Rok szkolny 2018/2019

Wybory Władz Samorządu Uczniowskiego

W dniu 25 września odbyły się wybory do władz SU, przeprowadzone przez komisję w składzie: Nicola Noga, Alicja Kaźmierczak, Dobrosława Kwartnik. Wcześniej kandydaci  wykonali plakaty informacyjne, rozdawali ulotki i zachęcali do głosowania, oczywiście na siebie. Ciekawą formą  była prezentacja kandydatów  przez szkolny radiowęzeł. Każdy z kandydatów przedstawił swoją osobę, swoje mocne strony. 


Nowy skład Rady Samorządu Uczniowskiego:

Przewodnicząca SU-Katarzyna Urbaniak

               Zastępca- Zuzanna Ślosarczyk

                 Skarbnik- Oliwia Michałowska

            Gratulujemy, życzymy powodzenia w pracy.

„Śniadanie daje moc”

Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie klas I-III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.Uczniowie najpierw założyli odpowiednie stroje (fartuszki i czepki lub chusteczki), umyli ręce, następnie przygotowywali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie.

Na „stolikach śniadaniowych” znalazły się przede wszystkim  kolorowe kanapki.

Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. 

Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Marzena Rogasik

„Zachowaj trzeźwy umysł” - przedstawienie  programu profilaktycznego

Dnia 22 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie przygotowane przez  uczniów  z koła teatralnego pt. „Zachowaj trzeźwy umysł” pod opieką Lucyny Sozańskiej.  Spektakl  miał na celu przede wszystkim, poruszyć niezwykle ważny problem, jaki stanowią w dzisiejszych czasach uzależnienia. Młodzież w tym wieku  ulega presji namowom grupy, jest przydatna na złe wpływy kolegów, boryka się z różnymi problemami wieku młodzieńczego. Dlatego chcieliśmy uświadomić uczniów,  jakie są negatywne,  zgubne  skutki nałogów dla młodego organizmu  oraz  jak skutecznie odmawiać ale także  motywować młodych ludzi .

Po zakończeniu przedstawienia  głos zabrał Pan Dyrektor, który podziękował za występ.

 Lucyna Sozańska

„Tajemniczy świat Północy – Wikingowie, trolle i gnomy”

6 maja odbył się w naszej szkole kolejny koncert pt. „Tajemniczy świat Północy – Wikingowie, trolle i gnomy”.  Muzycy przenieśli nas w świat Wikingów, przybliżyli nam ich kulturę, obyczaje, a przede wszystkim muzykę. Uczniowie  wysłuchali koncertu z ogromną przyjemnością.

„PRZYGODY WAŻNIAKA I SPÓŁKI”

W poniedziałek 5 listopada gościliśmy wspaniałych aktorów z Teatru Blaszany Bębenek, którzy przenieśli dzieci do wspaniałej i magicznej wioski smerfów oraz do zamku Gargamela i jego kompana kota Klakiera. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III mieli okazję spotkać Smerfy: Ważniaka, Papę Smerfa, Spiocha oraz mieszkańców zamku: Gargamela i Klakiera. Spektakl sprawił, że głośny śmiech dzieci wypełniał całą salę !!! Przedstawienie odbyło się w naszej szkole dzięki współpracy z Oddziałem Dziecięcym Biblioteki Miejskiej w Górze oraz Filią w Chróścinie.

 Ewa Pieprzyk

„KUBUSIE” ŚWIĘTOWALI DZIEŃ KUNDELKA

Mały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią - nieważne. Każdy z nich obchodził 25 października swoje święto - Dzień Kundelka. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Jego święto przypada w Dniu Ustawy o Ochronie Zwierząt. Z okazji obchodów Dnia Kundelka przedszkolaki Z grupy Kubusie przyniosły swoich pluszowych przyjaciół. Każdy zaprezentował swojego pieska, prowadząc go na smyczy. Podczas pokazu pieski były bardzo posłuszne i prezentowały się z wielką gracją. Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się zwierzęciem, co potrzebne jest do pielęgnacji i hodowli naszych czworonożnych przyjaciół.

Pies to przecież nie zabawka! Nie można się nim pobawić i odstawić na półkę, gdy się znudzi, a tym bardziej wyrzucić za drzwi. Pies to żywa istota, która ma uczucia. Dzieci „wyprowadzały” swoje pluszaki na spacer, karmiły je, bawiły się z nimi, tuliły je i odpoczywały na dywanie. Kiedy czworonogi odpoczęły znowu przyszedł czas na wyprowadzenie pieska na spacer i kolejne rytuały i tak minął nam cały dzień. Przedszkolaki wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość! Wychowankowie pokazali również, że warto pomagać i każdy tego dnia przyniósł karmę dla samotnych i opuszczonych piesków mieszkających w schronisku. Dwie przepełnione psim jedzeniem reklamówki trafiły do schroniska w Henrykowie. Dziękuję serdecznie przedszkolakom oraz ich rodzicom !!!

Ewa Pieprzyk

„Król Maciuś Pierwszy” Teatru Banialuka z Bielska-Białej

27 lutego uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl na motywach powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. Spektakl ten to wyjątkowo plastyczna i piękna realizacja. W spektaklu pada niewiele słów, mimo tego widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości. Podobno ulubioną zabawą młodego Henryka Goldszmita (później znanego jako Janusz Korczak) było układanie klocków. Możliwości jakie stwarzają te proste bryły są niekończącą się pożywką dla wyobraźni i twórczego myślenia. I właśnie takie formy stały się podstawą scenografii autorstwa Mariki Wojciechowskiej. Animowane przez aktorów olbrzymie, minimalistyczne bryły przybierają rozmaite funkcje i w płynny sposób ilustrują kolejne wydarzenia. Twórcom przedstawienia udało się za pomocą kostiumu, gestu, ruchu, obrazu i muzyki stworzyć pole gry dla wyobraźni widzów. Budowane za pomocą metafory i licznych odwołań do współczesności i kultury popularnej obrazy dają wiele możliwości interpretacji zależnych jedynie od uważności i wrażliwości odbiorców.

Kiedy Maciuś zostaje Królem szybko przychodzi mu zmierzyć się z wyzwaniami jakie niesie ze sobą konieczność sprawowania władzy. Rodzą się jednak pytania: czy świat dorosłych jest gotowy na rządy dzieci i czy dzieci, w ogóle mogą być gotowe na rządzenie światem dorosłych?

„Homo znaczy człowiek”

Uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Górze aspirantem Karoliną Krawczyk-Lisowską i aspirantem Jarosławem Lorek. Podczas spotkania przyjrzeliśmy się problemowi cyberprzemocy w oparciu o prezentację filmu profilaktycznego „Homo znaczy człowiek”.

 Projekt ten powstał dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy Wrocławskiej Komendy Miejskiej oraz młodzieży z wrocławskich szkół, pod patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

Film ukazuje przemoc rówieśniczą z użyciem nowych technologii, gdzie nawet pozornie błahe sytuacje potrafią stać się dla ich ofiar olbrzymim psychicznym obciążeniem.

Mając świadomość, jak ważna jest profilaktyka w zwalczaniu przemocy rówieśniczej, z naciskiem na sytuacje, w których wykorzystywany jest internet funkcjonariusze uświadomili uczniom istotę problemu, jak również konsekwencje, które dotykają ofiarę i sprawcę.

Dzięki takim spotkaniom kształtujemy właściwą postawę dotyczącą bezpiecznego i kulturalnego korzystania z mediów społecznościowych.

Wioletta Koszacka-Gęstwa

„Czytam bo lubię”

Uczniowie kl I-III  naszej szkoły przystąpili  do programu czytelniczego „Czytam bo lubię” - „Szkolne przygody Gangu Słodziaków , który  organizuje sieć sklepów Biedronka. Z pluszowymi zwierzątkami -Gangiem Słodziaków, dzieci poznają ciekawe przygody kilku zwierzątek.  W dniu 22.10.2018 r odbył się w naszej szkole Dzień  Głośnego Czytania. Wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Podczas obchodów wykorzystano książkę „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, którą czytali dzieciom rodzice  uczniów. Dzieci bardzo chętnie słuchały czytanych opowiadań oraz brały udział w zabawach. Uczniowie rozwiązywali  krzyżówki, grali w gry oraz rozwiązywali łamigłówkę sudoku.  Na zakończenie obchodów odbyło się losowanie słodziaków oraz książeczek dla uczniów, którzy zebrali wszystkie naklejki podczas codziennego czytania.

Marzena Rogasik

„Bieg po śmieci”

Nadleśnictwo Góra Śląska we współpracy z Gminą Góra ogłosiło akcję ”Bieg po śmieci”, która odbyła się w dniu 8 czerwca 2019r. Miło jest nam powiadomić, że  uczniom  naszej szkoły zależy na czystości najbliższego środowiska, między innymi okolicznych lasów. W wolną  sobotę  zgłosili się do Pani Sołtys Witoszyc Bożeny Średniawa aby powiedzieć śmieciom, że las to nie jest dla nich miejsce. W czasie półtorej godziny  znaleźli między innymi kanapę, fotele, chodniki , stare buty, butelki, reklamówki , nawet części samochodowe i komputerowe. Aż dziwne i bardzo przykre, że cywilizowany człowiek potrafi być tak bezmyślnie okrutny dla środowiska.

 W akcji wzięli udział: Julia Grabowska, Hania Kurzawa, Kinga Kurzawa, Sara Łuczak , Laura Łuczak, Krystian Halaberda, Martyna Grabowska, Wiktor Fehler, Lena Halaberda, Natalia Duchniak, Tomasz Kaźmierczak, Filip Siekanowicz, Mikołaj Zarzycki,  Mateusz Hrehorowicz, Maciej Mikołajczyk, Kacper Kornicki, Amelia Jóźwik, Hubert Budzikowski i Wiktor Galicki pod opieką nauczyciela przyrody.

Udało się połączyć pożyteczne z przyjemnym, bo po sprzątaniu zostaliśmy poczęstowani pysznymi kiełbaskami, napojami i słodyczami,  za co serdecznie dziękujemy Radzie Sołeckiej.

 Czesława Zabłocka

“Śpiewamy Przeboje Naszych Rodziców”

W dniu 10.03.2019 roku w sali widowiskowej w Domu Kultury w Górze odbyła się ósma  edycja festiwalu “Śpiewamy Przeboje Naszych Rodziców”.Nasza uczennica Anna Pawłowska z kl. IV zaprezentowała się w piosence Marka Grechuty pt ” Dni których nie znamy” a także  nowo powstały zespół wokalny „Płomyki” z kl. V w składzie: Zuzanna Żygadło, Alicja Kazimierczak, Agata Antolak oraz Katarzyna Urbaniak w piosence pt.” W moim ogródecku”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz słodki upominek, a zgłoszeniom indywidualnym oraz placówkom wręczone zostały pamiątkowe statuetki i podziękowania.

 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 Lucyna Sozańska

Święta tuż, tuż”

Dnia 17.12.2018 r odbył się w szkole teatrzyk pt; ”Święta tuż, tuż” w wykonaniu aktorów z teatru Duet w Krakowie. Dzieci z ciekawością oglądały historię Bałwanka i Elfa, którzy przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia.  Uczniowie wspólnie bawili się, śmiali i tańczyli.

Marzena Rogasik

Zielona Szkoła w Chorwacji

W piątek 24 maja uczniowie naszej szkoły i z zaprzyjaźnionej szkoły w Glince wraz z opiekunami udali się na Zieloną Szkołę organizowaną prze Pana Dyrektora Leszka Steckiego do miejscowości Pakostane w Chorwacji. Podróż trwała 18 godzin i w sobotę po zakwaterowaniu w przepięknym pensjonacie, który znajduje się nad samym morzem, uczniowie mieli okazję kąpać się w słonej wodzie Morza Śródziemnego. Wieczorem uczniowie udali się na festyn zwany "krową", którego atrakcją była pieczona krowa i inne lokalne potrawy. W niedzielę uczniowie spacerowali wzdłuż Jeziora Vranjsko, gdzie podziwiali cudowne widoki oraz roślinność Dalmacji aż dotarli do miejscowości Drage a następnie skalistym klifem do Pakostane. W poniedziałek uczestnicy wycieczki udali się na punkt widokowy Kamenjak, który znajduje się na terenie Parku Przyrody Vranjsko Jezioro skąd podziwiali widok na jezioro Vrana i Adriatyk. We wtorek popłynęli tramwajem wodnym na wyspę Vrgada gdzie zażywali słonecznych kąpieli na piaszczystej plaży i zbierali pamiątkowe muszle a po powrocie bawili się na dyskotece integracyjnej. To dopiero połowa tej wspaniałej wyprawy, już jutro czekają uczestników kolejne atrakcje.  

Zielona Szkoła w Chorwacji c.d.

W środę 29 maja uczestnicy Zielonej Szkoły  wybrali się na kolejną wyprawę. Tym razem celem był Park Narodowy Krka. W tym celu uczniowie udali się autokarem do Skradliny a stamtąd statkiem dotarli do parku. Park Narodowy Krka to jedno z najbardziej znanych i odwiedzanych przez turystów miejsc na mapie Chorwacji. Co roku niezliczona ilość turystów, odwiedza malownicze kaskady i liczne wodospady Krka, pomiędzy którymi znajdują się drewniane kładki, po których można się poruszać. Uczniowie przemierzali kolejne ścieżki, podziwiając rozległe wodospady z wielu punktów widokowych. Było mnóstwo okazji do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć. Pełni wrażeń wrócili do Pakostane, gdzie przygotowywali się do czekającej ich w czwartek gry miejskiej.  Znajomość uliczek miasta, jego  charakterystycznych budynków oraz elementów krajobrazu okazała się kluczem do wykonania szeregu zadań zaszyfrowanych alfabetem Morse'a w czwartkowej grze miejskiej. Podczas zadań uczniowie robili zdjęcia wskazanych miejsc, odszukiwali ukryte elementy reklamowe w mieście oraz liczyli palmy. Gra miejska trwała kilka godzin i dostarczyła uczniom wielu wrażeń.

Po obiedzie uczestnicy Zielonej Szkoły udali się autokarem do odległego o 45 km Zadaru, zwanego "Małym Rzymem". Podobieństwo do Wiecznego Miasta było widoczne na każdym kroku. Przewodnikiem była p. Sandra, Chorwatka polskiego pochodzenia, mieszkająca w Zadarze, która w malowniczy sposób przedstawiła historię miasta, którego początki sięgają 1000 r. p.n.e. Uczniowie zobaczyli ruiny Forum Romanum, z którego kamień posłużył jako budulec trzech okolicznych kościołów, obejrzeli bramę miasta z płaskorzeźbą Lwa św. Marka oraz park miejski i Plac Pięciu Studni. Uczniowie przeszli ulicą Szeroką, główną ulicą handlową Zadaru. Niesamowitych wrażeń artystycznych dostarczyły wodne organy, których uczniowie wysłuchali na nadmorskiej promenadzie.

Ostatni dzień pobytu był przeznaczony na plażowanie i kąpiel w morzu. Wieczorem uczniowie udali się na pobliski punkt widokowy, aby obejrzeć piękny zachód słońca i tym samym pożegnać uroczą Dalmację. W sobotni poranek uczestnicy wyprawy, zaopatrzeni w liczne pamiątki, wyruszyli w drogę powrotną przez Słowenię, Austrię i Czechy do domu.

Wszyscy uczestnicy Zielonej Szkoły byli oczarowani Chorwacją. Atrakcji było co nie miara, nie sposób ich wszystkich wymienić i opisać! To co zobaczyli, to co zrozumieli i tego czego doświadczyli nie da się nauczyć z żadnej książki, ani podręcznika. Tam trzeba było być i samemu to przeżyć. Samemu doświadczyć, by zrozumieć lepiej. Po wizycie w pięknym Pakostane pozostają uczniom wspomnienia, niezapomniane wrażenia, no i oczywiście nowi przyjaciele, z którymi będą wspominać Zieloną Szkołę.

Zajęcia w ramach profilaktyki uzależnień

29 października odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne dla uczniów klasy VII i VIII z zakresu uzależnień od mediów cyfrowych, tabletów, telefonów i gier komputerowych, które przeprowadziła Pani Aneta Chmiel- Kwaśnica z PCDN i PPP

w Górze.

Celem zajęć było rozpoznanie zagrożeń związanych z komputerem i Internetem, nabycie umiejętności dostrzegania korzyści i strat  związanych z używaniem komputera.

Problem z nadużywaniem smartfonów i mediów cyfrowych dostrzega się już wśród najmłodszych uczniów. Dzieci, zamiast ze sobą nawzajem, spędzają czas z nosami w ekranach swoich smartfonów. Tablet, smartfon i Internet to ciekawe narzędzia dające wiele możliwości jednak muszą być one odpowiednio wykorzystywane.

Dziękujemy za ciekawe zajęcia!!!

  Lilia Burdziłowska

Zajęcia taneczne

Dnia 15.11.2018 r. naszą  szkołę  odwiedziły osoby reprezentujące Ogólnopolską Szkółkę Tańca i Dobrych Manier. Szkółka ma na celu poprawę aktywności fizycznej, koordynacji ruchowej, korekcje wad postaw, naukę współistnienia w grupie, ale przede wszystkim poznanie zasad dobrych manier i zabawę przez naukę  tańca.  Uczniowie podczas spotkania bawili się przy muzyce, a także otrzymali informacje szczegółowe na temat zajęć oraz  karty zgłoszenia .  Dzieci można zapisać poprzez stronę  www.hajdasz.pl  lub telefonicznie pod numerem  517 069 014. Pierwsze zajęcia – (bez zobowiązań) odbędą się  19.11.2018 r. o godz. 16.15-17.00 w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach na górnym holu.

M. Rogasik

Zabawa andrzejkowa w szkole

Dnia 26.11.2018 r.  w naszej szkole odbyła się wyczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa dla klas I-III. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie, kultywując tradycje związane z „Andrzejkami”, losowali wróżby. Dzieci odgadywały kim będą w przyszłości,  jak będzie miła na imię przyszły mąż lub żona, a także co ich czeka w najbliższej przyszłości. Całość spotkania umilił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.  

M. Rogasik

Z gitarą i sombrero, czyli muzyczne Ole!

25 lutego br. naszą placówkę odwiedziło Lubuskie Biuro Koncertowe Orfeusz.  Artyści zaprosili nas na koncert muzyczny, pt.  ”Z gitarą i sombrero, czyli muzyczne Ole!”  Uczniowie poznali tradycje, stroje, instrumenty i muzykę z dalekiego Meksyku. Wzbogacając tym samym swoją wiedzę o muzyce i o Świecie. Ta żywa muzyka niejednego ucznia zachwyciła i porwała do tańca.

 Lilia Burdziłowska

XVI Powiatowy Turniej "Dzień Matematyki i Sportu" w kategorii klas VII i VIII szkół podstawowych oraz III klas gimnazjum

30 listopada odbył się XVI Powiatowy Turniej "Dzień Matematyki i Sportu" w kategorii klas VII i VIII szkół podstawowych oraz III klas gimnazjum. Organizatorem  turnieju było  PCDN i PPP w Górze.  Rozgrywki odbywały się w Hali Arkadia w Górze. Turniej miał charakter zabawy sportowo-umysłowej. Celem turnieju jest propagowanie matematyki wśród młodzieży, rozwijanie zainteresowań sportowych oraz wychowywanie w duchu sportowej rywalizacji. Drużyny startowały na przemian w pięciu konkurencjach matematycznych i pięciu sportowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Maria Bobela, Natalia Przygucka, Karolina Lak, Arkadiusz Gawil, Antoni Pawłowski i Sebastian Drozdalski.

 Lilia Burdziłowska, Marta Hołownia-Dziewic

X edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W dniu 24.05.2019 r. delegacja naszej szkoły wzięła udział w podsumowaniu X edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" zorganizowaną przez Fundację Studio Wschód i  TVP Polonia pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Celem akcji jest akcji ratowanie polskich cmentarzy  na Kresach.  Na wrocławskim Rynku odbyła się uroczysta parada szkolnych pocztów sztandarowych, które poprowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz  odbył się  koncert zespołów pieśni i tańca z Kresów Wschodnich.

Serdecznie dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w uroczystości: Karolinie Lak, Nicoli Noga oraz Antkowi Pawłowskiemu z klasy VII wraz z wychowawcą.         

 Lucyna Sozańska            

WYZWANIE CODE WEEK Z UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ

Tydzień kodowania to europejska inicjatywa, której celem jest pokazanie kodowania od najlepszej strony, zachęcanie do nauki programowania zarówno dzieci jak i dorosłych.Uczniowie kl. II, którzy uczestniczą w Ogólnopolskim programie Uczymy Dzieci Programować przystąpili do „Wyzwanie CodeWeek z Uczymy Dzieci Programować” . Uczniowie przez 5 dni wykonali 5 zadań:

1.    Poznaję historię z CodeWeek z programem Uczymy Dzieci Programować.

2.    Szukamy algorytmów  z Uczymy Dzieci Programować.

3.    Kodujemy informacje dotyczące naszej miejscowości z Uczymy Dzieci Programować.

4.    Tworzymy mapę swojej miejscowości z Uczymy Dzieci Programować.

5.    Wspólna zabawa z Uczymy Dzieci Programować – tworzymy plakat naszego programu.

Drugoklasiści przez cały tydzień z wielkim zapałem i zaangażowaniem pracowali nad wykonaniem wszystkich zadań. Wszystkie zajęcia dostarczyły im mnóstwo dobrej zabawy, ale przede wszystkim rozwijały ich logiczne myślenie. Za ciężka pracę i wykonanie wszystkich zadań otrzymali CERTYFIKAT.

Gratuluję wszystkim uczniom z kl. II i życzę im dalszych sukcesów w kodowaniu i realizacji kolejnych zadań w Ogólnopolskim Programie Uczymy Dzieci Programować. 

M. Szylin

WYSTĘP PRZEDSZKOLAKÓW NA II GMINNYM PRZEGLĄDZIE POEZJI DZIECIĘCEJ

Dnia 14.05.2019 r. w Bibliotece Miejskiej w Górze odbył się  II Przegląd Poezji Dziecięcej pod hasłem „Dzień bibliotekarza z poezją dziecięcą”! W przeglądzie brały udział dzieci z przedszkoli z gminy Góra, które zaprezentowały po jednym utworze ulubionego poety. Nasze Przedszkole reprezentowali: Kinga Kurzawa oraz Marcin Kusztra z grupy Smerfy.  Dzieci pięknie recytowały przygotowane wiersze. Na zakończenie przeglądu dyrektor biblioteki p. Danuta Biernacka wręczyła każdemu uczestnikowi  upominek w postaci dyplomu oraz książki. Serdecznie gratulujemy małym artystom.                 

Maria Kołtowska         

Wyjazd do kina

23 października 2018 roku uczniowie klas VI, VII i VIII wraz z wychowawczyniami Panią Lillą Łuszczak, Panią Lucyną Sozańską i Panią Lilią Burdziłowską przyjechali do Góry. W Domu Kultury odbyła się projekcja filmu pt. "Dywizjon 303. Historia Prawdziwa". Film został zrealizowany na podstawie książki pt. "Dywizjon 303" Arkadego Fiedlera. Historia polskich lotników. bohaterów bitwy powietrznej o Anglię była bardzo wzruszająca. Uczniom podobał się film jak i sam wyjazd do kina.

Lilla Łuszczak

Wycieczka na Termy do Uniejewa/k. Łodzi

W dnia 26 kwietnia 30-tu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyło w jednodniowej wycieczce na  Termy do Uniejowa/k Łodzi, gdzie mogliśmy na wszelki możliwy sposób zrelaksować się w cudownej, odprężającej wodzie - popływać, zanurkować, poleżeć w jacuzzi, wymoczyć w siarkowych źródłach a także oddać się szaleństwu na zjeżdżalni wodnej.Różnorodna propozycja oraz doskonałe zaplecze rekreacyjne Term, przysporzyły młodzieży, oprócz korzyści zdrowotnych, wiele radości i przyjemnych wrażeń.

Jednak, wszystko, co dobre szybko się kończy….nasza wycieczka dobiegła końca, kiedy szczęśliwie dojechaliśmy pod szkołę.                                                             

 Lucyna Sozańska

WYCIECZKA DZIECI Z GR. SMERFY

4 czerwca 2019 dzieci z grupy SMERFY wybrały się na wycieczkę do DELI PARKU w Trzebawiu. Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji. Podziwialiśmy ogrody świata a także miniatury najpopularniejszych budowli świata. Zwiedziliśmy mini zoo, gdzie obok znanych wszystkim zwierząt domowych, podziwialiśmy egzotyczne okazy jak kangury czy alpaki. Dużą atrakcja dla dzieci była podniebna Eko-Wioska. Kilka domków na drzewach połączono wiszącymi mostami pozwoliły  dzieciom poczuć się  jak prawdziwi mieszkańcy lasu. Przedszkolaki uczestniczyły również w zajęciach o wodzie, przeprowadzały doświadczenia. Na zakończenie wszyscy wspaniale bawili się na przepięknych zamkach dmuchańcach.

Maria Kołtowska

Wycieczka do Wrocławia

Dnia 15.09.2018 r. uczniowie z klas IV,V,VI i VII uczestniczyli w wycieczce do  Wrocławia, stolicy województwa dolnośląskiego, w ramach zajęć pozaszkolnych z projektu: „Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół Gminy Góra”. Głównym celem naszej wycieczki był Park Wiedzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauk przy Promenadzie Staromiejskiej, który jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką i ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. Jest wielką "pigułką edukacyjną" - w krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi i w warsztatach badawczych. Podczas wycieczki uczniowie spacerowali również po Wrocławiu w poszukiwaniu Krasnali a także podziwiali panoramę Wrocławia z wieży kościoła garnizonowego pw. Św. Elżbiety. Jednym z punktów programu wycieczki był rejs statkiem po Odrze, podczas którego widzieliśmy zabytki Wrocławia od strony Odry. Po rejsie udaliśmy się na Ostrów Tumski najstarszą zabytkową część Wrocławia. Do domu wróciliśmy szczęśliwi i pełni wrażeń. 

 L. Burdziłowska, Cz. Zabłocka, M. Kołtowska, L. Sozańska

Wycieczka do Leszna

Dnia 6 października uczniowie klas V,VI i VII uczestniczyli w wycieczce do Leszna do parku trampolin a także na kręgle.

W parku trampolin uczniowie szkolili swoje umiejętności akrobatyczne i usprawniali ogólną koordynację ruchową.  Park trampolin dostarczył uczniom ekstremalnych wyzwań i przeniósł do krainy radości.  Celem wizyty w kręgielni było wpajanie zasad fair play, współpraca koleżeńska oraz integracja społeczności szkolnej. Gra w kręgle uczy dyscypliny oraz koncentracji.  Nasi uczniowie mieli do dyspozycji kilka torów dzięki czemu mogli zmierzyć się między sobą i poczuć nutkę zdrowej rywalizacji. Niektórzy z podopiecznych mogą pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami dzięki czemu wzmocnili swoje poczucie wartości i zaszczepili w sobie chęć powrotu na kręgielnię i kontynuację rywalizacji w tej dyscyplinie sportowej w przyszłości .Wycieczka była wyśmienita, wszyscy bawili się wspaniale. Spotkanie przyniosło dużo radości i niezapomnianych wrażeń. Uczniowie poznali kolejną alternatywę aktywnego spędzania czasu wolnego.

Lilia Burdziłowska

Wycieczka do Jump World

12 grudnia 2018 r grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką Pani Marty Hołownia-Dziewic, Pani Lilii Burdziłowskiej, Pani Joanny Marciniszyn oraz Pani Agnieszki Greń wybrała się do parku trampolin Jump World w Lesznie. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. toru przeszkód, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Pobyt w Jump World sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Szaleństwo w parku trampolin zagwarantowało młodzieży wyładowanie emocji, złapanie pozytywnej energii oraz jeszcze lepszą integrację. Uczniowie wrócili z wycieczki zmęczeni ale zadowoleni.

Lilia Burdziłowska

Warsztaty detektywistyczne

Dzisiaj w naszej szkole gościł Dariusz Rekosz, autor m.in. książek przygodowo-detektywistycznych dla dzieci i młodzieży. Z pisarzem mieli okazję spotkać się uczniowie klasy VII. Spotkanie zorganizowała Pani Danuta Biernacka, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Górze. Przedstawiła Dariusza Rekosza jako autora prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii i kryminałów dla dorosłych.  Autor natomiast zażartował, że nie jest pisarzem, bo ma na koncie tylko 30 książek i 20 audiobooków. Przyznał, że z wykształcenia jest informatykiem.Spotkanie odbyło się w formie warsztatów detektywistycznych, które poprzedziła krótka prezentacja multimedialna, w której autor podkreślił: „piszę i czytam książki”. Uczniowie mogli zobaczyć pisarza na fotografiach w ciekawym stroju lub ze znanymi osobami, w różnorodnych miejscach. Jak przystało na autora prozy detektywistycznej, gość poprowadził warsztaty z szyfrowania i rozszyfrowywania wyrazów. Uczniowie zapoznali się więc z tajnikami najprostszych szyfrów, szyfru z przesunięciem oraz szyfru tablicowego. Dowiedzieli się także, w jaki sposób szyfry łamią kryptolodzy. Musieli samodzielnie zaszyfrowywać i odszyfrowywać różne hasła.

Dariusz Rekowski nagrodził aktywnych przyszłych detektywów audiobookiem i książkami z autografem.

Lilia Burdziłowska

Walentynki

14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni. Teorii na temat pochodzenia walentynek jest bardzo wiele. Już od średniowiecza święto to jest obchodzone w południowej i zachodniej Europie. Do Polski walentynki dotarły późno, bo dopiero w latach 90 ubiegłego wieku. Patronem zakochanych jest święty Walenty, który udzielał potajemnie ślubów zakochanym i prawdopodobnie poniósł za to karę śmierci. Stałym niemalże elementem święta zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek (najczęściej jest to czerwone serce opatrzone wierszykiem). Uczniowie naszej szkoły także pamiętali o dniu zakochanych. Z tej okazji, jak co roku, Samorząd  Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

 W dniu zakochanych 14 lutego, kartki zostały rozdane. Wszystkie kartki były niezwykle kolorowe. Najwięcej walentynek trafiło do najmłodszych klas. Prócz uczniów kartkami obdarowani zostali także nasi nauczyciele.

Lilia Burdziłowska

V Koncert muzyczny


Dnia 11.01.2019r. w naszej szkole odbył się V Koncert muzyczny, który koordynowała Pani Lucyna Sozańska. Koncert ten był  przeglądem twórczości naszej społeczności szkolnej. Uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali się w swoim repertuarze. I tak:

Grupa przedszkolna Kubusie - wykonała piosenkę  "Idą pasterze"

Grupa przedszkolna Smerfy - wykonała piosenkę "Elfy";

I klasa - zatańczyła układ taneczny do piosenki "Nej na na na";

II klasa - wykonała taniec do piosenki "TROLLE";

III klasa - wykonała piosenkę "Betlejem";

IV klasa - wykonała utwór Sylwii Grzeszczak "Tamta dziewczyna";

V klasa - zaśpiewała piosenkę "Kaktus";

VI klasa - wykonała utwór Ani Dąbrowskiej  "Z Tobą nie umiem wygrać";

VII klasa - wykonała piosenkę Margaret "Byle jak";

VIII klasa - wykonała piosenkę "Naucz mnie".

Wszystkie utwory zostały pięknie wykonane. Koncert bardzo wszystkim się podobał.

Lilia Burdziłowska

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

19 czerwca w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019 połączone z pożegnaniem tegorocznych absolwentów.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Leszek Stecki, który przywitał zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za całoroczną pracę, uczniom gratulował sukcesów i bardzo dobrych wyników w nauce.

W dalszej części głos zabrał Pan Piotr Głowacki, który na ręce Dyrektora przekazał podziękowania od Pani Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz.

Następnie Dyrektor w asyście wychowawców wręczył Listy Gratulacyjne, Nagrody oraz Świadectwa z wyróżnieniem uczniom klas I-VIII a także podziękowania zaproszonym gościom, nauczycielom i kadrze niepedagogicznej. W kolejnej części wychowawcy wręczyli nagrody za 100% frekwencję oraz podziękowania rodzicom. Na koniec świadectwa, nagrody za osiągnięcia sportowe oraz za reprezentowanie szkoły w sztandarze otrzymali uczniowie klasy VIII.

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie klasy VIII przedstawili program artystyczny, poprzez który starali się wyrazić wdzięczność nauczycielom i rodzicom za trud wychowania i nauczania. Na zakończenie uczniowie klasy VII pożegnali uczniów klasy VIII piosenką oraz wręczając im upominki. Po części artystycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, aby otrzymać upragnione świadectwa.

TEATRZYK „KOTEK I KOGUTEK"

28 listopada  gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Duet z Krakowa, którzy zaprezentowali przedstawienie „Kotek i kogutek”. Spektakl poprzez zabawę i przygody Kogutka pokazał dzieciom, że nie należy ufać  nieznajomym osobom.   

M. Rogasik

SZKOLNY KONKURS KOLĘD

Dnia 10 stycznia 2019 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd. W konkursie wzięło udział 21 uczestników.

Komisja w składzie:

1.     Leszek Stecki – Dyrektor Szkoły – przewodniczący komisji

2.     Malwina Banaszak – Przewodnicząca Rady Rodziców – członek komisji

3.     Katarzyna Urbaniak – przedstawiciel uczniów – członek komisji

przyznała następujące miejsca:

Przedszkole:

I m. – Jakub Pieniak

II m. – Kinga Kurzawa

III m. – Maciej Duchniak

Klasy I-III:

I m. – Maja Zdebska, Martyna Grabowska, Natalia Gil

II m. – Zuzanna Góral

III m. – Arkadiusz Szulc, Gabriela Prokopczyk, Amelia Prokopczyk, Emilia Wiśniewska

Klasa IV:

I m. – Anna Pawłowska

II m. – Oliwia Głowacka

III m. – Zuzanna Góral

Jakub Pieniak, Maja Zdebska i Anna Pawłowska będą reprezentowali naszą szkołę na XV Międzyszkolnym Konkursie Kolęd, który odbędzie się dnia25 stycznia 2019 r. w naszej szkole.

Małgorzata Szylin

Sukces w XVIII Powiatowym Konkursie Przyrodniczym

W styczniu tego roku uczniowie powiatu górowskiego wzięli udział w etapie szkolnym konkursu organizowanego przez PCDN w Górze  „Znam drzewa naszych lasów”. Trójka naszych uczniów została wyróżniona i zakwalifikowała się do etapu powiatowego: Katarzyna Urbaniak, Natalia Duchniak i Filip Siekanowicz. Po intensywnych przygotowaniach i poszerzaniu wiedzy z zakresu znajomości drzew rosnących w Polsce oraz ich znaczeniu w przyrodzie jednemu z naszych podopiecznych udało się uzyskać najwyższy wynik wśród wszystkich uczestników konkursu. Filip Siekanowicz, uczeń klasy piątej zajął pierwsze miejsce w jakże trudnym konkursie wiedzy przyrodniczej. Serdecznie mu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 M. Jankowiak

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

12 października 2018 roku w naszej szkole gościł Pan Michał Rusinek – literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, autor książek dla dzieci oraz dorosłych. W spotkaniu wzięły udział klasy: V, VI, VII oraz VIII.  Podczas spotkania pan Rusinek poruszył temat retoryki i języka. Jego wypowiedzi wzbogacone były wieloma przykładami z życia codziennego. 

 Karolina Derlat

Spotkanie autorskie

27 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem, polskim pisarzem dla dzieci i młodzieży, autorem słuchowisk. Marcin Pałasz mieszka i pracuje we Wrocławiu. Debiutował w 2004 roku książką "Opowieści z Krainy Potworów". Jest dwukrotnym laureatem wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Sposób na Elfa oraz Wszystko zaczyna się od marzeń. Marcin Pałasz od samego początku wzbudził sympatię wśród wszystkich obecnych na spotkaniu dzieci. Z niezwykłą skromnością, humorem i dowcipem opowiadał o sobie, pisaniu, o swoich bohaterach. Pomysły do pisania i historie zawarte książkach to są przede wszystkim sytuacje, które zdarzyły się w życiu. Głównym bohaterem, któremu pisarz poświęca najwięcej uwagi jest Elf, pies pisarza. Przezabawne historie opowiedziane o psie wzbudzały wielką radość i wybuchy śmiechu wśród dzieci.

Lilia Burdziłowska

Spotkanie autorskie

Dnia 19 września odbyło się spotkanie z Panem Pawłem Wakułą, który jest pisarzem powieści historycznych dla dzieci oraz rysownikiem - satyrykiem w tygodniku Angora. Uczniowie klas IV - VIII wraz z nauczycielami mieli okazję poznać ciekawostki z życia historycznych władców Polski. Pan Paweł również zademonstrował nam satyryczny rysunek Władysława Jagiełły. Szkole została podarowana książka autorstwo Pana Wakuły. Uczniowie będą mieli okazję przeczytać ją w ramach programu rozwoju czytelnictwa.

Lilla Łuszczak

Program współpracy z Wąsoskim Stowarzyszeniem Opieki nad Zwierzętami "Kundelek"  rozpoczęty

W dniu 18 września 2018, od przemiłego spotkania, rozpoczęliśmy kolejny rok współpracy ze Stowarzyszeniem "Kundelek".Mieliśmy przyjemność gościć Panią Prezes  Małgorzatę  Rokicką oraz pracownicę  schroniska  w Henrykowie, która odwiedziła nas z jednym z pensjonariuszy -  pieskiem Lorą. 

Uczniowie szkoły na przykładzie tego konkretnego pieska poznali los bezdomnych i porzuconych zwierząt,  co na długo pozostanie w pamięci wielu dzieci.

Czesława Zabłocka

Powiatowy Konkurs Matematyczny

W  lutym w naszej szkole zostały przeprowadzone etapy szkolne XVIII Powiatowego Konkursu Matematycznego w dwóch kategoriach dla uczniów klas IV-VI oraz dla uczniów klas VII-VIII.  Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

W kategorii klas IV-VI

I miejsce -     Maciej Mikołajczyk

II miejsce  -  Zuzanna Ślosarczyk

III miejsce -  Konrad Kisała

 W kategorii klas VII-VIII

I miejsce  Maria Bobela

II miejsce Dobrosława Kwartnik

III miejsce Natalia Przygucka

Maciej Mikołajczyk  zakwalifikował się do etapu powiatowego, który odbył się 14 maja 2019r. w Górze gdzie uzyskał I miejsce w kategorii klas IV-VI.

 Serdecznie Gratuluję!!!

Lilia Burdziłowska

Pierwszy Dzień Wiosny klas IV-VIII

W dniu 21 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. W związku z tym pierwsze trzy lekcje były prowadzone przez chętnych uczniów, którzy profesjonalnie podeszli do tego tematu. Prowadzenie lekcji przez uczniów uczy ich większego zaangażowania w proces uczenia się. Wyszukiwanie informacji, gromadzenie notatek, wymyślanie ciekawych punktów lekcji takich jak zagadki, quizy, gry zespołowe czy pokaz multimedialny – kształcą ucznia na wielu płaszczyznach.

W dalszej części dnia zostały rozstrzygnięte konkursy.

Na ten dzień każda z klas miała przygotować Marzannę, transparent o wiośnie a uczniowie mieli się przebrać dowcipnie i wiosennie. Wszystkie klasy starannie przygotowały się do turnieju jednak zwyciężyła klasa V, która przygotowała najpiękniejszą Marzannę i uczniowie przebrali się w najciekawsze stroje. Chyba podziałała nagroda indywidualna : "każdy przebrany w piątek nie pytany".

Po rozstrzygnięciu konkursów cała dziatwa wraz z opiekunami ruszyła w barwnym korowodzie przez wieś. Na koniec wszystkie Marzanny zostały wrzucone do stawu i tym akcentem pożegnaliśmy zimę a z wielką radością powitaliśmy wiosnę.

Dzień był bardzo udany a uczniowie zadowoleni z tak spędzonego czasu. Na wielu twarzach gościł ciągły uśmiech i widać było ogromną radość.

 Lilia Burdziłowska

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów

W dniu 27 września 2018 r. klasa 1 zgromadziła wokół siebie całą społeczność szkolną. Tego dnia w obecności dyrekcji, rodziców, nauczycieli oraz uczniów i przedszkolaków pierwszoklasiści byli pasowani na uczniów. Zanim jednak nastąpił akt pasowania kandydaci przedstawili swoją część artystyczną, którą udowadniali, że zasługują w pełni na przyjęcie do braci uczniowskiej. Wykazali się piękną recytacją, śpiewem oraz wspaniałym Tańcem dżentelmenów. Po części artystycznej uczniowie a następnie rodzice złożyli ślubowanie. Kolejnym ważnym punktem uroczystości był akt pasowania na ucznia, którego dokonał dyrektor szkoły pan Leszek Stecki. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, tarcze oraz legitymacje szkolne i piękne maskotki. Upominki wręczył pierwszakom również pan dyrektor i pani Marzena Rogasik - opiekunka SKO.

 Jadwiga Bretsznajder

Pasowanie na czytelnika 2019

W dniu 14 marca 2019 roku uczniowie klasy pierwszej przeżywali swoje święto ”Pasowania na Czytelnika” Uroczystość swoja obecnością uświetnił Dyrektor Zespołu Pan Leszek Stecki, wychowawcy klas starszych oraz przedstawiciel rodziców Pani Marta Łuczak.

 Uroczystość była całkowitym zaskoczeniem dla pierwszaków, pełni napięcia obejrzeli część artystyczną, pięknie odpowiadali na pytania ze znajomości baśni i bajek.

Tegoroczną część artystyczną przygotowała Pani Karolina Derlat  i członkowie Koła Teatralnego realizującego zajęcia w ramach projektu „Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół Gminy Góra”. Uczniowie klasy I mieli okazję wysłuchania  wierszy o korzyściach z czytania książek,  wysłuchania  narzekania na dzieci, które  niszczą i plamią książki, wyrywają kartki i oraz na koniec  wykazać  się znajomością bajek i baśni.

Następnie przystąpiono do uroczystego ślubowania, którego tekst odczytała bibliotekarka pani Czesława Zabłocka, natomiast samego aktu Pasowania na Czytelnika uczniów klasy I  dokonał Dyrektor Pan Leszek Stecki.  Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz drobne upominki; miedzy innymi zakładki do książek wykonane przez członków Koła Artystycznego pod pieką  pani Małgorzaty Szylin.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości bardzo  dziękuję.

Czesława Zabłocka

OTWARCIE WIELOFUNKCYJNEGO BOISKA SPORTOWEGO W WITOSZYCACH

W dniu 19 października 2018 r. w Centrum Kulturalno – Sportowym w Witoszycach odbyło się uroczyste otwarcie Wielofunkcyjnego Boiska Sportowego. Część oficjalną rozpoczął piękny taniec z szarfami w wykonaniu uczniów klasy I. Na początku powitano gospodarza uroczystości Burmistrz Góry Panią Irenę Krzyszkiewicz.

W imieniu Burmistrz Góry powitano:

Radnego Województwa Dolnośląskiego Pana Tomasza Pilawkę,

Koordynatora do spraw Partnerstwa Publiczno – Prywatnego w Urzędzie Marszałkowskim Pana Piotra Iskrę,

Przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Panią Beatę Pawłowicz,

Radcę prawnego Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu Pana Jacka Grygotowicza,

Starostę Powiatu Górowskiego Pana Piotra Wołowicza,

Przewodniczącego Rady Powiatu Górowskiego Pana Jana Rewersa,

Przewodniczącego Rady Miejskiej Góry wraz z radnymi Pana Jerzego Kubickiego,

Zastępcę Burmistrza Góry Pana Andrzeja Rogalę,

Skarbnika Góry Pana Marka Balowskiego

Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Górze – Pana Andrzeja Rękosiewicza,

Komendanta Ochotniczych Straży Pożarnych Pana Andrzeja Wałęgę,

Dyrektora Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Górze Pana Jarosława Szypiłło,

Proboszcza Parafii pw. św. Michała Archanioła w Chróścinie ks. kanonika Jarosława Grabarka,

Proboszcza Parafii pw. Krzyża Świętego w Kłodzie Górowskiej ks. kanonika Stanisława Orłowskiego,

Prezesa Zarządu Oddziału ZNP w Górze Panią Elżbietę Łukaszewicz-Nowakowską,

Dyrektorów, prezesów i kierowników jednostek organizacyjnych Gminy Góra i Powiatu Górowskiego, a także naczelników wydziałów oraz kierowników biur w Urzędzie Miasta i Gminy w Górze oraz Starostwie Powiatowych w Górze,

Komendanta Środowiskowego Hufca Pracy w Górze Panią Zofię Świerszcz,

Prezesa Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych wraz z kombatantami Pana Henryka Adamusa,

Prezesa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Górze Pana Mieczysława Głuszkę,

Przedstawiciela Placówki Terenowej KRUS w Górze Pana Macieja Szymczaka,

Przedstawicieli Zakładu Robót Ogrodniczych „SPIRAEA” Pana Marka  Przybylskiego, sołtysów, rodziców, mieszkańców oraz wszystkich, którzy przybyli na tak ważne dla społeczności lokalnej wydarzenie.

Następnie głos zabrała Burmistrz Góry Pani Irena Krzyszkiewicz, która złożyła podziękowania wszystkim tym, dzięki którym ta inwestycja została zrealizowana na czele z Marszałkiem Cezarym Przybylskim i radnym Sejmiku Dolnośląskiego na czele z Panem Tomaszem Pilawką za otrzymane dofinansowanie inwestycji, Panu Staroście Powiatu Górowskiego Piotrowi Wołowiczowi za wydanie pozwolenia na budowę inwestycji. Podziękowania skierowała również radnym Rady miejskiej na czele z Przewodniczącym Panem Jerzym Kubickim, a także sołtysom Chróściny Pani Katarzynie Maksymczuk oraz Witoszyc Pani Józefie Średniawa jak i mieszkańcom wsi.  Serdeczne podziękowania Pani Burmistrz skierowała w stronę Dyrektora ZSPiP w Witoszycach Pana Leszka Steckiego za zaangażowanie w realizację inwestycji.

Wszystkim mieszkańcom, młodzieży oraz uczniom Pani Burmistrz życzyła przyjemnego korzystania z pięknego obiektu, realizacji sportowych pasji oraz rozwijania tężyzny fizycznej i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Dyrektor ZSPiP w Witoszycach Pan Leszek Stecki w przemówieniu wyraził radość, zadowolenie i dumę, która towarzyszyła nam  wszystkim w tak uroczystym dniu. Życzył, by te uczucia towarzyszyły naszym poczynaniom nie tylko dzisiaj, ale w każdym dniu szkolnych potyczek, przedsięwzięć oraz realizacji marzeń. Wręczając symboliczne bukiety kwiatów Pan Dyrektor złożył serdeczne podziękowania Burmistrz Góry Pani Irenie Krzyszkiewicz oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Panu Jerzemu Kubickiemu. Podziękował również wszystkim pracownikom szkoły: nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.

Wyraził również słowa wdzięczności dla sponsorów wspierających naszą placówkę: Pani Anecie Śliwiak Kwiaciarnia „Hortensja” w Górze, Pani Julicie Kaźmierczak Ranczo Radosław. Państwu Halinie i Zdzisławowi Styczyńskim Kwiaciarnia Zdzich-pol w Górze.

Po przemówieniach społeczność szkolna, rodzice oraz pracownicy szkoły złożyli podziękowania dla Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz.

W dalszej części prowadzące uroczystość zaprosiły wszystkich zebranych gości do obejrzenia występu artystycznego naszych dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej.

Dzieci z przedszkola pod opieką Pani Marii Kołtowskiej zaprezentowały taniec z szarfami.

Uczniowie szkoły podstawowej pod opieką Pani Marty Hołowni – Dziewic zaprezentowali taniec w workach oraz piękny pokaz gimnastyczny. Przedstawiciele szkoły podstawowej w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli przyrzeczenie.

Ostatnim, lecz równie ważnym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi przez gospodarza imprezy Burmistrz Góry Panią Irenę Krzyszkiewicz,i zaproszonych  gości. Poświęcenia nowo otwartego wielofunkcyjnego boiska sportowego dokonał ksiądz proboszcz Jarosław Grabarek i księdz proboszcz Stanisław Orłowski.

Dyrektor ZSPiP w Witoszycach Pan Leszek Stecki zaprosił do oddania pierwszego strzału na bramkę. Następnie wszyscy zgromadzeni goście udali się na poczęstunek do budynku szkoły.

Całej imprezie towarzyszyła bardzo dobra atmosfera. Oprawa muzyczna, jak również przygotowana odpowiednia dekoracja nadawała temu wydarzeniu niezwykłą rangę. Wszyscy czekamy z wielkim zniecierpliwieniem na nowe talenty sportowe, które rozwiną swoje skrzydła, być może, na naszym boisku. Życzymy samych sukcesów przyszłym sportowcom! W imieniu dyrektora zespołu składamy piękne podziękowania za przygotowanie uroczystości, uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz Pani Dyrektor Domu Kultury w Górze, Pani dyrektor SP nr 1 w Górze, Panu Arkadiuszowi Gustawowi, Panu Adrianowi Kasprzakowi i Panom strażakom za ład i porządek na parkingach oraz kierowanie ruchem. Dziękujemy

Olimpiada Wiedzy Archimedes - Matematyka.Plus

7 listopada uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes - Matematyka.Plus. Konkurs  pozwala  pobudzić  ducha olimpijskiej rywalizacji i dzięki temu staje się sposobem podnoszenia matematycznych umiejętności uczniów w naszej szkole. W tym konkursie nie ma przegranych jest on organizowany dla zwiększenia motywacji uczniów. Przygotowanie do niego i obiektywna ocena na tle innych szkół w Polsce pozwala poznać poziom wiedzy uczniów. 

 Lilia Burdziłowska

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież zapobiega pożarom”

15 lutego 2019 roku w budynku Filii Bibliotecznej w Czerninie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zorganizowane przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Górze.W turnieju udział wzięło 22 uczestników reprezentujących szkoły znajdujące się na terenie gminy,wśród nich troje uczniów z naszej szkoły Julia Maksymczuk, Dobrosława Kwartnik i Mikołaj Zarzycki.

W pierwszym etapie konkursu uczestnicy mieli do rozwiązania test, którego zagadnienia dotyczyły wiedzy z zakresu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W części ustnej uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania obejmujące zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną z zakresu pożarnictwa.

W pierwszej grupie wiekowej, zarówno Julia jak i Mikołaj, z wysokim wynikiem punktowym, przebrnęli przez pierwszą, testową część konkursu kwalifikując się do etapu ustnego. Po tej części turnieju Julia Maksymczuk uplasowała się na miejscu I, Mikołaj Zarzycki na miejscu III.

15 marca 2019 roku Julia Maksymczuk będzie reprezentowała naszą szkołę i gminę w eliminacjach powiatowych tego turnieju.

Marta Hołownia-Dziewic

Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy „LEON”

W listopadzie 2018 r. 9 uczniów z klasy drugiej wzięło udział w sesji jesiennej Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego „Leon”. Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności polonistycznych, matematycznych i przyrodniczych. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test, który zawierał pytania otwarte oraz zamknięte. Hanna Kaźmierczak i Zuzanna Góral wykonały test w 100% i zajęły

I miejsce. Natomiast Natalia Gil wykonała test w 98% i zajęła II m.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

M. Szylin

OGÓLNOPOLSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI „GÓRA 2018”

Blisko 900 osób brało udział w tegorocznym, jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Biegu Niepodległościowym w Górze. O godzinie 10.00 na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej w Górze przy akompaniamencie hymnu olimpijskiego odbyło się wciągnięcie flagi olimpijskiej na maszt. Pani Burmistrz Irena Krzyszkiewicz uroczyście dokonała otwarcia biegu życząc jego uczestnikom wytrwałości. Oprócz biegu głównego na 10km i najbardziej emocjonującego biegu przedszkolaków na 100m odbyło się osiem biegów młodzieżowych. Uczniowie naszej szkoły: Maria Bobela, Natalia Banasiewicz, Natalia Duchniak, Lena Halaberda, Aleksander Kaczor, Kacper Kornicki, Mikołaj Ozdoba, Anna Pawłowska, Zuzanna Żygadło, Laura Łuczak, Emilia Wiśniewska, Klaudia Trofluk, Przemysław Bobela,  Natalia Gil, Oliwier Mielczarek, Martyna Grabowska, Krystian Halaberda, sprawdzali się na dystansach w swoich kategoriach wiekowych.

Serdecznie gratulujemy!

Małgorzata Szylin, Marta Hołownia-Dziewic

Nietypowa lekcja przyrody

12 marca uczniowie  uczestniczyli w ciekawych zajęciach przyrodniczych prowadzonych przez pracownika Edu Event, podczas których dowiedzieli się między innymi, jak działa prawo Bernoulliego, jakie właściwości mają hel, butan i wodór. Najodważniejsi i najbardziej spragnieni wiedzy uczniowie asystowali podczas przeprowadzania eksperymentów. Ogromne wrażenie wywarły: „płonąca ławka”, „palący płomień ognia na dłoni koleżanki” oraz wybuch wodoru. Zjawiska, które wydawały się wręcz magiczne, bardzo szybko znalazły swoje naukowe uzasadnienie, gdyż prowadzący wyjaśniał mechanizm każdego eksperymentu. Przy okazji uczniowie zostali również poinstruowani, jak należy zachować się w przypadku ulatniania się gazu z butli. Uczestnicy tej nietypowej lekcji przyrody w przyszłości będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę na lekcjach chemii i fizyki.

Narodowe Czytanie

W piątek 8 września 2018 roku nasza Szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku na wspólną lekturę Prezydent zaproponował Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Nad przebiegiem i organizacją akcji w naszej szkole czuwały panie Lilla Łuszczak i Czesława Zabłocka. Po przywitaniu wszystkich przez Panią Lillę Łuszczak i po krótkim wprowadzeniu pani Karolina Derlat przedstawiła prezentację multimedialną,  dotyczącą Narodowego Czytania, Stefana Żeromskiego oraz Przedwiośnia. Następnie grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice i Pani Sołtys odczytali fragmenty Przewiośnia. Potem Wyświetlony został fragment adaptacji filmowej Przedwiośnia. Po obejrzeniu filmu, uczniowie odpowiedzieli na kilka pytań dotyczących Narodowego Czytania, Stefana Żeromskiego oraz "Przedwiośnia".

Na zakończenie Pani Jadwiga Bretsznajder podziękowała wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach szkolnej akcji Narodowego Czytania.

Karolina Derlat, Lilla Łuszczak, Czesława Zabłocka, Mateusz Zmuda

Muzyka z wawelskiego grodu

18 marca 2019r. odbył się w naszej szkole koncert umuzykalniający pt. „Muzyka z wawelskiego grodu". Muzycy przebrani byli w stroje krakowskie. Pani konferansjer omówiła podstawowe nazwy stroju damskiego i męskiego. Muzycy grali na klarnecie, gitarze elektrycznej i sentyzatorze. Pani konferansjer opowiadała o ciekawych miejscach w Krakowie i jego historii, legendach. Była to fascynująca przygoda muzyczna po Krakowie, która przybliżyła nam jego dawną historię.

Lilia Burdziłowska

MISTRZ PRZEDSZKOLA, UCZEŃ MIESIĄCA LISTOPADA

20 grudnia odbył się uroczysty apel, na którym uhonorowano najlepszych uczniów i wychowanków naszej szkoły. W tym miesiącu ten zaszczytny tytuł otrzymali:

GRUPA KUBUSIE – ALAN WIŚNIEWSKI

GRUPA SMERFY – MARCIN KUSZTRA

KLASA I – JULIA BIDZIŃSKA

KLASA II – HANNA KAŹMIERCZAK        

KLASA III –OLIWIA BIDZIŃSKA

KLASA IV – ZUZANNA URBANIAK

KLASA V –FILIP SIEKANOWICZ

KLASA VI –ZUZANNA ŚLOSARCZYK

KLASA VII –MARTYNA WRÓBEL

KLASA VIII –NORBERT JÓZWA

„Stop, dziecko na drodze” to konkurs wiedzy skierowany do 6-cio latków. W tegorocznej edycji trzyosobowa drużyna z grupy Smerfy w składzie: Marcin Kusztra, Daria Nakoneczna, Kuba Kaczmarek pod opieką wychowawcy Pani Marii Kołtowskiej zdobyli zaszczytne II miejsce.

Serdecznie gratulujemy !!!

Ewa Pieprzyk

Misterium Męki Pańskiej

Zbliżające się Święta Wielkanocne są dla wielu chrześcijan powodem do zadumy, zastanowienia się nad sobą i swoim życiem. Często przygotowujemy się do nich poprzez udział w rekolekcjach wielkopostnych, czy też różnych wydarzeniach religijnych. W tym roku wstępem do rekolekcji wielkopostnych dla grupy osób z naszej szkoły i ludzi zaprzyjaźnionych był wyjazd do Górki Klasztornej na Misterium Męki Pańskiej. Wrażenia z odbytej razem z Jezusem Chrystusem Drogi Krzyżowej od pojmania w Ogrójcu aż do śmierci na krzyżu i złożenia ciała na kolanach matki są niesamowite, często trudne do opisania. Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznym Misterium. 

Jadwiga Bretsznajder, Leszek Stecki

Mikołajki

Dnia 6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole mikołajki.  Każdy uczeń mógł w tym dniu ubrać się na czerwono i założyć mikołajkową czapkę. Dzieci otrzymały prezenty w postaci różnych słodyczy. Uczniowie byli  bardzo zadowoleni  z otrzymanych upominków i poprosili, aby za rok Święty Mikołaj również ich  odwiedził.  W podziękowaniu dzieci śpiewały piosenki dla Mikołaja.

Marzena Rogasik

Kraków, Zakopane, Wieliczka

W środę 5 czerwca grupa uczniów naszej szkoły wyruszyła na wycieczkę, której przystankami były trzy charakterystyczne miejsca na turystycznej mapie Polski. Dwa z nich Kraków i Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.Naszą przygodę rozpoczęliśmy od historycznej rezydencji królów Polski-Krakowa, gdzie przy wyjściu ze Smoczej Jamy wysłuchaliśmy legendy o Smoku Wawelskim i dzielnym szewczyku. Następnie zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie, dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego, Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława - miejsce koronacji królów Polski, groby królewskie, Kryptę Wieszczów Narodowych oraz dzwon Zygmunt. Drogą królewską, wzdłuż której znajdują się najważniejsze zabytki starego Krakowa, udaliśmy się na rynek główny. Tam wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego oraz legendę o tym, dlaczego melodia hejnału nagle urywa się, jakby była nie zagrana do końca.

Po tym długim spacerze, wyruszyliśmy w drogę do Białego Dunajca, gdzie pięknymi widokami przywitały nas szczyty Tatr. Drugiego dnia naszym przystankiem była stolica Tatr Zakopane. Pod opieką przewodnika tatrzańskiego wyruszyliśmy do Doliny Kościeliskiej, która rozpościera się u podnóża Tatr. W wędrówce towarzyszył nam przepływający Potok Kościeliski oraz skały o zbójnickich kształtach i nazwach. Prawdziwym wyzwaniem okazało się zwiedzanie Jaskini Mylnej, które wymagało umiejętności wspinaczkowych i posiadania własnego oświetlenia. Kolejnym punktem było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, skąd rozpościera się piękny widok na Giewont i masyw górski zwany Śpiącym Rycerzem. Na koniec zmęczone nogi naszych młodych turystów przespacerowały się najpopularniejszą w Zakopanem i prawdopodobnie najbardziej znaną w Polsce ulicą Krupówki. Przed wyjazdem z Zakopanego odwiedziliśmy najsłynniejszą polską skocznię narciarską Wielką Krokiew.Wieczorem natomiast relaksowaliśmy się w kompleksie basenów termalnych z naturalną wodą siarkową „Gorący Potok”, gdzie fontanny, wodotryski, masaże i gejzery wodne nie tylko gwarantowały wspaniałą zabawę, ale także korzystnie wpływały na nasze zdrowie i wypoczynek.

Trzeci dzień spędziliśmy w Kopalni soli „Wieliczka”. Podczas wędrówki blisko trzema kilometrami krętych korytarzy, pokonaniu 800 schodów i zejściu na głębokość 135 metrów pod ziemię przewodnik opowiedział nam o historii i tajemnicach Kopalni. O rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej odwiedziliśmy niezwykłe miejsca: wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby.

W godzinach wieczornych pełni nowej wiedzy, umiejętności, doświadczeń i wrażeń wróciliśmy do Witoszyc.

M. Hołownia-Dziewic,  W. Koszacka-Gęstwa,  M. Zmuda

KONKURS PLASTYCZNY NA PLAKAT PROMUJĄCY FILIĘ BIBLIOTECZNĄ W CHRÓŚCINIE

Dnia 29.10.2019r. w Filii Bibliotecznej w Chróścinie odbyło się podsumowanie konkursu na plakat promujący Filię Biblioteczną w Chróścinie. Organizatorem konkursu była Filia Biblioteczna w Chróścinie, Biblioteka Miejska w Górze oraz  Stowarzyszenie Młodzi Młodym w Górze. Celem konkursu była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a także rozwijanie kreatywności   i wrażliwości artystycznej u dzieci i młodzieży.

 Konkurs skierowany był do przedszkoli z Gminy Góra,

- szkół podstawowych klas I-III,

-szkół podstawowych klas IV- VIII oraz szkół średnich z Gminy Góra.

Oto lista osób nagrodzonych w konkursie:

Grupa wiekowa klasy I-III: - opiekun Małgorzata Szylin

I miejsce

- Hanna Kaźmierczak,

II miejsce

 -Martyna Grabowska,

III miejsce

-Zuzanna Góral;

 Grupa wiekowa klasy IV-VIII- opiekun Lucyna Sozańska

I miejsce

- Katarzyna Urbaniak

- Zuzanna Urbaniak,

II miejsce

- Natalia Duchniak

- Klaudia Huzar,

III miejsce

 -Maja Zdebska

- Martyna Wróbel

Dziękujmy i gratulujemy wszystkim laureatom, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.

Lucyna Sozańska

Konkurs ekologiczny

Od 2002 roku w dniu 15 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Polskiej Niezapominajki. W wielu rejonach naszego kraju organizowane są tego dnia różne imprezy o charakterze ekologicznym. Przedstawiciele klasy trzeciej 15 maja 2018 r. wzięli udział w IV Turnieju Ekologicznym pod hasłem Święto Polskiej Niezapominajki zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Górze. Inicjatorzy przygotowali szereg pytań i zadań z zakresu ekologii i ochrony środowiska, na które wszyscy zawodnicy odpowiadali bezbłędnie. Natalia, Mateusz i Zuzia współzawodniczyli z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze, Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze oraz Szkoły Podstawowej w Glince. Nasza drużyna zajęła ostatecznie III miejsce. Wszyscy wynieśli miłe wrażenia, nową wiedzę oraz nagrody. Uczestnikom gratulujemy wiedzy. 

 Jadwiga Bretsznajder

Koncert „Muzyczne opowieści o rogach, muszlach i kapryśnej szlachciance”

22.01.2019 r. grupa artystów z Lubuskiego Biura Koncertowego ORFEUSZ w Zielonej Górze wystąpiła z niezwykle barwnym edukacyjnym koncertem taneczno-muzycznym pt.: „Muzyczne opowieści o rogach, muszlach i kapryśnej szlachciance”. Podczas występu uczniowie usłyszeli: róg myśliwski, róg pasterski i trombitę – ludowy instrument dęty w kształcie prostej rury, sięgającej do 4 metrów długości, wydającą głęboki, niski dźwięk. Największy zachwyt wzbudziła w nas kapryśna szlachcianka, która prezentowała różnego rodzaju tańce w przepięknych strojach.

Lilia Burdziłowska                                                                                 

Koncert muzyczny „Najpiękniejsza jest muzyka polska”

Dnia 14.12.2018 r odbył się w szkole kolejny koncert muzyczny pt „ Najpiękniejsza jest muzyka polska”. Uczniowie mieli okazję wysłuchania utworów polskich takich jak: Polonez, Kujawiak, Melodia, pieśni żołnierskie: O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani pod okienko, Marsz pierwszej brygady. Dzieci dowiedziały się także, jaka jest historia powstania utworów polskich i w jakich okolicznościach one powstały.

Po zakończonym koncercie dyrektor szkoły Pan Leszek Stecki wręczył uczniom podziękowania za udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Uczniowie, którzy brali udział w projekcie „Umiem pływać” otrzymali certyfikaty uczestnictwa. 

W dalszej części Dyrektor jeszcze raz pogratulował drużynie, która reprezentowała naszą szkołę w XVI Powiatowym Turnieju Dzień Matematyki i Sportu klas IV-VI i zajęła II miejsce.

Marzena Rogasik

Koncert muzyczny

Dnia 1 października w naszej szkole odbył się pierwszy koncert Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz” pt. „Strauss. Zaproszenie do walca, czyli z wizytą na cesarskim dworze”. Podczas występu wspaniałych muzyków poznaliśmy takie utwory jak walc, menuet. Dowiedzieliśmy się również o strojach z czasów Straussa oraz o zwyczajach panujących na cesarskim dworze.

Koncert był bardzo wyjątkowym przeżyciem dla całej społeczności szkolnej.

Cykliczność koncertów umożliwi naszym uczniom zapoznanie się z wieloma muzycznymi zagadnieniami, utworami, instrumentami i tańcami.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wspaniałe koncerty.

Ewa Pieprzyk

Kino sferyczne

4 kwietnia uczniowie naszej szkoły w ciągu  jednej godziny lekcyjnej odkrywali świat, który ich otacza w niecodzienny sposób. Sferyczne kino to nowy sposób nauki. Za pomocą systemu sferycznej prelekcji w środku kopuły uczniowie odbierali niesamowity obraz.Sferyczne kino to działająca wirtualnie uwiarygodniona rzeczywistość, w której obszar panoramiczny jest podobny do efektu planetarium. Prezentowane filmy edukacyjne, wybrane przez uczniów poszczególnych klas, dotyczyły astronomii, biologii, historii, przyrody oraz świata podwodnego. Wrażenia uczestników – bardzo pozytywne. Miło jest łączyć przyjemne z pożytecznym.

Lilia Burdziłowska

Julia najlepsza w powiecie!

22 marca 2019 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Górze odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.W turnieju wzięli udział zwycięzcy z eliminacji gminnych OTWP. W tym gronie znalazła się Julia Maksymczuk, reprezentująca naszą gminę i szkołę. Eliminacje powiatowe składały się z dwóch części. W pierwszej części, uczestnicy pisali test, którego zagadnienia dotyczyły wiedzy z zakresu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej następnie w części ustnej udzielali odpowiedzi na pytania teoretyczne oraz praktyczne dot. znajomości sprzętu pożarniczego.

Podczas wszystkich etapów konkursu Julia radziła sobie świetnie i to ona zwyciężyła eliminacje powiatowe w swojej kategorii wiekowej, awansując tym samym do eliminacji wojewódzkich.

Marta Hołownia-Dziewic

Jasełka szkolne

21 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyły się jasełka. Przygotowali je uczniowie klas IV i V pod opieką Karoliny Derlat. W przedstawieniu uczniowie ukazali wiele polskich tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz pochodzenie i znaczenie wielu z nich.  Podczas występu uczniowie przedstawili także tradycyjną scenkę o narodzinach Jezusa w ubogiej stajence i spieszących złożyć mu pokłon pasterzach i królach. Po zakończeniu jasełek głos zabrał Pan Dyrektor, który podziękował za występ, a także złożył życzenia świąteczne nauczycielom, uczniom oraz rodzicom. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się na wigilie klasowe. 

Karolina Derlat

Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019

Rok szkolny 2018/2019 tradycyjnie rozpoczęliśmy pod pomnikiem w Chróścinie, gdzie minutą ciszy uczciliśmy  pamięć poległych w wojnie bohaterów. Po przemówieniu Pana Dyrektora Leszka Steckiego, delegacje z każdej klasy złożyły znicze pod pomnikiem. Następnie udaliśmy się do kościoła na Mszę Świętą, którą odprawił ksiądz kanonik Jarosław Grabarek. Oficjalną część, która odbyła się w Centrum Kulturalno- Sportowym w Witoszycach rozpoczęto od wprowadzenia  sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie Pani Maria Kołtowska złożyła meldunek dla Pana Dyrektora Leszka Steckiego. Pan Dyrektor przywitał zaproszonych gości, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi, uczniów oraz rodziców i odczytał życzenia  Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz z okazji inauguracji roku szkolnego skierowane do uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. W dalszej części nauczyciele  naszej szkoły odczytali tekst odnoszący się do 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na zakończenie części oficjalnej został odśpiewany hymn szkoły po którym sztandar został wyprowadzony. Po ogłoszeniu Pana Dyrektora, że rok szkolny 2018/2019 został rozpoczęty, uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

Ewa Pieprzyk

III SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 17 października 2018 r. w ZSPiP w Witoszycach odbyła się III Spartakiada Przedszkolaka „Zdrowo i bezpiecznie” pod patronatem Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. Współorganizatorami spartakiady są: KRUS Placówka Terenowa w Górze, Państwowa Inspekcja Pracy we Wrocławiu,  Firma OSI POLAND FOODWORKS w Chróścinie. Głównym celem Spartakiady jest popularyzacja zdrowego trybu życia, rozwijanie aktywności ruchowej dzieci oraz jednoczenie placówek przedszkolnych działających na terenie Gminy Góra.

W tegorocznej Spartakiadzie uczestniczyły dzieci z sześciu przedszkoli:  Przedszkola w Czerninie, Przedszkola w Glince, Przedszkola nr 1 w Górze, Przedszkola nr 3 w Górze, Przedszkola w Ślubowie i Przedszkola w Witoszycach.

Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem brały udział w konkurencjach sportowych. W trakcie Spartakiady były konkurencje sprawdzające znajomość języka angielskiego oraz konkurencje niespodzianki przygotowane przez Firmę OSI POLAND FOODWORKS. Wiedzę z zakresu bezpieczeństwa sprawdzały konkurencje przygotowane przez KRUS. Między kolejnymi konkurencjami Przedszkola prezentowały krótkie przerywniki - piosenki  i tańce. Wszystkim drużynom dzielnie kibicowali koledzy i rodzice. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe puchary oraz liczne upominki przygotowane przez sponsorów i organizatorów.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za ufundowanie nagród dla uczestników Spartakiady: Urzędowi Miasta i Gminy w Górze, Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu, KRUS w Górze, firmie OSI POLAND FOODWORKS  w Chróścinie, p. Joannie Przyłuckiej –Jurga apteka „SANITAS” w Chróścinie, dyrektorowi ZSPiP w Witoszycach p. Leszkowi Steckiemu.

Organizatorzy serdecznie dziękują za udział w III Spartakiadzie Przedszkolaka.

Maria Kołtowska                            

II miejsce naszej reprezentacji w XVI Powiatowym Turnieju "Dzień Matematyki i Sportu"

23 listopada już po raz XVI odbył się Powiatowy Turniej "Dzień Matematyki i Sportu". Organizatorem  turnieju było  PCDN i PPP w Górze. Tym razem rozgrywki odbywały się w naszej szkole. Turniej miał charakter zabawy sportowo-umysłowej. Celem turnieju jest propagowanie matematyki wśród młodzieży, rozwijanie zainteresowań sportowych oraz wychowywanie w duchu sportowej rywalizacji. Drużyny startowały na przemian w pięciu konkurencjach matematycznych i pięciu sportowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Zuzanna Ślosarczyk, Amelia Leszkiw, Zuzanna Żygadło, Mikołaj Zarzycki, Kacper Kornicki , Mikołaj Ozdoba oraz Marcin Kubiński, która zajęła zaszczytne II miejsce i miała tylko jeden punkt straty do I miejsca.

Lilia Burdziłowska,  Lilia Burdziłowska

I teatr "Akademia Pana Kleksa"

19 marca uczniowie klas I-V obejrzeli transmisję kolorowego i roztańczonego  musicalu pt:" Akademia Pana Kleksa" z Teatru Maska w Rzeszowie.  Spektakl był niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni.  Akademia pana Kleksa to magiczna szkoła dla chłopców  znajdująca się na końcu ulicy Czekoladowej. Już z daleka widać jej ogromny, trzypiętrowy budynek z czerwonej cegły. Szkoła położona jest w ogromnym parku, w którym ukryto przejścia do wszystkich znanych baśni. Odwiedzenie świata wymyślonego przez braci Grimm czy Andersena jest tam tak samo proste i zwyczajne, jak pójście po bułki do sklepu po drugiej stronie ulicy. Jest tylko jedna trudność – aby znaleźć się w Akademii trzeba być chłopcem, którego imię zaczyna się na A… 

Lilia Burdziłowska

Główna nagroda w ogólnopolskim konkursie “Recycling? - Na klar!”

Praca uczennicy Marii Bobela z klasy 8 zdobyła główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie oraganizowanym przez Instytut Goethego oraz Wydawnictwo LektorKlett “Recycling? - Na klar!”. Nasza szkoła znalazła się na podium wśród 10 najlepszych szkół w całej Polsce. Główną nagrodą są warsztaty z multiplikatoremn Instytutu Goethego w języku niemieckim, które już wkrótce się u nas odbędą.Gratulujemy Marii i życzymy dalszych sukcesów!

Karolina Świątkiewicz

Dzień Środowiska z OSI

5 czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Środowiska. Z tej okazji OSI POLAND FOODWORSKS w dniach 12-13 czerwca zorganizowało warsztaty dla wszystkich uczniów Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, których tematyka dotyczyła segregacji odpadów. Warsztaty składały się z dwóch części-prezentacji multimedialnej oraz gier i zabaw. Zaciekawione przedszkolaki uważnie oglądały bajkę, z której dowiedziały się jaki wpływ człowiek wywiera na środowisko, co wrzucać do poszczególnych worków oraz co to jest recykling. Swoją wiedzę sprawdziły podczas zabawy, polegającej na wybraniu rysunku odpadu i umieszczeniu go na brystolu w odpowiednim kolorze. Przygotowane plakaty będą służyły jako materiały przypominające zasady segregacji. Harmonogram zajęć grupy klas 1-4 wyglądał bardzo podobnie. Starsze dzieci miały za zadanie stworzenie pojemnika, w którym umieściły wylosowany kolor worka. Następnie spośród rozrzuconych w sali odpadów drużyny wybierały te odpowiednie dla swojego pojemnika. Wszyscy wykonali zadanie bezbłędnie!

Drugiego dnia warsztatów odbyła się prezentacja dla uczniów klas 5-8. Najstarsi reprezentanci szkoły musieli uważnie wysłuchać wykładu, ponieważ na koniec 4 drużyny wzięły udział w quizie wiedzy, którego szczegółowe pytania mogły przysporzyć sporych problemów. Oczywiście wszyscy poradzili sobie doskonale.

Oprócz teorii ważna jest także praktyka, dlatego OSI POLAND FOODWORKS postanowiło zaopatrzyć szkołę w duży pojemnik służący do segregacji opadów tj. plastiku, papieru i szkła, który stanie w głównym holu szkoły. Oprócz tego, każda sala lekcyjna otrzymała mniejsze, trójdzielne pojemniki z opisem zastosowania. Na uczestników Dnia Środowiska z OSI czekały upominki-dzieci przedszkolne otrzymały bawełniane torby do kolorowania, pozostali uczniowie piórniki wykonane z materiałów eko oraz słodkie krówki.

Ideą organizacji warsztatów było przede wszystkim uświadomienie najmłodszych pokoleń o istnieniu zagrożenia, nad którym tracimy kontrolę. Ale można to zmienić! I to właśnie stanowi nasz drugi cel-popularyzacja segregacji odpadów jako jeden z elementów walki z zanieczyszczeniem Ziemi. Pocieszające jest to, że wszystkie dzieci wykazały się ogromną wiedzą na poruszony temat, a to dobry znak dający nadzieję, że wspólnie wszystko możemy jeszcze naprawić.

Natalia Bartkowiak

Kierownik marketingu i administracji

OSI POLAND FOODWORKS

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25.11.2019 r.  przedszkolaki  uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dzieci poznały  historię święta, bawiły się przy piosenkach, degustowały miód – przysmak misiów. Były również inne atrakcje: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, konkursy. Jednak najważniejszym wydarzeniem tego dnia były  urodziny Misia.  Dzieci przygotowały dla swojego przyjaciela tort urodzinowy, odśpiewały głośno Sto Lat i wspólnie świętowały z Misiem. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie i misiaczki.

Maria Kołtowska, Lucyna Wyszyńska

Dzień Mamy i Taty w klasie III

W dniu 5 czerwca 2018 r. w godzinach popołudniowych uczniowie klasy 3 spotkali się w szkole ze swoimi rodzicami, którzy przybyli na klasowy Dzień Mamy i Taty. W tym roku rodzice obejrzeli spektakl teatralny w wykonaniu uczniów uczestniczących w zajęciach teatralnych realizowanych  w ramach projektu Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół Gminy Góra. Aktorzy, dzieci z klas 1,2,3 i 4, wystawili przedstawienie pt. Dwie Dorotki. Miłym i jednocześnie wesołym momentem części artystycznej były tańce: Jezioro łabędzie w wykonaniu chłopców z klasy 3 oraz Taniec z miotłami w wykonaniu dziewczynek. Goście wysłuchali też pięknych piosenek oraz wielu mądrych sentencji o rodzicach. Dzieci dziękując rodzicom za całe dobro jakie otrzymują wręczyli im własnoręcznie wykonane upominki.

 Jadwiga Bretsznajder

Dzień Babci i Dziadka w grupie KUBUSIE „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia…”

14 lutego, to właśnie w ten wyjątkowy Walentynkowy dzień najmłodsze przedszkolaki z grupy KUBUSIE zaprosiły swoje Ukochane Babcie i cudownych dziadków na uroczystość z okazji ich święta.  Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre.

Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi.

Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym.

Maluszki pod zaprezentowały wierszyki i piosenki, które ćwiczyły na tą wyjątkową okazję.

W uroczej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki wręczyły swoim gościom drobne upominki i laurki. 

Następnie dzieci zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

To była wspaniała uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Ewa Pieprzyk                                                                                

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE „SMERFY”

Święto Babci i Dziadka to szczególne dni w roku. Z tej okazji 23 stycznia 2019 r.  w Przedszkolu, w grupie Smerfy została zorganizowana  uroczystość. Dzieci zaprosiły swoje kochane babcie i dziadków aby wyrazić swoja miłość i wdzięczność. Uroczystość rozpoczęła się piosenką i wprowadziła wszystkich w odświętny nastrój. Przedszkolaki przygotowały specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Oprócz montażu słowno – muzycznego, goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. Dzieci okazały się również wspaniałymi aktorami i zaprezentowały przedstawienie o Babci i Dziadku oraz humorystyczne scenki. Babcie i Dziadkowie z dumą podziwiali swoje wnuki i ze wzruszeniem odbierali kierowane do nich słowa. Po występach  wnuki obdarowały swoich  dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na pyszne ciasto, kawę i herbatkę przygotowane przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze a Babcie i Dziadkowie obiecali, że odwiedzą nas również w przyszłym roku.

Maria Kołtowska 

Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta, Samorząd Uczniowski wraz z wychowawcami klas, 4 października zorganizował dyskotekę dla klas IV-VIII. Uczniowie tańczyli przy ulubionych utworach. Dziewczynki w klasach złożyły życzenia chlopcom. Wszyscy bawili się znakomicie! Dziękujemy naszemu Absolwentowi Damianowi Łabińskiemu, który profesjonalnie poprowadził całą imprezę.

Lilia Burdziłowska

Dyskoteka

Dnia 28.02.2019r. odbyła się w naszej szkole dyskoteka.  Uczniowie mieli okazję potańczyć i pobawić się przy rytmach muzyki współczesnej. Oprawę muzyczną przygotował absolwent naszej szkoły: Damian Łabiński.  Cały wieczór był pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następną dyskotekę. Uczniowie zadowoleni, w doskonałych humorach wrócili do domów.

Lilia Burdziłowska

DYLOM DLA UCZNIÓW KL. II

Uczniowie z klasy II w styczniu 2019 r. zakończyli udział w II edycji Programu UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAC 2018/2019. Podczas zajęć wykonywali zadania na macie do kodowania oraz przy użyciu OZOBOTÓW. Za cierpliwe i rzetelne wykonanie wszystkich zadań otrzymali DYPLOM. Drugoklasiści już nie mogą się doczekać kolejnych zadań, ponieważ przystąpili do udziału w III edycji Programu.

Gratulujemy uczniom kl. II i życzymy powodzenia podczas wykonywania kolejnych zadań w programie.

M. Szylin    

Choinki nadziei 2018

W dniu 16 grudnia w naszej szkole, już po raz czwarty,  odbył się finał akcji Choinki Nadziei 2018. Wcześniej, jak w poprzednich latach uczniowie odwiedzili ponad 120 domów seniorów w Radosławiu , Nowej Wiosce, Chróścinie i Witoszycach aby złożyć życzenia świąteczne oraz zaprosić na uroczystość finałową.

Organizatorzy Dyrektor Zespołu  Leszek Stecki, Sołtys Witoszyc Bożena Średniawa,  Barbara Chrystman-Kurzawa z ramienia Nadleśnictwa Góra Śląska oraz   Beata Buda z Biblioteki Miejskiej w Górze rozpoczynając spotkanie serdecznie powitali  przybyłych  80 zaproszonych gości, przedstawicieli władz lokalnych, przyjaciół szkoły oraz  rodziców oraz złożyli wszystkim piękne życzenia świąteczne.

Następnie wszyscy obejrzeliśmy część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły i przedszkolaków z grupy „Smerfy”,  szczególnie zachwyciły popisy taneczne najmłodszych dzieci,  wszystkie popisy artystyczne dzieci zostały nagradzane gromkimi brawami.

Na zakończenie  części artystycznej Dyrektor Zespołu serdecznie podziękował wszystkim  uczniom, rodzicom i  organizatorom  zaangażowanym w przygotowanie spotkania oraz zaprosił na kolejną część uroczystości.

Pani leśnik  Barbara Chrystman- Kurzawa przygotowała prezentację poświęconą symbolom przyrodniczym w tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz krótką historię poprzednich spotkań świątecznych. Natomiast bibliotekarka Beata Buda zacytowała  opis wieczerzy wigilijnej  z „Chłopów”  Władysława Reymonta.

Równie miłą częścią spotkania był poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz Radę Sołecką Witoszyc, który był okazją do  wspólnego kolędowania, spotkań i  rozmowy.

CERTYFIKAT DLA UCZNIÓW KLASY II

Uczniowie klasy II w listopadzie 2018 r. wzięli udział w kolejnym wyzwaniu z Ogólnopolskim Programem Uczymy Dzieci Programować. Na zajęcia uczniowie zaprosili swoich starszych kolegów z klasy III oraz pana dyrektora. Podczas zajęć wykonali następujące zadania: odkodowali hasło Polska, zaprogramowali trasy dla Ozobotów, przedstawili na macie do kodowania położenie krajów sąsiadujących z Polską, ułożyli na macie z białych i czerwonych kubeczków flagę Polski. Na zakończenie zagrali w grę, w której Ozobot losował pytania dla poszczególnych grup. Wszystkie grupy świetnie poradziły sobie z odpowiedziami na pytania, które dotyczyły naszej Ojczyzny. Za wspaniałe wykonanie wszystkich zadań uczniowie otrzymali kolejny już CERTYFIKAT. 

M. Szylin

Boisko Wielofunkcyjne

Budowa  Wielofunkcyjnego  Boiska ze Sztucznej Trawy Przy ZSPIP W Witoszycach wielkimi krokami zbliża się ku  końcowi. Fotki przemawiają same za siebie – jest pięknie a będzie jeszcze piękniej wkrótce to sami zobaczycie.

DZIĘKUJEMY BURMISTRZ GÓRY PANI IRENIE KRZYSZKIEWICZ

BAL PRZEBIERAŃCÓW W PRZEDSZKOLU

18 lutego nasze przedszkole zmieniło się w bajkową krainę. Na uroczystą zabawę przybyły: księżniczki, barwne motyle, Vampiriny, Pszczółki Maje, aniołki, super bohaterowie, policjanci, strażak, Myszka Minnie, tygryski i wiele innych ciekawych postaci.

Tańce oraz wesołe zabawy trwały aż do obiadu. Była prezentacja kostiumów, konkurs tańca z balonem, znikające krzesełka,  zabawy taneczne i wesołe pląsy.

W trakcie zabawy przewidziany był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników balu przygotowany przez rodziców.

Dzieci bawiły się wspaniale!!!

Szkoda, że takie bale odbywają się tylko raz w roku.

Pieprzyk Ewa                                                                     

Apel Wielkanocny

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji. W czasach, gdy człowiek skłonny jest skupiać się raczej na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśl ku temu, co w nich najistotniejsze i zachęcić dzieci do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa  i nad triumfem zmartwychwstania.Dnia 12 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel związany ze Świętami Wielkiej Nocy, który przygotowała  katechetka p. Jadwiga Deluga. Wiersze recytowane przez uczniów klasy czwartej przybliżyły wszystkim piękne polskie zwyczaje i tradycje związane z tymi najważniejszymi w roku świętami. Urozmaiceniem programu artystycznego były piękne pieśni wielkopostne i wielkanocne. Piękna dekoracja wprowadzała w nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Na zakończenie spotkania p. Dyrektor Leszek Stecki  podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz złożył całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia świąteczne. 

Lilia Burdziłowska

Apel podsumowujący

19 czerwca obył się apel podsumowujący podczas którego zostały wręczone dyplomy "Ucznia miesiąca maja".W miesiącu maju najlepszymi uczniami byli:

W grupie Kubusie - Zuzia Trocha

W grupie Smerfy - Jan Kaźmierczak

Kl I - Dominika Mazur

Kl II - Hanna Kaźmierczak

Kl III - Oliwia Bidzińska

Kl IV - Mateusz Łabiński

Kl V - Katarzyna Urbaniak

Kl VI - Maciej Mikołajczyk

Kl VII - Martyna Wróbel

Kl VIII - Maria Bobela

Podczas apelu został wręczony Puchar Dyrektora Szkoły w minisiatkówce "dwójek mieszanych".  Najlepszą siatkarską parą w roku szkolnym 2018/2019 okazała się Klaudia Huzar i Mateusz Hrehorowicz i to do ich rąk trafił okazały puchar. Pan Dyrektor wręczył uczniom klasy IV karty rowerowe.

Pani Małgorzata Szylin wręczyła uczniom klasy II certyfikaty, które otrzymali za udział w programie "Uczymy dzieci programować".

W tym dniu dokonano również podsumowania konkursów historycznych, przyrodniczych, czytelniczych i matematycznych.

Pani Czesława Zabłocka oraz Lilia Burdziłowska wręczyły nagrody dla Wolontariuszy Roku: Nicoli Nogi, Martyny Wróbel i Aleksandry Grabowskiej.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Podczas tego apelu pożegnaliśmy panią Czesławę Zabłocką, która odchodzi na emeryturę. Łez wzruszenia nie dało się ukryć. Ceremonię pożegnania rozpoczął swoim przemówieniem pan dyrektor, Leszek Stecki, który podziękował Pani Czesławie Zabłockiej za wieloletnią pracę, za wysiłek i trud wychowawczy, za życzliwe serce. Następnie panią Czesławę pożegnali uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele Związków Nauczycielstwa Polskiego. Pani Czesławie Zabłockiej życzymy przede wszystkim zdrowia, radości i dni wolnych od trosk i kłopotów.

Lilia Burdziłowska

Akcja Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia

Dziewiętnastego lipca 2019 r. w godzinach rannych 22 osobowa grupa wolontariuszy wróciła do Witoszyc w  gminie Góra. Grupa po raz kolejny uczestniczyła w ramach akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia. Akcja w tym roku była zorganizowana po raz dziesiąty. Ósmego lipca 2019 r. na placu przed Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu odbyło się uroczyste pożegnanie uczestników akcji. Wśród żegnających był Minister w Kancelarii Prezydenta RP Pan Andrzej Dera, który wyruszył na Ukrainę jako jeden z wolontariuszy, oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Cezary Przybylski. Grupa Witoszycka pracowała na cmentarzach w Sorocku, Laskowcach, Howiłowie Wielkim, Iwanówce i Zaścianoczu. Podczas pobytu na Ukrainie wolontariusze spotkali się z sympatią mieszkańców, którzy z zainteresowaniem obserwowali poczynania osób pracujących na cmentarzach. Wolontariusze zostali ciepło przyjęci przez mieszkańców wsi w których porządkowali cmentarze. W Laskowcach (na cmentarzu)  pomagała Pani Starosta Olga Romaniwna wraz z  mieszkanką wsi Laskowce. W czasie ciężkich prac  wiele  mogił  od wielu lat pozostających w cieniu drzew i krzewów zostało na nowo przywróconych do stanu z przed wielu lat. Porządkowanie cmentarzy mimo bardzo ciężkiej pracy , sprawiało nam wiele satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, powiedział jeden z wolontariuszy. Lekcja w której mogliśmy uczestniczyć na długo pozostanie w naszej pamięci. Wśród wolontariuszy grupy Witoszyckiej z gminy Góra w akcji uczestniczyło pięciu uczniów, dwóch studentów oraz dyrektor szkoły, dwóch nauczycieli i osoby dorosłe w tym absolwenci szkoły w Witoszycach i dwóch wojskowych w stanie spoczynku z Wałcza. Opiekun grupy Leszek Stecki bardzo serdecznie dziękuje wolontariuszom za pracę jaką wykonaliśmy na cmentarzach. Dziękuję za to, że okres wakacji, okres urlopów przeznaczyliście na wyjazd na Ukrainę w ramach X edycji Akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia.

Mimo ciężkiej pracy na cmentarzach, każdy uczestnik miał świadomość, że czyniąc to ocala mogiły naszych przodków przed zapomnieniem. Należy nadmienić, że nasi wolontariusze porządkując cmentarze, porządkowali je po kolei nie zwracając uwagi , że to ukraiński grób i to się mieszkańcom podobało.  Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali naszą akcję. Dziękujemy Pani Irenie Krzyszkiewicz Burmistrz Góry, Panu Rafałowi Korytowskiemu Prezesowi Zakładu Energetyki Cielnej w Górze, Panu Piotrowi Antkowiak Dyrektorowi OSI POLAND FOODWORKS Sp. z.o.o w Chróścinie, Panu Bolesławowi Gołębiowskiemu z Radosławia, Pani Janinie Mazur z Leszna, Stowarzyszeniu Głogowska Edukacja Kresowa z Głogowa na czele z Panem Jerzym Akielaszkiem. Osobne podziękowania dla wspaniałych wolontariuszy: Agnieszki Wesołowskiej, Grzegorza Michalca, Andrzeja Witkowskiego, Janiny Mazur, Marii Radolak, Aliny Przeworskiej, Marty Wesołowskiej, Michała Dyba, Tadeusza Jodko, Henryka Dziubczynskiego, Zbigniewa Kaliskiego, Moniki Zientek, Artura Prentki, Agnieszki Prentki, Karoliny Lak, Klaudii Huzar, Antoniny Mikołajczyk, Eryka Andres, Kacpra Kornickiego, Ireneusza Szczudło, Zdzisława Nowackiego. Gorące podziękowania dla mieszkańców Gminy Góra za przekazane datki podczas kwesty przeprowadzonej w dniu 16 czerwca 2019r. Dziękujemy Ks Henrykowi Wachowiakowi dekanat Góra Wschód, ks Ryszardowi Skocz parafia Osetno, ks Stanisławowi Orłowskiemu parafia Kłoda Górowska, ks Jarosławowi Grabarkowi parafia Chróścina, ks Robertowi Bach parafia Niechłód.

Akcja charytatywna „Jabłuszko”

Od środy 17 października do niedzieli 21 października wspieraliśmy szóstkę ciężko chorych i niepełnosprawnych dzieci. W tym roku pomoc trafiła do Zuzi, Amelki, Julii, Antosia, Szymona i Bartka. Choroby, z którymi zmagają się dzieci, codzienna pielęgnacja i rehabilitacja wiąże się z ogromnymi kosztami. Każdy grosz wrzucany do puszki ma ogromne znaczenie i niesie pomoc w walce z chorobą. WEŹ JABŁUSZKO ! WRZUĆ MONETĘ ! – to hasło królowało w naszej placówce. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i pracownicy administracji i obsługi otworzyli swoje serca i z wielką przyjemnością wspierali akcję.

Dziękujemy za każdy gest serca !!!

Ewa Pieprzyk, Marzena Rogasik

Akcja "Sprzątanie świata 2018"  Śmieci segregujesz - Planetę ratujesz

Jubileuszowa  -  25-ta akcja Sprzątanie świata organizowana przez Fundację  Nasza Ziemia przebiega pod hasłem "Akcja -segregacja,  2x więcej, 2x czyściej".  Ma na celu wzrost świadomości mieszkańców  na rzecz prawidłowej segregacji odpadów.   W naszej szkole akcja edukacyjna przebiegała zarówno na zajęciach opiekuńczych, dydaktycznych jak i  na warsztatach przyrodniczych "Co w trawie piszczy?" realizowanych w ramach projektu "Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół Gminy Góra"  a dzięki współpracy z Nadleśnictwem  Góra Śląska uczniowie grając w grę planszową, podczas zabawy, poznawali ważne i trudne zagadnienia  ochrony środowiska. Kolejnym elementem edukacyjnym był krótki występ  uczestników warsztatów przyrodniczych  na apelu w dniu 21.09.2018, uzupełnieniem występu uczniów była praktyczna segregacja odpadów do specjalnie przygotowanych  kolorowych worków. Tradycyjnie już, wszyscy uczniowie szkoły po teoretycznej i praktycznej dawce wiedzy udali się na wyznaczone tereny w celu "posprzątania świata" . A prawdziwą weryfikacją zdobytej wiedzy  okażą się codzienne zachowania  w szkole i w domu,  tak aby było " 2x więcej odpadów do recyklingu a "2 x " czyściejsze środowisko.

Czesława Zabłocka

27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dnia 13 stycznia 2019 r. odbył się w Domu Kultury w Górze 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP grała dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Na scenie odbywały się licytacje oraz występy dzieci z przedszkoli i szkół. Z naszej szkoły w pięknych układach tanecznych zaprezentowali się uczniowie klasy I i II. Za swoje występy otrzymali gromkie brawa od publiczności.

M. Szylin, M. Rogasik

228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 maja na palcu Bolesława Chrobrego w Górze odbyła się uroczystość poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły. Pod Pomnikiem Wolności wiązanki kwiatów złożyły przedszkolaki pod opieką Pani Marii Kołtowskiej. 

12 marca - Dzień matematyki. Matematyka dzika

12 i 13 marca nasza szkoła wzięła udział w obchodach Dnia Matematyki. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl!  Podczas lekcji matematyki w klasach IV-VIII uczniowie brali udział w turnieju, który polegał na rozwiązywaniu zadań  wyświetlonych na  interaktywnej prezentacji MS PowerPoint, którą udostępniło stowarzyszenie. Turniej składał  się z pytań z zakresu matematyki i nauk „okołomatematycznych”. W obecnym roku hasło przewodnie to:  „Matematyka dzika”, a więc pytania związane były z przyrodą w Polsce. Do każdego pytania dołączona była prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis “Na temat”, pełniący rolę edukacyjną. Celem akcji jest zainteresowanie uczniów matematyką i pokazanie, że matematyka istnieje w każdej dziedzinie życia. Wygrane drużyny otrzymały dyplomy i drobne upominki.

Lilia Burdzilowska

100 Rocznica Odzyskania Przez Polskę Niepodległości

"Tak okrągła rocznica to za .....sto lat"  ( słowa Pana Leszka Steckiego)  9 listopada 2018 roku odbył się uroczysty apel z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Aby uczcić tak doniosłą chwilę uczniowie wraz z nauczycielami oglądnęli obrazy historyczne przygotowane przez Panią Agnieszkę Wesołowską, do których piosenkę pt. " Pierwsza Brygada" jako podkład umieścił Pan Mateusz Zmuda.

Następnie Pan Dyrektor Leszek Stecki wygłosił przemówienie na temat ważności tradycji.

Uczennica Katarzyna Urbaniak wraz z Filipem Siekanowiczem przedstawili historię Niepodległej Polski, a uczniowie klasy VIII wiersze o Niepodległej przygotowane przez Panią Lillę Łuszczak. 

Nie zabrakło śpiewu. Uczniowie klas V i VI wraz z Panią Lucyną Sozańską zaśpiewali trzy pieśni tj. "Szara piechota", "Maszerują strzelcy" oraz "Rotę".

Kubusie przygotowane przez Panią Marię Kołtowską odtańczyły taniec z biało-czerwonymi szarfami.

Naszym honorowym gościem był Pan Henryk Adamus - weteran wojenny. Pan Henryk podzielił się swoimi wspomnieniami. 

W związku z tak ważnym świętem równo o godzinie 11.11 wraz z innymi uczniami całej Polski odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" biorąc tym samym udział w biciu rekordu.

Lilla Łuszczak

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września. Jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. W naszej szkole już od poniedziałku 24.09 trwały przygotowania do ŚDTM. Zostały przygotowane plakaty, gazetki oraz materiały. Zostały powołane komisje egzaminacyjne. 28.09.2018 r. podczas przerw uczniowie byli egzaminowani z tabliczki mnożenia przez dwie komisje egzaminacyjne. Zdający egzamin otrzymali imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. W czasie lekcji uczniowie pisali test, który wyłaniał klasowego mistrza tabliczki mnożenia. I tak w klasie IV mistrzem tabliczki mnożenia została Natalia Duchniak, w klasie V - Katarzyna Urbaniak, w klasie  VI - Amelia Leszkiw, w klasie VII - Martyna Wróbel,  a w klasie VIII - Norbert Józwa.

Gratulujemy mistrzom!                                      

   Lilia Burdziłowska