Rok szkolny 2017/2018

„ŚNIADANIE DAJE MOC” W KLASACH  I-III

Dnia 8 listopada uczniowie kl. I-III po raz kolejny przystąpili do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc”, organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Tego dnia uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowali kolorowe i zdrowe kanapki. Pięknie wyglądały one na stołach, ale bardzo szybko znikały z talerzy, bowiem były bardzo smaczne i zdrowe. Po śniadaniu odbyło się spotkanie z paniami dietetyczkami  z Centrum Dietetycznego NATURHOUSE z Leszna. Panie dietetyczki opowiedziały uczniom jak należy się zdrowo odżywiać. Zaprezentowały i omówiły „Talerz zdrowia”, zwracając uwagę co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm pozostał w jak najlepszej kondycji. Potwierdziły, że najważniejszym posiłkiem dla uczniów jest śniadanie, które daje im siły do nauki. Zachęcały uczniów do picia wody, która jest najzdrowszym napojem.

Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę ale również zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

 M. Szylin, J. Bretsznajder, M. Rogasik

„RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM”

W grupie „Smerfy” trawa akcja „RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM”. W ostatnich miesiącach gościliśmy kolejnych rodziców. Piękne bajki przeczytały  dzieciom:  P. Anna Zdebska, P. Małgorzata Pałka, P. Danuta Prokopczyk oraz P. Anna Wiśniewska. Serdecznie dziękujemy rodzicom za udział w tej akcji.

 Maria Kołtowska

„POLSKA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI” – PODSUMOWANIE KONKURSU

Dnia 23 maja 2018 r. odbyło się otwarcie wystawy  „Polska droga do Niepodległości” w Wieży Głogowskiej w Górze. Podczas tej uroczystości został również podsumowany Gminny Konkurs Plastyczny „Polska droga do Niepodległości”. Celem tego konkursu było: 1.      Rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, dumy z bycia Polakiem.

2.      Promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wśród dzieci i młodzieży wizerunku Polski.

3.      Uwrażliwienie na trudną historię Polski i narodu polskiego, na  bohaterstwo  Polaków  w walce o wolną Ojczyznę.

4.      Rozwijanie u dzieci i młodzieży kreatywności ,fantazji i wyobraźni plastycznej  w odniesieniu do historii Polski  w przestrzeni czasowej od 1918 do 2018.

5.      Zwrócenie uwagi na to, że współczesne pokolenia mogą cieszyć się, tym że żyją w wolnym, niepodległym  kraju.

W kategorii kl. I – III uczennice z klasy I zajęły następujące miejsca:

1.     Hanna Kaźmierczak – II miejsce

2.     Natalia Gil – III miejsce

3.     Zuzanna Góral – wyróżnienie

4.     Martyna Grabowska – wyróżnienie.

Dziewczynki otrzymały nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

 M. Szylin

„KODOWANIE NA DYWANIE” – ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

W dniu 26 marca 2018 r. uczniowie klasy pierwszej gościli na zajęciach swoich Rodziców. Zajęcia miały na celu pokazanie Rodzicom różnych sposobów wykorzystania maty oraz kolorowych kubeczków w czasie zabaw dydaktycznych. Podczas zajęć uczniowie doskonalili orientację w przestrzeni, spostrzegawczość oraz umiejętność odczytywania współrzędnych na macie. Pierwszoklasiści z dużym zaangażowaniem układali wzory na podstawie komend słownych oraz budowali wieże z kolorowych kubeczków według otrzymanego wzoru. Podczas zajęć również Rodzice mogli ułożyć wieżę z kolorowych kubeczków oraz obrazek według instrukcji czytanej przez nauczyciela. Dziękuję Rodzicom za poświęcony czas i wspólną zabawę.

  Małgorzata Szylin

„Biało-czerwone ABC. Program partnerski szkół”

W dniach 30.05.-04.06.2018 roku, uczniowie ZSPiP w Witaszycach gościli w Żytomierzu na Ukrainie. Wyjazd był realizowany w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program partnerski szkół”. W pierwszym dniu młodzież została powitana przez panią Wiktorię Laskowską Szczur i gościła w Centrum Polonijnym. W drugim dniu pobytu na Ukrainie, nasza młodzież zwiedzała Żytomierz. Wycieczka odbyła się pod hasłem „ Polski Żytomierz”. Uczniowie zapoznali się z sylwetkami wybitnych Polaków związanych z tym miastem. Młodzież  wysłuchała ciekawych historii związanych z I.J Paderewskim oraz poznała miejsca związane z kompozytorem. Uczniowie mieli też możliwość zapalenia zniczy na grobach rodzin Paderewskich, Moniuszko, Kraszewskich. Odwiedzili też Muzeum Kosmonautyki. W trzecim dniu, młodzież wraz z kolegami i koleżankami z Żytomierza, udała się do Kijowa. Tutaj wzięli udział w akcji „Szczęśliwa Rodzina- Zdrowa Ukraina”. Następnie, wraz z przewodnikiem, zwiedzali Kijów. Poznali miejsca ważne dla narodu ukraińskiego i polskiego m.in. Majdan. W czwartym dniu pobytu, uczniowie wzięli udział w procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Żytomierza. Po południu, młodzież polska wraz z nowymi przyjaciółmi, uczestniczyła w pożegnalnym wieczorku. Zmierzyła swoją wiedzę historyczną z wiedzą uczniów z Ukrainy w quizie historycznym, bawiła się na dyskotece oraz rysowała plakaty Pt. „ Najlepsze wspomnienia z pobytu na Ukrainie”. Następnego dnia rano, młodzież musiała pożegnać się z nowymi przyjaciółmi. Płaczom i przytulaniu nie było końca. W drodze do Polski, grupa zatrzymała się we Lwowie, gdzie młodzież zapaliła 100 zniczy na grobach orląt lwowskich. W Sądowej Wiszni spotkaliśmy się z rodakami z zespołu Lilia z którym Szkoła w Witoszycach nawiązała współpracę. Szczęśliwie wróciliśmy do domu nad ranem w dniu 05.06.2018r.

 Agnieszka Wesołowska

Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym.Uczniowie Naszej szkoły również uczcili to najważniejsze polskie święto.10 listopada odbył się uroczysty apel, który przygotowała wraz z uczniami klasy IV  p. Marta Hołownia-Dziewic. W części oficjalnej został odśpiewany hymn państwowy oraz hymn szkoły a także swoje przemówienie wygłosiła p. Jadwiga Bretsznajder. Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego nastąpiła część artystyczna. Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny.  Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu oglądali i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

Lilia Burdziłowska, Marta Hołownia-Dziewic

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 24 listopada. Dzieci  przyniosły  swoje ulubione misie, które uczestniczyły z nimi w zabawach i konkursach. Maskotki były różne od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych.

Dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia i jego imieniem „Tedy”. Dzieci wykonały taniec z ulubionymi maskotkami. Otrzymały także słodki poczęstunek w postaci ciasteczek oraz miodu.

Wiele radości sprawiła najmłodszym  niespodzianka w postaci odwiedzin misia pandy, który rozweselał dzieci i uczestniczył we wspólnych zabawach.

Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej i ciepłej  atmosferze.

  Marzena Rogasik

Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego

Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego

Zułów – Rossa Wielkie Święto Odrodzenie Państwa Polskiego na Litwie

Delegacja akcji „Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia” w skład której wchodzili wolontariusze dolnośląskich i opolskich szkół wraz z dyrektorami, nauczycielami i opiekunami w dniu 10.11.2017r uczestniczyła we Mszy Świętej w Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej       w Wilnie. Na zaproszenie Pani Grażyny Orłowskiej Sondej redaktor TVP3 Wrocław Prezes Studia Wschód  naszą gminę reprezentował Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach Leszek Stecki. W późnych godzinach wieczornych w miejscowości Powiewiórka w kościele w którym ochrzczony został Józef Piłsudski delegacja uczestniczyła we Mszy Świętej odprawionej przez ks. Dariusza Stańczyka który przybył na te uroczystości z dalekiej Syberii. Oprócz nas w mszy świętej uczestniczyli polscy harcerze, młodzież z Litwy, motocykliści Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego.

11 listopada 2017r. rozpoczęliśmy obchody 99 rocznicy Odzyskania Przez Polskę  Niepodległości w Zułowie, miejscu w którym 5 grudnia 1867 roku na świat przyszedł Józef Piłsudski. Po godzinie 5 czasu Litewskiego kiedy to Wileńszczyzna spowita była ciemnościami zgromadziliśmy się aby wziąć udział w XIII Sztafecie Niepodległości, po odśpiewaniu czterech zwrotek Hymnu Państwowego, zapaleniu zniczy, złożeniu kwiatów rozpoczęła się Dwudziesta Trzecia Sztafeta Niepodległości. Nasza grupa przejęła flagi polski i flagę Litwy na 20 kilometrze, osobami przejmującymi byli Tomasz Kozłowski Nauczyciel z Karpacza, Bożena Muzyka Dyrektor Szkoły z Jugowa, Leszek Stecki Dyrektor Szkoły z Witoszyc  gmina Góra. Do pokonania mieliśmy około 67 km, w strugach deszczu i przejmującym zimnie podążaliśmy do Wilna na cmentarz Roossa  miejsce na którym spoczywa wielu legionistów, miejsce szczególnie ważne dla Polaków mieszkających na Litwie jak i w Polsce. To tu na Rossie znajduje się Mauzoleum Matki i Serce Syna. Inicjator sztafety ks. Dariusz Stańczyk tymi słowami zwrócił się do nas „To jest największy dar , który pielęgnuje nasza ojczyzna przez 99 lat. Czujcie się, że jesteście twórcami silnej nowej, niepodległej Polski. Niech ta niepodległa dzisiaj zatriumfuje przez ten wspaniały bieg do Wilna na Rossę” Tuż przed godziną 12 czasu Litewskiego i rozpoczęciem uroczystości dobiegliśmy na Rossę niosąc 123 metrową  biało czerwoną flagę. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzej Dudy głos zabrała Ambasador RP Pani Urszula Doroszewska. Po przemówieniach wiązanki pod Mauzoleum Matki i Serca Syna składali przedstawiciele, władz, samorządów, szkół , instytucji polskich, kombatantów. Wiązankę kwiatów w imieniu Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz,  uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców Gminy Góra złożył Leszek Stecki. 

Składam serdeczne podziękowania dla  Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz za umożliwienie mi uczestnictwa w tak ważnym dla Polaków wydarzeniu i wspieranie inicjatyw patriotycznych. Obecność moja wśród delegacji akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia napawa mnie dumą. Serdeczne podziękowania kieruję na ręce Dyrektorów Placówek Oświatowych gminy Góra, za włączenie się placówek kierowanych przez nich w akcję Podaruj Znicz. Dziękuję Pani Anecie Śliwiak kwiaciarnia Hortensja  i Pani  Elżbiecie Pończocha za przekazanie wiązanek z kwiatów biało – czerwonych które zostały złożone w hołdzie poległym legionistom  na Ukrainie i Litwie.

Leszek Stecki 

ZIELONA SZKOŁA

W dniach 28 kwietnia – 5 maja 2018 r. 51 uczniów ze szkoły w Witoszycach i w Glince uczestniczyło  w wyjeździe do Mielna-Unieścia na Zieloną Szkołę. Opiekę sprawowało 5 wychowawców. Program, który realizowaliśmy, był bardzo bogaty.  W drodze nad morze zatrzymaliśmy się w miejscowości  Podgaje, gdzie pod pomnikiem oddaliśmy hołd żołnierzom 3 pp Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki walczących o powrót ziem piastowskich do macierzy. Zostali oni bestialsko zamordowani w 1945 r. Pamięć żołnierzy uczciliśmy minutą ciszy, wcześniej zapalając znicze. Tym patriotycznym akcentem włączyliśmy się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Następnego dnia pojechaliśmy autokarem na wycieczkę do Kołobrzegu. Pobyt w tym pięknym mieście rozpoczęliśmy od spaceru po plaży i po molo. Później poznaliśmy  historię pomnika zaślubin z morzem. Wielkim przeżyciem był godzinny rejs statkiem „Viking”. Po zejściu na ląd udaliśmy się  do muzeum minerałów. Dla miłośników kamieni szlachetnych był to prawdziwy raj. Widzieliśmy m.in. duży egzemplarz meteorytu, skamieniałe jaja dinozaura, największą muszlę w Polsce oraz cenny minerał o nazwie róża pustyni.  

Inną atrakcją był przejazd po mieście meleksami - mini pojazdami napędzanymi elektrycznie. Podczas wycieczki kierowca-lektor ciekawie opowiadał o mijanych w wolnym tempie obiektach. Dowiedzieliśmy się, gdzie jest wyspa solna, kiedy zbudowano katedrę, jakie tajemnice kryje molo w Kołobrzegu, a także policzyliśmy krasnale na starym gmachu Poczty Głównej.      

Ponieważ woda morska o tej porze roku jest jeszcze zimna, wybraliśmy się do nowoczesnego Akwaparku Wodnego w Koszalinie. W części rekreacyjnej skorzystaliśmy z rwącej rzeki, ze sztucznej fali, ze zjeżdżalni balon, z wodospadów rurowych, z gejzerów powietrznych i z misy jacuzzi.

W Ustroniu Morskim zwiedziliśmy skansen chleba. Wizyta była prawdziwą podróżą do przeszłości. Wysłuchaliśmy prelekcji o historii młynarstwa i piekarnictwa. Następnie każde dziecko otrzymało własny kawałek ciasta, któremu nadawało wymyślony przez siebie kształt. Po upieczeniu naszych niepowtarzalnych chlebków zjedliśmy je z wielkim apetytem.

Dużo emocji dostarczyła dzieciom wizyta w wesołym miasteczku w Mielnie, gdzie każdy znalazł fascynującą rozrywkę. Natomiast w Unieściu spotkaliśmy się z rybakami, którzy opowiadali o połowie ryb, prezentowali swoje kutry i sieci.

Wielu niesamowitych wrażeń wszyscy mogli doznać obserwując zachody słońca, a niektórzy również jego wschód. Wielką przyjemnością były spacery brzegiem morza, zbieranie bursztynów i muszelek.

Każdy dzień spędziliśmy bardzo pracowicie. Rozmawialiśmy na temat nadmorskiej flory i fauny, dyskutowaliśmy na temat szlaku bursztynowego, utrwalaliśmy pojęcia: wydmy, falochron, linia brzegowa, erozja. Na plaży zbudowaliśmy niepowtarzalne rzeźby w piasku – żółwie, syrenki, ośmiornice, zamki otoczone fosami. Ponieważ plaża była miejscem niecodziennych spotkań, zorganizowaliśmy na tym terenie podchody, podczas których do komunikacji wykorzystywaliśmy jedynie światło latarek.

Po wyczerpujących dniach czekały nas miłe wieczory. Spotykaliśmy się na dyskotekach, popisując się  tańcem i znajomością największych hitów,  albo przy ognisku, przy którym 

piekliśmy kiełbaski. Bardzo podobał nam się również pokaz mody piżamowej. Trzeba było wykazać się poczuciem humoru i kreatywnością. Wszyscy świetnie się bawiliśmy!

W ostatnim dniu udaliśmy się na plażę, aby pożegnać się z morzem.  Potem podziękowaliśmy kierownikowi ośrodka i pracownikom za miłe przyjęcie i smaczne posiłki. Zebrane kamienie i muszelki oraz zakupione pamiątki będą przypominały nam Zieloną Szkołę  w Mielnie - Unieściu.

Ośmiodniowy pobyt w tej pięknej nadmorskiej miejscowości dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Stworzył okazję do integracji, zdobywania doświadczeń  i odkrywania nowych miejsc. W drodze powrotnej dzieci już snuły plany: A gdzie w przyszłym roku?

ZESPÓŁ „LILIA” Z SĄDOWEJ WISZNI W ZSPiP W WITOSZYCACH

W sobotni wieczór 27 stycznia szesnastoosobowa grupa wokalistów z zespołu „Lilia” z Sądowej Wiszni na Ukrainie wraz z trzyosobową grupą opiekunów przyjechała do Witoszyc do naszej placówki.Po długiej podróży zmęczeni, ale wciąż uśmiechnięci dotarli na miejsce, gdzie poznali się z rodzinami, które przyjęły  pod swój dach naszych wspaniałych gości.  

Pierwsze słowa, pierwsze wrażenia. W oczach każdego z nas było widać obawę, ale też ciekawość jak to będzie. Około dziesięć minut później pożegnaliśmy się, życzyliśmy sobie powodzenia i dobrych snów i każdy wraz z swoją rodziną ruszył w stronę domu.

Zapewne każdy z nas w ciągu tych kilku godzin dwoił się i troił żeby zrobić jak najlepsze wrażenie, zrozumieć każde wypowiedziane zdanie. Ten pierwszy wieczór zarezerwowany był na wzajemne poznanie się.

Następnego dnia już od samego rana wokaliści z zespołu „Lilia” z Sądowej Wiszni prowadzonym przez kierownika artystycznego Panią Halinę Wójcicką występowali ze swoim wspaniałym repertuarem w czterech kościołach na terenie naszej gminy. Pierwszy koncert usłyszeli wierni z Kościoła Pod Wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzie Górowskiej, gdzie bardzo ciepło ugościł Nas Ksiądz Proboszcz Stanisław Orłowski. Na kolejny występ wspólnie wybraliśmy się do Kościoła w Ryczeniu, by tam Nasi goście mogli zaprezentować swoje talenty. Kolejny pełny emocji koncert usłyszeli wierni z Rzymskokatolickiej Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Chróścinie, gdzie przyjmował Nas Ks. Proboszcz Jarosław Grabarek. Po obfitym niedzielnym obiedzie zespół „Lilia” wystąpił w Kościele  pw. Św. Faustyny w Górze, gdzie ugościł Nas Ks. Proboszcz Arkadiusz Wysokiński. Po tak wyczerpującym dniu młodzież wraz   z opiekunami udali się do domów, by móc spędzić czas ze swoimi nowymi przyjaciółmi.

W poniedziałkowy poranek spotkaliśmy się w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, gdzie integrowaliśmy się wspólnie na zajęciach lekcyjnych. Wymienialiśmy się wiadomościami, zawieraliśmy nowe przyjaźnie. O godzinie 11.00 zespół „Lilia” wystąpił z kolędami i piosenkami patriotycznymi specjalnie dla naszych uczniów oraz pracowników szkoły. Ten pełen emocji i wrażeń dzień zakończyliśmy w górowskim kinie na filmie „Gwiezdne wojny”. To był bardzo wyczerpujący dzień.

Wtorek – wielki dzień. To właśnie 30 stycznia o godzinie 14.00 rozpoczął się XIV Międzyszkolny Konkurs Kolęd w Centrum Kulturalno – Sportowym w Witoszycach, którego byliśmy organizatorami. Wśród 52 wokalistów z czterech województw zaszczytne miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyli również Nasi goście z Ukrainy:

I miejsce Anastazja Rebij -  z Sądowej Wiszni - Ukraina

II miejsce Anastazja Czorna -  z Sądowej Wiszni - Ukraina

II miejsce – Nazar Sannicki - z Sądowej Wiszni - Ukraina

Podczas XIV Międzyszkolnego Konkursu Kolęd odbyło się uroczyste podpisanie dwóch Umów Partnerskich pomiędzy:

1. Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi „Kresowiak” reprezentowanym przez Pana Prezesa Leszka Steckiego oraz Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Sądowej Wiszni reprezentowanym przez Panią Prezes Halinę Wójcicką.

2. Zespołem Szkoła Podstawowa i Przedszkole im Władysława Reymonta

 w Witoszycach reprezentowanym przez Pana Dyrektora Leszka Steckiego oraz Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Sądowej Wiszni reprezentowanym przez Panią Prezes Halinę Wójcicką.

Po zakończeniu występów wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na poczęstunek - pyszne pierogi, pizzę, soki oraz kawę i ciasto.

31 stycznia w środę spotkaliśmy się już ostatni raz podczas tego pobytu  w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach – ze łzami w oczach żegnaliśmy się ze wspaniałymi ludźmi, z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy. Tuż po godzinie 8.00 odjechała dziewiętnastoosobowa grupa z Sądowej Wiszni pociągiem z Leszna do Przemyśla – granicę Polsko Ukraińska Przekroczyli w Medyce w godzinach wieczornych otrzymaliśmy informacje , że dotarli do domu szczęśliwie..

 Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie !!! 

Z Krecikiem przez świat bajek

Dzisiaj w naszej szkole odbyła się audycja muzyczna dla dzieci w wykonaniu Centrum Edukacji ATUT pt:" Z Krecikiem przez świat bajek".Krecik zabrał widzów w podróż po czeskich zamkach, ucząc ich przy tym zabawnych piosenek łamiących język i częstując knedliczkami oraz opowiadając o tradycjach świątecznych. Muzycy w podzięce zabrali Krecika do świata współczesnych bajek. Dzieci poznały bajki z czasów dzieciństwa swoich rodziców, a także dowiedzieli się co nieco o naszych czeskich sąsiadach.

Po koncercie zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa w konkursie Domu Kultury na EKOPRODUKT, w którym wyróżnienie w kategorii klas III-IV otrzymał uczeń naszej szkoły Tomasz Kaźmierczak.

Pogratulowaliśmy również uczniom naszej szkoły, którzy należą do akademii Taekwon-Do Drache i podczas wielkopolskich mikołajkowych mistrzostw uzyskali wysokie rezultaty czego efektem były puchary i medale.

 Lilia Burdziłowska

XVIII MIĘDZYWOJEWÓDZKI GÓROWSKI KONKURS INFORMATYCZNY

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVIII Międzywojewódzkim Górowskim Konkursie Informatycznym dla uczniów klas IV-VI pod hasłem "Rok dla niepodległej" organizowanym  przez Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno - Pedagogicznego w Górze.  Zadaniem konkursowym było wykonanie prezentacji multimedialnej. 2 marca komisja wybrała trzy najlepsze prace, które zostały przekazane do oceny komisji w Górze.     

I miejsce - Zuzanna Ślosarczyk

II miejsce - Julia Maksymczuk

III miejsce - Maciej Mikołajczyk

Gratuluję!!!

Lilia Burdziłowska

XVII Powiatowy Konkurs Matematyczny

Dnia 15 lutego 2018 r. w naszej szkole został przeprowadzony etap szkolny XVII Powiatowego Konkursu Matematycznego. Do konkursu przystąpiło 9 uczniów naszej szkoły. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca: I miejsce -  Julia Maksymczuk klasa V i Natalia Banasiewicz kl VI; II miejsce  -  Zuzanna Ślosarczyk klasa V; III miejsce -  Martyna Wróbel klasa VI.

Natalia Banasiewicz, Julia Maksymczuk i Zuzanna Ślosarczyk  zakwalifikowały się do etapu powiatowego, który odbędzie się 15 maja 2018r. w Górze.

Gratuluje !

Lilia Burdziłowska

XV Powiatowy Turniej "Dzień Matematyki i Sportu"

24 listopada już po raz XV odbył się Powiatowy Turniej "Dzień Matematyki i Sportu". Organizatorem  turnieju był Powiatowy Zespół Nauczycieli Matematyki działający przy PCDNiPPP w Górze oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Tym razem rozgrywki odbywały się w Zespole Szkół w Jemielnie. Turniej miał charakter zabawy sportowo-umysłowej. Drużyny startowały na przemian w pięciu konkurencjach matematycznych i pięciu sportowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna sześcioosobowa: Zuzanna Ślosarczyk, Karolina Lak, Natalia Banasiewicz, Antonii Pawłowski, Kacper Kornicki oraz Marcin Kubiński. Celem turnieju jest propagowanie matematyki wśród młodzieży, rozwijanie zainteresowań sportowych oraz wychowywanie w duchu sportowej rywalizacji.

Lilia Burdziłowska

XIV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KOLĘD WITOSZYCE 2018


30 stycznia 2018 r. Centrum Kulturalno-Sportowe w Witoszycach rozbrzmiewało dźwiękami pięknych kolęd i pastorałek. W tym dniu odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Kolęd. Organizatorem konkursu był Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Kresowiak”. Współorganizatorami byli Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, OSI POLAND FOODWORKS Sp. z  o.o. Patronat nad konkursem objęła Burmistrz Góry Pani Irena Krzyszkiewicz.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Uroczystość  nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie sponsorów. Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach składa  podziękowania za ufundowanie nagród i pomoc w organizacji konkursu:

 -Pani Irenie Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry;

- Panu Piotrowi Antkowiakowi – Dyrektorowi OSI POLAND FOODWORKS Sp. z  o.o. ;

- Panu Andrzejowi Walus – Dyrektor owi Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu;

- Panu Łukaszowi Zawidzkiemu – Firma „WAYKIKI”;

- Pani Bożenie Średniawa – sołtys wsi Witoszyce;

- Pani Katarzynie Maksymczuk – sołtys wsi Chróścina;

-Pani Annie Kolibek  Kierownik KRUSS w Gorze

- Rodzicom , Radzie Rodziców, nauczycielom i pracownikom administracji

i obsługi przy Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach.

Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem,  z roku na rok zwiększa się liczba uzdolnionych muzycznie i chętnych do występów wokalistów. Do konkursu zgłosiło się 52 solistów z czterech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, lubuskiego oraz z Ukrainy woj. Lwowskie.

Gościnnie wystąpił zespół Lilia z Sądowej Wiszni pod opieką Kierownika Artystycznego Pani Haliny Wójcickiej oraz zespół MOKtoniki i Respect pod kierownictwem Pani Anny Śródy.

Podczas XIV Międzyszkolnego Konkursu Kolęd podpisane zostały dwie Partnerskie Umowy Współpracy pomiędzy:

Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Kresowiak reprezentowanym przez Pana Prezesa Leszka Steckiego oraz Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Sądowej Wiszni reprezentowanym przez Panią Prezes Halinę Wójcicką,

Zespołem Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach reprezentowanym przez Pana Dyrektora Leszka Steckiego oraz Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Sądowej Wiszni reprezentowanym przez Panią Prezes Halinę Wójcicką.

Wykonawcy podzieleni byli na pięć grup wiekowych:

-  I   grupa -  dzieci przedszkolne;

-  II grupa - uczniowie klas I-III szkół podstawowych;

-  III  grupa - uczniowie klas IV-VII szkół podstawowych;

-  IV  grupa - uczniowie gimnazjum;

- V grupa – uczniowie  szkół ponadgimnazjalnych;


Zmagania uczestników oceniało jury w składzie:  ks. Jarosław Grabarek, ks. Stanisław Orłowski,  ks. Janusz Bobowski.  Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki.

 

W kategorii Przedszkola:

I miejsce – Zofia Papmel – Przedszkole Publiczne nr 1 w Górze;

I miejsce – Jagoda Lisiecka – Przedszkole w Ślubowie;

I miejsce – Carmen Dańko – Przedszkole Niepubliczne „ Akademia Malucha” w Górze;

I miejsce – Lena Dzwonnik – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Rogach;

I miejsce – Filip Buda – Zespół Szkół w Sicinach;

I miejsce – Emilia Wiśniewska - ZSPiP w Witoszycach;

W kategorii kl. I-III Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Hubert Pala – Szkoła Podstawowa w Jemielnie;

II miejsce – Martyna Piaskowska – Szkoła Podstawowa nr 13 w Lesznie;

III miejsce – Nikol Jakubowska – Szkoła Podstawowa nr 4 w Lesznie;

W kategorii kl. IV-VII Szkoły Podstawowe przyznano:

I miejsce – Maria Polak – Szkoła Podstawowa nr 12 w Lesznie

I miejsce – Wiktoria Muszyńska – Szkoła Podstawowa nr 13 w Lesznie

II miejsce – Maja Bójko – Szkoła Podstawowa w Jemielnie

II miejsce – Emilia Nowak – Szkoła Podstawowa nr 10 w Lesznie

III miejsce – Zuzanna Kaczmarek – Szkoła Podstawowa nr 13 w Lesznie

III miejsce – Joanna Paterek – Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Czerninie

W kategorii Gimnazjum:

I miejsce – Weronika Szymańska – Gimnazjum Dwujęzyczne w Górze

I miejsce Anastazja Rebij  Sądowa Wisznia  - Ukraina

II miejsce Anastazja Czorna  Sądowa wisznia  -Ukraina

II miejsce – Nazar Sannicki   Sądowa Wisznia - Ukraina

III miejsce – Oliwia Reszczyńska – Gimnazjum nr 8 w Lesznie

III miejsce – Jagoda Ostanowicz – Szkoła Podstawowa nr 9 z Oddziałami Gimnazjalnymi w Lesznie

 Szkoły Ponadgimnazjalne:

I miejsce – Róża Mazurczak – Liceum Ogólnokształcące w Górze

I miejsce – Anna Juszczyk – Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze

Po występach wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na poczęstunek - pyszne pierogi, pizzę, soki oraz kawę i ciasto.

Podsumowując wydarzenie, gospodarz konkursu Dyrektor ZSPiP w Witoszycach Leszek Stecki podziękował dzieciom biorącym udział w konkursie, wszystkim sponsorom, nauczycielom przygotowującym konkurs, seniorkom za przepyszne pierogi, pracownikom administracji i obsługi, opiekunom i przede wszystkim rodzicom za wkład włożony w przygotowanie i udział w konkursie.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zapraszamy za rok na XV Międzyszkolny Konkurs Kolęd Witoszyce 2019

W trakcie trwania konkursu Pan Leszek Stecki Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im Władysława Reymonta  w Witoszycach cytując słowa Papieża Franciszka

 „Jakże byłoby pięknie,  gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć:

  dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec  drugiego”

złożył serdeczne podziękowania oraz wyrazy uznania rodzinom, które przyjęły pod swój dach dzieci i młodzieży z Ukrainy. To dzięki udzieleniu bezinteresownej pomocy i wsparcia umożliwiacie Państwo dzieciom i młodzieży zdobywanie mądrości życiowej związanej z autentyczną miłością do Ojczyzny. Podziękowania zostały złożone na ręce:

- Państwa Agnieszki i Mirosława Wesołowskich

- Państwa Justyny i Tomasza Michalskich

- Państwa Joanny i Piotra Marciniszyn

- Państwa Ewy i Tomasza Pieprzyk

- Państwa Arlety i Jana Kubińskich

- Państwa Alfredy i Jana Nakonecznych

- Państwa Marzeny i Kamila Rogasik

- Państwa Moniki i Grzegorza Siekanowicz

- Państwa Joanny i Sebastiana Kłys

- Państwa Anny i Mariusza Krzemień

- Pani Beaty Pona

- Państwa Krystyny i Romana Czołowskich

- Państwa Ewy i Krzysztofa Kwartnik

- Pani Elżbiety Pończocha

- Państwa Wioletty i Damiana Kornickich

- Państwa Krystyny i Jana Kornickich

- Państwa Barbary i Roberta Chrystman Kurzawa

- Państwa Agnieszki i Andrzeja Kurzawa

-Państwa Alina i Bogdan Filistowicz

XIV Festiwal Kultury Ludowej WITOSZYCE 2018


Ósmego maja  2018r. w Centrum Kulturalno- Sportowym w Witoszycach  odbył się XIV Festiwal  Kultury Ludowej pod patronatem Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. Organizatorem Festiwalu  był Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole  im. Władysława Reymonta w Witoszycach, Rada Rodziców, stowarzyszenie rozwoju wsi Kresowiak.

Celem festiwalu  była popularyzacja kultury ludowej, rozbudzanie zainteresowania młodego pokolenia dziedzictwem narodowym i regionalnym, rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci.    

Na uroczystość  przybyli: Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala, Pani Anna Kolibek z KRUS  w Górze,  Sołtys Witoszyc- Józefa Średniawa, Przewodnicząca Rady rodziców w Witoszycach Pani Katarzyna Duchniak  oraz rodzice.

 Podczas festiwalu swoje umiejętności taneczne i wokalne prezentowali  uczniowie oraz dzieci przedszkolne z:

- Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Glince – grupa przedszkolna  5- 6 latków, opiekun Pani Katarzyna Stecka  w tańcu „Trojak”.

- Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie w tańcu  „Kujawiak”, opiekun Joanna Henszel, grupa dzieci przedszkolnych  w tańcu   ”Trojak”, opiekun Stanisława Szostak.

- Przedszkola Publicznego nr 1 w Górze w tańcu „Koza” oraz ”Maryneczka”, opiekun Dominika Mikuś- Dzieszkowska, Natalia Dratwa.

- Przedszkola Publicznego  nr.3 w Górze w tańcu  „Stoi koza przy płocie”, opiekun Grażyna Maćkowska.

- Zespołu  Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach grupa przedszkolna  w tańcu „ Szot” opiekun Maria Kołtowska oraz  uczniowie z klasy IV,V i VI wykonali piosenkę  „W moim ogródecku” opiekun Lucyna Sozańska.

Festiwal zakończył  się podziękowaniami i wręczeniem nagród dla placówek oświatowych ufundowanych przez Burmistrz Góry Panią Irenę Krzyszkiewicz  a w szkole dla wszystkich uczestników czekały słodycze i napoje oraz  tradycyjne pierogi przygotowane przez nasze  babcie, i radę rodziców.

Zastępca Burmistrza Pan  Andrzej Rogala w imieniu Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz  złożył podziękowania na ręce Dyrektora Zespołu za krzewienie kultury ludowej. Dyrektor Zespołu Pan Leszek Stecki  podziękował wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom za przygotowanie i uczestnictwo w festiwalu  a także wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia XIV  Festiwalu Kultury Ludowej oraz   zapewnił, że za rok znowu się spotkają młodzi artyści na XV Jubileuszowym festiwalu.

 Lucyna Sozańska

WYJAZD DO TEATRU GRUPY „SMERFY”

12 października 2017 r.  dzieci z grupy „Smerfy” pojechały do Leszna, aby obejrzeć musical profilaktyczny pt „Nowe szaty cesarza” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia. Był to znakomity musical pełen tańca, muzyki i śpiewu. Zaskakujące zwroty akcji wciągały widzów  w dalszy ciąg wydarzeń. Śledząc losy rozkapryszonego króla mali widzowie dowiedzieli się, że o wartości człowieka nie decyduje sposób ubierania, ani bogactwo. Prawdziwym skarbem człowieka jest jego dobre serce. Po zakończonym musicalu dzieci pojechały do restauracji Antonińska. Na miejscu zobaczyły jak pracują kucharze, poznały wyposażenie kuchni, nauczyły się składania serwetek. Na zakończenie czekał na dzieci słodki poczęstunek.                                                                                                                                             

Maria Kołtowska

WYCIECZKA UCZNIÓW KL. I-III DO MILICZA

Dnia 11 czerwca 2018 r. uczniowie kl. I-III wzięli udział w wycieczce do Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w  Miliczu. Pierwszym punktem wycieczki był seans filmowy ze słodkim poczęstunkiem, podczas którego uczniowie oglądnęli film animowany „W głowie mi się nie mieści”. Bajka miała na celu ukazanie pozytywnych, jak i również negatywnych emocji, które towarzyszą na co dzień i jak radzić sobie ze stresem. Drugi punkt wycieczki odbył się w sali zabaw, gdzie uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania manualne oraz rozwijać funkcje kreatywne. Po krótkiej zabawie twórczej uczniowie skierowali swoje kroki w kierunku sali kreatywnej, w której to dzieci podjęły się próby zdobycia „Magicznego sznura pereł”. Zabawa opierała się na legendzie dotyczącej hrabiny, elfów i skrzatów z Doliny Baryczy. Wykorzystując metaforę rozerwanego naszyjnika uczestnicy zabawy musieli rozwiązać zadania oraz wykonać taniec aby na nowo ożyła legenda o skrzatach. Na koniec uczniowie przygotowali przedstawienie dla swoich opiekunów.

 M. Szylin, M. Rogasik,  J. Bretsznajder

Wycieczka rowerowa z okazji Dnia Dziecka

01.06.  uczniowie z klasy IV i V wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na wycieczkę rowerową do Radosławia. Zbiórka odbyła się o godzinie 8:00 pod szkołą. Gdy wszyscy byli gotowi, wyruszyliśmy w drogę. Na szczęście pogoda dopisała, a trasa nie była zbyt trudna, więc nawet mniej doświadczeni rowerzyści mieli dobre humory. Podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody i korzystaliśmy z kąpieli słonecznych.  Po dotarciu na miejsce zatrzymaliśmy się na Ranczo Radosław. Nikt nie miał ochoty na leniuchowanie i odpoczynek. Uczniowie oddali się zabawom na placu zabaw, grali w piłkę nożną a także rozegrali mecz w  siatkówkę plażową. Dzięki uprzejmości Pani Julity Kaźmierczak posililiśmy się kiełbaskami z grilla, owocami oraz ciastem. Poczęstunek wszystkim bardzo smakował, a dobry humor nas nie opuszczał. Około godziny 12 przyszedł czas na powrót do Witoszyc.

Uczniowie zmęczeni, opaleni, ale SZCZĘŚLIWI porozjeżdżali się do swoich domów. To był naprawdę świetny dzień!

  Marta Hołownia- Dziewic, Lilia Burdziłowska

Wycieczka na rewię na lodzie pt. „Królowa śniegu”

Dnia 22.11.2017 r. uczniowie klas I-III Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Hali Stulecia we Wrocławiu na rewię na lodzie pt. „Królowa śniegu”. Dzieci miały okazję zobaczyć przepiękne widowisko. Wspaniała gra artystów,  kolorowe kostiumy, oprawa muzyczna i światła zachwyciły wszystkich widzów. Popisy znakomitych łyżwiarzy, połączenie wspaniałej techniki z talentem aktorskim sprawiały, że publiczność wielokrotnie biła brawo.

Wycieczka była bardzo udana. Wszystkim niezwykle się podobała.

J.  Bretsznajder, M. Rogasik, M. Szylin

WYCIECZKA KUBUSIÓW DO WROCŁAWIA

Dnia 21 czerwca grupa Kubusie wybrała się na wycieczkę  do Manufaktury Słodyczy "Cukier Lukier". Dzieci uczestniczyły w warsztatach, w trakcie których samodzielnie wykonały lizaka. Przedszkolaki zapoznały się z zawodem cukiernika i miały okazję zobaczyć proces powstawania lizaków i cukierków. Po warsztatach wybraliśmy się na pyszny obiad i zwiedziliśmy wrocławski rynek. Do kolejnego punktu wycieczki, którym było „Kolejkowo” wybraliśmy się elektrycznym meleksem – co było dodatkową atrakcją dla maluchów.

W Kolejkowie przedszkolaki z radością oglądały makiety, które ukazywały ciekawe zakątki Dolnego Śląska, jak również samego Wrocławia. Duże wrażenie na dzieciach robiły elementy, które się poruszały lub były podświetlane. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć  miniaturową Śnieżkę, miasteczko Karpacz, rożnego rodzaju kolejki, wrocławski Rynek oraz wiele innych interesujących  miejsc. Uwagę dzieci przykuwały występujące w wystawie zwierzęta, postacie jak i wszelkiego rodzaju pojazdy. Po zwiedzaniu dzieci z uśmiechem na ustach i głowami pełnymi wrażeń wróciły do przedszkola.

  Ewa Pieprzyk

WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ I BANKU PKO BP

29 maja 2018 r. grupa Kubusie wraz z klasą II wybrała się na wycieczkę do Straży Pożarnej oraz Banku PKO BP. Pierwszym punktem naszej wyprawy była wizyta w Remizie Strażackiej. Podczas spotkania zwiedzaliśmy pomieszczenia komendy: stołówkę, salę gimnastyczną, miejsce odpoczynku strażaków oraz garaże, w których mogliśmy nie tylko obejrzeć z bliska samochody strażackie i ich wyposażenie, ale tez przymierzyć strój strażaka.

Po obejrzeniu samochodów strażackich jeden z nich na nasze wezwanie wyjechał na plac ćwiczebny do pożaru. Przez chwilę mogliśmy się wcielić się w rolę strażaka. Z pomocą prawdziwych strażaków ćwiczyliśmy  umiejętność lania wody ze strażackiego węża.

Podczas rozmowy przedszkolaki dowiedziały się też wiele na temat niebezpieczeństw czyhających na nie w domu i w przedszkolu. Strażacy uświadomili dzieciom że:

·         nie wolno: bawić się zapałkami , zapalniczką czy  urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu,

·         co zrobić jeśli w domu zauważymy pożar i  jak powiadomić straż pożarną dzwoniąc na numer alarmowy 998 i podając dokładny adres , imię i nazwisko oraz swój numer telefonu.

·         jak zachować się w razie pożaru ( sami nie gasimy pożaru, nie otwieramy okien, nie chowamy się w trudno dostępnych miejscach, jak najszybciej opuszczamy pomieszczenie, zawsze słuchamy poleceń ratowników).

Kolejnym punktem Naszej wyprawy była wizyta w Banku PKO BP Oddział w Górze, gdzie pracownicy placówki zapoznali ich z działalnością  tej instytucji. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca w banku, w jaki sposób przelicza  się banknoty i za pomocą  jakiego  urządzenia można sprawdzić, czy dany banknot nie jest fałszywy.

Na tej lekcji uczniowie dowiedzieli się też jakie są różne formy płatności, podkreślono znaczenie konta bankowego i karty płatniczej we współczesnym świecie. 

Ewa Pieprzyk

WYCIECZKA DO GÓRY

W środę 30 maja 2018 r. dzieci z grupy „Smerfy” pojechały do Góry, aby z okazji Dnia Dziecka obejrzeć przedstawienie w Domu Kultury. Przedstawienie nosiło tytuł  „Poplątane bajki - czyli Jak to z tym Kopciuszkiem było?. Spektakl bardzo podobał się dzieciom, między innymi dlatego, że występowała w nim koleżanka z ich grupy Gabrysia. Kolejną atrakcją była wizyta w  Komendzie Powiatowej Policji. Dzieci poznały pracę policjanta, robiły odciski palców, rozmawiały o bezpieczeństwie. Na zakończeni zwiedzaliśmy miasto, podziwialiśmy Wieżę Głogowską.

Maria Kołtowska

WYCIECZKA "SMERFÓW DO MILICZA"

23 maja dzieci z grupy „Smerfy” wybrały się na wycieczkę do Milicza, do Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego. W trakcie pobytu dzieci brały udział  w programie edukacyjnym „Jak obudzić zamek?”.  Musiały wykonać  różnorodne zadania, aby zdjąć klątwę i obudzić zamek. Program opierał się na miejscowej legendzie o zdobyciu milickiego zamku. Przedszkolaki obejrzały również film, który pomagał zrozumieć emocje człowieka. Na zakończenie  pobytu, w muzeum podziwiały przepiękne bombki. W drodze powrotnej udaliśmy się do Krośnic, aby zobaczyć kolejkę wąskotorową.

Maria Kołtowska

Wizyta w parku trampolin Euro Jump w Lesznie

W poniedziałek 27 listopada 2017 r grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką Pani Lucyny Sozańskiej, Pani Lilii Burdziłowskiej oraz Pani Ewy Kwartnik wybrała się do parku trampolin Euro Jump w Lesznie. Chcieliśmy na własnej skórze sprawdzić ten nowy poziom rozrywki i emocji, jak reklamują park organizatorzy, bo podobno nic tak nie wciąga, jak oderwanie się na moment od ziemi i próba walki z siłą grawitacji. Przez dwie godziny sprawdzaliśmy swoją kondycję i sprawność na batutach, wykonując bardziej lub mniej wyczynowe elementy akrobatyczne. W końcu najważniejsza była dobra zabawa, a tej nie zabrakło.

Marta Hołownia-Dziewic

WIOSENNE KODOWANIE Z OZOBOTAMI

Uczniowie klasy pierwszej po raz pierwszy pracowali z Ozobotami. Podczas zajęć dowiedzieli się, że poruszają się one po trasach z umieszczonymi na nich sekwencjami kolorów – kodami. Później  je skalibrowali i wyruszyli w pierwsze trasy z Ozobotami.  Zaprojektowali, a następnie zakodowali wiosenne trasy dla Ozobotów. Już nie mogą się doczekać kolejnych zajęć podczas, których będą mogli wyznaczać kolejne trasy dla Ozobotów.                                                                                     

M. Szylin

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W niedzielę 14 stycznia 2018 r. w Domu Kultury w Górze odbył się 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku jego celem było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Na scenie odbywały się licytacje oraz występowały  dzieci oraz uczniowie z różnych placówek z Powiatu Górowskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy pierwszej, którzy wykonali taniec do piosenki "Let's twist again" oraz uczennice z klasy piątej w piosence "Za rogiem". Występy zostały nagrodzone brawami.

 Lilia Burdziłowska,  Małgorzata Szylin

Warszawa - Piknik Olimpijski

W sobotę 9 czerwca przed siedzibą Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz na terenie Parku Kępa Potocka odbył się 20 jubileuszowy Piknik Olimpijski.W tym roku, jak na jubileusz przystało, w scenariusz ceremonii otwarcia Pikniku włączono niektóre elementy ceremoniału olimpijskiego. Był apel olimpijski, na maszt wciągnięto białą flagę z pięcioma kołami oraz zapłonął olimpijski znicz.

Grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w tej największej sportowej imprezie o charakterze rekreacyjno-sportowym w kraju, która łączy w sobie elementy sportu olimpijskiego, tego na najwyższym poziomie, z rekreacją i zdrowym stylem życia, ale i z bogatą warstwą wartości ideowych i edukacyjnych jakie niesie z sobą olimpizm.

Podczas Pikniku Olimpijskiego uczniowie mogli spotkać się z gwiazdami polskiego sportu sprzed lat, a także aktualnymi mistrzami. Była to niepowtarzalna okazja, aby porozmawiać ze sportowcami, zaprosić ich do wspólnego zdjęcia i otrzymać pamiątkowy autograf.

Tegoroczny piknik nawiązywał do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, które w październiku odbędą się w Buenos Aires. Ponad 40 zlokalizowanych na terenie całej Kępy Potockiej stoisk prezentowało poszczególne dyscypliny sportowe i rekreacyjne. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że każdy kto tylko miał na to ochotę mógł znaleźć na nich „coś” dla siebie – tak ogromny był wybór atrakcji, w tym – konkursów z nagrodami i piknikowymi gadżetami.

Zanim dotarliśmy na piknik spędziliśmy ciekawie czas w Centrum Nauki Kopernik.Uczniowie mogli poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Dzień wcześniej uczniowie zwiedzili część Warszawy. Rozpoczęliśmy nasze podróżowanie od Placu Zamkowego, przez rynek Starego Miasta, Pomnik Małego Powstańca na Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza i Ogród Saski.

Na koniec przewodnik zafundował nam spacer po zespole pałacowo – ogrodowym Łazienki Królewskie.

W programie piątkowych atrakcji znalazł się również stadion PGE Narodowy. Uczniowie zasiedli na jednych z 58 tysięcy krzesełek by wysłuchać ciekawostek o murawie stadionu, rozsuwanym dachu, telebimach itp. Odwiedziliśmy szatnię Reprezentacji Polski w piłce nożnej z całym jej zapleczem, by na końcu zasiąść w ostatnim rzędzie najwyższego punktu stadionu.

Wrażenia były niesamowite.

Marta Hołownia-Dziewic, Lilia Burdziłowska

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września. Jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. W naszej szkole już od poniedziałku 25.09 trwały przygotowania do ŚDTM. Asystenci przygotowywali plakaty, gazetki oraz materiały. Zostały powołane komisje egzaminacyjne. 29.09.2017 r. podczas przerw uczniowie byli egzaminowani z tabliczki mnożenia przez dwie komisje egzaminacyjne. Zdający egzamin otrzymali imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. W czasie lekcji uczniowie pisali test, który wyłaniał klasowego mistrza tabliczki mnożenia. I tak w klasie IV mistrzem tabliczki mnożenia został Filip Siekanowicz, w klasie V - Maciej Mikołajczyk, w klasie  VI - Martyna Wróbel a w klasie VII - Maria Bobela.

Gratulujemy mistrzom!                                                                                                            

Lilia Burdziłowska

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018

22 czerwca w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018, w którym udział wzięli zaproszeni goście: w imieniu Burmistrz Góry - Pan Tadeusz Otto - Sekretarz Miasta i Gminy Góra, Pani Monika Siekanowicz - Radna Rady Gminy, Pani Katarzyna Maksymczuk - Sołtys Wsi Chróścina, Pani Barbara Chrystman Kurzawa - Nadleśnictwo Góra Śląska, Pani Katarzyna Duchniak - Przewodnicząca Rady Rodziców,  Rodziny które przyjęły dzieci i młodzież z zespołu Barwinok, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie.Uroczystość rozpoczęła się Polonezem w wykonaniu uczniów z klasy I i III a następnie po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego przez społeczność szkolną głos zabrał Dyrektor Szkoły Leszek Stecki, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za całoroczną pracę, uczniom gratulował sukcesów i bardzo dobrych wyników w nauce.

W dalszej części głos zabrał Pan Tadeusz Otto, który na ręce Dyrektora przekazał podziękowania od Pani Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz.

Następnie Dyrektor w asyście wychowawców wręczył Listy Gratulacyjne, Odznaki Wzorowego Ucznia oraz Świadectwa z wyróżnieniem uczniom klas I-VII a także podziękowania zaproszonym gościom, nauczycielom i kadrze niepedagogicznej. W kolejnej części wychowawcy wręczyli podziękowania rodzicom a także zostały wręczone dyplomy za osiągnięcia sportowe oraz stypendia sportowe.

Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego uczniowie przedstawili program artystyczny, poprzez który starali się wyrazić wdzięczność nauczycielom i rodzicom za trud wychowania i nauczania.  W dalszej części uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, aby otrzymać upragnione świadectwa.

UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ – OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY

Uczniowie klasy I od lutego 2018 r. biorą udział w pierwszej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ”. Podczas realizacji programu uczniowie z kl. I będą się uczyć podstaw programowania przez doświadczanie i zabawę. Organizatorem programu jest marka EduSense.

Podczas zajęć uczniowie wykonali zadanie „Zimowa czapka”. Najpierw uczniowie pracowali indywidualnie na kartach pracy. Później podzieleni na grupy wykonali pierwsze zadanie z pomocą maty i kolorowych kubeczków.

Podczas wykonywania drugiego zadania „Pozbieraj serca” uczniowie dowiedzieli się co to znaczy stworzyć kod, który wskaże drogę od jednego miejsca do drugiego oraz co to znaczy uwzględnić pewne warunki.

Uczniowie doskonale poradzili sobie z wykonaniem zadań, a przy tym się świetnie bawili. Teraz z niecierpliwością czekają na kolejne.

Małgorzata Szylin

Spotkanie autorskie

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek i Bibliotekarzy, dzięki uprzejmości Pani Danuty Biernackiej Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Górze,  po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole pisarza  tym razem pisarza i podróżnika Pana Leszka Szczasnego, mieszkańca Raciborza, z zawodu filozofa i politologa.

Nasz Gość,  autor książki pt „Świat na wyciągnięcie ręki” w  barwny,  żywy i ciekawy sposób przedstawił uczniom relację z  jednej ze swoich podróży. Mieliśmy okazję posłuchać opowieści o  afrykańskim  kraju – Mauretanii. Prelekcja  podzielona  była na kilka zagadnień tematycznych m.in. miasta, kuchnia, podróżowanie, higiena,  sport, kobiety – a  ubarwiona ciekawymi zdjęciami,  wzbudziła żywe zainteresowanie uczniów.

Podsumowując nasz gość zachęcał uczniów do  poznawania  świata, twierdząc,  że świat bardzo często jest na wyciągnięcie ręki.

Czesława Zabłocka

TEATRZYK „ZACZAROWANY OŁÓWEK”

7 maja 2018 dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I- III obejrzeli spektakl teatralny pt."Zaczarowany ołówek" przygotowany przez Teatr z Krakowa „Duet”. Główną bohaterką była bardzo kapryśna księżniczka, która pragnęła posiąść wszystkie bogactwa. Od królika usłyszała o  zaczarowanym ołówku, który może spełnić jej pragnienia. Kiedy królik wręczył ołówek księżniczce, rozpoczęli wspólne czarowanie. Do zabawy zaprosili również dzieci, które wypowiadały magiczne zaklęcia. Niektórzy  brali również udział w konkursie talentów, prezentując swoje umiejętności akrobatyczne, sportowe i muzyczne. Jak to w każdej bajce bywa ta także miała szczęśliwe zakończenie. Księżniczka zrozumiała swoje złe zachowanie i postanowiła się zmienić. A morał tej bajki -  nie warto być zachłannym, lecz warto cieszyć się z tego co się ma !

Dziękujemy pani Beacie Buda z Biblioteki Publicznej w Chróścinie za możliwość obejrzenia tego pięknego przedstawienia.

Maria Kołtowska

TEATRZYK „PINOKIO"

W poniedziałek, 11 grudnia dzięki uprzejmości Biblioteki Miejskiej w Górze mogliśmy podziwiać umiejętności aktorów z grupy teatralnej Krak-Art., którzy przestawili bajkę pt. „Pinokio”. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Morał spektaklu uświadomił Nas, że kłamstwo i egoizm krzywdzą innych.      Ewa Pieprzyk

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

16 lutego 2018 r.  dzieci z przedszkola  w Witoszycach obejrzały spektakl pt.„W oczekiwaniu na Walentynki” w wykonaniu Teatru Małego Widza z Góry. Przedstawienie odbyło się przy współpracy Biblioteki Miejskiej w Górze.  Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, podziwiały piękne pacynki oraz bardzo chętnie brały udział w zabawach przy muzyce. Interaktywne przedstawienie sprawiło dzieciom dużo radości za co serdecznie dziękujemy paniom tworzącym grupę teatralną: Danucie Milkiewicz, Katarzynie Zdanowicz,Teresie Sawickiej oraz pani Barbarze Siekanowicz z Oddziału Dziecięcego Biblioteki Miejskiej w Górze. Za pomoc dziękujemy również Radnej Rady Miejskiej Góry p. Monice Siekanowicz.

Maria Kołtowska

Teatr Króla – Profilaktyka Uzależnień i Edukacja

W dniu 20 grudnia 2017r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Króla Profilaktyka Uzależnień-Edukacja z Łodzi. Aktorzy zaprezentowali dwa przedstawienia: ''Czy dobre uczynki chowamy do skrzynki'' i ''Cień''. W każdym z przedstawień wyraźnie zaakcentowano elementy profilaktyki uzależnień, zasady dobrego wychowania, przyjaźń i szacunek dla drugiej osoby. Uwagę uczniów przyciągała wspaniała dekoracja,kostiumy, muzyka i taniec.

SZKOLNY KONKURS KOLĘD

Dnia 4 stycznia 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd. W konkursie wzięło udział 37 uczestników.

Komisja w składzie:

1.     Leszek Stecki – Dyrektor Szkoły – przewodniczący komisji

2.     Katarzyna Duchniak – Przewodnicząca Rady Rodziców – członek komisji

3.     Ewa Pieprzyk – nauczyciel – członek komisji

4.     Zuzanna Ślosarczyk – przedstawiciel uczniów – członek komisji

przyznała następujące miejsca:

Przedszkole:

I m. – Emilia Wiśniewska

II m. – Klaudia Trofluk

III m. – Aleksander Mrowiec

Klasy I-III:

I m. – Anna Pawłowska,

II m. – Oliwia Głowacka, Natalia Drozdalska

III m. – Maja Zdebska, Tomasz Turkiewicz

Klasy IV-VII:

I m. – Maria Bobela, Julia Maksymczuk

II m. – Daniel Szymusiak

III m. – Katarzyna Urbaniak

Emilia Wiśniewska, Anna Pawłowska, Julia Maksymczuk i Maria Bobela będą reprezentowały naszą szkołę na XIV Międzyszkolnym Konkursie Kolęd, który odbędzie się dnia 30 stycznia 2018 r. w naszej szkole.

Małgorzata Szylin

STOP! Dziecko na drodze

W piątek,6 IV 2018,w sali narad Starostwa Powiatowego w Górze, po dłuższej przerwie, odbył się 22 konkurs wiedzy o ruchu drogowym STOP! Dziecko na drodze. Tradycyjnie wzięło w nim udział siedem drużyn. Byli to uczniowie szkół podstawowych gminy Góra oraz podopieczni Ośrodka Dzieci Niepełnosprawnych. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ruchu drogowego pieszych i rowerzystów oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie Natalia Duchniak, Lena Halaberda i Bartosz Marciniszyn. Przebieg konkursu dostarczył uczestnikom silnych emocji i wrażeń. W wyniku dwukrotnej dogrywki nasza drużyna zajęła zaszczytne trzecie miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Jadwiga Bretsznajder

SPRZĄTANIE ŚWIATA, 15-17 września 2017

Tegoroczna, już 24 edycja akcji „Sprzątanie świata” przebiega pod hasłem „NIE MA ŚMIECI SĄ SUROWCE”.            Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Istotne jest, aby Polacy zmienili trwale swoje codzienne postępowanie na bardziej przyjazne środowisku i to powoli lecz stale następuje. Ważne jest nietworzenie odpadów i oddawanie wszelkich opakowań do segregacji.   

Natomiast, jak to hasło rozumieją  uczniowie naszej szkoły  dowiemy się  już wkrótce, po otrzymaniu wypracowań od zainteresowanych tematem uczniów. Ogłoszenie wyników konkursu  nastąpi z okazji kolejnego ekologicznego wydarzenia jakim jest Święto Drzewa.

W imieniu Fundacji Nasza Ziemia  zaproszono uczniów do konkursu plastycznego – prace należy dostarczyć do szkoły do dnia 27 września br, i razem zostaną odesłane do Fundacji Nasza Ziemia. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest nauczycielka przyrody p. Czesława  Zabłocka, która opracowała harmonogram sprzątania okolic szkoły  przez poszczególne klasy.

W piątek 16 września br.  po otrzymaniu worków na śmieci  i  rękawic uczniowie naszej szkoły udali się aby posprzątać  przydzielony teren, żeby chociaż przez krótki czas było jak najmniej śmieci w naszej okolicy.

    Czesława Zabłocka

SPOTKANIE Z PANIĄ Z BIBLIOTEKI W CHRÓŚCINIE

22 lutego 2018r. grupę Smerfy odwiedziła p. Beata Buda pracownik Biblioteki w Chróścinie. Spotkanie to miało niezwykły charakter, gdyż pani Beata przygotowała dla dzieci papierowy teatrzyk – kamishibai. Dzieci obejrzały dwa przedstawienia „Smok wawelski” oraz „Królewna Śnieżka”. Ich prezentowaniu towarzyszył wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania  przedstawiane były w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomogły osiągnąć magiczny efekt koncentracji dzieci. Gdy P. Beata odczytywała tekst i kolejno odkładała karty, przed dziećmi pojawiały się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie  dzieci. Dziękujemy Pani Beacie Buda za to niezwykłe spotkanie.

Maria Kołtowska

SPOTKANIE Z PANIĄ FOTOGRAF

Dnia 2 października  2017 r. uczniowie klasy I gościli w swojej klasie Panią Marzenę Myszorek, której pasją jest fotografika. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizowanych zajęć dydaktycznych dotyczących budowy aparatu fotograficznego oraz zawodu fotografa. Podczas spotkania Pani Marzena zaprezentowała uczniom różne modele aparatów fotograficznych, zarówno te współczesne jak i dawniejsze omawiając jednocześnie występujące miedzy nimi podobieństwa i różnice. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli profesjonalny aparat fotograficzny oraz poznali jego budowę oraz zasadę działania. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali liczne pytania, na które Pani Marzena udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Uczniowie dowiedzieli się również, że podstawą pracy fotografa jest nie tylko talent ale również ciężka praca, doświadczenie oraz ciągłe szkolenie. Na zakończenie spotkania Pani Marzena Myszorek wykonała całej klasie pamiątkowe zdjęcie oraz obdarowała wszystkich cukierkami. 

Pani Marzenie Myszorek dziękujemy za miłe spotkanie.

 M. Szylin

                                                                                                         

SPOTKANIE AUTORSKIE Z WANDĄ SZYMANOWSKĄ

W dniu 16 lutego 2018r. uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z pochodzącą z pobliskiego Bojanowa, autorką książek dla dzieci i dorosłych  Panią Wandą Szymanowską.

Pisarka w żywym i bezpośrednim kontakcie z uczniami poruszyła bardzo ważne i mądre tematy dotyczące standardów myślenia, odmienności, tolerancji, różnorodności religijnej i rasowej, edukacji europejskiej i muzycznej. Uczniowie chętnie uczestniczyli w dyskusji, formułowali własne opinie i sądy, za co byli szczodrze obdarowywani zakładkami do książek z prawdziwego papirusu. Dyskusja oparta była na kanwie najnowszej książki autorki pt „ZAINA”, która  wraz z dedykacją została nabyta  do naszej szkolnej bibliotek, a kolejna książka pt. ”Ciapek”to dar od Pani Danuty Birernackiej Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Górze.

Spotkanie możliwe było dzięki współpracy z Biblioteką Miejską w Górze oraz Filią Biblioteki w Chróścinie, za co bardzo serdecznie w imieniu uczniów  dziękujemy.

Czesława Zabłocka

Spotkanie autorskie

W dniu 29 września 2017 r. uczniowie klas 1-3 mieli okazję spotkać się z dziennikarką, tłumaczką oraz pisarką panią Jolantą Reisch - Klose. Spotkanie autorskie podczas którego pisarka opowiadała o swojej pracy, wyjaśniała dzieciom różnice między poezją i prozą odbyło się w naszej szkole.  Uczniowie w czasie rozmowy zadawali szereg pytań, na które pani Jolanta chętnie i wyczerpująco odpowiadała. Na zakończenie dzieci otrzymały autografy i pamiątkowe zakładki do książek, mogły też zakupić książki autorstwa lub w tłumaczeniu naszego gościa, ze swej strony natomiast serdecznie podziękowały pisarce za przybycie i dostarczenie miłych i niezapomnianych wrażeń. Spotkanie autorskie pięknie zbiegło się w czasie z obchodzonym 29 września Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.  

Jadwiga Bretsznajder, Marzena Rogasik                                                                        

Ruszyły zajęcia w ramach projektu „Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół Gminy Góra”

ProjektKompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół Gminy Góra

nr RPDS.10.02.01-02-0074/17

Realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego

2014-2020.współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

Projekt ma za zadanie rozwijanie u dzieci i młodzieży kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy w zakresie przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz kompetencji kluczowych. W styczniu została przeprowadzona rekrutacja uczestników na zajęcia. Od lutego rozpoczęły się zajęcia. Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach matematycznych, przyrodniczych, terapia pedagogiczna, logopedia, koło teatralne, koło artystyczne, zajęcia z języka angielskiego.  Realizacja projektu przewiduje także wycieczki edukacyjne.

Projekt umożliwia dzieciom i młodzieży rozwijanie swoich zainteresowań czy też wyrównywanie dysproporcji pomiędzy uczniami.

Rugby Tag  od dziś w naszej szkole

W czwartek 30 listopada  gościliśmy w naszej szkole zawodnika, trenera oraz oficera rozwoju Polskiego Związku Rugby Pana Bartosza Włodarka, który na grupie uczniów z naszej szkoły przeprowadził zajęcia pokazowe z Rugby Tag – formuły, która pozwala na świetną zabawę oraz bezkontaktową grę w rugby, uczy zdyscyplinowania i gry zespołowej. Każdy z ćwiczących uczniów musiał posiąść trudną sztukę panowania nad jajowatą piłką oraz pamiętać o koronnej zasadzie w każdej odmianie rugby czyli podawania piłki jedynie do tyłu.  W rezultacie tego spotkania zaplecze sportowe naszej szkoły wzbogaciło się w zestaw do gry w rugby tag, który chętnie testujemy podczas zajęć wychowania fizycznego. 

Marta Hołownia-Dziewic

Rozstrzygnięcie konkursu na nazwę Szkolnego Klubu Wolontariatu

W dniu 25 października został rozstrzygnięty konkurs na nazwę Szkolnego Klubu Wolontariatu.Na konkurs wpłynęło 28 prac od uczniów z klas IV-VII. 

Członkowie komisji wytypowali  pięć najlepszych prac, które następnie poddano pod głosowanie w wyniku, którego wytypowano nazwę Szkolnego Klubu Wolontariatu „Drużyna Aniołów”, której autorką jest uczennica klasy IV Katarzyna Urbaniak.

Czesłąwa Zabłocka, Lilia Burdziłowska

Rodzina  polonijna

Uczniowie z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta  w Witoszycach  uczestniczy w realizacji projektu  „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół”, który  jest  współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”. Projekt „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół” jest programem  dwuletnim, obejmuje lata kalendarzowe 2017 i 2018.

Współpraca szkół jest realizowana :

a) online, przy pomocy istniejących portali, stron internetowych i mediów społecznościowych, które umożliwiają współpracę pomiędzy szkołami, uczniami i nauczycielami,

 b) poprzez wyjazdy edukacyjne uczniów i nauczycieli do partnerskich szkół zaplanowane tylko w jednym roku dwuletniej współpracy,

c) z wykorzystaniem multimediów.

Celem realizowanego projektu jest przede wszystkim nawiązanie i wzmocnienie stałych partnerskich relacji pomiędzy gronem pedagogicznym, uczniami szkół funkcjonujących w systemie oświaty Ukrainy oraz szkół sobotnich funkcjonujących przy organizacjach polonijnych oraz wspólne przygotowanie się do obchodów 100 rocznicy Dnia Niepodległości Polski. Poznanie przez uczniów szkół w Polsce polskiego dziedzictwa za granicą w szczególności na Ukrainie.

W ramach projektu do Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta Witoszycach przyjechała młodzież Polskiej Szkoły Sobotnio – niedzielnej im. I.J.Paderewskiego  Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. Wspólnie realizowaliśmy program poświęcony 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Program obejmował integrację dzieci, nauczycieli i społeczeństwa oraz wycieczki historyczne do miejsc pamięci w Poznaniu, Wrocławiu i Górze. Poznań odwiedziliśmy 27 grudnia 2017r. wspólnie z młodzieżą z Ukrainy zwiedzaliśmy: Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu, Bazylikę Archikatedralną św. Piotra    i Pawła, stare miasto, podziwialiśmy słynne poznańskie koziołki. Po powrocie   z wycieczki grupa polsko – ukraińska wraz z opiekunami w ramach integracji udaliśmy się na nowo otwarte lodowisko w Górze zabawa była wyśmienita. Do Wrocławia pojechaliśmy następnego dnia czyli 28 grudnia 2017r. realizację programu rozpoczęliśmy od Panoramy Racławickiej, muzeum sztuki, stary rynek i oczywiście udaliśmy się do galerii na zakupy. Wcześniej spotkaliśmy się z Członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego Panem Tadeuszem Samborskim. Uczniowie również ćwiczyli swoje umiejętności posługiwania się językiem polskim w rozmowach z naszymi uczniami, wspólnie śpiewali kolędy, uczestniczyli w lekcji historii poznając historię ojczyzny. Młodzież z Ukrainy uczestniczyła we mszy św w Górze w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Za mile spędzony czas nawiązanie nowych znajomości, przyjaźni serdecznie dziękujemy Pani Wiktorii Laskowskiej Szczur Prezes Związku Polaków na Ukrainie opiekunom dzieci z Polski i Ukrainy, Pani Prezes Fundacji Wolność     i Demokracja z Warszawy. Burmistrz Góry Pani Irenie Krzyszkiewicz dziękujemy za wspieranie naszych działań mających na celu integrację i pomoc naszym rodakom za wschodnią granicą oraz przekazane upominki. Serdeczne podziękowania dla Pani Katarzyny Maksymczuk Sołtys wsi Chróścina za udostępnienie pomieszczeń w domu Ludowym w którym dzieci z Witoszyc i Żytomierza spożywali śniadania i wspólne kolacje oraz za słodkie upominki. Gorące podziękowania dla Pani Joanny Nakonecznej za przygotowanie wyśmienitego ciasta. Specjalne podziękowania kierujemy do  Pani Teresy Pusz, Wandy Szłabczyńskiej, Magdy Leśniarek za przygotowywanie pysznych śniadań  i kolacji.

Rekord Guinnessa

15.05.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli licznie udział w wielkiej lekcji matematyki na stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie zatytułowanej „Magia czy matematyka”. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. W wydarzeniu wzięło udział 4639 uczniów z kilkudziesięciu szkół i tym sposobem pobito rekord Guinnessa należący do Szwecji, gdzie w zajęciach matematycznych uczestniczyło 3611 uczniów. Celem leszczyńskiej lekcji była nie tylko popularyzacja tego przedmiotu wśród uczniów, ale rozbudzenie w nich wiary w siebie. Pokazanie im, iż dzięki zaangażowaniu nawet nierealne cele, są do osiągnięcia. Wydarzenie urozmaiciły dodatkowe atrakcje, np. pokaz żużlowców, występ orkiestry itp. co sprawiło, że uczniowie zadowoleni wrócili do domu. W przyszłości  będą mogli pochwalić się dzieciom czy wnukom, że brali udział w biciu REKORDU GUINNESSA.

Lilia Burdziłowska

Przedstawienie "Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków”

W dniu 13 czerwca 2018 r. w naszej szkole uczniowie klas V i VI  biorący udział w zajęciach koła teatralnego w ramach projektu „Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół Gminy Góra" wystawili spektakl teatralny pt: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” z okazji Dnia Mamy i Taty. Rodzice mieli okazję podziwiać swoje pociechy w bajkowych rolach. Dzieci podziękowały rodzicom  za ich miłość i poświęcenie.

Następnie  w  dniu 15 czerwca 2018 r. młodzi aktorzy po raz  drugi zaprezentowali się w przedstawieniu dla swoich kolegów i koleżanek ze szkoły. Spektakl bardzo się podobał. Pan dyrektor podziękował  dzieciom i opiekunowi za przygotowanie i dekorację. Spotkanie to było także okazją do podsumowania projektu.

Lucyna Sozańska

Projekt z języka niemieckiego Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę

Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę to projekt realizowany przez Goethe-Institut we współpracy z wydawnictem LektorKlett, w którym wzięła udział uczennica z klasy 7 Maria Bobela. Zadaniem było wykonanie w formie dowolnej pocztówki z wakacji wraz z tekstem w języku niemieckim. Niestety nie udało nam się uzyskać głównej nagrody, ale zdobyliśmy nagrodę w trzeciej kategorii: Szkoły nagrodzone (Preisträger) - Nagroda: Box Erlebnisreise.                            

Karolina Świątkiewicz

Powitanie wiosny

Uczniowie klas 1-3 z niewielkim opóźnieniem wybrali się na poszukiwanie wiosny.Po wyjściu ze szkoły wszyscy spotkali się na boisku gdzie dokonali sądu nad Zimą. Zima była oskarżana o to, że przyniosła śnieg i mróz, że dzieci często nie mogły wychodzić na dwór z powodu zimnej pogody, że było ślisko i niebezpiecznie. Znaleźli się też uczniowie, którzy bronili Zimy. Dzięki temu, że był śnieg i mróz dzieci mogły jeździć na sankach, nartach i łyżwach, lepić igloo, rzucać się śnieżkami. Po dokonaniu sądu uczniowie zgodnie wydali wyrok i skazali Zim na opuszczenie naszego kraju, jednakże nie na stałe. Może do nas powrócić kiedy odejdzie jesień. Po zlikwidowani symbolu zimy - Marzanny wszyscy udali się na poszukiwanie wiosny. Stosując się do wskazówek każda klasa odnalazła kolorowe gaiki i słodkie niespodzianki, które przyniosła im wiosna. 

Jadwiga Bretsznajder

Podsumowanie Konkursu Informatycznego

Dnia 23 kwietnia 2018 roku odbyło się uroczyste podsumowanie Górowskich Konkursów Informatycznych i Międzypowiatowego Przedmaturalnego Konkursu Matematycznego "MatGura".  Uczeń naszej szkoły Maciej Mikołajczyk zdobył II miejsce w XVIII Międzywojewódzkim Górowskim Konkursie Informatycznym w kategorii rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem programów użytkowych, szkoły podstawowe - „Rok dla Niepodległej". Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań informatycznych młodzieży, popularyzowanie wykorzystania komputera do rozwiązywania problemów, stworzenie możliwości szlachetnej rywalizacji uczniów uzdolnionych, a nauczycielom warunków twórczej pracy z młodzieżą.Gratulujemy!!!!

Lilia Burdziłowska

Podsumowanie akcji "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę"

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza zbiórka karmy dla psów z Wąsoskiego Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami "Kundelek" w ramach akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”  zakończyła się sukcesem.  Wszystkie dary zebrane w wyniku przeprowadzonej akcji oraz pieniądze ze sprzedaży kartek  13 marca 2018r. przekazaliśmy na ręce Pani Prezes Małgorzaty Stanuch - Rokickiej. Cieszymy się, że cała społeczność szkolna włączyła się w to przedsięwzięcie i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny wychowankom naszej szkoły. Wszystkim, którzy wspomogli naszą akcję serdecznie dziękujemy!!!

Czesława Zabłocka, Lilia Burdziłowska

Piknik rekreacyjno-historyczny w Arkadii

W dniu 7 czerwca 2018 sześcioosobowa drużyna naszej szkoły wzięła udział w pikniku rekreacyjno- historycznym  w Górze mającym na celu  włączenie się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Starostwo Powiatowe w Górze.  Naszą szkołę reprezentowali przewodniczący  klas

Klasa IV- Aleksandra Kubińska / w zastępstwie/

Klasa V-  Zuzanna Ślosarczyk

Klasa VI- Natalia Banasiewicz

Klasa VII- Natalia Przygucka

oraz Antoni Pawłowski z klasy VI i Arkadiusz Gawlik z klasy VII

W trakcie zawodów uczniowie mieli okazje wykazać się zarówno wiedzą historyczną jak i sprawnością fizyczną, łącząc zabawę i sport upamiętniali ważne wydarzenia z bogatej historii naszej Ojczyzny. Poniżej / cytując stronę Powiatu/ przedstawiamy szczegółowy opis konkurencji.

Stanowisko I „Pozwól, że się przedstawię”

W trakcie rozwiązywania zadania na stanowisku pierwszym zespół losował pakiet, w którym znajdowały się 3 portrety ojców niepodległości- Dla nas  to by  Józefa Piłsudski,  Józefa Hallera i  Józefa Dowbor – Muśnickiego.

Stanowisko II „Oddajmy im głos”

Drużyny losowały numer, pod którym kryła się krótka prezentacja audio mowy jednego z bohaterów walk o niepodległość w wieku XX.  Nasza drużyna wylosowała postać Karola Wojtyły...

Stanowisko III Puzzle

Przy stanowisku trzecim drużyny losowały puzzle, z których układały obraz związany z walką o niepodległość Rzeczypospolitej - bez problemu ułożyliśmy Godło Polski.

 Stanowisko IV „Gdzie mamy tego szukać ?„

Przy stanowisku czwartym drużyny na mapie II Rzeczypospolitej dopasowywały wylosowane trzy obrazy związane z walkami lub grą dyplomatyczną toczącą się o granice rodzącej się Polski.   Wylosowaliśmy Warszawę,  Katowice i  Wilno.

 Stanowisko V „… piosenka musi posiadać tekst”

Na tym stanowisku drużyny otrzymywały teksty piosenek powstałych na początku pierwszych dekad wieku XX związanych z walka o niepodległość.  – bez problemu ułożyliśmy tekst „Pierwszej Brygady”.

Stanowisko VI „ Obraz z powstania”

Zespoły wykonywujące zadania na tym stanowisku musiały na podstawie znanych dzieł polskiej sztuki nazwać powstania narodowe z lat 1768 do 1944. Naszym zadaniem było rozpoznać Powstanie Styczniowe.

Stanowisko VII „Krótka nota biograficzna”

Drużyny zapoznawały się z krótką biografia walczących o niepodległość, następnie odgadywały o kim mowa. Zespół losował jedną biografię – dla nas Wincentego Witosa.

Kolejne 5 stanowisk polegało na sportowych konkurencjach, a były nimi:

1. Skakanka;

2. Sztafeta wahadłowa ze „śrubami”;

3. Sztafeta wahadłowa „ Rozbierz się i ubierz”;

4. Rzut do kosza;

5. Kręgle butelkowe.

W trakcie zawodów uczniowie mieli okazje wykazać się zarówno wiedzą historyczną jak i sprawnością fizyczną , łącząc zabawę i sport upamiętniali ważne wydarzenia z bogatej historii naszej Ojczyzny.

Czesława Zabłocka

Pierwszy Dzień Wiosny

21.03.2018 r. w naszej szkole jak co roku świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Imprezę przygotował i przeprowadził samorząd uczniowski pod opieką Pani Lilii Burdziłowskiej. W tym dniu odbył się turniej "Kocham Cię Wiosno", wzorowany na telewizyjnym programie rozrywkowym. Zawodnicy z poszczególnych klas tworzyli zespoły, które rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach: kalambury, odgadywanie melodii, zgadnij kim jestem?, 5 sekund, rebusy, krzyżówki,  wyjaśnianie pojęć,  skakanie na skakance w tył czy kręcenie hula hopem. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy nagrodzić klasę, która ma najwyższą frekwencję "Miotłą antywagarowicza". Ten zaszczytny tytuł przypadł klasie IV. W ten zabawny sposób przywitaliśmy kalendarzową wiosnę. Teraz z niecierpliwością czekamy na wiosnę za naszymi oknami!  

Lilia Burdziłowska

PASOWANIE NA STARSZAKA

6 grudnia 2017 r. dla dzieci z grypy „Smerfy" był dniem pełnym niezapomnianych wrażeń.  Właśnie w tym dniu w obecności zaproszonych gości, rodziców oraz uczniów naszej szkoły dzieci przeżyły ważną uroczystość, którą jest Pasowanie na Starszaka. Podczas uroczystości  dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. Odważnie mówiły wierszyki, śpiewał i tańczyły a następnie z ogromną powagą złożyły uroczyste ślubowanie i przyjęły z rąk Pana Dyrektora pasowanie specjalnym ołówkiem. Na  pamiątkę  tego  wydarzenia otrzymały dyplomy i rożki obfitości. Po uroczystym pasowaniu na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Od dziś wszystkie dzieci z grupy „Smerfy” są już prawdziwymi starszakami i jako najstarsi w przedszkolu postarają się być przykładem dla młodszych kolegów i koleżanek.

Maria Kołtowska

OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-MATEMATYKA.PLUS

W listopadzie uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes - Matematyka.Plus. Konkurs  pozwala  pobudzić  ducha olimpijskiej rywalizacji i dzięki temu staje się sposobem podnoszenia matematycznych umiejętności uczniów w naszej szkole. W tym konkursie nie ma przegranych jest on organizowany dla zwiększenia motywacji uczniów. Przygotowanie do niego i obiektywna ocena na tle innych szkół w Polsce pozwala poznać poziom wiedzy uczniów. 

Lilia Burdziłowska

OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-MATEMATYKA.PLUS

W dniu 20 grudnia nastąpiło podsumowanie jesiennej edycji Olimpiady Wiedzy Archimedes-Matematyka .Plus. Konkurs jest organizowany dla zwiększenia motywacji uczniów w poznawaniu tajników wiedzy matematycznej. Inicjatorem Konkursu  jest Amermedia Sp. z o.o. Spośród 19 uczestników aż 6 zostało laureatami.

Laureaci IV stopnia

Wiktor Matyjewicz

Katarzyna Urbaniak

Zuzanna Ślosarczyk

Natalia Banasiewicz

Laureatka V stopnia

Martyna Wróbel

Gratuluję.

Lilia Burdziłowska

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież zapobiega pożarom”

9 lutego 2018 roku w budynku Filii Bibliotecznej w Czerninie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zorganizowane przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Górze. W gronie uczniów reprezentujących pięć szkół podstawowych znalazły się dziewczęta z naszej szkoły Julia Maksymczuk i Dobrosława Kwartnik.

Obie uczennice, z wysokim wynikiem punktowym, przebrnęły przez pierwszą, testową część konkursu kwalifikując się do etapu ustnego. W tej części podczas losowania pytań dziewczętom zabrakło trochę szczęścia. Ostatecznie Julia Maksymczuk zdobyła w konkursie III miejsce; Dobrosława Kwartnik uplasowała się na miejscu V.

Marta Hołownia-Dziewic

OGÓLNOPOLSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI Góra 2017

11 listopada, jak co roku, odbyły się w Górze biegi uliczne , które uświetniły obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 10:00 na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej odbyło się uroczyste odegraniu hymnu olimpijskiego. Następnie w towarzystwie olimpijczyków Pana Mariana Sypniewskiego oraz Mariana Woronina, Pani Burmistrz Irena Krzyszkiewicz dokonała uroczystego otwarcia zawodów.

W tym dniu odbyło się łącznie 9 biegów dla dzieci i młodzieży oraz bieg główny na 10 000 metrów.

Uczniowie naszej szkoły zmagali się na dystansach siedmiu kategorii wiekowych, od przedszkolaków i pierwszoklasistów po uczniów klasy siódmej. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wszyscy świetnie sobie poradzili. Dwoje z nich odniosło wielki sukces. Nicola Noga w biegu na 1400m wywalczyła I miejsce w kategorii powiat górowski. Kacper Kornicki również w biegu na 1400m, mimo iż rocznikowo najmłodszy w całej stawce, świetnie poradził sobie ze starszymi kolegami i jako trzeci przekroczył linię mety zdobywając brązowy medal w kategorii open.

Serdecznie gratulujemy!

Małgorzata Szylin, Marta Hołownia-Dziewic

Ocalić od zapomnienia

5 listopada 2017 uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w uroczystości środowiskowej Ocalić od zapomnienia poświęconej wszystkim, którzy oddali swe życie w obronie ojczyzny, którzy zostali wywiezieni na daleką Syberię, zginęli na Kresach Wschodnich i wielu innych miejscach kaźni.

Uroczystość, w czasie której młodzież deklamowała wiersze o bardzo głębokiej treści miała miejsce w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Chróścinie. Natomiast po mszy św. odprawionej przez ks. kanonika Jarosława Grabarka, w Domu Ludowym została przedstawiona prezentacja przygotowana przez pana dyrektora Leszka Steckiego, a ukazująca ogrom prac jakie wykonywane są na polskich cmentarzach na Ukrainie w ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

Jadwiga Bretsznajder

Nocne Manewry Christmas is coming

W piątek 15 grudnia uczniowie klasy IV i V brali udział w Nocnych Manewrach pod hasłem Christmas is coming. Noc w szkole okazała się bardzo ekscytująca.Była pizza, świąteczne smakołyki, a emocje sięgnęły szczytu podczas gry w multimedialny quiz.  Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu języka angielskiego i kultury krajów anglojęzycznych poprzez  rozwiązywanie zadań gramatyczno - leksykalnych, śpiewanie piosenek, oglądanie filmu.  Uczestnicy przygotowali również plakaty prezentujące słownictwo związane ze świętami Bożego Narodzenia, które zostaną zaprezentowane społeczności szkolnej. Szkolili również swoje umiejętności komunikacyjne, gdyż nauczyciele podczas całego cyklu zajęć rozmawiali z uczniami w języku angielskim.  Rano rozeszliśmy się do domu trochę niewyspani, ale pełni wrażeń. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji zajęć.

Ewa Świerszko,  Justyna Witkowska

Nocne manewry "Matematyka jest jak kurz, jest wszędzie i już"

W piątek 25 maja uczniowie klasy IV i V brali udział w Nocnych Manewrach pod hasłem "Matematyka jest jak kurz, jest wszędzie i już". Zabawa rozpoczęła się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie zanim zagrali  w zbijaka musieli zmierzyć tiptopkami boisko. Koleją atrakcją była gra dobble dzięki której uczniowie ćwiczyli koncentrację i spostrzegawczość. Po przepysznej pizzy uczestnicy przygotowali  plakaty prezentujące wykorzystanie matematyki w życiu codziennym.  Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu liczb z języka angielskiego  poprzez  rozwiązywanie zadań, śpiewanie piosenki, a emocje sięgnęły szczytu podczas gry w multimedialny quiz kahoot.  Uczestnicy szkolili również swoje umiejętności komunikacyjne, gdyż anglistka podczas całego cyklu zajęć rozmawiała z uczniami w języku angielskim.  Przed snem uczniowie ćwiczyli swój umysł grając w gry logiczne i planszowe. Noc w szkole okazała się bardzo ekscytująca. Rano rozeszliśmy się do domu trochę niewyspani, ale pełni wrażeń.

Marta Hołownia-Dziewic, Lilia Burdziłowska,  Justyna Witkowska

NOC BIBLIOTEK 2017

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim wydarzeniu czytelniczym  pod nazwą „Noc bibliotek”.

Tegoroczne hasło imprezy to  „NOC BIBLIOTEK - CZYTANIE PORUSZA”.

W imprezie wzięło udział 16  trzyosobowych drużyn  z powiatu górowskiego, naszą szkołę reprezentowały cztery drużyny uczniów klas IV-VI. Wzorem  ubiegłego roku została  zorganizowana gra miejska , której mottem przewodnim i kanwą do wszystkich zadań była powieść pt. „Klątwa dziewiątych urodzin”  Marcina Szczygielskiego. Drużyny, wędrując z planem miasta po Górze rozwiązywały kolejne zadania, fotografowały  różne ważne górowskie obiekty, wykazywały się znajomością treści książki i nawet celnością oka i ręki. Koniec trasy zaplanowany został  na terenie  Zespołu Szkół Ogólnokształcących, aby przy ognisku uroczyście podsumować wyniki i wręczyć nagrody i wyróżnienia. Niestety, ze względu na plagę komarów,  konieczne stało się przeniesienie uroczystego zakończenia do budynku.

Nagrody za zajęcie czołowych miejsc w rywalizacji wręczali Julita Kruszka Przewodnicząca Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy , Danuta Biernacka- Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Górze , Mariusz Mycyk  przedstawiciel jednego ze sponsorów  oraz w imieniu Ireny Krzyszkiewicz – Andrzej Rogala- Zastępca Burmistrza Góry.

Wszyscy uczestnicy uroczystości zostali ugoszczeni poczęstunkiem, zorganizowanym dzięki hojności  naszych  lokalnych  sponsorów,  do  których należą: Andrzej Banasiewicz, Konrad Czarny, Paweł Dąbrowski, Marcin Janik, Marcin Pawłowski, Żwirownia „Dąbrowa” oraz „Piekarnia Gierczk” ze Wschowy, wszystkim jeszcze raz w imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy.

Uczestnikom imprezy gratuluję dotarcia do mety i zapraszam do zabawy czytelniczej za rok.

Czesława Zabłocka

Nasi uczniowie na Dniu Olimpijczyka w Górze

10 listopada, na zaproszenie Klubu Olimpijczyka Mariana Sypniewskiego, czteroosobowa reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach Dnia Olimpijczyka w Szkole Podstawowej nr1 w Górze. Honorowymi gośćmi uroczystości byli:Pan Marian Sypniewski – szermierz, dwukrotny brązowy medalista olimpijski z Moskwy 1980r i Barcelony 1992r  oraz Pan Marian Woronin – lekkoatleta, srebrny medalista olimpijski w sztafecie 4x100 z Moskwy 1980r. W pierwszej części, tej jedynej w swoim rodzaju uroczystości, uczniowie zapoznali się z historią oraz ciekawostkami ze sportowego życia obu Panów, mogli obejrzeć strój i broń szermierczą oraz zobaczyć film, na którym Pan Marian Woronin jako pierwszy biały człowiek w historii „złamał” elektroniczną barierę 10 sekund na dystansie 100m.

Ostatnia cześć należała do gości, którzy opowiedzieli o swojej „przygodzie” ze sportem, chętnie odpowiadali na pytania uczniów, a potem długo jeszcze rozdawali autografy.

Marta Hołownia-Dziewic

Musical dydaktyczny

W czwartek 12. 10. 2017 r. odbyła się wycieczka uczniów klas IV -VII do Leszna na musical dydaktyczny pt: " Opowieść o Lwie, czarownicy i starej szafie". Uczniowie zobaczyli historię rodzeństwa, które przez zaczarowaną szafę trafia do magicznej krainy zamieszkałej przez fauny, mówiące zwierzęta i mityczne bestie.

Świat ten pozostaje pod władzą złej Białej Czarownicy, która sprowadziła na niego trwającą od stu lat surową zimę. Jest jednak nadzieja. Po długiej nieobecności powraca prawowity władca krainy – lew Aslan, który zamierza stawić czoła złu.

Niewątpliwym walorem całego musicalu były precyzyjnie i umiejętnie ukazane wartości dydaktyczne.

W przedstawieniu wykorzystane zostały różnorodne formy narracji w tym literacka: pierwszo i trzecioosobowa z narratorami różnych typów oraz narracja filmowa. Zabieg ten, przemyślany w każdym szczególe, pozwolił uczniom łatwo nauczyć się, jak odróżniać od siebie różne sposoby prowadzenia opowieści.

Uczniowie przyjemnie spędzili czas, wrócili z wycieczki zadowoleni.

Lilia Burdziłowska, Lucyna Sozańska

Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia

Delegacja Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach miała zaszczyt i ogromną przyjemność uczestniczyć w dniach od 03.11.2017r. do 05.11.2017r. w bardzo ważnym  dla Polaków miejscu i momencie jakim było odsłonięcie odnowionego pomnika II Żelaznej Brygady w Pasiecznej na Ukrainie. Jesteśmy  bardzo dumni z tego, że  nasz Sztandar po raz pierwszy opuścił granice Rzeczpospolitej Polski i oddał honory młodym legionistom którzy oddali życie w walce o niepodległość Polski. W uroczystościach uczestniczyło osiem pocztów sztandarowych z województwa dolnośląskiego oraz dwa z Lwowa. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 1200 4 listopada 2017r. od wprowadzenia sztandarów na cmentarz w Pasiecznej. W otoczeniu mogił i w pełnym słońcu sztandary oddały honory poległym w walce o niepodległość. Swoją obecnością zaszczycili: ekscelencja Biskup  Archidiecezji Lwowskiej Leon Mały, kanclerz Kurii Lwowskiej ksiądz Władysław Grymski, konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski, ojciec Franciszkanin Bronisław Staworowski z Krakowa, proboszcz parafii katolickiej w Nadwórnej ks. Igor Hawrysyk, proboszcz parafii grekokatolickiej, wicedyrektor TV Polonia  Pan  Filip Frąckowiak, szef działu marketingu Pan Jacek  Borowski, członkowie  Zarządu Fundacji Studio Wschód: Pani redaktor Grażyną Orłowską-Sondej oraz Pan  Jan Matkowski, wicestarosta  Powiatu Legnickiego Pan Kazimierz  Burtny,  przedstawiciele władz lokalnych: starosta Powiatu Nadwórniańskiego,  Mer  Miasta Nadwórna, Sołtys Pasiecznej, architekt  Miasta Nadwórna  twórca obecnego kształtu pomnika, członkowie Zarządu Stowarzyszenia Współpracy Polska-Ukraina „Nadwórna”, prezes Stowarzyszenia Rzecz Karpacka, przedstawiciele  Związku Strzeleckiego „Strzelec z Lwowa, wicedyrektor szkoły w Pasiecznej Pan Roman Sadruk, członkowie Zespołu Podolski Kwiat z Koziatyna prowadzony przez p. Natalią Czajkowską, który przebył  500km aby uświetnić  uroczystość, dyrektor  szkoły polskiej w Kołomyi i prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Karpińskiego w Kołomyii Pani Stanisława Patkowska- Kołusenko, która przybyła na  uroczystość wraz z dziećmi z polskiej szkoły oraz mężem Włodkiem Kołusenko, inżynierem nadzorującym prace nad renowacją pomnika, rodacy, którzy pielęgnują polskość na Kresach Wschodnich.

Po przemówieniach i poświęceniu pomnika II Żelaznej Brygady ( zwanej również Karpacką) mieliśmy okazję  porozmawiać z rodakami tam mieszkającymi dbającymi o polską tożsamość narodową. Nasi rozmówcy nie kryli wzruszenia widząc tak dużą grupę  wolontariuszy z Polski. W kolejnym dniu tj. piątego listopada 2017r. poczty sztandarowe uczestniczyły we mszy Św. w Nadwórnej, po której odbyło się krótkie spotkanie z rodakami. Około godziny 1430 udaliśmy się w drogę powrotna do Polski po drodze odwiedziliśmy Lwów, w godzinach rannych przybyliśmy do Witoszyc pełni wrażeń pożegnaliśmy się z uczestnikami pobytu na Ukrainie.

W tym miejscu składam serdeczne podziękowania Burmistrz Góry Pani Irenie Krzyszkiewicz za umożliwienie uczestnictwa w tym bardzo ważnym dla Polaków momencie jakim jest krzewienie polskości na terenach Ukrainy dawnych terenach Polski. Serdecznie dziękuję Dyrektorom, Nauczycielom, rodzicom, uczniom placówek oświatowych Gminy Góra za włączenie się w zbiórkę zniczy „Podaruj znicz na Kresy” w ramach akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia. (znicze zapłonęły na mogiłach pozostawionych bez opieki na Kresach). Dziękuję uczniom za trud jaki włożyli uczestnicząc w tej uroczystości z dala od domu rodzinnego, rodzicom składam podziękowania za wyrażenie zgody na reprezentowanie naszej społeczności przez ich dzieci w bardzo trudnym wyjeździe na Kresy. Pani Grażynie Orłowskiej Sondej dziękuję za docenienie naszych starań mających na celu ratowanie polskich cmentarzy na Ukrainie i krzewienie ducha patriotyzmu.

Leszek Stecki

Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia

Trzeciego lipca 2018 r. 22 osobowa grupa wolontariuszy z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach   Gmina Góra po raz kolejny uczestniczyła w akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia. Wśród wolontariuszy byli uczniowie z Witoszyc, Chróściny, Glinki, Góry, Wschowy oraz absolwenci i nauczyciele.          Tuż przed godziną szesnastą trzema busami zajechaliśmy pod Urząd Gminy aby spotkać się z  Burmistrz  Góry Panią Ireną Krzyszkiewicz, która jest wielką zwolenniczką takich akcji. Życząc nam szczęśliwej drogi na Ukrainę

i powrotu do Polski podziękowała uczestnikom za zaangażowanie w ratowaniu polskich mogił na Kresach. Następnie udaliśmy się do Wrocławia, gdzie o godzinie 1800 odbyło się uroczyste pożegnanie wolontariuszy IX edycji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy pożegnał nas Minister Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. W pożegnaniu wolontariuszy uczestniczyli również Wojewoda Dolnośląski Pan Paweł Hreniak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Pan Tadeusz Samborski, Dolnośląski Kurator Oświaty Pan Roman Kowalczyk. Wiele ciepłych słów skierowanych było do nas,  do wolontariuszy oraz do organizatorek akcji, Pani Grażyny Orłowskiej Sondej Redaktor TVP Polonia i Pani Beaty Pawłowicz.

Po uroczystym pożegnaniu udaliśmy się w kierunku granicy z Ukrainą.

W godzinach rannych przekroczyliśmy granicę Polski z Ukrainą w Medyce, do miejsca docelowego dotarliśmy w godzinach popołudniowych.

Na drugi dzień od rana cała grupa rozpoczęła akcję ratowania polskich mogił. W tym roku porządkowaliśmy cmentarze w Kokutkowcach, Hleszczawie, Howiłowie Wielkim, Zaścianoczu. W ostatnim dniu grupa została podzielona, część pracowała na cmentarzu w Iwanówce a druga grupa wraz z opiekunem pojechała do Sorocka. Jest to szósty cmentarz którym zaopiekowali się wolontariusze z Witoszyc (jest to cmentarz bardzo zaniedbany, serce ściska patrząc na nagrobki które mają pościnane głowy i krzyże). W Sorocku znajdują się mogiły: Okońskich, Hołtrów, Zabłockich, grobowiec rodziny Baworowskich. Mieszkańcy Sorocka w rozmowach z nami prosili aby ratować Polski Kościół, który znajduje się w centrum wsi, jego stan jest zły ale możliwy do uratowania. Mer Sorocka Pan Rusłan Szafranowicz wyraził zgodę abyśmy mogli zadziałać w tym temacie.

Podczas pobytu na Ukrainie odbyło się kilka spotkań z mieszkańcami. 9 lipca odwiedziła nas na cmentarzu w Howiłowie Wielkim, Redaktor TVP Polonia Pani Grażyna Orłowska Sondej wraz z ekipą telewizyjną. Następnie odbyło się spotkanie pod Kościołem Katolickim, do którego przychodzą wierni raz w tygodniu (jest ich około 5). Starosta Howiłowa Wielkigo, Vasyl Baluk przywitał serdecznie Panią redaktor i podziękował wolontariuszom za wykonywana pracę. On sam wraz z mieszkańcami także porządkował cmentarz.

Przed przyjazdem Pani redaktor Grażyny Orłowskiej Sondej  Dyrektor ZSPIP w Witoszycach Pan Leszek Stecki (opiekun grupy) w towarzystwie Pani Klaudii Maksymczuk, uczennicy Julii Maksymczuk i Pana Ireneusza Szczudło odbył spotkanie w Horostkowie z Merem Panem Stefanem Hładunem, Starostą Howiłowskim Vasylem Balukiem, dyrektorami szkół Panią Haną Dawidow, Panią Ludmiłą Krzycką, Panią Haliną Wrona. Spotkanie dotyczyło nawiązania współpracy oraz wprowadzenia języka polskiego w placówkach oświatowych. Rozmawialiśmy również o naszej akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia, o organizacji placówek oświatowych w Polsce i na Ukrainie, spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. W Hleszczawie i Sorocku spotkaliśmy się na cmentarzach ze Starostami, którzy obiecali nam pomoc w porządkowaniu mogił w przyszłym roku. Wprowadzeniem języka polskiego do szkół zainteresowani są również Pani Mer Zaścianocza oraz Dyrektor największej szkoły w Trembowli, z którymi Pan Leszek Stecki odbył spotkania i za pośrednictwem MSZ obiecał pomoc w tej sprawie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Panią  Halinę Wójcicką z Sądowej Wiszni, na jej ręce przekazaliśmy dary w postaci słodyczy, przyborów szkolnych oraz artykułów spożywczych. Pani Halina serdecznie dziękuje darczyńcom, dary otrzymaliśmy z placówek oświatowych Gminy Góra oraz księdza kanonika Janusza Idzika proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Pan Jerzy Akielaszek skarbnik Stowarzyszenia " Głogowska Edukacja Kresowa" w Głogowie zaopatrzył nasza grupę w sprzęt w postaci kos spalinowych za co pięknie dziękujemy.

Zmęczeni ale pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do Polski, już teraz należy planować kolejny wyjazd. Składamy podziękowania Pani Grażynie Orłowskiej Sondej Redaktor TVP Polonia, Pani Beacie Pawłowicz za wzorową organizację akcji i włączenie naszej grupy we wspólne dzieło ratowania polskich nekropolii. Osobne podziękowania dla mieszkańców Gminy Góra za wkład finansowy i rzeczowy przeznaczony na akcję, księżom proboszczom za umożliwienie przeprowadzenia kwest na terenie kościołów dekanatu wschód i zachód, sponsorom za przekazanie środków finansowych, Pani Anecie Śliwiak Kwiaciarnia Hortensja w Górze za przekazanie wiązanek biało czerwonych kwiatów, które złożyliśmy pod pomnikiem w Zaścianoczu. Piękne podziękowania kierujemy do Prezesa Zakładu Energetyki Cieplnej w Górze Pana Rafała Korytowskiego  za nieodpłatne użyczenia busa. Ciepło dziękujemy naszym kierowcom za świetną jazdę po ukraińskich drogach i bezpieczny powrót do domu. Dziękujemy Burmistrz Góry Pani Irenie Krzyszkiewicz za pomoc w organizacji wyjazdu tak dużej grupy wolontariuszy oraz wsparcie tego szczytnego działania.

Oprócz ciężkiej i bardzo ważnej pracy mieliśmy czas aby zwiedzić miejsca historycznie związane z Polską. W dni wolne od pracy pojechaliśmy wspólnie na wycieczkę do Kamieńca Podolskiego i Hocimia. Na długo będziemy pamiętać tą lekcję historii. Na Ukrainie spotkaliśmy się z życzliwością i podziwem. W drodze powrotnej odbyliśmy spacer po Lwowie z przewodnikiem oraz zapaliliśmy znicze na cmentarzu Orląt Lwowskich, oddaliśmy hołd Marii Konopnickiej.

Leszek Stecki

Moc życzeń

Dnia 08.03.2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet, który przygotowali uczniowie pod opieką p. Anny Sosińskiej.  Uczennice pod postaciami wróżek opowiadały o paniach pracujących w szkole oraz przepowiadały im przyszłość. Dodatkowo, aby uatrakcyjnić występ, chłopcy z klasy IV wykonali taniec "Chocolate ". Wszyscy występujący dali z siebie wszystko, a publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami. Na zakończenie akademii popłynęła moc gorących życzeń dla wszystkich Pań i Dziewcząt od Pana Dyrektora Leszka Steckiego. Natomiast  chłopcy w imieniu samorządu uczniowskiego złożyli życzenia  i  wręczyli kartki oraz drobne upominki.  

Lilia Burdziłowska

Mikołajki

6 grudnia obchodziliśmy przemiły dzień w naszej szkole, a mianowicie mikołajki. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa.W oczekiwaniu na wspaniałego Gościa dzieci śpiewały piosenki o Mikołaju. Nasz szanowny Święty Mikołaj, zawitał w szkolne progi i dla każdego przyniósł przeróżne słodkości oraz drobny upominek. Dzieci były bardzo zadowolone z otrzymanych upominków i poprosiły, aby za rok Święty Mikołaj również je odwiedził. Nie mogło również zabraknąć pamiątkowych zdjęć.Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał bardzo dobry humor.

L. Burdziłowska, M. Szylin,  J. Bretsznajder, M. Rogasik        

Lekcja biblioteczna inaczej

Kolejna lekcja biblioteczna realizowana w ramach edukacji czytelniczej oraz z okazji przypadającego w kwietniu Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci została zorganizowana w dniu 6 kwietnia 2017 r.   Tym razem lekcję poprowadziły  Pani Barbara Siekanowicz i Jolanta Mikłosz z Oddziału Dziecięcego  Biblioteki Miejskiej w Górze. Zajęcia były okazją do przypomnienia sobie jak jest zbudowana książka, jak można zostać czytelnikiem biblioteki. W trakcie lekcji dzieci wysłuchały opowiadania o tym, „ Jak się żyje w Naszej Gminie”  a  podsumowaniem było wspólne  rozwiązywanie krzyżówki, zawierającej treści omawiane podczas lekcji.

Na zakończenie uczniowie wysłuchali  legendy o Chróścinie przeczytanej przez jedną z zaproszonych pań.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję biblioteczną.

Czesława Zabłocka

KRÓWKA

24 stycznia 2018r. pod hasłem KRÓWKA w siedzibie OSI POLAND FOODWORKS w Chróścinie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli Zastępca Dyrektora Pani Brygida Pawlak, Referent ds. administracyjno - biurowych Pani  Aleksandra Cencora oraz Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im Władysława Reymonta w Witoszycach Pan Leszek Stecki. Na spotkaniu omawiano plan działań na rok 2018 w tym Międzyszkolny Konkurs Kolęd, wyjazd dzieci na Kresy, Festiwal Kultury Ludowej, Spartakiadę Przedszkolaka. W imieniu Dyrektora i zarządu firmy Pani Brygida Pawlak przekazała na ręce dyrektora szkoły Krówkę, w której po wspólnym jej rozbiciu znajdowały się pieniądze. Pieniądze wspólną decyzją Dyrektora Pana Piotra Antkowiaka  i zarządu zostały przekazane na potrzeby szkoły. Pięknie dziękujemy za taki dar życząc wszelkiej pomyślności.

Leszek Stecki

Konstytucja 3 Maja

27 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy III pod opieką p. Jadwigi Bretsznajder przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego oraz hymnu szkoły, po którym odbyła się część artystyczna. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia. 3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację. Konstytucja 3 Maja, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa.Po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 nowej konstytucji ustrojowej, część wpływowej magnaterii nie zamierzała poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję i 14 maja 1792 zawiązała w niewielkim miasteczku Targowicy na kresach konfederację w celu jej obalenia. Jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej.

Król Stanisław August 24 lipca przystąpił do konfederacji targowickiej, oraz polecił zaprzestać działań wojennych.

Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.

Na zakończenie części artystycznej uczniowie klasy I i III przygotowani przez Panie Jadwigę Bretsznajder i Małgorzatę Szylin zatańczyli przepięknie Poloneza.

Po zakończonej części artystycznej wręczono dyplomy ucznia miesiąca marca.

Grupa Kubusie - Wiktor Gil

Grupa Smerfy - Kinga Kurzawa

Kl I - Maciej Kusztra

Kl II - Oliwia Bidzińska

Kl III - Natalia Duchniak

Kl IV - Katarzyna Urbaniak

Kl V - Maciej Mikołajczyk

Kl VI - Karolina Lak

Kl VII- Natalia Przygucka

Serdecznie Gratulujemy!!!

W tym dniu naszą szkołę odwiedziła również Barbara Chrystman - Kurzawa z Nadleśnictwa Góra Śląska, która przeprowadziła krótkie szkolenie  a następnie uczniowie zaopatrzeni w niezbędny sprzęt oraz zapał i ochotę do pracy  przystąpili do sadzenia 100 drzew i w ten sposób uczcili okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 100 drzew na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Lilia Burdziłowska

KONKURS RECYTATORSKI W PRZEDSZKOLU

8 maja 2018r. w naszym Przedszkolu już po raz czwarty odbył się Konkurs recytatorski zorganizowany przez wychowawcę grupy „Smerfy” p. Marię Kołtowską. W tym roku temat konkurs brzmiał „Wiersz, które lubimy”. W  konkursie wzięło udział 19 dzieci:  8  dzieci  3-4 letnich oraz 11 dzieci 5-6 letnich. Konkurs odbył się w szczególnym dniu, gdyż był to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Podczas konkursu dzieci wspaniale recytowały swoje ulubione wierszyki..Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Jury w składzie: dyrektor ZSPiP w Witoszycach p.Leszek Stecki, p. Róża Matyla oraz p. Czesława Zabłocka  miało bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Po długiej naradzie jury wyłoniło zwycięzców. W kat 3-4 latki zwyciężyli: I miejsce: Jasiu Dąbrowski oraz Martyna Trofluk, II miejsce Michał Cieślik, III miejsce Julia Trofluk. W kat 5-6 latki zwyciężyli: I miejsce Emilia Wiśniewska, II miejsce Kinga Kurzawa oraz Laura Łuczak, III miejsce Marta Sowka. Wyróżnienie otrzymał Olek Mrowiec.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe przygotowane przez organizatora. Zwycięzcy otrzymali dodatkowo nagrody książkowe. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek przygotowany przez p. Różę Matylę -  naszą emerytowaną nauczycielkę.

Zwycięzcy konkursu reprezentować będą nasze przedszkole podczas I Gminnego Przeglądu Poezji Dziecięcej, który odbędzie się 15 maja w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Miejskiej  w Górze.

Maria Kołtowska

Konkurs multimedialny organizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

19 października w Filii Biblioteki w Czerninie odbył się finał konkursu informatycznego na prezentację multimedialną pt: „ZIEMIA GÓROWSKA WCZORAJ I DZIŚ”, który był organizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorem konkursu była Burmistrz Góry a współorganizatorami Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Czerninie i Filia Biblioteki w Czerninie. Uczennica naszej szkoły Julia Maksymczuk uzyskała II miejsce w kategorii klas IV-VI.

Serdecznie gratuluję!!

Lilia Burdziłowska

Koncert Włoskie Przeboje

27 kwietnia mogliśmy po raz kolejny wysłuchać koncertu w wykonaniu artystów z Centrum Edukacji ATUT. Tym razem artyści zabrali uczniów w sentymentalną podróż do Włoch i zaprezentowali słynne stare włoskie przeboje. Podczas koncertu uczniowie mieli okazję nauczyć się włoskich słówek i potraw a także tańca. Uczniowie chętnie włączyli się we wspólne  śpiewy. Po koncercie zostały wręczone dyplomy dla uczniów miesiąca marca.

Oto nagrodzeni:

Kubusie - Jan Zdebski

Smerfy - Hanna Kaźmierczak

Klasa I - Wiktor Fehler

Klasa II - Natalia Drozdalska

Klasa III - Mikołaj Zarzycki

Klasa IV - Zuzanna Ślosarczyk

Klasa V - Karolina Lak

Klasa VI - Maria Bobela

Serdecznie Gratulujemy!!!!

Lilia Burdziłowska

Koncert muzyczny "Blacha to brzmi dumnie, czyli o trąbce, puzonie i tubie”

19 listopada br. odbył się drugi w tym roku szkolnym koncert muzyczny pt. "Blacha to brzmi dumnie, czyli o trąbce, puzonie i tubie”. Tym razem Królowa Muzyka opowiedziała słuchaczom, jak z metalowej rurki i blaszanych kapeluszy wyczarowała trzy niezwykłe instrumenty: trąbkę, puzon i tubę. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaciekawieniem poznawali te instrumenty i wysłuchali utworów muzycznych wykonywanych przez artystów.

Po koncercie przyszedł czas na podsumowanie konkursów.

Pani Małgorzata Szylin wręczyła dyplomy za udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Ja patriota” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Wąsoszu oraz w konkursie plastycznym „Wspomnienia z wakacji” organizowanym przez Dom Kultury w Górze.

Pani Maria Kołtowska wręczyła nagrody za zajęcie II miejsca w XXV Ogólnopolskim Biegu Niepodległościowym dla Jana Kaźmierczaka.

Opiekunki SKO wręczyły nagrody „Dusigrosza miesiąca” w ramach akcji październik miesiącem oszczędzania:

I miejsce: Martyna Grabowska – klasa II

I miejsce: Aleksander Mrowiec – klasa II

II miejsce: Laura Łuczak – klasa I

 Pani Lilia Burdziłowska wręczyła dyplomy za Mistrza Tabliczki Mnożenia.

Następnie wręczono tytuły Mistrza Przedszkola oraz Ucznia Miesiąca dla :

Grupa Kubusie – Julia Pieprzyk

Grupa Smerfy – Kinga Kurzawa

Klasa I – Emilia Wiśniewska

Klasa II – Natalia Gil

Klasa III – Oliwia Bidzińska

Klasa IV – Anna Pawłowska

Klasa V – Katarzyna Urbaniak

Klasa VI – Julia Maksymczuk

Klasa VII – Natalia Banasiewicz

Klasa VIII  - Maria Bobela

Serdecznie gratulujemy !!!

Ewa Pieprzyk     

Koncert Muzyczne Wygibasy

14 marca odbył się koncert w wykonaniu artystów z Centrum Edukacji Atut pt: "Muzyczne wygibasy". W zabawnych utworach pana Przemka Mazurka uczniowie poznali kolorową sowę, dowiedzieli się gdzie wędrują słoń i krokodyl, a także do czego w domu są potrzebne pudełka. Nie zabrakło również wygibasów przy muzyce granej na gitarze akustycznej, basowej, ukulele czy kazoo. Był to koncert pełen żywiołowych piosenek z ciekawymi, autorskimi tekstami. Po koncercie odbyło się pożegnanie Pani Anny Sosińskiej, której Dyrektor Leszek Stecki podziękował za wieloletnią pracę, za wysiłek i trud wychowawczy. Uczniowie podziękowali Pani Ani za każde dobro, uśmiech i życzliwość, którymi ich darzyła i życzyli, by każdy nowy dzień przyniósł Pani radość, szczęście i spokój.  Podczas koncertu zostały wręczone dyplomy ucznia miesiąca lutego. Najlepszymi uczniami zostali:Grupa Kubusie - Alan Wiśniewski

Grupa Smerfy - Oliwier Stark

Klasa I - Zuzanna Góral

Klasa II - Oliwia Bidzińska

Klasa III - Lena Halaberda

Klasa IV - Filip Siekanowicz

Klasa V - Zuzanna Ślosarczyk

Klasa VI - Martyna Wrobel

Klasa VII - Maria Bobela

Gratulujemy!!!

Lilia Burdziłowska

Koncert Indiańskie magiczne Andy

29 listopada w naszej szkole odbył się  koncert pt: "Indiańskie magiczne Andy". Podczas koncertu Indianie zabrali uczniów w magiczne andyjskie góry, aby przedstawić czasy rdzennych Indian, rozwój ich kultury i muzyki. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia indiańskich instrumentów takich jak : quenas, zamporas, charango,  hiszpańskich instrumentów strunowych oraz śpiewów i tańców.  

Lilia Burdziłowska

Koncert Granie na niczym

28 lutego 2018 roku odbyła się w naszej szkole kolejna audycja muzyczno - edukacyjna w ramach cyklicznych mini koncertów organizowanych przez Centrum Edukacji ATUT pt: "Granie na niczym". Na początku uczniowie zapoznali się z instrumentami perkusyjnymi stworzonymi z różnych przedmiotów Mieli także możliwość wysłuchania ich brzmienia. Wzięli także udział w energicznych zabawach połączonych z rytmem i koordynacją ruchową. W zabawach tych wykorzystali wykonane przez siebie grzechotki zrobione z plastikowych butelek, puszek, kubków i pudełek.

Lilia Burdziłowska

Koncert "Elektryzujące dźwięki"

25 października odbył się koncert "Elektryzujące dźwięki". Podczas audycji uczniowie mogli poznać urządzenia takie jak sampler, looper, multi-efekt, sekwencer, syntezator wstążkowy oraz mogli zobaczyć jak tworzy się muzykę za ich pomocą. Całość okraszona była pięknym brzmieniem trąbki, flugelhornu oraz skrzypiec.  Koncert bardzo podobał się uczniom. 

Lilia Burdziłowska

Kino sferyczne

3 października uczniowie naszej szkoły w ciągu  jednej godziny lekcyjnej odkrywali świat, który ich otacza w niecodzienny sposób. Sferyczne kino to nowy sposób nauki. Za pomocą systemu sferycznej prelekcji w środku kopuły uczniowie odbierali niesamowity obraz.Sferyczne kino to działająca wirtualnie uwiarygodniona rzeczywistość, w której obszar panoramiczny jest podobny do efektu planetarium. Prezentowane filmy edukacyjne, wybrane przez uczniów poszczególnych klas, dotyczyły astronomii, biologii, historii, przyrody oraz świata podwodnego. Wrażenia uczestników – bardzo pozytywne. Miło jest łączyć przyjemne z pożytecznym.

Lilia Burdziłowska

Kawaler Orderu Uśmiechu

Dawno, dawno temu - tak rozpoczynają się najwspanialsze baśnie dla dzieci. Baśnie, które mają wywołać uśmiech na twarzy dziecka. w 1967 roku, w październiku na łamach Kuriera Polskiego (gazeta) ukazał się wywiad z pisarką Wandą Chotomską z okazji 5 rocznicy powołania do życia Jacka i Agatki - postaci dawnej Dobranocki dla dzieci. Pani Wanda opowiadała o spotkaniu z chorymi dziećmi w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie pod Warszawą.Jeden z przebywających na leczeniu chłopców zaproponował, aby Jackowi nadać Order Uśmiechu. Redaktor Zofia Zdanowska, która przeprowadzała wywiad powiedziała, że jest to bardzo ciekawy pomysł, a redaktor Włodzimierz Karwan zaproponował, aby takie odznaczenie dzieci nadawały swoim dorosłym przyjaciołom. W odpowiedzi na ogłoszony przez redakcję Kuriera Polskiego  i telewizję polską konkurs na projekt Orderu Uśmiechu dzieci nadesłały 44 tysiące projektów. Jak widać komisja konkursowa pod kierunkiem Szymona Kobylińskiego miała pełne ręce roboty,  aby wyłonić zwycięzcę. W grudniu 1967 roku przyznano pierwszą nagrodę Ewie Chrobak 9-letniej dziewczynce z Głuchołaz. W lipcu 1968 roku powołana została Kapituła Orderu Uśmiechu i jeszcze jesienią tego samego roku przyznane zostały pierwsze Ordery. Legitymację nr 1 otrzymał prof. dr Wiktor Dega poznański chirurg ortopeda. W 1977 roku wiceprzewodniczący Kapituły - Cezary Leżajski zaproponował, aby ideę polskich dzieci rozszerzyć na cały świat. W 1979 roku - Roku Dziecka - Order Uśmiechu nadano w 150 krajach.

Tak przedstawia się krótka historia wspaniałego odznaczenia, na który żaden prezydent, premier, minister nie ma tu władzy..., jak śpiewa dziecięcy zespół Serduszka w piosence Order od dzieci.

Uczniowie klas drugiej i trzeciej mieli dzisiaj szczególnego  gościa, którym był pan Edmund Sawicki - Kawaler Orderu Uśmiechu, przedsiębiorca z Góry. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kto był inicjatorem nadania tego niepowtarzalnego odznaczenia panu Sawickiemu, który przy okazji opowiedział dzieciom, jak wyglądała ceremonia wręczenia Orderu. Uczniowie mieli szereg pytań do swojego gościa, ale tez sprawili mu przyjemność śpiewając piosenkę Order od dzieci. Mogli też sami przekonać się jak smakuje świeżo wyciśnięty sok z cytryny i czy po jego wypiciu łatwo jest się uśmiechać (a nie krzywić:)). Na osłodę mieli cukiereczki, którymi obdarzył ich dzisiejszy gość. Co ciekawe - na każdym cukierku znajdował się symbol Orderu Uśmiechu - uśmiechnięte słoneczko.

Bardzo dużą przyjemność sprawił pan Sawicki uczniom przekazując piękną, wielką piłkę oraz mniejsze upominki.

Dzieci podziękowały za spotkanie wręczając pąsowe róże - symbol pasowania na Kawalera Orderu Uśmiechu.

Jadwiga Bretsznajder

Jasełka szkolne

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o troskach dnia codziennego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku 22 grudnia 2016 r. wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe.  Na pięknie udekorowanym górnym holu zebrali się: Pan Dyrektor Leszek Stecki, nauczyciele oraz uczniowie. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O piękne przeżycia i miłe doznania słuchowe zadbali zaś aktorzy i wokaliści z klas I-III pod opieką Pań  Jadwigi Bretsznajder, Małgorzaty Szylin oraz Marzeny Rogasik. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Całość przedstawienia  przeplatana była kolędami i pastorałkami. Przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.  Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pana Dyrektora i w świątecznych nastrojach rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne. 

 Lilia Burdziłowska

IV Koncert Muzyczny "Jest taki dzień"

Dnia 15.12.2017 r. w naszej szkole odbył się IV Koncert muzyczny. Koncert ten był  przeglądem twórczości naszej społeczności szkolnej. Uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali się w swoim repertuarze. I tak:Grupa przedszkolna Smerfy - zatańczyła taniec "Poleczka-śliweczka";Grupa przedszkolna Kubusie - zatańczyła taniec  "Tęczowe nutki Leśne duszki";I klasa - zatańczyła układ taneczny do piosenki "Lets Twist Again";II klasa - wykonała taniec z pomponami do piosenki "HollyDolly"; III klasa - wykonała piosenkę "Zaczarowana piosenka"; IV klasa kolęda- "Gdy się Chrystus rodzi"; V klasa - piosenka "Za rogiem"; VI klasa - piosenka "Jest taki dzień"; VII klasa - pastorałka "Kolęda dla nieobecnych".

Wszystkie utwory zostały pięknie wykonane. Koncert bardzo wszystkim się podobał.

Lilia Burdziłowska

Iteatr „Księga Dżungli”

17 października uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl „Księga Dżungli”  z Teatru Arlekin w Łodzi. „Księga Dżungli” to wyjątkowe, ogromne przedsięwzięcie artystyczne, którego Teatr Arlekin w Łodzi podjął się we współpracy z Mistrzem Lalkarzem Teatru Narodowego Islandii, Berndem Ogrodnikiem.  To opowieść o „ludzkim szczenięciu” Mowglim - chłopcu wychowanym przez wilki, żyjącym za pan brat ze zwierzętami w rządzącej się własnymi prawami indyjskiej dżungli. To opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu, mądrości i szacunku dla odwiecznych praw natury, która została podana w niezwykle atrakcyjnej formie. Wszyscy uczniowie oglądali spektakl z wielkim zaciekawieniem.

Lilia Burdziłowska

Iteatr "Królewna z drewna"

11 stycznia uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl „Królewna z drewna” z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. „Królewna z drewna” to barwna, wierszowana bajka, oparta na najnowszym, niepublikowanym dotąd tekście Waldemara Wolańskiego. W rozśpiewanej, bardzo zabawnej a jednocześnie trzymającej w napięciu formie, opowiada o przygodach małej Sosenki, która ratuje swoich rodziców i cały las przed złem, czyhającym na bezpieczny dotąd świat, w jakim mieszkała nasza bohaterka. A zło czyha wszędzie – ze strony natury, ale i ludzi – bandy korników i bezwzględnych drwali. Dlatego Sosenka staje przed nie lada wyzwaniem, musi podejmować trudne decyzje i niezwykle szybko dorosnąć. Poza walorami muzycznymi i plastycznymi – głównie pięknymi, animowanymi lalkami – jest jednocześnie doskonałą propozycją edukacyjną, uczącą gatunków drzew oraz w atrakcyjnej formie zachęcającą do obcowania z przyrodą.

Przed spektaklem zostały wręczone dyplomy dla najlepszych uczniów naszej szkoły w miesiącu grudniu:

Grupa przedszkolna Kubusie  - Jan Pieniak

Grupa przedszkolna Smerfy -  Marta Sowka

Klasa I  - Krystian Halaberda

Klasa II  - Nikodem Banaszak

Klasa III - Bartosz Marciniszyn

Klasa IV -  Tomasz Kaźmierczak

Klasa V  - Julia Maksymczuk

Klasa VI  - Dobrosława Kwartnik

Klasa VII - Nikola Kusztelak

Serdecznie gratulujemy!!!

Lilia Burdziłowska

Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018

4  września 2017 roku w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach nastąpiła Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018. Uroczystość składała się z dwóch części.  Pierwsza miała miejsce pod pomnikiem w Chróścinie, gdzie uczciliśmy minutą ciszy pamięć poległych w wojnie bohaterów. Po odczytaniu przez Panią Marię Kołtowską Wiersza o żołnierzach z Westerplatte, delegacje z każdej klasy złożyły znicze pod pomnikiem. Następnie udaliśmy się do kościoła na Mszę Świętą. Oficjalną część, która odbyła się w Centrum Kulturalno- Sportowym w Witoszycach rozpoczęto od wprowadzenia  sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie Pani Czesława Zabłocka złożyła meldunek dla Pana Dyrektora Leszka Steckiego. Pan Dyrektor przywitał zaproszonych gości, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi, uczniów oraz rodziców. Pani Marzena Rogasik odczytała list Minister Edukacji Narodowej Pani Anny Zalewskiej. Pan Dyrektor odczytał życzenia  Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz z okazji rozpoczęcia roku szkolnego skierowane do uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Życzenia w tym dniu złożyła również Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewa Kwartnik. W dalszej części nauczyciele  naszej szkoły odczytali fragmenty z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w nawiązaniu do akcji Narodowego czytania, która miała miejsce 2 września. Podczas tej uroczystości Pan Dyrektor odczytał List Kuratora Oświaty  dotyczący akcji  NAWAŁNICA oraz przedstawił szczegóły konkursu pod nazwą Wesoły plecak. Na zakończenie części oficjalnej został odśpiewany hymn szkoły po odśpiewaniu którego sztandar został wyprowadzony. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

Lilia Burdziłowska

II Górowski Koncert Moja Ojczyzna

20 maja 2018 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Górze odbył się II Górowski Koncert „Moja Ojczyzna”. Koncert odbył się pod honorowym patronatem Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. Organizatorem Koncertu był Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach. Współorganizatorami  byli: Urząd Miasta i Gminy w Górze, Dom Kultury w Górze, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi KRESOWIAK, Rady Rodziców Placówek Oświatowych Gminy Góra. Pieśnią patriotyczną Rota  (wiersz napisany przez Marię Konopnicką w 1908r.)  w wykonaniu nauczycielskiego Chóru Pro Bono o godzinie 14 rozpoczął się II Górowski Koncert Moja Ojczyzna.  Prowadząca koncert Pani Agnieszka Wesołowska w imieniu Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz

i Dyrektora Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im Władysława Reymonta w  Witoszycach Pana Leszka Steckiego przywitała przybyłych gości którzy zasiedli na sali widowiskowej Domu Kultury w Górze. Swoją obecnością zaszczycili nas: w imieniu Tadeusza Samborskiego Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego przybyła Pani Emilia Janiszak Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Piotr Wołowicz Starosta Górowski, Ryszard Pietrowiak wice przewodniczący Rady Powiatu wraz z radnymi, Jerzy Kubicki Przewodniczący Rady Miejskiej Góry wraz z radnymi, ks. Henryk Wachowiak – Parafia pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze Dziekan Dekanat Góra Śląska – zachód, ks Janusz Bobowski – proboszcz parafii pod wezwaniem  Św. Wawrzyńca w Czerninie, Piotr Bojko – Dyrektor Zespołu Barwinok z Winnicy na Ukrainie,  Grażyna Orłowska Sondej Redaktor TVP Polonia wraz z ekipą telewizyjną, w imieniu Piotra Antkowiaka Dyrektora  FOODWORKS POLAND przybyła Aleksandra Cencora, Anna Kolibek Kierownik PT KRUS w Górze, Barbara Chrystman- Kurzawa przedstawiciel  Nadleśnictwa Góra Śląska, Dyrektorzy Placówek Oświatowych, Sołtysi Wsi, Henryk Adamus Prezes Związku Kombatantów w Górze wraz z kombatantami. Prowadząca przywitała bardzo serdecznie wszystkich  przybyłych na koncert. 

Po powitaniu obejrzeliśmy taniec Narodowy Polonez  w wykonaniu uczniów klasy I i III Szkoły Podstawowej w Witoszycach pod kierunkiem Pani Jadwigi Bretsznajder i Małgorzaty Szylin.

Następnie głos zabrała  Burmistrz Góry  Irena Krzyszkiewicz oraz zaproszeni goście: Pani Grażyna Orłowska Sondej, Pan Piotr Bojko i Pani Emilia Janiszak.  Po przemówieniach swój występ rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Barwinok z Winnicy na Ukrainie.

Na zakończenie II Górowskiego Koncertu Moja Ojczyzna tymi słowami prowadząca zwróciła się do przybyłych na koncert:

W imieniu Organizatorów składam serdeczne podziękowania Pani Burmistrz Góry Irenie Krzyszkiewicz, Pani Danucie Piwowarskiej Berus Dyrektor Domu Kultury w Górze, Przewodniczącym Rad Rodziców i  rodzicom Placówek Oświatowych Gminy Góra, Szczególne podziękowania kierujemy do Rodzin które przyjęły dzieci i młodzież z zespołu Barwinok oraz opiekunów zespołu wraz z kierowcami. Gorąco dziękujemy kierownictwu zespołu Barwinok, Panu Piotrowi Bojko i opiekunom. Pięknie dziękujemy członkom zespołu Barwinok za wyśmienity koncert (cudowny spektakl – przedstawienie). Dziękujemy dzieciom i opiekunom Szkoły Podstawowej w Witoszycach za pięknie wykonanego Poloneza. Serdecznie dziękujemy nauczycielskiemu Chórowi Pro Bono. Gorąco dziękujemy wszystkim tym którzy pomagali w przygotowaniu i przeprowadzeniu koncertu. Organizatorzy dziękują wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z opiekunem. Dziękujemy Państwu za przybycie. Osobne podziękowania kierujemy do Pani Grażyny Orłowskiej Sondej redaktor TVP Polonia i ekipie telewizyjnej.

Igrzyska Młodzieży Szkolnej - czwórbój lekkoatletyczny

W piątek 11 maja 2018r. na stadionie OKF w Górze odbył się finał powiatowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w czwórboju lekkoatletycznym.     Do tej bardzo trudnej konkurencji, w której zawodnicy muszą wykazać się szybkością w biegu na 60m; siłą w rzucie piłeczką palantową; skocznością w skoku w dal oraz wytrzymałością w biegu na 600m przystąpiły drużyny ze Szkoły Podstawowej w Witoszycach, Szkoły Podstawowej nr1 w Górze, Szkoły Podstawowej nr3 w Górze i Szkoły Podstawowej w Wąsoszu.

Naszą szkołę, w okrojonym kontuzjami składzie, reprezentowały dziewczęta: Nicola Noga, Aleksandra Grabowska, Natalia Banasiewicz, Klaudia Huzar i Amelia Leszkiw.

Po bardzo wyczerpującym wieloboju, w którym dziewczęta poprawiły swoje życiowe rekordy, nasza drużyna ostatecznie uplasowała się na IV miejscu.

Gratuluję!

Marta Hołownia-Dziewic

Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej – lekkoatletyka

16 i 21 maja na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej w Górze  pojawili się najlepsi lekkoatleci szkół podstawowych, by tym razem w konkurencjach indywidualnych walczyć o miano Mistrza Powiatu. Jako pierwsi do rywalizacji stanęli zawodnicy z klas VII oraz klas gimnazjalnych szkół podstawowych z Góry, Irządz, Jemielna, Wąsosza, Czerniny i Witoszyc. W gronie tym znalazło się czworo uczniów naszej szkoły: Maria Bobela, Natalia Przygucka, Arkadiusz Gawlik i Sebastian Drozdalski. Nasi zawodnicy, najmłodsi w tych zmaganiach, zebrali cenne doświadczenia na przyszłość.

Kilka dni później, tym razem w Igrzyskach Dzieci, zaprezentowali się uczniowie z klas IV – VI szkół podstawowych. I tym razem frekwencja dopisała, do rywalizacji zgłosiło się ponad 100 zawodników z Góry, Irządz, Jemielna, Czerniny, Wąsosza i Witoszyc. W biegu sprinterskim wystartowali: Antoni Pawłowski, Mikołaj Ozdoba i Dawid Kusztelak; w pchnięciu kulą  - Daniel Szymusiak; w skoku w dal – Kacper Dym; w biegu na dystansie 300m  - Nicola Noga. Na koniec chłopcy próbowali swoich sił w sztafecie 4x100m. Niestety i tym razem zabrakło cennych centymetrów i sekund do miejsc na podium.

Gratuluję!

Marta Hołownia-Dziewic

Igrzyska Dzieci - trójbój lekkoatletyczny

We wtorek 22 maja 2018r. na stadionie OKF w Górze odbył się finał powiatowy Igrzysk Dzieci w trójboju lekkoatletycznym – zawody, w których udział biorą uczniowie klas IV szkoły podstawowej.Do tej bardzo trudnej konkurencji, w której zawodnicy muszą wykazać się szybkością w biegu na 60m; siłą w rzucie piłeczką palantową oraz skocznością w skoku w dal przystąpiły drużyny najmłodszych lekkoatletów ze Szkoły Podstawowej w Witoszycach, Szkoły Podstawowej nr1 w Górze, Szkoły Podstawowej nr3 w Górze i Szkoły Podstawowej w Ślubowie.

Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Żygadło, Katarzyna Urbaniak, Alicja Kaźmierczak, Agata Antolak, Aleksandra Kubińska, Mikołaj Ozdoba, Dawid Kusztelak, Tomasz Kaźmierczak, Radosław Zdebski, Konrad Marciniszyn i Mikołaj Zarzycki.

Zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców ostatecznie uplasowała się na IV miejscu. Podczas zawodów uczniowie poprawili swoje życiowe rekordy oraz ustanowili nowy rekordy szkoły w skoku w dal.

Gratuluję!

Marta Hołownia-Dziewic

I GMINNY PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ  pt: „DZIEŃ BIBLIOTEKARZA Z POEZJĄ DZIECIĘCĄ”

15 maja 2018 r. w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Miejskiej w Górze odbył się I Gminny Przegląd Poezji Dziecięcej pod hasłem „Dzień Bibliotekarza z poezją dziecięcą”. W przeglądzie tym brały udział dzieci z przedszkoli z terenu Gminy Góra. Podczas uroczystości mogliśmy wysłuchać wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ireny Suchorzewskiej  oraz Marii Konopnickiej. Przedszkole w Witoszycach  reprezentowali laureaci konkursu recytatorskiego zorganizowanego w naszym przedszkolu  przez wychowawcę grupy „Smerfy” były to:  Kinga Kurzawa, Laura Łuczak, Emilia Wiśniewska.  Dziewczynki wyposażone w rekwizyty przepięknie recytowały przygotowane wiersze.  Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy rodzicom za pomoc i przygotowanie wspaniałych rekwizytów.

Maria Kołtowska       

HODOWCA PAPUG W PRZEDSZKOLU

Na zaproszenie Pana Dyrektora, dzieci i nauczycielek przedszkola odwiedził Nas Pan Mirosław Andrys – hodowca papug. Pan Andrys przeprowadził mini wystawę papug dla dzieci w obu grupach. Opowiedział nam o hodowli i pielęgnacji tych pięknych ptaków. Dzieciakom wyraźnie się podobało, zadawali mnóstwo pytań. Pan Mirosław wręczył dla przedszkolaków z grupy Kubusie aż cztery papużki – dwie faliste i dwie zeberki. Serdecznie dziękujemy za tą niesamowitą lekcję !!!

Pieprzyk Ewa

Górowska Noc Bibliotek po hasłem "RzeczpospoCzyta" 2018

W dniu 9 czerwca odbyła się IV edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Hasło tegorocznej akcji „RzeczpospoCzyta” nawiązywało do obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Biblioteka Pedagogiczna i Biblioteka Miejska w Górze we współpracy z bibliotekami szkolnymi zorganizowały po raz trzeci grę miejską dla uczniów szkół podstawowych.

Udział w niej wzięło 9 trzyosobowych drużyn. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Natalia Banasiewicz, Karolina Lak i Martyna Wróbel, którzy pod opieką pani Czesławy Zabłockiej zagrali w grze miejskiej.

Wcześniej uczniowie mieli za zadanie przeczytać książkę Justyny Bednarek pt. ”Pan Kardan i przygoda z vetustasem”.  W trakcie wędrowania po górowskich bibliotekach  wykonywali  po 3 zadania w kolejnych punktach kontrolnych, – w Bibliotece Miejskiej, w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących, w Wieży Głogowskiej, Bibliotece Pedagogicznej oraz bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 3.  W każdym punkcie zadanie pierwsze bezpośrednio nawiązywało do treści książki, zadanie drugie – do rocznicy odzyskania niepodległości natomiast zadanie trzecie – sprawnościowe.

 Zakończenie tegorocznej Nocy Bibliotek odbyło się w Bibliotece Miejskiej, gdzie ogłoszono tegorocznych zwycięzców i wręczono im dyplomy oraz nagrody.

Gratulujemy laureatom! Nasi uczniowie otrzymali  okolicznościowe  medale , niestety do trzeciego miejsca po raz kolejny zabrakło jednego punktu.

Czesława Zabłocka

Gminny Turniej Ekologiczno Sportowy Ptaki terenów podmokłych

W dniu dzisiejszym, 17 XI 2017r., trzyosobowa drużyna w składzie Natalia Duchniak, Lena Halaberda i Anna Pawłowska wzięły udział w Gminnym Turnieju Ekologiczno Sportowym Ptaki terenów podmokłych w Czerninie. Efektem wspaniałej rywalizacji było zajęcie pierwszego miejsca - wspólnie z pozostałymi drużynami. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. 

 Jadwiga Bretsznajder

Gala podsumowująca konkursy PCDNiPP-P

Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze wraz z Domem Kultury w Górze zorganizowało uroczyste podsumowanie konkursów organizowanych przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Górze w roku szkolnym 2017/2018.  Na uroczystość zaproszono również dwoje uczniów z naszej szkoły:

 1. Marię Bobela – uczennicę klasy VII do odbioru nagrody za udział w XIX Międzywojewódzkim Konkursie Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym  pt. „Armia Krajowa siłą zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego" oraz zajęcie II miejsca i uzyskanie tytułu laureata w kategorii praca przestrzenna w gr „starsi”.

2.  Filipa Siekanowicza  ucznia klasy IV – do odbioru nagrody za zdobycie wyróżnienia w XVII Powiatowym Konkursie Przyrodniczym  pod hasłem „Ssaki Polski” dla uczniów klas IV-VI w roku szkolnym 2017/2018.

Dyrektor Bernard Bazylewicz w swoim wystąpieniu powiedział: „W roku szkolnym 2017/2018 zorganizowaliśmy samodzielnie lub byliśmy współorganizatorami 33 finałów lub etapów powiatowych różnego rodzaju konkursów, turniejów i przeglądów o zasięgu powiatowym, międzypowiatowym lub międzywojewódzkim . Łącznie w etapie szkolnym we wszystkich konkursach wzięło udział ponad 3000 uczniów (3047). W finałach na szczeblu powiatowym wzięło udział około 1300 uczniów (1266). Indywidualni  tytuł laureata lub wyróżnienie uzyskało – 247 uczniów i 7 nauczycieli". W tym dwoje naszych.

Serdecznie gratulujemy!!!

 Czesława Zabłocka

Festiwal Folkloru

Dnia  29.10.2017 r. uczniowie kl II , III  i V  Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach wzięli udział w Festiwalu Folkloru, który odbył się w Domu Kultury w Górze. Uczniowie kl. II i III przedstawili  taniec „Miała baba koguta”, natomiast zespół Wesołe nutki w składzie: Klaudia Huzar, Małgorzata Greń oraz Julia Maksymczuk zaprezentowały się w   piosenkach: „Lipka” oraz „W moim ogródeczku”.

Na zakończenie festiwalu dzieci otrzymały poczęstunek w postaci pierogów. Każda szkoła dostała także certyfikat uczestnictwa oraz pamiątkowe statuetki.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy występu, dziękujemy za udział i życzymy powodzenia.

Marzena Rogasik, Lucyna Sozańska

Easter is coming

Zbliżają się Święta Wielkanocne i w związku z tym w naszej szkole odbyły się kolejne Nocne Manewry. Uczniowie klas 4, 5 i 6 poznawali tradycje Wielkanocy w kulturze krajów anglojęzycznych, ponieważ zajęcia odbywały się w języku angielskim. Tym razem do prowadzących Manewry nauczycielek języka angielskiego - Justyny Witkowskiej i Ewy Świerszko dołączyła pani Lucyna Sozańska, więc noc w szkole wzbogaciła się o sporo zajęć artystycznych. Uczestnicy poznawali słownictwo związane ze świętami, uczyli się piosenki, przygotowywali plakat, dekorowali pisanki, uczestniczyli w grach i zabawach ruchowych. Noc w szkole okazała się pełna śmiechu i zabawy i emocji, więc trochę ciężko było zasnąć.

Ewa Świerszko

Dzień Kobiet

Dnia 08.03.2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet, który przygotowała klasa IV  pod opieką p. Lilii Burdziłowskiej. Dzieci przedstawiły jak świętowano Dzień Kobiet w różnych epokach oraz zaprezentowały wiele wierszy i piosenek tematycznych. Wszyscy występujący dali z siebie wszystko, a publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami. Na zakończenie akademii popłynęła moc gorących życzeń dla wszystkich PAŃ i DZIEWCZĄT, chłopcy zaśpiewali głośne sto lat  i  wręczyli kartki oraz drobne upominki. 

Lilia Burdziłowska                             

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 11.10.2018 r  w naszej szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się uroczysty apel. Pan Dyrektor Leszek Stecki przywitał wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Następnie Pan Dyrektor złożył najserdeczniejsze życzenia nauczycielom oraz wszystkim pracownikom oświaty i wręczył Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. Życzenia złożyła również Rada Rodziców.Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy szóstej pod opieką p. Marty Hołownia-Dziewic.  Uczniowie zaprezentowali przedstawienie, które zawierało wiersze i piosenki a także śmieszne scenki.Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność  za codzienny trud pracy nauczyciela.

Na zakończenie uroczystości przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Filip Siekanowicz złożył w imieniu wszystkich uczniów  najserdeczniejsze życzenia dla  nauczycieli. 

Lilia Burdziłowska

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12.10.2018 r  w naszej szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się uroczysty apel. Pan Dyrektor Leszek Stecki przywitał wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Następnie Pan Dyrektor złożył najserdeczniejsze życzenia nauczycielom oraz wszystkim pracownikom oświaty i wręczył Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi.W tym ważnym Dniu pożegnaliśmy także wieloletniego pracownika naszej szkoły, Panią Jadwigę Bretsznajder nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej, która odeszła na świadczenie emerytalne. Pani Jadwiga otrzymała moc życzeń i podziękowań za wieloletnią pracę.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy pierwszej i drugiej pod opieką p. Marzeny Rogasik i Ewy Pieprzyk.  Uczniowie zaprezentowali przedstawienie, które zawierało wiersze i piosenki, a część artystyczną zakończyli pięknym tańcem z szarfami.

Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność  za codzienny trud pracy nauczyciela.

Na zakończenie uroczystości przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Katarzyna Urbaniak złożyła w imieniu wszystkich uczniów  najserdeczniejsze życzenia dla  nauczycieli.  Uczniowie wręczyli także nauczycielom upominki.

Marzena Rogasik                                                                                          

Dzień Dziecka 2017

Dnia 1 czerwca 2017 r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka - wesoło, zdrowo i na sportowo. Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczniów i przedstawienia programu dnia. Uczniowie klas IV –VI wzięli udział w podchodach przygotowanych przez  p. Martę Hołownię-Dziewic.Podczas podchodów uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny.  Jedna drużyna wraz z opiekunem uciekała  zostawiając po drodze strzałki, ślady i zadania do rozwiązania, a druga grupa musiała ją złapać. To była doskonała zabawa zarówno dla uciekających, którym przyjemność sprawiało ukrywanie zadań i ucieczka jak i dla tropiących, którzy musieli wykazać się wieloma umiejętnościami przy rozwiązywaniu zadań.  Były to zadania sprawnościowe z wykorzystaniem wiedzy z różnych przedmiotów. Przydała się również umiejętność szybkiego orientowania się w terenie.Po powrocie do szkoły uczniowie wzięli udział w akcji "Jak nie czytam jak czytam" podczas której czytali swoje ulubione książki pod czujnym okiem nauczycielek.

Następnie uczniowie klas IV-VI wzięli udział w ognisku.  Uczestnicy mogli w radosnej atmosferze posilić się smacznymi kiełbaskami oraz lodami i słodkościami przygotowanymi przez Radę Rodziców.

Uczniowie klas I-III i Przedszkolaki spędzili czas bardzo wesoło. Dzieci  uczestniczyły w różnych zabawach: rzuty ringo, tory przeszkód, gra w piłkę nożną, zabawy hula hop,  miały  także możliwość pomalowania specjalnymi farbami twarzy w piękne i kolorowe wzory, co cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród starszych jak i młodszych. Rodzice wraz z nauczycielami  upiekli dla uczniów kiełbaski, tego dnia także wszyscy otrzymali słodki poczęstunek w postaci cukierków, wafelków  i lodów.

Impreza sprawiła uczestnikom wiele radości, zabawy i satysfakcji. Uczniowie zadowoleni z uśmiechem na twarzach wracali do domów.

Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu tego dnia, a sponsorom za zakup słodyczy.

L. Burdziłowska, M. Rogasik, B. Czarna

DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka grupa „Smerfy” spędziła  na wesołej zabawie. Były  wspólne gry, konkursy i zabawy taneczne przy muzyce. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak konkursy sportowe na sali gimnastycznej. Bardzo dużo radości sprawiły dzieciom  także zabawy z  chustą animacyjną. Końcowym etapem zabaw było wręczenie wszystkim dzieciom słodkich upominków.W grupie „Kubusie” czekało na dzieci wiele atrakcji: były zabawy ruchowe przy muzyce oraz zabawy na świeżym powietrzu. Spotkanie z bajką było chwilą odpoczynku po wyczerpujących zabawach - wraz z Kubusiem Puchatkiem wędrowaliśmy po świecie zabaw. Najwięcej radości sprawiły dzieciom drobne upominki  wręczone z okazji tak pięknego  święta.  Na przedszkolaków czekał również słodki poczęstunek. Dzień upłynął w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

Nauczycielki klas I-III  z okazji „Dnia Dziecka” zorganizowały swoim uczniom piknik. Były także  różnorodne konkurencje sportowe. Każdy uczeń przyniósł swoje ulubione gry, które sprzyjały rozwojowi logicznego myślenia, spostrzegawczości i co najważniejsze – dostarczały wiele radości. Niespodzianką były  również pyszne lody ufundowane przez rodziców. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone i  radosne powróciły do domów.

Z okazji swojego święta wszystkie dzieci otrzymały także ufundowany przez Radę Rodziców słodki poczęstunek.

M. Kołtowska, M. Szylin, E. Pieprzyk

DZIEŃ  BABCI I DZIADKA W GRUPIE „SMERFY”

Dzieci z grupy „Smerfy” zaprosiły do Przedszkola swoje babcie i dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Goście  mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce oraz przedstawienie. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Wszędzie słychać było gromkie  brawa, a na twarzach gości  widać było wzruszenie. Wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami domowego wypieku. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.

Za rok znów się spotkamy z naszymi miłymi Dziadkami.

Maria Kołtowska

Dyskoteka Walentynkowa

Dnia 08.02.2018r. odbyła się dyskoteka walentynkowa z inicjatywy samorządu uczniowskiego. Od godziny 16:00-19:00 bawili się uczniowie klas IV-VII pod opieką swoich wychowawców.  Uczniowie mieli okazję potańczyć i pobawić się przy rytmach muzyki współczesnej. Oprawę muzyczną przygotował absolwent naszej szkoły: Damian Łabiński. Główną atrakcją wieczoru było rozdanie Walentynek przygotowanych przez uczniów. Cały wieczór był pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następną dyskotekę. Uczniowie zadowoleni, w doskonałych humorach wrócili do domów.

Lilia Burdziłowska

Dyskoteka Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta, Samorząd Uczniowski wraz z wychowawcami klas 28 września zorganizował dyskotekę dla klas IV-VII. Uczniowie tańczyli przy ulubionych utworach oraz z chęcią brali udział w konkursach z nagrodami. Wszyscy bawili się znakomicie! Dziękujemy naszemu Absolwentowi Damianowi Łabińskiemu, który profesjonalnie poprowadził całą imprezę.

Lilia Burdziłowska

Dwie Dorotki

Uczniowie klas 1-4  biorący udział w zajęciach koła teatralnego w ramach projektu Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół Gminy Góra w dniu 7 czerwca 2018r. wystawili spektakl teatralny pt.Dwie Dorotki. Na przedstawienie  zaprosili swoich młodszych kolegów i koleżanki z grup przedszkolnych oraz tych uczniów z klas 1-3, którzy nie uczestniczyli w zajęciach teatralnych. Sądząc po reakcjach widzów - spektakl bardzo się podobał. Pan dyrektor dziękując dzieciom i opiekunowi nawiązał do przesłania, jakie niesie ze sobą bajka Janiny Porazińskiej - każdy z nas jest sprawiedliwie nagradzany za swoje czyny i zachęcał do czynienia dobra dla innych.  

 Jadwiga Bretsznajder

Czytamy

Po raz kolejny uczniowie klasy trzeciej mięli przyjemność słuchać czytanej przez rodziców lektury. Dzisiaj, 16 V Pani Ewa Urbaniak zawitała do nas z własną propozycją i czytała nam wesołą opowieść o smokach. 

Dziękujemy. 

Uczniowie i wychowawczyni klasy 3

CZYTAMY

W ramach kontynuacji naszej akcji głośnego czytania dzisiaj, 9 V, gościliśmy w klasie trzeciej panią Joannę Marciniszyn. Mama Bartka przyłączyła się do nas i czytała piękną powieść pt. Pinokio. Jak się później okazało fragment tej książki znalazł się w teście kompetencji. Dziękujemy Pani Joasi za mile spędzony czas. 

Uczniowie klasy 3

CZYTAMY

Klasa 3 miała przyjemność po raz kolejny gościć w klasie mamę,panią Agnieszkę Łabińską,  która przybyła do nas 4 czerwca, aby poczytać dzieciom wybraną przez siebie książkę. Dziękujemy serdecznie. 

Klasa 3 z wychowawczynią

CYRK OBIMBOLANDO

27 marca 2018r. przyjechał do naszej szkoły cyrk "OBIMBOLANDO" z Ukrainy. Artyści zaprezentowali bardzo ciekawy program. Na początku wszyscy zostali rozbawieni przez klauna, który  swym miłym, a zarazem śmiesznym wyglądem wzbudzał radość dzieci.Wśród atrakcji znalazły się m.in. niezwykłe akrobacje, żonglerka oraz rozmaite magiczne sztuczki. Uczniowie mogli nie tylko podziwiać sztuczki cyrkowe, ale także brać w nich udział. Na koniec przedstawienia wszyscy mogli podziwiać niezwykłego pupila cyrku, pięknego węża. Umiejętności cyrkowców wszystkim bardzo się podobały.

Maria Kołtowska

COŚ MIŁEGO DLA KOGOŚ NIEZNAJOMEGO

Uczniowie klas I – III oraz przedszkolaki z Naszej szkoły wzięły udział w akcji: COŚ MIŁEGO DLA KOGOŚ NIEZNAJOMEGO. Nasi wychowankowie wysłali własnoręcznie wykonane karki urodzinowe dla chorej dziewczynki, której marzeniem było dostać list.

Dzięki licznemu udziałowi w akcji sprawiliśmy radość dziesięciolatce.

Serdecznie dziękujemy za okazane serce i liczny udział w akcji. Zachęcamy do kolejnych działań na rzecz potrzebujących.

Niewielki gest za WIELKI uśmiech dziecka.

Choinki Nadziei

 Już  trzeci  rok z rzędu w  niedzielne popołudnie 17 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbył się  finał akcji „Choinki Nadziei 2017”.   Wzorem lat ubiegłych uczniowie, członkowie Drużyny Aniołów czyli Szkolnego Klubu Wolontariatu,  własnoręcznie przygotowali  ponad 100 pięknych  kartek  świątecznych z życzeniami aby na początku grudnia roznieść je do seniorów i osób niepełnosprawnych w Witoszycach, Chróścinie, Radosławiu i Nowej Wiosce.  Wraz z życzeniami świątecznymi Seniorzy otrzymali zaproszenie na finał akcji, z którego skorzystało ponad 50 osób.  W uroczystym spotkaniu wzięli udział  seniorzy, do których adresowane jest to przedsięwzięcie, uczniowie i zaproszeni goście min.: Pan Andrzej Rogala -Wiceburmistrz Góry,  Pan Piotr Wołowicz - Starosta Górowski, ks. Jarosław Grabarek, Pani Katarzyna Maksymczuk – Sołtys Wsi Chróścina, Pan Zenon Lewandowski – Sołtys Wsi Radosław oraz przedstawicielka firmy Osi Foodworks Poland Sp. z o.o, Pani Barbara Kurzawa -Nadleśnictwo Góra Śląska,  Pani Beata Buda - Biblioteka Miejska w Górze, Filia Chróścina.

Tegoroczna część artystyczna, zarówno piękne tańce przedszkolaków, przedstawienie kółka teatralnego uczniów klasy IV jak i piosenki w wykonaniu uczennic z klas V i VI zrobiła wielkie wrażenie na wszystkich gościach i była okazją do pokazania umiejętności naszych uczniów i pochwalenia się ich zdolnościami, za co należą się wielkie podziękowania Paniom Czesławie Zabłockiej, Marii Kołtowskiej, Lilli Łuszczak, Lilii Burdziłowskiej oraz głównemu koordynatorowi akcji Dyrektorowi Panu Leszkowi Steckiemu. Poczęstunek- tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami oraz barszczyk, kawa  i pyszne ciasta  przygotowane przez  Sołectwo Witoszyce oraz Radę Rodziców i szkołę,  wspólne śpiewanie kolęd  stanowiły dalszą część uroczystości i wprowadziły wszystkich we wzruszający przedświąteczny nastrój.  Dopełnieniem spotkania były świąteczne prezenty, które każdy otrzymał: piękne artystycznie ozdobione pierniki przygotowane przez Panią Annę Kaźmierczak z Sołectwa Radosław  oraz drewniane anioły- prezent od Nadleśnictwa Góra Śląska. Wielu gości gorąco dziękowało za zaproszenie i wzruszenia, których mieli okazję doświadczyć,  co umacnia nas w przekonaniu o potrzebie organizowania kolejnego spotkania za rok. Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i organizacji uroczystości serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy Akcji

CERTYFIKAT W PROGRAMIE „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ”

W II semestrze roku szkolnego 2017/2018 uczniowie klasy pierwszej brali udział w Ogólnopolskim Programie „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAC”. Co tydzień przez cały czas trwania programu  uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali wszystkie powierzone im przez organizatorów programu zadania. Uczniowie wkładali wiele wysiłku i pracy w poprawne wykonanie wszystkich zadań. Wykonywali zadania zarówno z kolorowymi kubeczkami na macie jak również przy użyciu OZOBOTÓW. Za swój trud i zaangażowanie otrzymali CERTYIKAT udziału w programie. Dodatkowo każdy uczeń otrzymał indywidualny dyplom potwierdzający udział w programie.

Gratulujemy uczniom wytrwałości w wykonywaniu zadań oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnym roku szkolnym.

Małgorzata Szylin

Bumper balls

21 maja gościli w naszej szkole Państwo Karolina i Marcin Halaberda, którzy umożliwili naszym uczniom skorzystanie z atrakcji jakimi są kule Bumper balls. Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć coś nowego, z czym nie mają do czynienia na co dzień. Uczniowie wchodzili do wnętrza dużych dmuchanych, przezroczystych kul (bumper balls), dzięki którym mogli zderzać się z kolegami, upadać, wywracać się do góry nogami bez wizji odniesienia jakiejkolwiek kontuzji.

Wszystko to odbyło się bez zagrożenia dla zdrowia i kondycji uczniów, gdyż Bumper balls amortyzują każdy upadek. Dmuchane kule bumper ball są odmianą kul sferycznych, które charakteryzują się specyficznym kształtem i po wejściu do nich nogi pozostają na zewnątrz i dzięki temu można biegać.

Było dużo śmiechu i zabawy, którą na pewno uczniowie zapamiętają na długo.

Boisko wielofunkcyjne

W dniu 1 czerwca ruszyły prace na placu budowy boiska wielofunkcyjnego przy naszej szkole. Cieszymy się z tego bardzo i czekamy na rychłe otwarcie.

Uczniowie ZSPiP w Witoszycach

Bijemy rekord!!!

W dniu 16 października 2017r. uczniowie, nauczyciele i rodzice Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach przyłączyli się do akcji Wielkiej orkiestry Świątecznej Pomocy Lekcja Resuscytacji krążeniowo oddechowej. Bicie rekordu zbiegło się w czasie z Europejskim Dniem Przywracania Akcji Serca, a wzięło w nim udział 120 osób. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję. 

Jadwiga Bretsznajder

Bicie rekordu Guinnessa w resuscytacji

Dnia16 października 2018 r . uczniowie oraz nauczyciele  naszej szkoły po raz kolejny  włączyli się w akcję bicia rekordu w  jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Bicie rekordu to inicjatywa zapoczątkowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy Ratować”.  W naszej szkole były prowadzone szkolenia z pierwszej pomocy, przez co zwiększamy świadomość uczniów, już od najmłodszych lat, jak ważna jest pierwsza pomoc dla osób, u których doszło do nagłego zatrzymania akcji serca. Całe zdarzenie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 12.00 i trwało do godziny 12.30. Do dyspozycji uczestnicy mieli fantomy, na których wykonywali dwa wdechy ratownicze oraz 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Marzena Rogasik

Bezpieczna droga do szkoły

"Bezpieczna droga do szkoły " to ogólnopolska akcja, której celem jest popularyzacja zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W tym też celu zaprosiliśmy na spotkanie funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Górze asp.szt.Przemysława Koźmińskiego oraz  mł.asp. Jarosława Lorek, którzy przypomnieli najmłodszym o zasadach, jakimi powinni się kierować, by uniknąć zagrożeń na drodze.

Funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę ulicy, przedstawili korzyści z noszenia elementów odblaskowych, przypomnieli jak należy dbać o bezpieczeństwo podczas podróżowania samochodem tj. zapinanie pasów bezpieczeństwa, podróżowanie dzieci w fotelikach.

  Uczniowie bardzo chętnie i trafnie odpowiadali na zadawane pytania , wykazywali się ogromną wiedzą z zakresu ruchu drogowego, oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Dzięki takim spotkaniom kształtujemy właściwą postawę dotyczącą bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Wioletta Koszacka-Gęstwa                                                                                          

BALET

Podczas kolejnego spotkania z artystami z Centrum Edukacji "Atut" uczniowie dowiedzieli się, co to jest balet, wysłuchali opowieści o tańcu, strojach i figurach baletowych.  poznali fragmenty przedstawień baletowych, m.in. "Dziadka do orzechów" i "Jeziora łabędziego". Tancerka zaprezentowała piękne tańce w stroju prawdziwej baletnicy. Dzieci, a zwłaszcza dziewczynki z dużym zainteresowaniem oglądały przepiękne występy i - z właściwym sobie wdziękiem - razem z baletnicą wykonywały figury taneczne.Po koncercie zostały wręczone tytuły ucznia miesiąca:

Grupa Kubusie - Aleksandra Witkowska

Grupa Smerfy - Gabrysia Prokopczyk

Klasa I - Hanna Kaźmierczak

Klasa II - Maja Zdebska

Klasa III - Zuzanna Urbaniak

Klasa IV - Filip Siekanowicz

Klasa V - Julia Maksymczuk

Klasa VI - Martyna Wróbel

Klasa VII - Maria Bobela

Gratulujemy!!

 Lilia Burdziłowska

BAL PRZEBIERAŃCÓW W PRZEDSZKOLU

Bal karnawałowy to tradycja naszego przedszkola. Jest to dzień niezwykły, wyczekiwany przez dzieci wiele tygodni.  Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać królewny, wróżki, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Bardzo trudno było rozpoznać dzieci.

Wystrój sali wprowadził  wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Bal rozpoczął się od prezentacji stroju i pamiątkowego zdjęcia. Następnie przyszedł  czas na wspólną zabawę przy skocznej muzyce.

Podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. W trakcie balu nie obyło się również bez konkursów i słodkiego poczęstunku. 

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Dzieci z niecierpliwości będą oczekiwały na kolejny bal karnawałowy, który odbędzie się już za rok.

Maria Kołtowska

Apel Wielkanocny

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji. W czasach, gdy człowiek skłonny jest skupiać się raczej na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśl ku temu, co w nich najistotniejsze i zachęcić dzieci do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa  i nad triumfem zmartwychwstania. Temu celowi służyć może uroczysty apel, który odbył się 28 marca w naszej szkole. Przedstawienie przygotowała klasa IV pod opieką katechetki p. Jadwigi Delugi. Apel  pomógł młodym ludziom przygotować się do prawdziwego przeżycia Świąt Wielkiej Nocy. Urozmaiceniem programu artystycznego były pieśni wielkopostne i wielkanocne. Piękna dekoracja wprowadzała w nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Na zakończenie spotkania p. Dyrektor Leszek Stecki  podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz złożył całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

Lilia Burdziłowska

Apel podsumowujący

22 czerwca obył się apel podsumowujący podczas którego zostały wręczone dyplomy "Ucznia miesiąca maja".W miesiącu maju najlepszymi uczniami byli:W grupie Kubusie - Amelia Frankiewicz

W grupie Smerfy - Aleksander Mrowiec

Kl I - Natalia Gil

Kl II - Oliwia Bidzińska

Kl III - Anna Pawłowska

Kl IV - Mikołaj Zarzycki

Kl V - Amelia Leszkiw

Kl VI - Natalia Banasiewicz

 Kl VII - Nadia Łasisz.

Podczas apelu został wręczony Puchar Dyrektora Szkoły w minisiatkówce "dwójek mieszanych".  Najlepszą siatkarską parą w roku szkolnym 2017/2018 okazała się Nicola Noga i Antoni Pawłowski i to do ich rąk trafił okazały puchar.

Pani Małgorzata Szylin wręczyła uczniom klasy I certyfikaty, które otrzymali za udział w programie "Uczymy dzieci programować".

W tym dniu dokonano również podsumowania konkursów historycznych, czytelniczych a także SKO.

Pani Marzena Rogasik wręczyła nagrody dla uczniów, którzy zgromadzili najwięcej oszczędności. A byli to: Martyna Grabwska, Aleksander Mrowiec, Mateusz Łabiński, Filip Siekanowicz, Oliwia Bidzińska oraz Nikodem Banaszak.

Filip Siekanowicz otrzymał wyróżnienie za zajecie 7 miejsca w ogólnopolskim konkursie historycznym PANDA 2018. Maria Bobela otrzymała nagrodę za zajecie II miejsca w kategorii praca przestrzenna w XIX Międzywojewódzkim Konkursie Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym.

Pani Czesława Zabłocka podsumowała konkurs czytelniczy "Czytam, wiem, rozumiem".

Pani Czesława Zabłocka oraz Lilia Burdziłowska wręczyły nagrody dla Wolontariuszy Roku: Martyny Wróbel i Aleksandry Grabowskiej.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Lilia Burdziłowska

Andrzejki w klasach IV-VII

Dnia 30.11.2017 r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Od godziny 16:30-18:30 bawili się uczniowie klas IV-VI pod opieką swoich wychowawców.  Uczniowie mieli okazję potańczyć i pobawić się przy rytmach muzyki współczesnej. Oprawę muzyczną przygotował absolwent naszej szkoły: Damian Łabiński. Główną atrakcją wieczoru były wróżby andrzejkowe przygotowane przez uczniów. Dzięki wróżbom każdy mógł poznać swoją przyszłość. Można było również poznać imię przyszłej sympatii oraz dowiedzieć się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Ciekawe, czy przepowiedziana przyszłość przełoży się na rzeczywistość? Cały wieczór był pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni, w doskonałych humorach wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

L. Burdziłowska, M. Hołownia-Dziewic, L. Sozańska

ANDRZEJKI W KLASACH I-III

Zgodnie z tradycją w wigilię świętego Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie,, odczytują” cień rzucany przez odlew. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy. W zaczarowany świat magii i wróżb przenieśli się 30 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III pod opieką swoich pań wychowawczyń. Wszyscy bawili się doskonale. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Panie nauczycielki przy pomocy rekwizytów przepowiadały dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, czy też czego powinny się wystrzegać. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy muzyce. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców uczniów, za który bardzo serdecznie dziękujemy. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

J. Bretsznajder, M. Szylin, M. Rogasik

AKCJA „RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM” W GRUPIE SMERFY

W grupie „Smerfy” kontynuowana jest akcja „Rodzice czytają dzieciom”. Wychowawca grupy p. Maria Kołtowska,  zaprasza kolejnych  rodziców, dziadków do przedszkola, aby przeczytali dzieciom bajkę. W przedszkolu gościliśmy już kolejnych rodziców: P. Agnieszkę Kurzawa, P. Martę Łuczak, P. Weronikę Kusztra, P. Weronikę Mazur, P. Edytę Pieniak, P. Małgorzatę Sowka, P. Joannę Pacholską. Nasza akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim Rodzicom i zapraszamy następnych.

Maria Kołtowska

AKCJA „RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM”

Zdaniem psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie, codziennie - jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Wiek przedszkolny to właśnie najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci. W celu zachęcenia najmłodszych do sięgania po książki i czytania w grupie „Smerfy” już kolejny rok prowadzona jest akcja „Rodzice czytają dzieciom”. Akcję zapoczątkowała wychowawczyni grupy p. Maria Kołtowska, która zapraszała rodziców, dziadków do przedszkola, aby przeczytali dzieciom bajkę. W kolejnych latach do udziału w akcji zostali zaproszeni również  goście ze środowiska lokalnego. W tym roku w przedszkolu gościliśmy już rodziców: panią Ewę Prodan,  p. Damiana Borkowskiego, p. Annę Przygucką, p. Ewę Janik, p. Katarzynę Kaźmierczak.Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania i kolejne niezwykłe przygody bohaterów bajek.

Maria Kołtowska

Akademia Bezpiecznego Puchatka

Od września 2017 roku uczniowie klasy I brali udział w  IX edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie pokonać drogę do i ze szkoły, jak w sytuacjach zagrożenia zadbać o swoje i kolegów bezpieczeństwo, jak zachować się w nowych sytuacjach społecznych, czy podczas korzystania z Internetu. Uczyli się również udzielania pierwszej pomocy. W styczniu 2018 roku pierwszoklasiści przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, który sprawdził zdobytą przez nich wiedzę z zakresu bezpieczeństwa oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy zaliczyli test w 100%.

W wyniku podjętych działań zdobyliśmy Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

M. Szylin

31 Maja Światowy Dzień bez Papierosa

Zdrowie jest najważniejszym wyznacznikiem jakości  naszego życia. Jego jakość w głównej mierze zależy od nas samych. Dlatego też, jak co roku nasza szkoła włączyła się w akcję promującą zdrowy styl życia, a mianowicie " 31 Maja Światowy Dzień bez Papierosa".Zostały podjęte działania mające na celu upowszechnienie wśród uczniów mody na niepalenie, przedstawienie zysków płynących z niepalenia a także negatywnego wpływu biernego i czynnego palenia papierosów na zdrowie człowieka.

Akcja została zrealizowana przy współpracy pani pielęgniarki oraz pedagoga szkolnego.

W. Koszacka-Gęstwa

12 marca – Dzień Matematyki 2018, „Matematyka od kuchni”

12 marca nasza szkoła wzięła udział w obchodach  Dnia Matematyki. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl! Patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej. Podczas lekcji matematyki w klasach IV-VI uczniowie brali udział w turnieju, który polegał na rozwiązywaniu zadań  wyświetlonych na  interaktywnej prezentacji MS PowerPoint, którą udostępniło stowarzyszenie. Turniej składał  się z pytań z zakresu matematyki i nauk „okołomatematycznych”. W obecnym roku hasło przewodnie to:  „Matematyka od kuchni”, a więc pytania związane były z przepisami, gotowaniem… Do każdego pytania dołączona była prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis “Na temat”, pełniący rolę edukacyjną. Celem akcji jest zainteresowanie uczniów matematyką i pokazanie, że matematyka istnieje w każdej dziedzinie życia. Wygrane drużyny otrzymały dyplomy i drobne upominki.

Lilia Burdzilowska

100 okrążeń na 100-lecie niepodległości

„100 okrążeń na 100-lecie niepodległości” to kolejna propozycja z Programu obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Góra.15 czerwca na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej w Górze spotkały się dziesięcioosobowe zespoły Szkół Podstawowych z Góry, Czerniny, Glinki i Witoszyc, by w biegu sztafetowym zmierzyć się na dystansie 100 okrążeń stadionu lekkoatletycznego. Nasza drużyna w składzie: Maria Bobela, Zuzanna Żygadło, Katarzyna Urbaniak, Zuzanna Ślosarczyk, Aleksandra Grabowska, Antoni Pawłowski, Arkadiusz Gawlik, Mikołaj Zarzycki, Mikołaj Ozdoba i Konrad Marciniszyn świetnie poradziła sobie z tym nie lada wyzwaniem. Walcząc z przeciwnikami i własnymi słabościami, przez ponad trzy godziny uczniowie pokonywali z pałeczką sztafetową kolejne okrążenia, by ostatecznie uplasować się na trzecim miejscu.

Gratuluję wytrwałości i hartu ducha!

Marta Hołownia-Dziewic

"ŚNIADANIE DAJE MOC"

Nasze przedszkole już od kilku lat uczestniczy w programie -„Śniadanie daje moc”. Celem programu jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie oraz  przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.  Udział w programie uświadamia dzieciom, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć  i mają siłę do zabawy.  Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień!                                                                                                    

W dniu 8 listopada  zorganizowaliśmy wspólnie  zdrowe śniadanie. Była to świetna zabawa  dla dzieci, jednocześnie nauka, że  śniadanie jest bardzo ważne  codziennej diecie. Zrobione samodzielnie kanapki maiły przeróżne wzory i smakowały wyśmienicie.

Maria Kołtowska