Martę Hołownię-Dziewic pięknie zatańczyły taniec ze wstążkami.

Wszyscy za swój występ otrzymali gromkie brawa od zebranej na stadionie publiczności a od organizatorów koncertu soczki i słodycze.

M. Kołtowska, E. Pieprzyk, M. Szylin, M. Hołownia-Dziewic

Godzina kodowania

Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce. Można w niej uczestniczyć przez cały rok, z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie uczniów. Ta inicjatywa nie jest ograniczona tylko do szkół, może w niej brać udział każdy, w każdym wieku. Do tego nie jest potrzebne żadne przygotowanie informatyczne, czy w zakresie programowania.Uczniowie z naszej szkoły również wzięli udział w tym wydarzeniu. Podczas zajęć komputerowych uczestniczyli w kursie, podczas którego rozwiązywali zadania polegające na ułożeniu programów z gotowych bloczków. 

Uczniowie świetnie się spisali w rozwiązywaniu łamigłówek z Angry Birds.Wszyscy byli bardzo podekscytowani i ambitnie próbowali rozwiązywać kolejne problemy. Bardzo dobre rezultaty dawała praca w parach. Co dwie głowy to nie jedna! Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy certyfikat.

Wszystkich, którzy nie mogli wziąć udziału w naszej akcji zapraszamy do udziału w „Godzinie Kodowania” na stronie http://studio.code.org/ - znajdziecie tam wybór kursów.

Zaproście do programowania swoich najbliższych

Lilia Burdziłowska

Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017 oraz 70–lecie Szkoły Podstawowej w Witoszycach

Był taki wrzesień, kiedy szkoły nie doczekały się uczniów. 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, hitlerowskie Niemcy zaatakowały granice Polski. Nie zapominamy o tych, którzy w tamtym okresie oddali życie za ojczyznę, bronili honoru Polski, wpisali się w karty naszej historii wielkością i sławą. W związku z przypadającą dzisiaj 77 rocznicą wybuchu II wojny światowej, uczcijmy minutą ciszy poległych w czasie działań wojennych, tych, którzy przelali krew za wolność Ojczyzny!

Tymi słowami po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu Hymnu Państwowego  rozpoczęła się  uroczystość Gminnej Inauguracji Roku Szkolnego 2016/2017 oraz 70 lecia Szkoły Podstawowej w Witoszycach. Gospodarzem  uroczystości była Burmistrz Góry Pani Irena Krzyszkiewicz, którą przywitano bardzo serdecznie, a w jej imieniu  przywitano  przybyłych  gości w osobach: Pana Jana Głowę – Wizytatora Kuratorium Oświaty we Wrocławiu przedstawiciela  Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Pana płk Piotra Mieleńczuka – Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Głogowie, Pana Piotra Wołowicza Starostę Górowskiego. Pana Pawła Niedźwiedzia Wicestarostę Górowskiego, Pana Jana Rewersa – Przewodniczącego Rady Powiatu Górowskiego, Pana Jerzego Kubickiego Przewodniczącego Rady Miejskiej Góry wraz z Radnymi, Pana Andrzeja Rogalę – Zastępcę Burmistrza Góry, Pana Andrzeja Rękosiewicza – Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko –Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych, Pana Bernarda Bazylewicza – Dyrektora Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli  i Poradni Psychologiczno Pedagogicznej  w Górze, Księdza Prałata Arkadiusza Wysokińskiego – Dziekana Dekanatu Góra Śląska – zachód, Księdza kanonika Jarosława Grabarka – Proboszcza  pw. św. Michała Archanioła w Chróścinie, Księdza Kanonika Stanisława Orłowskiego – Proboszcza Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzie Górowskiej, Pana Henryka Adamusa Prezesa Związku  Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych - wraz z kombatantami, Panią Władysławę Zakaszewską – Prezes Związku Sybiraków Oddziału w  Górze, Panią Reginę Kumala – Prezes Zarządu Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Panią Jolantę Wrotkowską – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania Ujście Baryczy, Panią Edytę Klimczak – Dyrektora PKO Banku Polskiego Oddział 1 w Górze, Pana Pawła Szejnkienig – przedstawiciela OSI POLAND FOODWORKS, Dyrektorów Placówek Oświatowych, Kierowników  jednostek samorządowych  Gminy Góra, Byłych Dyrektorów Szkoły Podstawowej w Witoszycach, Dyrektorów  szkół z  zaprzyjaźnionej Gminy Niechlów i Jemielno, Sołtysów wsi:   Witoszyc, Chróściny, Radosławia  i Nowej Wioski, Byłych i obecnych pracowników Szkoły Podstawowej w Witoszycach, Uczniów Szkoły Podstawowej i dzieci z Przedszkola w Witoszycach wraz z rodzicami, licznie przybyłych Absolwentów Szkoły Podstawowej w Witoszycach, Sponsorów i przyjaciół szkoły, media.

Po przywitaniu  głos zabrała Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, która  w swoim wystąpieniu przypomniała, że dzisiejsza data, to nie tylko rozpoczęcie nowego roku szkolnego, ale również tragiczny czas w historii Polski i Europy. Pamięć ofiar II wojny światowej została uczczona złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Wolności w Górze. Poza inauguracją roku szkolnego, szkoła w Witoszycach obchodzi swój jubileusz. Z tej okazji Burmistrz Góry podziękowała wszystkim nauczycielom, wychowawcom i tym obecnym i tym już nieobecnym za przekazywanie wiedzy i kształcenie umiejętności, za trud i wychowanie wielu pokoleń, za wpajanie ważnych wartości takich jak patriotyzm, wrażliwość społeczna, tolerancja, odpowiedzialność, poszanowanie drugiego człowieka, za niezwykłą postawę, zaangażowanie, za cierpliwość i wytrwałość. Dyrektorom, nauczycielom, wychowawcom, pracownikom administracji i obsługi życzyła, aby praca przebiegała w stabilnej atmosferze, która ułatwia realizację zaplanowanych przedsięwzięć. Życzenia powędrowały również do uczniów oraz rodziców. Na ręce Dyrektora Szkoły Leszka Steckiego Burmistrz Góry wręczyła również kwiaty oraz bon wraz z podziękowaniami i gratulacjami. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Następnym  punktem uroczystości było wręczenie aktów mianowania dwóm nauczycielkom z gminy Góra – Małgorzacie Kubickiej oraz Marcie Krupie. Ceremonię ślubowania poprowadziła Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Izabela Baranowska, a akty mianowania wręczyła Burmistrz Góry wraz  z Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Górze Mariolą Żywicką.

Po ceremonii głos zabrał Dyrektor Szkoły Leszek Stecki, swoje wystąpienie rozpoczął tymi słowami: 

Człowiek nie może żyć tylko dla siebie - nie wolno mu tego pod grozą własnego nieszczęścia. Żyć to właśnie działać, to rozlewać po świecie talent, energię, uczucie... pomagać w czasie pokoleniom przyszłym.

Władysław Reymont

Jest mi niezmiernie miło, że w takim zacnym gronie  odchodzimy Gminną Inaugurację Roku  Szkolnego 2016 – 2017 oraz Jubileusz 70 lecia Szkoły Podstawowej w Witoszycach. Z wielkim   wzruszeniem myślimy dzisiaj o pedagogach, absolwentach i pracownikach szkoły, którzy odeszli. Pomimo że nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad swojej obecności.

Czuję się zaszczycony, że to właśnie naszej szkole Burmistrz Góry Pani Irena Krzyszkiewicz powierzyła organizację Gminnej Inauguracji Roku Szkolnego oraz  Jubileuszu 70 lecia  Szkoły. Jubileusz  jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostaną w pamięci, a gwar dzieci i młodzieży   przywołuje je ponownie. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.  Dzisiaj do nas przemawia stary nowy korytarz, stare odnowione mury i nowa część szkoły która  łączy  przeszłość z teraźniejszością. Ten dzień to czas przywoływania w pamięci koleżanek, kolegów i nauczycieli. Ta także czas wzruszeń i refleksji nad mijającym czasem. Wychowankowie szkoły, którzy opuścili i nadal opuszczają mury, niejednokrotnie napawali dumą i dzisiaj są największym prezentem, jaki otrzymuje nasza Jubilatka. Na uwagę zasługują również ci absolwenci, którzy będąc uczniami tej szkoły, powrócili do niej już jako nauczyciele czy też jako pracownicy obsługi. Dzisiejszy dzień potwierdza, że w szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły – pracownicy , wsparciem – rodzice, a dumą – absolwenci. 

Szanowni Państwo, jestem przekonany, że dzisiejszy dzień będzie też świętem absolwentów – przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek, nauczycieli, ale także świętem wzruszeń. Powrót  po latach do szkoły to  powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. Ta Wasza stara  szkoła zostaje w waszej pamięci bowiem upływ czasu dokonał wiele  zmian , szkoła  jest niewątpliwie inna stare mury połączono z nowymi. Obiektywnie musimy przyznać, że wiele zmieniło się przez ten czas. Czy znajdziecie w niej, Państwo, swoje ławki, swój autograf wyryty na tablicy – zapewniam , że nie  ale wiem, że na pewno przy jej zwiedzaniu towarzyszyć Wam będą wielkie emocje. Zajrzycie w stare kąty, by szukać w nich wspomnień.

Drodzy Państwo, skupmy się dziś na przeszłości naszej Jubilatki, ponieważ wyznacza ona także naszą przyszłość. Co więc widziały i słyszały te  mury? Zapraszam  na wycieczkę do krainy historii, po części artystycznej do budynku szkoły. Następnie dyrektor złożył podziękowania dla, Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz, Przewodniczącego Rady Miejskiej Góry Paa Jerzego Kubickiego. Z Okazji 30-  lecia pracy zawodowej Pan Dyrektor Leszek Stecki wspólnie z Panią Burmistrz Ireną Krzyszkiewicz wręczyli  Pani Jadwidze Bretsznajder nagrodę Jubileuszową.

Kolejne podziękowania kieruję do pracowników szkoły:

Składam serdeczne podziękowania nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi obecnie pracującym za wszystko to, co powstało i powstaje – za wspólne działania dla dobra uczniów.

Do byłych dyrektorów skierował te słowa:

Pragnę wyrazić uznanie dla wysiłku i pracy dyrektorów i nauczycieli, którzy tworzyli naszą szkołę i wysoko postawili poprzeczkę nam, następnym pokoleniom nauczycieli. Składam ogromne podziękowania za przybycie na dzisiejszą uroczystość dla: Pani Teresy Połanieckiej, Pana Józefa Stadnika, Pana Jana Białego, Pani Czesławy Zabłockiej, Pani Beaty Pony, Pani Barbary Czarnej.

Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli emerytów, którzy przez wiele lat tworzyli historię i tradycję szkoły, prowadzili nas do sukcesów, wychowywali, wpajali właściwe wartości, wpływali na rozwój szkoły i jej pozytywny wizerunek. Podziękowania otrzymali: Pani Jadwiga Tchórzewska, Pani Janina Stadnik, Pani Janina Głowacka,Pani Irena Wołowicz, Pani Róża Matyla, Pan Kazimierz Bobowski  absolwent, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewa Kwartnik. Dyrektor Leszek Stecki podziękował sponsorom oraz sympatykom szkoły podziękowania otrzymali: Monika i Grzegorz Siekanowicz,  Barbara i Andrzej Banasiewicz, Anna i Paweł Kaźmierczak, Agnieszka i Andrzej Kurzawa, Marzena i Leszek Ciastoń, Joanna Przyłucka Jurga, Julita Kaźmierczak,Aneta Śliwiak, Józefa Sredniawa, Katarzyna Maksymczuk, Danuta Piwowarska Berus, Piotr Antkowiak.

Nadszedł czas na gratulacje i życzenia dla szkoły. Na ręce Dyrektora Leszka Steckiego życzenia złożyły delegacje uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, rodziców, delegacja Absolwentów szkoły, dyrektorów z zaprzyjaźnionych szkół oraz liczna reprezentacja przybyłych gości. To były bardzo wzruszające chwile. Padło wiele ciepłych słów pod adresem naszej szkoły.

Po zakończeniu części oficjalnej odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu sztandarów rozpoczęła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie szkoły oraz przedszkola pod kierunkiem nauczycieli.

Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli ogrom pracy w przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Dziękujemy za przygotowanie wystawy poświęconej 70-leciu szkoły, dekorację  sali , część artystyczną oraz oprawę muzyczną.

Po zakończeniu uroczystości zaproszono wszystkich do gmachu szkoły na zwiedzanie wystaw oraz poczęstunek. Przeżyjmy to jeszcze raz zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

Dzień Spódnicy

30 października z inicjatywy samorządu uczniowskiego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Spódnicy. Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków, sięgając obu ekstremów. Dziś mamy, my kobiety, ogromny wybór spódnic. Są wśród nich minispódnice, długie, kilty, baleriny, plisowane, zwiewne, rozkloszowane, ołówkowe i bombki!!! W obchodach tego szczególnego dnia udział wzięła większa część naszych uczennic, które zostały nagrodzone cukierkami.      Większość dziewczyn i pań na co dzień wybiera spodnie, ale ten dzień stanowił doskonałą okazję, by wyglądać inaczej niż zwykle… wyjątkowo…

Samorząd uczniowski

Dzień Edukacji Narodowej i Uroczystość Pasowania 13.10.2017r.

Dzień 14 października jest od lat utrwalonym w tradycji Dniem Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole 13.10.2017 r. odbył się uroczysty apel. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji oraz zaproszeni goście.  Dyrektor szkoły Leszek Stecki, przywitał zgromadzonych kilkoma życzliwymi słowami, podziękował również za przybycie emerytowanym nauczycielom i pracownikom naszej placówki.Następnie Pan Dyrektor złożył najserdeczniejsze życzenia Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom Oświaty i wręczył Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. W dalszej części Pani Katarzyna Duchniak - Przewodnicząca Rady Rodziców złożyła na ręce Pana Dyrektora najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich pracowników szkoły.  Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez klasę  piątą pod opieką p. Lilii Burdziłowskiej. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie, które zawierało wiersze i piosenki.

Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność  za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków.

Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli własnoręcznie przygotowane prezenty.

W tym Dniu miała również miejsce uroczystość Pasowania pierwszoklasistów na uczniów. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi, rodzice uczniów klasy I i zaproszeni goście. Na początek  pierwszoklasiści przygotowywani przez p. Małgorzatę Szylin zaprezentowali swoje umiejętności a następnie złożyli ślubowanie powtarzając treść roty za panem Dyrektorem Leszkiem Steckim. Kolejnym punktem programu było pasowanie, którego również dokonał pan dyrektor. Każdy uczeń otrzymał dyplom pasowania a pan dyrektor wręczył pierwszoklasistom upominek dla klasy. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Ślosarczyk w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła pierwszoklasistom serdeczne życzenia.

Lilia Burdziłowska

Dzień Dziecka w klasach I-III

1 czerwca uczniowie klas 1-3 świętowali swój dzień - Dzień Dziecka. Wszyscy wzięli udział w jednej tylko zabawie - Bajka o ćwierćlandzie. Jednak pracy i zaangażowania nie brakowało nikomu. Dzieci podzielone zostały na cztery grupy - państwa - czerwone, zielone, żółte, niebieskie. Mieszkańcy każdego kraju projektowali i wykonywali dla siebie stroje, układali hymn i taniec narodowy oraz przygotowywali jadłospis na królewskie wesele. Każda grupa prezentowała następnie wyniki swojej pracy. Wszyscy mieszkańcy danego kraju honorowali tylko jeden kolor - kolor swojego państwa. Na finiszu zabawy dzieci wymieszały się doprowadzając do powstania państwa wielokolorowego. Aby uczcić zjednoczenie państw każdy uczestnik zabawy wkładał do kartonu fragment swojego stroju. Następnie karton został zaklejony a dzieci odprawiły nad nim czary. Jakież było ogromne zdziwienie kiedy po otwarciu kartonu okazało się, że fragmenty odzieży zniknęły, a na ich miejscu pojawiły się słodkie batoniki.

 J. Bretsznajder, B. Czarna,  J. Deluga

DZIEŃ CHŁOPCA

30 września Chłopcy z naszego przedszkola obchodzili swoje święto. W grupie „Smerfy”  i „Kubusie” odbyły się uroczystości z tej okazji . Dziewczynki zaśpiewały chłopcom „Sto lat”, złożyły życzenia oraz wręczyły piękne laurki i upominki. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Dzień chłopca jest pierwszą uroczystością, którą obchodziliśmy w tym roku szkolnym. Przed nami kolejne wspaniałe uroczystości.  

Maria Kołtowska

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka to jeden z niezwykłych dni w przedszkolu, bo właśnie wtedy wnuki mogą podziękować w szczególny sposób swoim babciom i dziadkom za ich miłość, dobroć i wyrozumiałość. Aby uczcić ten szczególny dzień przedszkolaki zaprosiły swoich dziadków do przedszkola i przedstawiły program artystyczny , w którym pokazały swoje umiejętności muzyczne, recytatorskie oraz taneczne. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich nagradzając ich gromkimi brawami. Jako wyraz wdzięczności  dla swoich dziadków dzieci przygotowały również  własnoręcznie wykonane upominki. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.  Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i życzymy dużo zdrowia, siły i wytrwałości. 

Maria Kołtowska

DZIEŃ  MAMY I TATY W PRZEDSZKOLU

29 maja 2017 r. w  naszym przedszkolu odbyła się niezwykle ważna  uroczystość. Tego dnia dzieci zaprosiły swoich Rodziców, aby uczcić Ich święto. Podczas występów przedszkolaki zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, aktorskie i wokalne. „Kubusie” recytowały wierszyki, a grupa „Smerfy” przygotowała bajkowe przedstawienie. Na twarzach rodziców można było zauważyć wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Występy zakończył taniec z pomponami w wykonaniu dzieci z grupy „Smerfy”. Były  również życzenia, całusy oraz prezenty wykonane przez dzieci.  Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Takie uroczystości w gronie rodzinnym odbywają się w naszym przedszkolu co roku, uczą dzieci miłości,  szacunku i wzmacniają więzi rodzinne.Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Ich Święta!

Maria Kołtowska 

Cyrk Heca

31 stycznia 2017 r. zawitał do naszej szkoły cyrk HECA. Artyści z Ukrainy przygotowali dla małych widzów moc atrakcji. W programie oprócz żonglerki, magii i iluzji, akrobacji, ekwilibrystyki, znalazł się wesoły klaun. Dodatkową atrakcją była możliwość udziału uczniów w popisowych występach – dzieci kręciły hula–hop, skakały na skakance, jeździły na jednokołowym rowerze i trzymały węża. Do zabawy włączyli się także nauczyciele. Śmiechu było co niemiara. Występ bardzo podobał się publiczności, gdyż zapewnił solidną dawkę humoru i rozrywki.

Lilia Burdziłowska

CHOINKI NADZIEI 2016, II EDYCJA AKCJI

W niedzielne popołudnie  18 grudnia 2016 roku w  naszej szkole odbył się już drugi finał akcji „Choinki Nadziei 2016”. Całkowicie bezinteresownie młodzież naszej szkoły, pod opieką wychowawców i nauczycieli,  od ponad miesiąca  przygotowywała świąteczny program  składający się  z  tańców i przedstawienia przedszkolaków, występów zespołu wokalnego oraz Jasełek w wykonaniu  wszystkich uczniów klas I-III. Natomiast uczniowie starszych klas wykonali i roznieśli do ponad 100 seniorów i osób samotnych  piękne kartki z życzeniami świątecznymi.  W uroczystym spotkaniu wzięli udział  seniorzy,  do których adresowane jest to przedsięwzięcie  , uczniowie i zaproszeni goście   Wice Burmistrzem Góry Pan  Andrzej Rogala,  Starosta Górowski Pan Piotr  Wołowicz.

Organizatorzy Pan Leszek Stecki- Dyrektor szkoły, Pani  Bożena Średniawa Sołtys Witoszyc, Pani Beata Buda Biblioteka Miejska w Górze,  Filia w Chróścinie oraz Pani Barbara  Chrystman- Kurzawa z Nadleśnictwa Góra Śląska uroczyście powitali zebranych i zaproszonych gości , Radnych Rady Miejskiej w Górze Panią Monikę  Siekanowicz  i Bolesława Siekanowicza. Wśród zaproszonych gości byli również sponsorzy, którzy ufundowali piękne stroje dla przedszkolaków. Inicjatorem zakupu strojów dla dzieci była Pani Monika Siekanowicz , która potrafiła zachęcić do swojego pomysłu nie tylko swojego męża ale i  innych Radnego Bolesława Siekanowicza,  Józefa Warzyboka,  Marcina Janika,  Bożenę i Marka Średniawów,  Martę i Krzysztofa Łuczaków, Marzenę i Leszka Ciastoniów, Barbarę Sokołowską. Tegoroczna część artystyczna, zarówno piękne tańce przedszkolaków , jasełka jak i  występy zespołu wokalnego zrobiły wielkie wrażenie na wszystkich gościach, były okazją do pokazania umiejętności naszych uczniów i pochwalenia się ich zdolnościami, za co należą się wielkie podziękowania Paniom Marii Kołtowskiej, Barbarze Czarnej, Marzenie Rogasik , Małgorzacie Szylin,  Czesławie Zabłockiej oraz  głównemu koordynatorowi akcji Dyrektorowi Panu Leszkowi Steckiemu.

Poczęstunek przygotowany przez rodziców i sołectwo Witoszyce ,  wspólne śpiewanie kolęd  stanowiły dalszą część uroczystości  i wprowadziły wszystkich we wzruszający przedświąteczny nastrój. Wielu gości gorąco dziękowało za zaproszenie i wzruszenia , których mieli okazję doświadczyć,  co umacnia nas w przekonaniu o potrzebie organizowania kolejnego  spotkania za rok.

Brzdęk struny

20 października uczniowie mieli możliwość obejrzeć koncert muzyczny pt:"Brzdęk struny" z cyklu audycji muzyczno - edukacyjnych organizowanych przez Centrum Edukacji ATUT. Podczas koncertu dowiedzieli się: co jest w środku gitary i skąd się biorą dźwięki, czym różni się gitara akustyczna od elektrycznej, czy bałałajka i ukulele to ich mniejsze siostry z dalekich stron. Znani i lubiani gitarzyści zaprezentowali grę na instrumentach szarpanych.  Występ bardzo podobał się wszystkim uczniom. Po koncercie zostały rozdane dyplomy za pierwsze miejsca w biegach przełajowych dla uczniów klas IV-VI. I tak I miejsce w klasie IV otrzymali: Nikola Pełczyk i Kacper Kornicki, w klasie V: Nikola Noga i Antoni Pawłowski a w klasie VI : Maria Bobela i Wiktor Galicki. Po koncercie zostały również rozdane dyplomy dla Mistrzów Tabliczki Mnożenia. W klasie IV mistrzem został Maciej Mikołajczyk, w klasie V Natalia Banasiewicz a w klasie VI Natalia Przygucka. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym.

Lilia Burdziłowska

Blues - korzenie muzyki

23 marca odbył się kolejny koncert w wykonaniu artystów z Centrum Edukacji ATUT pt:"Blues - korzenie muzyki". Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co łączy plantacje bawełny z Michaelem Jacksonem?, gdzie powstał blues i jaki miał wpływ na muzykę rozrywkową. Muzycy zaprezentowali charakterystyczne dla bluesa rytmy i instrumenty. Cały występ bardzo się wszystkim podobał. Po koncercie zostały wręczone dyplomy dla uczniów miesiąca stycznia oraz inne nagrody i wyróżnienia. 

Lilia Burdziłowska

Bijemy rekord!!!

W dniu 16 października 2017r. od godz. 12.00 do 12.30 uczniowie szkoły podstawowej i oddziału przedszkolnego Smerfy wezmą udział w ogólnopolskim biciu rekordu - Lekcja resuscytacji krążeniowo oddechowej. Akcja organizowana jest przez WOŚP. Ma ona charakter otwarty.

Zapraszamy wszystkich chętnych - rodziców, nauczycieli, przyjaciół do przyłączenia się do tej wspaniałej akcji. Pokażmy, że w razie potrzeby potrafimy udzielić pomocy, a może i uratować czyjeś bezcenne życie.

 Jadwiga Bretsznajder

Bezpieczne wakacje

Przed nami wakacje, czas wyjazdów i wypoczynku w różnych miejscach. W ramach troski o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły przeprowadzono cykl zajęć profilaktycznych pt."Bezpieczne wakacje". Celem akcji było przygotowanie dzieci do bezpiecznego spędzania letniego wypoczynku, oraz ukształtowanie właściwych nawyków związanych z bezpieczeństwem.

Wychowawcy i pedagog szkolny zapoznali uczniów z modelami bezpiecznych zachowań, sposobami szybkiego reagowania na zagrożenia, utrwalali postawy prospołeczne wśród uczniów i wzbudzali u dzieci zaufanie do przedstawicieli służb bezpieczeństwa- Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego.

Wspólnie z dziećmi i młodzieżą rozmawiano na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa w: górach, nad morzem, w podróży, w czasie wolnym, w wirtualnej przestrzeni. Przestrzegano przed kontaktami z nieznajomymi osobami. Młodzież uwrażliwiono na ostrożność w zawieraniu wakacyjnych znajomości.

Drodzy uczniowie życzymy Wam wiele wspaniałych, wakacyjnych wrażeń, słońca, odpoczynku licząc na Waszą odpowiedzialną i bezpieczną postawę przez cały rok.

BAL PRZEBIERAŃCÓW W PRZEDSZKOLU

Dzieci z przedszkola -  z grupy „Smerfy” i „Kubusie”  nie zapomniały również o karnawale i pięknie przebrane 10 lutego pojawiły się na balu. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów znanych bajek. Na balu można było spotkać wróżki, królewny, syrenki, biedronki, rycerzy, Spider-Manów, Batmanów, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.  Przebierańcy świetnie bawili się  przy skocznej muzyce i  z wielką ochotą  uczestniczyli we wspólnych zabawach  i konkursach. Niespodzianką był „balonowy pokaz”, w czasie którego dzieci dowiedziały się co można wyczarować z balonów. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych czyli słodki poczęstunek i pyszny soczek , który dodał sił do dalszej zabawy. Jak co roku bal odbył się w przemiłej  atmosferze , wypełnionej radosnymi zabawami i tańcami. Po zakończonym balu dzieci wracały do domu we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

Maria Kołtowska,  Ewa Pieprzyk

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

Koniec listopada, to czas Andrzejek –czyli czas wróżb i czarów. Przedszkolaki   z grupy „Kubusie” i „Smerfy” również pamiętały o tej starej ludowej tradycji. Z wielkim zapałem i radością brały udział w różnych wróżbach i zabawach.  Swoją przyszłość odkrywały  losując buciki, które przepowiadały, kim zostaną kiedy dorosną, przebijały  serduszka z imionami a także lały wosk, aby dowiedzieć  się, co czeka  je w przyszłości. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka. Nie zabrakło również tańców oraz słodkiego poczęstunku. Andrzejkowa zabawa przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. 

Maria Koltowska, Ewa Pieprzyk

Andrzejki w klasach IV-VI

Dnia 24.11.2016 r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Od godziny 16:00-18:00 bawili się uczniowie klas IV-VI pod opieką swoich wychowawców.  Uczniowie mieli okazję potańczyć i pobawić się przy rytmach muzyki współczesnej. Oprawę muzyczną przygotowali absolwenci naszej szkoły: Damian Łabiński oraz Bartosz Huzar. Główną atrakcją wieczoru były wróżby andrzejkowe przygotowane przez uczniów. Dzięki wróżbom każdy mógł poznać swoją przyszłość. Można było również poznać imię przyszłej sympatii oraz dowiedzieć się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Ciekawe, czy przepowiedziana przyszłość przełoży się na rzeczywistość?.... Podczas andrzejek uczniowie brali udział w zabawach przygotowanych przez opiekuna samorządu uczniowskiego – Panią Karolinę Taler. Cały wieczór był więc pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni, w doskonałych humorach wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

K. Taler, L. Burdziłowska, M. Hołownia-Dziewic

Andrzejki w klasach I-III

Andrzejki to stara tradycja ludowa, która  przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.  Wszyscy wierzą, że ten dzień uchyli rąbka tajemnicy naszej przyszłości. 24 listopada 2016 roku w zaczarowany świat magii i wróżb  przenieśli się uczniowie z klasy I, II i III.  Andrzejkowe wróżby przepowiadały dzieciom przyszłość, np. kim będą w przyszłości, gdzie udadzą się w podróż, czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło również ustawiania bucików. Każdy mógł również powróżyć sobie, przebijając szpilką papierowe serce z napisanymi imionami.  Nie zabrakło zabaw przy muzyce oraz pysznych ciast upieczonych przez mamusie. Andrzejkowe wróżby i zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. 

B. Czarna, M. Rogasik, M. Szylin

"STOP pożarom traw"

Dnia 12.04.2017 r. gościliśmy w naszej szkole mł. bryg. mgr Marcina Klefasa, który omówił zagrożenia wynikające z wypalania traw. Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Dzięki przedstawionej prezentacji uczniowie uświadomili sobie, że w wyniku bezmyślnego wypalania traw degradacji ulega gleba, płomienie niszczą miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków oraz środowiska życia bezkręgowców, płazów, gadów i ssaków. Pożary stanowią zagrożenie dla życia ludzi i ich dobytku. Nie wypalajmy traw!

Lilia Burdziłowska

"Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu"

Zdrowie jest najważniejszym wyznacznikiem jakości  naszego życia. Jego jakość w głównej mierze zależy od nas samych. Dlatego też, jak co roku nasza szkoła włączyła się w akcję promującą zdrowy styl życia, a mianowicie " Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu".Zostały podjęte działania mające na celu upowszechnienie wśród uczniów mody na niepalenie, przedstawienie zysków płynących z niepalenia a także negatywnego wpływu biernego i czynnego palenia papierosów na zdrowie człowieka.

Akcja została zrealizowana przy współpracy pani pielęgniarki oraz pedagoga szkolnego.

Wioletta Koszacka-Gęstwa