Rok szkolny 2019/2020

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

2  września 2019 roku w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach nastąpiła Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020. Uroczystość składała się z dwóch części.  Pierwsza miała miejsce pod pomnikiem w Chróścinie, gdzie delegacje z każdej klasy złożyły znicze pod pomnikiem i uczciliśmy minutą ciszy pamięć poległych w wojnie bohaterów. Następnie udaliśmy się do kościoła na Mszę Świętą. Oficjalną część, która odbyła się w Centrum Kulturalno- Sportowym w Witoszycach rozpoczęto od wprowadzenia  sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Po hymnie Pan Dyrektor przywitał zaproszonych gości, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi, uczniów oraz rodziców a następnie odczytał życzenia  Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Na zakończenie części oficjalnej został odśpiewany hymn szkoły, po odśpiewaniu którego sztandar został wyprowadzony. W dalszej części w nawiązaniu do akcji Narodowego Czytania, która będzie miała miejsce 7 września  przedstawiciele  naszej szkoły odczytali fragmenty z Noweli "Orka" Władysława Reymonta. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

Lilia Burdziłowska

„ZDALNA SZKOŁA”

Samorząd Gminy Góra w ramach projektu „Zdalna Szkoła”  pozyskał   pieniądze na zakup laptopów dla uczniów, którzy ze względu na  epidemię  COVID-19, zajęcia mają prowadzone zdalnie.  Szkoła Podstawowa w Witoszycach otrzymała sprzęt komputerowy (laptopy). Laptopy trafiły do uczniów, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nie mają w domu narzędzi umożliwiających zdalną naukę. W imieniu społeczności szkolnej serdecznie dziękuję za sprawne przekazanie laptopów. Już dzisiaj uczniowie z niego korzystają, uczestnicząc w lekcjach online realizując zdalne nauczanie. Dziękujemy.

„PĄCZKI DO RĄCZKI”

W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy tłusty czwartek nieco wcześniej – 6 lutego 2020 r. Powodem tego była bardzo słodka akcja charytatywna „Pączki do rączki”, do której nasza szkoła przystąpiła już po raz drugi. Tego dnia uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły aktywnie włączyli się do akcji. Wszyscy ze smakiem zajadali przepyszne pączki. W tym roku udało nam się zebrać kwotę 533,11 zł i te pieniążki  trafią do trójki dzieci: 11-letniego Kamila, 3-letniego Jasia i 5-miesięcznego Antosia.Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, bezinteresowną pomoc i wsparcie akcji.

Karolina Taler, Małgorzata Szylin

„Pokaz doświadczeń przyrodniczych”

8 października naszą szkołę odwiedził Pan Mateusz Łucki z firmy EduEvent z pokazem pełnym ciekawych doświadczeń. Scenariusz składał się z części fizycznej przeplatającej się z dziedziną chemii oraz biologii. Doświadczenia dobrane były w taki sposób, aby uczniowie mogli niektóre z nich powtórzyć w domu. Kilka eksperymentów było dość spektakularnych co miało na celu pokazanie tej ekstremalnej i trochę bardziej niebezpiecznej strony nauki. Wszystkie doświadczenia przeprowadzane były z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i były całkowicie bezpieczne dla osób biorących w nich udział. Uczniowie bardzo chętnie pomagali w przeprowadzaniu pokazu i nie ukrywali ogromnego entuzjazmu. W  trakcie każdego doświadczenia omawiany był proces powstawania danych substancji i obserwowanych efektów, tak aby uczniowie mogli wynieść z pokazu jak najwięcej wiedzy.

Wśród tegorocznych doświadczeń mogliśmy oglądać:

·         wykonanie pasty słoniowej,

·         stworzenie chmury,

·         wytworzenie fali akustycznej oraz uderzeniowej,

·         ciekły azot,

·         efekt Stroopa.

Celem tej wyjątkowej lekcji było zademonstrowanie uczniom, że nauka nie musi być nudna i że w bardzo prosty sposób możemy się nią pobawić. Dzisiejszy pokaz pozwolił ponownie udowodnić, że przedmioty nauczane w szkole są ze sobą silnie powiązane i że każdy z nich może być ciekawy i widowiskowy.

   M. Jankowiak 

„JESIEŃ NA TALERZU” – ZAJĘCIA OTWARTE W KLASIE III

Dnia 23 października 2019 r. w klasie III odbyły się zajęcia otwarte, w których uczestniczył dyrektor szkoły pan Leszek Stecki, doradca metodyczny wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej pani Dorota Izdebska, nauczyciele oraz rodzice uczniów.W pierwszym zadaniu uczniowie kolorowali trasy oraz nanosili kody według własnych pomysłów dla OZOBOTÓW. W kolejnym zadaniu musieli ułożyć trasę z drewnianych puzzli, tak aby robot – OZOBOT przejechał przez cały proces powstawania sałatki owocowej: od zbierania produktów, poprzez mycie owoców i rąk aż do gotowej sałatki. Ostatnie zadanie polegało na ułożeniu przez uczniów na matach kolorowych obrazów z kubeczków według kodów. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i precyzją wykonali wszystkie zadania.

Na zakończenie zajęć czekała na nich niespodzianka przygotowana przez panią Dorotę Izdebską. Uczniowie mogli poznać działanie puzzli AR – z rozszerzoną rzeczywistością.

 M. Szylin

Żywa lekcja historii

28 listopada, w naszej szkole miała miejsce Żywa lekcja historii, od Batorego do Sobieskiego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia spektaklu historycznego przygotowanego przez Agencję Widowisk Arkona. Uczniowie dowiedzieli się ciekawostek o królach elekcyjnych, ówczesnych ubiorach i wojnach XVII- to wiecznych. Mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów, strojów i broni. Uczniowie byli zachwyceni tak ciekawym i humorystycznym przekazaniem wiedzy historycznej. Pokaz wieńczył wystrzał z broni- repliki pistoletu skałkowego z XVII wieku.

Agnieszka Wesołowska

Życzenia Świąteczne

Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia spędzone w gronie najbliższych 

przyniosą Państwu wiele radości, ciepła i optymizmu.

Nowy 2020 Rok niech przyniesie dużo sukcesów i zadowolenia z podejmowanych wyzwań.

Szczęścia i wszelkiej pomyślności w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku

życzą 

Dyrektor, Grono pedagogiczne oraz Uczniowie 

                                                   Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole                                                   im. Władysława Reymonta w Witoszycach

Święto Niepodległości

8 listopada 2019 roku, w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Niepodległości. Społeczność szkolna uczestniczyła w lekcji historii, którą zaprezentowali uczniowie klasy 5.

W przygotowanym przez nich montażu słowno muzycznym uczniowie i przedszkolacy mieli możliwość zapoznać się z historią państwa polskiego na przełomie wieków, posłuchać pieśni patriotycznych i deklamacji wierszy. Tego typu inicjatywy kształtują pożądaną postawę patriotyczną wśród młodych ludzi.

Agnieszka Wesołowska

Zdalna Szkoła +


Szkoła Podstawowa w Witoszycach otrzymała 3 nowe laptopy z przeznaczeniem dla uczniów. Komputery zostały pozyskane przez Gminę Góra dzięki dofinansowaniu w ramach Projektu "Zdalna szkoła+", Oś priorytetowa I. Powszechny dostęp do szybkiego internetu, Działanie 1.1 Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach "Zdalna Szkoła +" - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego.

W imieniu naszych uczniów serdecznie dziękujemy!

ZADANIA BEZ NUDY …. WIELKANOC

W ramach zajęć zdalnych uczniowie klasy III  z ochotą wykonali „Zadania Bez Nudy” o tematyce wielkanocnej w ramach realizacji ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować. Dziękuję bardzo rodzicom uczniów za przesłanie zdjęć.    

XXV Konkursu Recytatorskiego „PEGAZIK”

Dnia 16 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbył się szkolny etap XXV Konkursu Recytatorskiego „PEGAZIK”. W konkursie wzięło udział 5 uczniów w grupie wiekowej kl. IV-VI: Oliwia Głowacka kl. V, Lena Halaberda kl. V, Filip Siekanowicz kl. VI, Katarzyna Urbaniak kl.VI oraz Zuzanna Żygadło kl VI. Komisja konkursowa w składzie: Pan Leszek Stecki – przewodniczący Komisji oraz członkowie: Lilla Łuszczak i Karolina Derlat wyłonili zwycięzców konkursu:

I miejsce – Filip Siekanowicz

II miejsce – Zuzanna Żygadło

III miejsce – Katarzyna Urbaniak

Osoby te będą reprezentować szkołę podczas gminnych eliminacji tego konkursu. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

XX Ogólnopolski Górowski Konkurs Informatyczny


Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XX Ogólnopolskim Górowskim Konkursie Informatycznym dla uczniów klas IV-VI pod hasłem "Rok dla niepodległej" organizowanym  przez Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno - Pedagogicznego w Górze.  Zadaniem konkursowym było wykonanie prezentacji multimedialnej.  Prace Filipa Siekanowicza i Zuzanny Żygadło zostały przekazane do oceny komisji w Górze. Uczniowie zostali zakwalifikowani do finału konkursu, który jednak został odwołany ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Uczniowie uzyskali tytuł finalisty w XX Ogólnopolskim Górowskim Konkursie Informatycznym w kategorii szkoły podstawowe pod hasłem „Rok dla Niepodległej”.

Gratuluję!!!

 Lilia Burdziłowska

XVII Ogólnopolski Koncert Charytatywny na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie w Sycowie

W dniu 25.01.2020 w Sycowie odbył się  XVII Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie.

Na zaproszenie Redaktor TVP Polonia Grażyny Orłowskiej - Sondej na Koncercie w Sycowie naszą szkołę reprezentowali : Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach Pan Leszek Stecki, nauczyciel Lucyna Sozańska wraz z Pocztem Sztandarowym w składzie: Klaudia Huzar, Zuzanna Zygadło, Kacper Kornicki oraz mjr. w stanie spoczynku Henryk Adamus.

Organizatorem  koncertu byli Burmistrz Miasta i Gminy Syców Dariusz Maniak i Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek.

W  uroczystości wzięli  udział liczni goście zaproszeni m.in. minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonia i Polakami za Granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych Pani Iwona Kozłowska, Dolnośląski Kurator Oświaty Pan Roman Kowalczyk, przedstawiciele Kościoła Katolickiego oraz Ewangelicko-Augsburskiego.

 Podczas uroczystego otwarcia Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy,  który napisał m.in.: „Polska jest tam, gdzie są Polacy”.

Podczas koncertu na scenie zaprezentowali się:

-Grupa Revas – Syców (Polska),

-pieśniarz bard Maciej Wróblewski (Polska),

-zespół wokalno-taneczny ”  Wszystko w Porządku” – Browary (Ukraina),

-zespół kabaretowy” Kapelusz i Beret „– Mińsk (Białoruś),

-zespół folklorystyczny „Korale „– Krasnojarsk (Rosja – Syberia)

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Syberia oczami Polaka” oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, podczas uroczystości, ogłosił oficjalnie inaugurację XI edycji akcji  „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Podczas Koncertu  można było tez spróbować kuchni kresowej oraz miodów z pasieki kresowej.

  Lucyna Sozańska

XVI Międzyszkolny Konkurs Kolęd

 Witoszyce 2020r.

W dniu 25 stycznia 2020r. W Centrum Kulturalno -Sportowym  w Witoszycach odbył się XVI Międzyszkolny Konkurs Kolęd. 

Organizatorem konkursu był Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Kresowiak”. Sponsor strategiczny OSI POLAND FOODWORKS  w Chróścinie.

 Patronat nad konkursem objęła Burmistrz Góry Pani Irena Krzyszkiewicz.

 Uroczystość nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie sponsorów. Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach składa podziękowania za ufundowanie nagród i pomoc w organizacji konkursu:

 -Pani Irenie Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry;

-Panu Adrianowi Piotrowskiemu – Dyrektorowi OSI POLAND FOODWORKS

 w Chróścinie;

- Pizzerii Della Casa - Pani Patrycji Rogala oraz Panu Adamowi  Koziołkowskiemu

-Rodzicom, Radzie Rodziców, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi byłym pracownikom szkoły oraz Paniom przygotowującym pierogi.

 

W konkursie brali udział dzieci i uczniowie z 21 placówek oświatowych :

z województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

W kategorii Przedszkole:

 – przyznano wszystkim dzieciom pierwsze miejsca:

Hanna Kurzawa – Przedszkole  w Witoszycach opiekun -  Maria Kołtowska

Maria Kargul – Przedszkole Niepubliczne Akademia Malucha w Górze opiekun -Edyta Musielak

Antoni Szczepaniak – Przedszkole w Kąkolewie opiekun-  Anna Śróda

Szymon Stepień –Przedszkole nr 3 w Górze Oddział Stara Góra opiekun – Karolina Janowska

Jan Pieniak – Przedszkole w Witoszycach opiekun -Maria Kołtowska

Lena Solska – Przedszkole Publiczne nr 1 w Górze opiekun- Dominika Mikuś-Dzieszkowska

Wiktoria Szkudlarska - Przedszkole Miejskie nr 12 w Lesznie opiekun - Anna Śróda

W kategorii klas I- III przyznano:

I miejsce Katarzyna Wiśniewska- ZSPiP w Czerninie opiekun -Maria Czyżowska

I miejsce Zofia Leonarska – Szkoła Podstawowa w Rydzynie opiekun – Anna Śróda

II miejsce Zofia Sutor – Szkoła Podstawowa w Jemielnie opiekun -Anna Łagoda

III miejsce  Emilia Wiśniewska – Zespół  Szkolno- Przedszkolny w Serbach opiekun -Beata Szwiergiel.

W kategorii klas IV –VIII przyznano:

I miejsce Maja Bójko – Szkoła Podstawowa w Jemielnie opiekun – Dorota Tomczyk

II miejsce Kinga Barda – Szkoła Podstawowa w Irządzach opiekun- Julia Wybieralska

III miejsce – Aleksandra Szady  - Szkoła Podstawowa nr 4 w Lesznie opiekun- Anna Śróda

Po zakończeniu  konkursu Dyrektor ZSPiP w Witoszycach Leszek Stecki podziękował dzieciom biorącym udział w konkursie, opiekunom, komisji konkursowej,sponsorom, seniorkom za przepyszne pierogi, pracownikom administracji i obsługi i przede wszystkim rodzicom za wkład włożony

w przygotowanie i udział w konkursie.

Wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami udali się na poczęstunek – na pyszne pierogi, pizzę, soki, kawę oraz ciasto.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zapraszamy za rok na XVII Międzyszkolny Konkurs Kolęd, który odbędzie się w grudniu bieżącego roku.

   Lucyna Sozańska

XV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KOLĘD

25 stycznia 2019r. w Centrum Kulturalno-Sportowym w Witoszycach odbył się XV Międzyszkolny Konkurs Kolęd. Organizatorem konkursu był Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Kresowiak”. Współorganizatorem było OSI POLAND FOODWORKS Chróścina. Patronat nad konkursem objęła Burmistrz Góry Pani Irena Krzyszkiewicz.

Uroczystość nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie sponsorów. Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach składa podziękowania za ufundowanie nagród i pomoc w organizacji konkursu:

 -Pani Irenie Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry;

- Panu Piotrowi Antkowiakowi – Dyrektorowi OSI Poland Foodworks;

- Państwu Barbarze i Andrzejowi Banasiewicz;

- Państwu Barbarze i Krzysztofowi Czarnym;

- Państwu Karolinie i Grzegorzowi Eckhardt;

- Pani Anecie Śliwiak – Kwiaciarnia Hortensja;

- Panu Adrianowi Kasprzak – ADIKOMP;

- Panu Piotrowi Gluz – Dyrektorowi Banku Żywności we Wrocławiu;

-Panu Adamowi Koziołkowskiemu Pizzeria Della Casa w Górze;

- Pani Katarzynie Maksymczuk – Sołtys wsi Chróścina;

- Pani Józefie Średniawie – Sołtys wsi Witoszyce;

- Pani Agnieszce Wesołowskiej;

- Panu Danielowi Lis;

- Pani Róży Matyla;

- Pani Ewie Pieprzyk;

- Panu Józefowi Warzybok;

- Panu Dariuszowi Dąsal Demi Spółdzielnia mleczarska w Górze;

- Panu Zdzisławowi Nowackiemu;

- Rodzicom, Radzie Rodziców, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi przy Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, byłym pracownikom szkoły, Paniom przygotowującym pierogi.

Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, z roku na rok zwiększa się liczba uzdolnionych muzycznie i chętnych do występów wokalistów. W konkursie wystąpiły 72 osoby z 27 szkół.

Gościnnie wystąpił zespół Lilia z Sądowej Wiszni na Ukrainie pod opieką Kierownika Artystycznego Pani Haliny Wójcickiej.

Dziękujemy rodzinom, które zaoferowały swoją pomoc i przyjęły pod swój dach dzieci i młodzież

z Ukrainy oraz opiekunów:

- Państwu Wioletcie i Damianowi Kornickim;

- Państwu Katarzynie i Robertowi Maksymczuk;

- Pani Malwinie Banaszak;

-Pani Julicie Kaźmierczak;

- Państwu Justynie i Tomaszowi Michalskim;

- Państwu Karolinie i Grzegorzowi Eckhardt;

- Państwu Joannie i Sebastianowi Kłys;

- Państwu Annie i Mariuszowi Krzemień;

- Pani Małgorzacie Lasik;

- Pani Ewie Pieprzyk;

- Państwu Danucie i Pawłowi Lis;

- Państwu Krystynie i Zenonowi Jachimowicz.

Wykonawcy podzieleni byli na sześć grup:

-  I   grupa -  dzieci przedszkolne;

-  II grupa - uczniowie klas I-III szkół podstawowych;

-  III  grupa - uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych;

-  IV  grupa - uczniowie klas VII- VIII i gimnazjum;

- V grupa – uczniowie  szkół średnich;

- VI grupa- mistrzowie.

Zmagania uczestników oceniało jury w składzie:  ks. Jarosław Grabarek, Brygida Pawlak,

ks. Janusz Bobowski. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki.

W kategorii Przedszkola:

I miejsce – Zofia Paterek – Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Czerninie – opiekun Justyna Drozdowska;

I miejsce – Ewa Jakubiak-Sęk  - Szkoła Podstawowa w Górce Duchownej – opiekun Anna Śróda;

I miejsce – Barbara Kuriata – Przedszkole Niepubliczne „Akademia Malucha” w Górze -  opiekun Ewelina Zalejska;

I miejsce – Marcelina Przybylska – Przedszkole w Sicinach – opiekun Dorota Kamińska;

I miejsce – Maja Mikołajczyk – Przedszkole Publiczne Nr 1 w Górze - opiekun Dominika Mikuś-Dzieszkowska;

I miejsce – Roksana First – Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnoborsku -  opiekun Natalia First;

I miejsce – Jakub Pieniak –  Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach - opiekun Maria Kołtowska;

W kategorii kl. I-III Szkoły Podstawowej:

I miejsce – Ewa Wielgos – Szkoła Podstawowa Nr 20 we Wrocławiu – opiekun Alicja Stefanowska;

II miejsce – Julia Stefanowska – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna Nr 3 we Wrocławiu – opiekun Leszek Stefanowski;

III miejsce – Maja Zdebska – Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach – opiekun Barbara Czarna;

W kategorii kl. IV-VI Szkoły Podstawowej przyznano:

I miejsce – Aleksandra Szady – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Lesznie – opiekun Anna Śróda;

II miejsce – Kinga Barda – Szkoła Podstawowa Irządze – opiekun Agata Wolicka;

II miejsce – Zuzanna Kaczmarek – Szkoła Podstawowa Nr 13 w Lesznie - opiekun Anna Śróda;

III miejsce – Michalina Adamska – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Lesznie – opiekun Dorota Adamska;

III miejsce – Klaudia Huzar – Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach – opiekun Lucyna Sozańska;

W kategorii kl. VII-VIII Szkoły Podstawowej i Gimnazjum:

I miejsce – Aleksandra Juszczyk – Gimnazjum w Ścinawie – opiekun Marta Juszczyk;

II miejsce – Ilona Chomić – Sądowa Wisznia  Ukraina– opiekun Halina Wójcicka;

III miejsce – Julia Bednarz – Szkoła Podstawowa w Rogach – opiekun Bożena Gala – Jagi;

W kategorii Szkoły Średnie :

I miejsce – Julia Augustyniak – Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Wąsoszu –  opiekun Halina Mielnik;

I miejsce – Adriana Rebij – Sądowa Wisznia Ukraina – opiekun Halina Wójcicka;

W kategorii Mistrzowie :

I miejsce – Maja Bójko – Szkoła Podstawowa w Jemielnie – opiekun  Dorota Tomczyk, Andżelika Sackiewicz;

I miejsce – Jagoda Ostanowicz – Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie – opiekun Roma Ostanowicz;

II miejsce – Anna Juszczyk – Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze - opiekun Marta Juszczyk;

II miejsce – Maria Polak- Szkoła Podstawowa nr 12 w Lesznie – opiekun Anna Śróda, Karolina Polak;

III miejsce – Hubert Pala- Szkoła Podstawowa w Jemielnie – opiekun Dorota Tomczyk;

III miejsce – Nazar Sannicki – Sądowa Wisznia – opiekun Halina Wójcicka.

Podczas występów wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na poczęstunek - pyszne pierogi, pizzę, soki oraz kawę i ciasto.

Podsumowując wydarzenie, gospodarz konkursu Dyrektor ZSPiP w Witoszycach Leszek Stecki podziękował dzieciom biorącym udział w konkursie, komisji konkursowej, rodzinom które przyjęły dzieci, sponsorom, nauczycielom przygotowującym konkurs, seniorkom za przepyszne pierogi, pracownikom administracji i obsługi, opiekunom i przede wszystkim rodzicom za wkład włożony w przygotowanie i udział w konkursie.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zapraszamy za rok na XVI Międzyszkolny Konkurs Kolęd.                                                       

XV Festiwal Kultury Ludowej w Witoszycach

W dniu 25.10.2019 roku odbył się XV Festiwal Kultury Ludowej pod patronatem Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. Organizatorem Festiwalu był Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole  im. Władysława Reymonta w Witoszycach, Rada Rodziców oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kresowiak.Celem festiwalu była popularyzacja kultury ludowej, rozbudzanie zainteresowania młodego pokolenia dziedzictwem narodowym i regionalnym, rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci.   

Na uroczystość przybyli: Zastępca Burmistrza Góry Pan Piotr Głowacki, Wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Pan Paweł Wojtczak,  Sołtys Witoszyc- Józefa Średniawa, Przewodnicząca Rady Rodziców w Witoszycach Pani Marta Łuczak , z-ca Monika Gil oraz rodzice.

Podczas festiwalu swoje umiejętności taneczne i wokalne prezentowali uczniowie oraz dzieci przedszkolne z:

-Niepublicznego Przedszkola „ Akademia Malucha” -3 grupy przedszkolne w tańcu „Grozik  oraz w piosence „ Lipka” i „ W moim ogródecku”,

- Przedszkola Publicznego  nr 3 Oddział w  Starej Górze w tańcu  „W moim ogródecku”,

-Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach - grupa przedszkolna  w tańcu „Grozik”, uczniowie z klas I-III w piosence „Lipka” a  piosenkę  „W moim ogródecku” wykonał zespół „Promyki” z klasy VI,

- Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze w piosence „ Czerwone jabłuszko”,

-Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze w piosence „ Czerwone jabłuszko”,

- Przedszkola Publicznego nr 1 w Górze w tańcu ”Maryneczka”,

- Szkoły Podstawowej w Irządzach w piosence „ Lipka”,

- Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślubowie w tańcu „Grozik”.

Festiwal zakończył się podziękowaniami i wręczeniem nagród dla placówek oświatowych przez Zastępcę Burmistrza Góry Pana Piotra Głowackiego oraz Wizytatora Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Pana Pawła Wojtczaka - ufundowanych przez Burmistrz Góry Panią Irenę Krzyszkiewicz  a w szkole na wszystkich uczestników czekały napoje oraz  tradycyjne pierogi przygotowane przez nasze babcie i radę rodziców.

Zastępca Burmistrza Pan  Piotr  Głowacki w imieniu Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz złożył podziękowania na ręce Dyrektora Zespołu za krzewienie kultury ludowej.

Dyrektor Zespołu Pan Leszek Stecki podziękował wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom za przygotowanie i uczestnictwo w festiwalu a także wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia XV  Festiwalu Kultury Ludowej .

    Lucyna Sozańska

XIX Powiatowy Konkurs Matematyczny


Dnia 4 marca 2020 r. w naszej szkole został przeprowadzony etap szkolny XIX Powiatowego Konkursu Matematycznego. Wiktor Matyjewicz, Tomasz Kaźmierczak i Katarzyna Urbaniak  zakwalifikowali się do etapu powiatowego, który nie odbył się ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. W związku z tym uczniowie zostali finalistami tego konkursu.

Gratuluje !

 Lilia Burdziłowska

Wymiana międzyszkolna w ramach projektu „Biało Czerwone ABC. Program Partnerstwa Szkół”

W dniach 09.06 -13.06.2019 r. nasza szkoła gościła uczniów z Sądowej Wiszni na Ukrainie wraz z dwiema swoimi nauczycielkami  Panią Irena Bechtą oraz Pani Maria Czarną w  ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program partnerski szkół”.Nasi goście spali u polskich rodzin: w Witoszycach, w Radosławiu, Chróścinie oraz w Górze, dzięki czemu mogli lepiej poznać nasz kraj, kulturę i  nasze obyczaje. W projekcie wzięło udział 30 uczniów partnerskich szkół. Objazd historyczny rozpoczęliśmy od: Głogowa- Poznania -Rogowa -Biskupina i zakończyliśmy w Gnieźnie.

W pierwszym dniu młodzież wraz z opiekunami i rodzicami zostali przywitani przez Panią Burmistrz  Góry Ireną Krzyszkiewicz oraz Starostę Góry Kazimierza Boguckiego  w Urzędzie Gminy Góra.

Po zakończeniu spotkania uczestnicy udali się autokarem do Głogowa, gdzie odbyło się spotkanie z przewodnikiem oraz z Panem Jerzym Akielaszkiem, Zdzisłewem Lewandowskim, Piotrem Paliszkiewiczem, Janem Stelmaszczykiem  ze Stowarzyszenia „Głogowska Edukacja Kresowa” pod Kolegiatą.  Następnie  udaliśmy się do Ratusza na spotkanie z Panem Rafaelem Rokaszewiczem Prezydentem Głogowa, który opowiedział dzieciom o historii Głogowa oraz  jak Głogów wyglądał po wojnie i zachęcał do zwiedzania miasta. Podczas spotkania Pan Prezydent wręczył Pani Dyrektor Irenie Bechcie z Sądowej Wiszni oraz Dyrektorowi Panu Leszkowi Steckiemu z Witoszyc sadzonki drzewka fasolowego.Na zakończenie dzieci z Sądowej Wiszni zaśpiewały  2 piosenki pt„ Polskie kwiaty” oraz „Hej sokoły”. Ponadto młodzież miała możliwość  zwiedzić miastomin. Kolegiatę, sukiennice, podziemia kościoła Bożego Ciała, ruiny kościoła św. Mikołaja oraz  panoramę Głogowa z wieży ratuszowej i poznać historię Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa. Następnie Pan Jan Hłubowski oprowadził dzieci do miejsca posadzenia drzew z okazji imienin Jana z Głogowa. Po obiedzie dzieci pojechały na basen w Głogowie, gdzie czekało na nas wiele atrakcji.

Następnego dnia młodzież wraz z opiekunami wyjechała na dwudniową wycieczkę  do Poznania. Z samego rana zaczęliśmy zwiedzanie od  Bramy Poznania. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy zarówno o początkach państwa polskiego, jak i o historii Ostrowa Tumskiego, na którym wzniesiono poznańską Katedrę.

Podczas pobytu na rynku w Poznaniu odbyło się  spotkanie z przewodnikiem "Detektywi historii". Motywem przewodnim było „śledztwo”-zabawa, jakie przewodnik – detektyw przeprowadził wraz z grupą pomocników, aby odkryć historię miasta. Lekki, żartobliwy ton przewodnika oraz używane przez niego gadżety sprawiały, że podczas wycieczki dzieci uczyły się poprzez zabawę, a co najważniejsze – nie nudziły się! Historia Poznania, jaką poznawali pomocnicy detektywa, ożywiana była za pomocą rekwizytów związanych z danym miejscem. Dla przykładu – miejsce przy pręgierzu, dawniej gdzie kat miejski wymierzał kary, pokazywano narzędzia jego pracy, a mali detektywi- uczniowie zgadywali do czego dane przedmioty służyły. Towarzyszyły temu ogromne emocje i ekscytująca rywalizacja. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, za co otrzymali dyplomy.

Po południu, młodzież polska wraz z nowymi przyjaciółmi z Ukrainy udała się na zakwaterowanie w hotelu a wieczorem udaliśmy się do Galerii Browar, do restauracji McDonald.

Podczas pobytu następnego dnia pojechaliśmy do Zaurolandii (Parku Dinozaurów) w Rogowie k/Gniezna. Dzieci zobaczyły postacie wielu gatunków gadów prehistorycznych i dinozaurów (wykonanych z tworzywa sztucznego), które do tej pory widziały tylko w książkach lub telewizji oraz usłyszały dużo ciekawych informacji o życiu tych zwierząt. Zachwycały się wielkością zwierząt, mogły ich dotknąć i zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia. W parku dzieci czuły się bardzo swobodnie, chętnie spacerowały i chciały zobaczyć jak najwięcej. Pobyt w Parku Dinozaurów dostarczył im wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu w pobliżu jeziora.

Następnie zwiedzaliśmy najstarszy Rezerwat Archeologiczny w Polsce– Biskupin. Mogliśmy tam poznać całą historię  osady biskupińskiej, jak rozwijało tam się życie, jak ludzie borykali się z problemami życia codziennego. Po kilku wyczerpujących godzinach wyruszyliśmy do Gniezna. W drodze powrotnej było bardzo wesoło-śpiewaliśmy w autokarze. W pierwszej kolejności zostaliśmy oprowadzeni wokół katedry św. Wojciecha. Następnie zobaczyliśmy drzwi gnieźnieńskie, na których została ukazana hagiografia św. Wojciecha, nasz kolega Szymon zakołatał kołatką owych drzwi. W dalszej kolejności weszliśmy do środka katedry. Wewnątrz zobaczyliśmy wiele zabytków w tym płaskorzeźbę Wita Stwosza i miejsce, w którym modlił się Otton III. Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Zmęczeni, ale pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do Witoszyc, gdzie czekała na nas kolacja z zaproszonymi gośćmi z Głogowa  oraz zasadzenie drzewa fasolowego.Na zakończenie wszystkie dzieci dostały upominki od Dyrektora Szkoły Leszka Steckiego.

Dla wszystkich jej uczestników z pewnością była to niezapomniana lekcja historii, które zacieśniła więzy pomiędzy nami i ukraińskimi przyjaciółmi.Serdeczne podziękowanie dla opiekunów: Lucyny Sozańskiej i Mateusza Zmudy.

Lucyna Sozańska

Wycieczka uczniów do Nadleśnictwa w Górze

W dniu 11.12.2019 roku  na terenie Nadleśnictwa w Górze odbyło się spotkanie edukacyjne z uczniami  z klas IV,V i VI  - Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach  z panią Leśnik Barbarą Kurzawa. Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom zawodu leśnika, utrwalenie wiadomości dotyczących mieszkańców lasu oraz uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody. Zostały omówione gatunki drzew, ssaków i ptaków, żyjących  na terenie lasów należących do Nadleśnictwa. Dzieci mogły zobaczyć poroża jelenia, zdjęcia zwierząt i usłyszeć  głosy zwierząt.

Uczniowie bardzo angażowali się w zajęcia, zadawali wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów.

W podziękowaniu za miłe i sympatyczne spotkanie dzieci wręczyły Pani Barbarze symboliczny słodki upominek . Na zakończenie spotkania od Nadleśnictwa otrzymaliśmy karmę dla zwierząt.

  Lucyna Sozańska

Wycieczka do Wioski Świętego Mikołaja

04.12.2019r. przedszkolaki z grupy Kubusie i Smerfy wybrały się na wycieczkę do " Wioski Świętego Mikołaja " w Wierzowicach Małych. Wizyta w wiosce Mikołaja przeniosła wszystkie dzieci w magiczną atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Dostarczyła wielu emocji, a dzieci wyjechały z niej pełne wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

Maria Kołtowska, Maria Kołtowska

Wycieczka do kina

25 września uczniowie klas V-VIII udali się na wycieczkę do kina w Górze na film pt.: "Piłsudski" w reżyserii Michała Rosy. Film opisuje wielką postać z kart historii Polski - Marszałka Józefa Piłsudskiego - i dzieje powołanych przez niego Legionów. Opowiada on o życiu Ziuka od ucieczki ze szpitala psychiatrycznego w Petersburgu – gdzie późniejszy Komendant trafił, gdyż udawał chorobę psychiczną – aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Józef Piłsudski nie był ani pierwszym, ani jedynym, który na przełomie XIX i XX wieku głosił konieczność przygotowywania społeczeństwa polskiego do takiego momentu historycznego, w którym trzeba będzie, jak mówił, położyć polski miecz na szali zmagań wielkiej europejskiej wojny i wykorzystać ją do walki o niepodległość Polski. Był jednak jedynym, który przekuł tę  ideę  w czyn zbrojny.

Film ten wpisuje się w ważne dla młodego pokolenia dyskusje o patriotyzmie, szacunku do bohaterów narodowych, szukaniu autorytetów.

Wycieczka do Berlina – Tropical Islands

W dniu 29 września 2019 r. roku odbyła się wycieczka do Berlina – Tropical Islands. Organizatorami wyjazdu był p.dyrektor Leszek Stecki i p. Lucyna Sozańska.W wycieczce brało udział trzydziestu siedmiu  uczniów i dziewięciu  rodziców. Na wyprawę wyruszyliśmy   o godzinie 5 rano spod Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach.

Wymarzona temperatura – nawet 30°C – przez 365 dni w roku sprawia, że Wyspa Tropikalna (Tropical -Islands) to idealny cel  podróży! Każdy może rozkoszować się tropikami na terenie odpowiadającym 8 boiskom do piłki nożnej (66.000 km2) Największy zadaszony las tropikalny świata, największa w Europie strefa saun, Morze Południowe z 200 m piaszczystej plaży i wiele innych atrakcji czekają na uczniów w każdym wieku!Tropical Islands to przygoda, odpoczynek i relaks to gorący wypoczynek w samym sercu Europy. Na wyspie szybować można balonem aż 55 metrów nad lasem tropikalnym, obserwować żółwie i bagno mangrowe, unosić się na falach Laguny Bali lub poszaleć zjeżdżając z najwyższej w Niemczech zjeżdżalni wieżowej.

Po przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej około godziny 21godz. zatrzymaliśmy się w  Mac Donalds. Posileni ruszyliśmy dalej do Witoszyc. Nasze zmęczenie i brak snu sięgnęło zenitu, więc prawie wszyscy zasnęliśmy i obudziliśmy się dopiero pod szkołą. Wycieczka zakończyła się około godz. 24.00, gdzie czekali na nas rodzice.

Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i zadowoleni powróciliśmy do domów. To była naprawdę niezapomniana przygoda i myślę że każdy chciałby pojechać tam jeszcze raz.

Lucyna Sozańska

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie przedszkolnej „Kubusie"

„Dziś życzenia dla Babci i Dziadka składa wnuków gromadka...”, takie słowa można było usłyszeć dzisiaj w przedszkolu. Był to dzień pełen wzruszeń i radości dla naszych kochanych Babć i Dziadków. Przybyli goście mieli okazję podziwiać dzieci w programie artystycznym. Przedszkolaki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki składały życzenia oraz wręczały własnoręcznie wykonane laurki swoim Babciom i Dziadkom. Na zakończenie występów zaśpiewały tradycyjne „ Sto lat! ".

Lucyna Wyszyńska

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2019/2020

26 czerwca w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2019/2020 połączone z pożegnaniem tegorocznych absolwentów. Z powodu epidemii koronawirusa uroczystość odbyła się online. 

Dyrektor Szkoły Leszek Stecki w  swoim wystąpieniu podziękował uczniom, nauczycielom i rodzicom za całoroczną pracę, przede wszystkim pracę zdalną, gratulował sukcesów i bardzo dobrych wyników w nauce. Pan Dyrektor odczytał list Ministra Edukacji Narodowej z okazji zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020, w którym minister Dariusz Piontkowski podziękował dyrektorom i nauczycielom za profesjonalne i pełne zaangażowania wykonywanie obowiązków zawodowych, szczególnie w okresie kształcenia na odległość oraz złożył życzenia spokojnych i bezpiecznych wakacji.

Podczas łączenia online uczniowie klasy VII, w krótkim przemówieniu pożegnali swoich starszych kolegów i koleżanki, natomiast uczniowie z klasy VIII podziękowali nauczycielom za trud wychowania i nauczania. W kolejnej części wychowawcy odczytali uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w poszczególnych klasach i uzyskali stypendium oraz podziękowali rodzicom za współpracę i ogromne wsparcie w pracy zdalnej uczniów.

Po części oficjalnej, która odbyła się online uczniowie przybyli do szkoły i indywidualnie udali się do swoich klas, aby otrzymać upragnione świadectwa.

TEATRZYK „W LEŚNYM SĄDZIE NIEJEDEN BOHATER DZIŚ ZASIĄDZIE”

Dnia 28 października 2019 r. dzieci z grupy Kubusie i Smerfy oraz uczniowie klas I-III obejrzeli teatrzyk „W leśnym sądzie niejeden bohater dziś zasiądzie” w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.Aktorzy zabrali dzieci do leśnego sądu na czele, którego stał Tygrys-sędzia. Dbał on o porządek w lesie. Niestety nie wszyscy mieszkańcy lasu przestrzegali zasad dobrego wychowania. Jedną z takich osób była Zosia Samochwalska, która nie bardzo wiedziała czym jest skromność i pokora. Pani Kłamczewska notorycznie kłamała, a misia Ciamcia była bardzo leniwa i ciągle by tylko spała. Mądry sędzia- Tygrys dobrze wiedział co zrobić, aby zmienić nawyki oskarżonych. Po pewnym czasie zwierzęta nauczyły się dobrego zachowania. Prawda, dobro oraz troska o innych stały się dla nich najważniejsze.

Dziękujemy Pani Beacie Buda z Filii Bibliotecznej w Chróścinie za możliwość obejrzenia przedstawienia.

M. Szylin

Szkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii

20 grudnia w naszej szkole odbył się "Szkolny konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii", w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Zjednoczonego Królestwa. Na podium znaleźli się:

I miejsce Maria Bobela (kl VIII)

II miejsce Julia Maksymczuk (kl VI)

III miejsce Natalia Banasiewicz (kl VII)

Gratulujemy!!!

Mateusz Zmuda

SZKOLNY KONKURS KOLĘD

Dnia 10 stycznia 2020 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd. W konkursie wzięło udział 22 uczestników. Komisja w składzie:

1.     Leszek Stecki – Dyrektor Szkoły – przewodniczący komisji

2.     Marta Łuczak – Przewodnicząca Rady Rodziców – członek komisji

3.     Filip Siekanowicz – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – członek komisji

przyznała następujące miejsca:

Przedszkole:

I m. – Hanna Kurzawa, Jan Pieniak

II m. – Julia Grabowska

III m. – Martyna Trofluk

Klasy I-III:

I m. – Daria Nakoneczna , Laura Łuczak

II m. – Martyna Grabowska, Kinga Kurzawa

III m. – Arkadiusz Szulc, Maciej Duchniak

Klasy IV - VIII:

I m. – Oliwia Głowacka

II m. –Anna Pawłowska

III m. – Lena Halaberda

Hanna Kurzawa, Jan Pieniak, Daria Nakoneczna, Laura Łuczak i Oliwia Głowacka będą reprezentowali naszą szkołę na XVI Międzyszkolnym Konkursie Kolęd, który odbędzie się dnia 24 stycznia 2020 r. w naszej szkole.

 M. Szylin, B. Czarna

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ JUSTYNĄ BEDNAREK

Dnia 15 listopada 2019 r. uczniowie kl. I-IV wzięli udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci panią Justyną Bednarek. Spotkanie rozpoczęło się od opowieści autorki o tym jak została pisarką. Pani Justyna Bednarek opowiedziała o tym jak powstają jej książki, jak długo je pisze i skąd czerpie pomysły na ich napisanie. Zdradziła również, że każda jej książka ma w sobie ziarenko prawdy. Pani Bednarek przeczytała uczniom fragmenty swoich utworów oraz w bardzo interesujący sposób przedstawiła bohaterów książek. To było bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie, za które bardzo dziękujemy Pani Danucie Biernackiej Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Górze.  

 M. Szylin

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WALDEMAREM CICHONIEM

25 września 2019 r. uczniowie klas I-IV uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Waldemarem Cichoniem.  Zostało ono zorganizowane przez Bibliotekę Miejską w Górze.      Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak powstała seria książek o kocie Cukierku. Wysłuchały również głośnego czytania fragmentu książki „Dasz radę, Cukierku” w wykonaniu samego autora. Uczniowie mogli porozmawiać z pisarzem oraz kupić wybraną przez siebie książkę z dedykacją i autografem pisarza. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali na pamiątkę zakładkę do książki.

Spotkanie było bardzo ciekawe i wszyscy wyszli z niego zadowoleni i uśmiechnięci.

 M. Szylin, B. Czarna, M. Rogasik

Spektakl "Alladyn"

Dnia 23.10.2019r.. dzieci z grupy Smerfy i Kubusie  z Przedszkola w Witoszycach wybrały się na wycieczkę do Leszna, aby obejrzeć  spektakl pt.: „Alladyn  — baśń tysiąca i jednej nocy”. Spektakl został przedstawiony przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.  Przedszkolaki wspólnie z bohaterami  przeżywały wspaniałe emocje, a nawet, wypowiadając tajemnicze zaklęcie, przyczyniały się do zwycięstwa przyjaźni i miłości nad ludzkimi słabościami i złem otaczającego świata.

Maria Kołtowska,  Lucyna Wyszyńska

Rozstrzygnięcie konkursu - Dzień szalonych fryzur czyli Internetowy szał fryzurowy

Do końca kwietnia był ogłoszony Konkurs - Dzień szalonych fryzur czyli konkurs - Internetowy szał fryzurowy. Celem konkursu było oderwanie się od obowiązków domowych, zadań lekcyjnych jak i od rzeczywistości w tych ciężkich tygodniach. Przydała nam się chwila szaleństwa i wytchnienia. Każdy kto  miał ochotę i chwilę czasu wolnego, mógł wykonać sobie lub innemu członkowi rodziny, pomysłową i szaloną fryzurę. W swojej wenie  twórczej można było wykorzystać wszystko co się miało pod ręką.

 Nagrody otrzymują.

- I miejsce  -Katarzyna Urbaniak kl. VI

-II miejsce -Natalia Duchniak kl. V

-Mateusz Łabiński kl. V

Autorzy  najciekawszych i najbardziej kreatywnych pomysłów  zostaną nagrodzeni po powrocie do szkoły.

Gratuluję

Lucyna Sozańska

RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

W naszym przedszkolu od wielu lat rodzice, którzy mają chęć i znajdują czas, przychodzą do przedszkola aby czytać dzieciom bajki. Bywały już takie sytuacje, gdy gościliśmy również innych członków rodzin dzieci (babcię, siostrę), które zechciały włączyć się do akcji czytania dzieciom. Co daje dzieciom czytanie książek: – poszerza ich zasób słownictwa i ogólnej wiedzy – wspomaga prawidłowy rozwój emocjonalny – rozwija wyobraźnię i pobudza fantazję – kształtuje poczucie moralności – wykształca empatię i tolerancję – sprzyja późniejszej szybszej nauce

– umacnia nawyk czytania na całe życie

– wzmacnia więź z dzieckiem

W roku szkolnym 2019/2020 gościliśmy już pierwszych rodziców: p. M. Budzikowską, p. J. Cieślik, p. M. Pałka. Dziękujemy rodzicom i czekamy na kolejne piękne bajki.

Maria Kołtowska

REALIZACJA PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS" W PRZEDSZKOLU - GRUPA "SMERFY"

W  roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Górze po raz kolejny przystąpiło do realizacji programu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu było: 

Do programu przystąpiły dzieci 5-6 letnie z grupy "Smerfy" wraz z rodzicami.

Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu. Rodzice otrzymali także list zawierający wskazówki jak wspierać swoje dziecko i działania podejmowane w przedszkolu.

Koleją formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej: Wycieczka – poszukiwanie źródeł dym, „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”.

Realizując zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu podczas wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując plakaty dotyczące źródeł dymu. Prace zostały umieszczone w kąciku dla rodziców. Dzieci ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty. Przedszkolaki śpiewały piosenkę o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, bawiły się w zabawę w kwiaty, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem a jak kiedy ktoś nagle wtargnął do ogrodu i zapalił papierosa.

Ponadto w  ramach realizacji programu pielęgniarka szkolna przeprowadziła  zajęcia na temat szkodliwości palenia papierosów. Dzieci wykonywały również prace plastyczne mówiące o szkodliwości palenia oraz o zdrowym trybie życia.

Podczas trwania zajęć przedszkolaki usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia. Program spełniał ważną rolę w wychowaniu zdrowotnym dzieci, gdyż przekazywał wiedzę, ukazywał sposoby radzenia sobie z problemem oraz kształtował u dzieci postawy ochrony własnego zdrowia.

M. Kołtowska

PĄCZKI DO RĄCZKI

Już w czwartek- 6 lutego- W   Zespole  Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach  rusza akcja charytatywna Pączki do rączki. 

Kupujemy pyszne pączki w cenie 2,50 za sztukę i pomagamy trzem wspaniałym chłopcom: Jasiowi, Antosiowi i Kamilkowi! 

Pamiętajcie! Te pączki nie tuczą! Te pączki pomagają!!!

Karolina Taler

Powiatowy Turniej "Dzień Matematyki i Sportu"

29 listopada już po raz XVII odbył się Powiatowy Turniej "Dzień Matematyki i Sportu". Organizatorem  turnieju było  PCDN i PPP w Górze. Tym razem rozgrywki odbywały się w Zespole Szkół w Sicinach. Turniej miał charakter zabawy sportowo-umysłowej. Drużyny startowały na przemian w pięciu konkurencjach matematycznych i pięciu sportowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna sześcioosobowa: Zuzanna Ślosarczyk, Karolina Lak, Natalia Banasiewicz, Mikołaj Zarzycki, Kacper Kornicki oraz Marcin Kubiński. Celem turnieju jest propagowanie matematyki wśród młodzieży, rozwijanie zainteresowań sportowych oraz wychowywanie w duchu sportowej rywalizacji. 

Lilia Burdziłowska, Marta Hołownia-Dziewic

POLSKA – MOJA OJCZYZNA

W ramach nauczania zdalnego uczniowie klasy III wykonali kolejne zadania w programie Uczymy Dzieci Programować.  Zdjęcia otrzymałam od  rodziców uczniów.   

M. Szylin

Podziękowanie dla Pana Adraiana Piotrowskiego

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów

W dniu 7 lutego 2020r. klasa pierwsza zgromadziła wokół siebie całą społeczność szkolną. Tego dnia w obecności dyrekcji, rodziców, nauczycieli oraz uczniów i przedszkolaków pierwszoklasiści byli pasowani na uczniów. Zanim jednak nastąpił akt pasowania kandydaci przedstawili swoją część artystyczną, którą udowadniali, że zasługują w pełni na przyjęcie do braci uczniowskiej. Wykazali się piękną recytacją i śpiewem. Po części artystycznej uczniowie złożyli ślubowanie. Kolejnym ważnym punktem uroczystości był akt pasowania na ucznia, którego dokonał dyrektor szkoły pan Leszek Stecki. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne i piękne maskotki.

Barbara Czarna, Lilia Burdziłowska

Owoce i warzywa w szkole

Dnia 21 listopada 2019 r. w ramach realizacji programu Owoce i warzywa w szkole uczniowie klasy III wykonali kolorowe i bardzo zdrowe szaszłyki owocowe. Po przygotowaniu stanowiska pracy, umyciu rąk i owoców wszyscy z zapałem zabrali się do pracy. Po skończonej pracy uczniowie ze smakiem zjedli przygotowane szaszłyki. 

M. Szylin

Olimpiada Wiedzy Archimedes Matematyka.Plus

8 listopada uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes - Matematyka.Plus. Konkurs  pozwala  pobudzić  ducha olimpijskiej rywalizacji i dzięki temu staje się sposobem podnoszenia matematycznych umiejętności uczniów w naszej szkole. W tym konkursie nie ma przegranych jest on organizowany dla zwiększenia motywacji uczniów. Przygotowanie do niego i obiektywna ocena na tle innych szkół w Polsce pozwala poznać poziom wiedzy uczniów.  

Lilia Burdziłowska

Olimpiada Wiedzy Archimedes - Matematyka.Plus. Sesja wiosenna

W maju uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes - Matematyka.Plus. Konkurs  pozwala  pobudzić  ducha olimpijskiej rywalizacji i dzięki temu staje się sposobem podnoszenia matematycznych umiejętności uczniów w naszej szkole. W tym konkursie nie ma przegranych jest on organizowany dla zwiększenia motywacji uczniów. Przygotowanie do niego i obiektywna ocena na tle innych szkół w Polsce pozwala poznać poziom wiedzy uczniów. W sesji wiosennej w konkursie uczestniczyło 18 uczniów z czego połowa uzyskała tytuł laureata.

Laureaci konkursu:

II stopnia

Zuzanna Ślosarczyk

III stopnia

Natalia Duchniak

Tomasz Kaźmierczak

Mikołaj Zarzycki

Wiktor Matyjewicz

IV stopnia

Anna Pawłowska

Oliwia Głowacka

Filip Siekanowicz

V stopnia

Lena Halaberda

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież zapobiega pożarom”

2 marca 2020 roku w budynku Filii Bibliotecznej w Czerninie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zorganizowane przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Górze. W gronie uczniów reprezentujących pięć szkół podstawowych znaleźli się reprezentanci naszej szkoły Julia Maksymczuk i Mikołaj Zarzycki.

Oboje, z wysokim wynikiem punktowym, przebrnęli przez pierwszą, testową część konkursu,której zagadnienia dotyczyły wiedzy z zakresu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.W części ustnej, podczas losowania pytań Mikołajowi zabrakło trochę szczęścia i ostatecznie zakończył rywalizację na miejscu III. Julia po zaciętej rywalizacji zdobyła w konkursie I miejsce i 31 marca 2020 roku będzie reprezentowała naszą szkołę i gminę w eliminacjach powiatowych tego turnieju.

Marta Hołownia-Dziewic

OGÓLNOPOLSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI Góra 2019

11 listopada, jak co roku, odbyły się w Górze biegi uliczne, upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 1000 na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie zawodów, czyli  9 biegów dla dzieci i młodzieży oraz bieg główny na 10 kilometrów. Uczniowie naszej szkoły zmagali się na dystansach siedmiu kategorii wiekowych, od przedszkolaków i pierwszoklasistów po uczniów klasy ósmej.  W to chłodne choć słoneczne przedpołudnie wszyscy świetnie poradzili sobie na swoich dystansach.

Dwóch z nich odniosło wielki sukces. Kacper Kornicki w biegu na 1400m wywalczył III miejsce w kategorii powiat górowski. Antoni Pawłowski w biegu na 2200m świetnie poradził sobie ze starszymi kolegami zdobywając III miejsce w kategorii powiat górowski.

Uczniowie reprezentujący nasza szkołę i przedszkole: Julia Trofluk, Martyna Trofluk, Jan Pieniak, Laura Łuczak, Gabriela Prokopczyk, Kacper Bidziński, Julia Bidzińska, Przemysław Bobela, Martyna Grabowska, Krystian Halaberda, Klaudia Trofluk, Hubert Borkowski, Jakub Pieniak, Maciej Duchniak, Lena Halaberda, Anna Pawłowska, Natalia Duchniak, Oliwia Głowacka, Wanessa Matyjewicz, Wiktor Matyjewicz, Maja Zdebska, Małgorzata Greń, Mikołaj Zarzycki.

Serdecznie gratulujemy!

Maria Kołtowska, Małgorzata Szylin, Marta Hołownia-Dziewic

Minipiłka nożna

Ostatni w tym roku szkolnym turniej zespołowych minigier sportowych to zmagania młodych piłkarzy nożnych. 10 maja na stadionie OKF w Górze odbył się finał powiatowy, gdzie do rywalizacji o miano najlepszych stanęły szkoły SP1, SP3 oraz szkoła z Irządz i Witoszyc. Chłopcy walczący w składzie: Kacper Kornicki, Kacper Dym, Marcin Kubiński, Damian Ginc, Mikołaj Zarzycki, Konrad Marciniszyn, Tomasz Kaźmierczak i Miłosz Łomnicki zajęli w turnieju czwarte miejsce. Gratuluję postawy na boisku!

Marta Hołownia-Dziewic

Mikołajki

Dnia 6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole mikołajki.  Każdy uczeń mógł w tym dniu ubrać się na czerwono i założyć mikołajkową czapkę. Dzieci otrzymały prezenty w postaci różnych słodyczy. Uczniowie byli  bardzo zadowoleni  z otrzymanych upominków i poprosili, aby za rok Święty Mikołaj również ich odwiedził.  W podziękowaniu dzieci śpiewały piosenki dla Mikołaja.

LOVE&LIEBE

Dnia 28 lutego 2020 r. w Domu Kultury w Górze odbyła się 10 edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego " Love&Liebe", zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Górze. Celem konkursu jest promocja nauki języka angielskiego i niemieckiego wśród uczniów szkół podstawowych, rozwijanie uzdolnień artystycznych i doskonalenie umiejętności artystycznych.Z naszej szkoły udział wzięły 4 osoby Natalia Banasiewicz i Dobrosława Kwartnik z klasy VIII oraz Klaudia Huzar i Zuzanna Ślosarczyk z klasy VII. W kategorii języka angielskiego II miejsce zdobyła Natalia Banasiewicz z klasy VIII. 

W kategorii języka niemieckiego świetnie zaprezentowała się  Zuzanna Ślosarczyk, która w finale również zajęła 2 miejsce. 

Uczennice do konkursu przygotowały pani Karolina Taler w kategorii języka angielskiego oraz pani Karolina Świątkiewicz w kategorii języka niemieckiego. 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

Karolina Taler

Laureaci Olimpiady Wiedzy Archimedes Matematyka.Plus

8 listopada uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes - Matematyka.Plus. Konkurs  pozwala  pobudzić  ducha olimpijskiej rywalizacji i dzięki temu staje się sposobem podnoszenia matematycznych umiejętności uczniów w naszej szkole.  Laureatami w tym konkursie zostali: Natalia Duchniak, Tomasz Kaźmierczak oraz Wiktor Matyjewicz.                                                                                                                                                                                                      Serdecznie gratuluję!!! 

Lilia Burdziłowska

LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „LEON”

W listopadzie 2019 r. w naszej szkole został przeprowadzony konkurs matematyczny „Leon” o charakterze ogólnopolskim. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klasy III. Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności ścisłych uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych i samodzielności, odkrywania ukrytych talentów oraz rozwinięcia nawyku twórczego i logicznego myślenia. W każdej grupie wiekowej wzięło udział blisko trzy tysiące uczestników z całej Polski. 

W naszej szkole najlepsze wyniki osiągnęli i otrzymali tytuł laureata:

Hanna Kaźmierczak – 4 miejsce

Natalia Gil – 5 miejsce

Maciej Kusztra – 5 miejsce

Zuzanna Góral – 7 miejsce

Wszystkim laureatom oraz pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy.

M. Szylin

KUFER PEŁEN DZIEDZICTWA

Uczniowie kl. I-III wzięli udział w projekcie realizowanym przez Fundację „Plenerownia”.  Kufry wędrują od szkoły do szkoły i są pretekstem do realizowania zajęć dotyczących dziedzictwa kulturowego. Kufry wypełniają przedmioty będące pamiątkami czasów minionych. Kufer nr 15, który dotarł do naszej szkoły wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów, a jeszcze bardziej jego zawartość. Na pierwszych  zajęciach uczniowie kl. I-III zapoznali się z zawartością kufra oraz poszukali odpowiedzi na pytanie „Co to jest dziedzictwo kulturowe?” i jak możemy to dziedzictwo chronić. Ponadto uczniowie kl. III na zajęciach plastycznych narysowali jeden wybrany przez siebie przedmiot z kufra. Dużym powodzeniem cieszył się bardzo stary klucz. Natomiast na zajęciach z edukacji polonistycznej starali się narysowany przez siebie przedmiot bardzo szczegółowo opisać. Spotkanie ze starymi przedmiotami było ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Włożyliśmy do kufra:

- banknot 100 zł z 1986 r.,

- monetę 5 zł z 1986 r.,

- monetę 20 zł z 1977 r.,

- monetę 1 zł z 1973 r.,

- monetę 100 zł z 1990 r.

- monetę 10 zł z 1987 r.,

- zegar (budzik) z 1928 r.

Z żalem rozstawaliśmy się z kufrem.

M. Szylin

Kreatywna plastyka

Zapraszamy do obejrzenia kreatywnych prac  plastycznych wykonanych przez  uczniów naszej szkoły. 

Lucyna Sozańska        

KONKURS RECYTATORSKI W PRZEDSZKOLU

W czerwcu w Przedszkolu w reżimie sanitarnym odbył się konkursu recytatorskiego pt. „Przepis na zdrowie”- czyli wiersze i wierszyki o zdrowym stylu życia. Aby wziąć udział w konkursie dzieci miały za zadanie nauczyć się na pamięć i wyrecytować dowolny wiersz o zdrowym stylu życia.  Wiersze prezentowane przez dzieci zdradziły wiele przepisów na temat tego co należy robić, żeby być zdrowym. Jury miało nie lada problem w przyznaniu miejsc na podium, gdyż każde z dzieci wyrecytowało wiersz najlepiej jak potrafiło. Jednakże, po długiej naradzie postanowiono przyznać następujące miejsca:

I  miejsce: Zuzia Wiśniewska, Julia Grabowska, Alan Wisniewski 

II miejsce : Michalina Pejek

III miejsce: Wiktor Gil, Vanessa Skiba

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy zwycięzcom!

Maria Kołtowska

KONKURS RECYTATORSKI

28 marca 2019 w Przedszkolu w Witoszycach odbył się V Konkurs Recytatorski. Konkurs przebiegał pod hasłem „Zwierzęta, które lubimy”. Przedszkolaki zaprezentowały znane wiersze z literatury dziecięcej autorstwa: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Jolanty Gajdy, Aleksandra Fredro, Wandy Grodzieńskiej, Aleksandry Wojtyła. Przedstawiane wiersze były zabawne, pouczające i jednocześnie wpadające w ucho. Każdy z uczestników  zachwycił niepowtarzalną interpretacją utworów. Konkurs był wspaniałą okazją do przełamania nieśmiałości, rozwijania pamięci a przede wszystkim do rozbudzenia zainteresowania literaturą. Recytacji wierszy przysłuchiwała się komisja w składzie: dyrektor ZSPiP w Witoszycach  p. Leszek Stecki, p. Beata Buda pracownik Biblioteki Publicznej w Chróścinie oraz p. Józefa Średniawa sołtys wsi Witoszyce. Komisja przyznała dwa wyróżnienia otrzymali je: Kinga Kurzawa i Marcin Kusztra. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez wychowawcę grupy „Smerfy” oraz p. Józefę Średniawa.

 Maria Kołtowska

Konkurs plastyczny

Dnia 15 grudnia 2017 roku w Bibliotece Miejskiej w Górze odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego - „Moja ulubiona postać literatury dziecięcej i młodzieżowej” – prace przestrzenne. Na konkurs wpłynęło 54 prace.  Organizatorem konkursu byli: Biblioteka Miejska w Górze oraz LGD „Ujście Baryczy”.

I GRUPA WIEKOWA – SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV-VI

Wyróżnienie otrzymała” Alicja Kaźmierczak „Wojownicy”

II GRUPA WIEKOWA – KL. VII  i  GIMNAZJUM

I miejsce – Maria Bobela „Jaś i Małgosia”

Gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów.

 Lucyna Sozańska

Konkurs na plakat promujący Matematykę "Ziemia się liczy"

Z okazji Dnia Matematyki 2020 został zorganizowany  konkurs dla uczniów klas IV-VIII na plakat promujący matematykę pod hasłem "Ziemia się liczy". Celem konkursu była promocja matematyki wśród młodych ludzi, pogłębianie i wykorzystanie umiejętności plastycznych, popularyzacja wiedzy o matematyce jak i upowszechnienie korzyści płynących z nauki i wykorzystania matematyki.  Komisja w składzie: Lucyna Sozańska, Wioletta Koszacka-Gęstwa oraz Lilia Burdziłowska oceniła prace, które wpłynęły na konkurs.

Oto wyniki:

I miejsce - Tomasz Kaźmierczak

II miejsce - Mateusz Łabiński

III miejsce - Julia Maksymczuk  i Martyna Wróbel

Wyróżnienia: Kacper Kornicki, Dobrosława Kwartnik i Marcin Kubiński

Serdecznie gratujemy!!!

Konkurs „Wiem wszystko o życiu i dokonaniach Constantina Carathéodory’ego – greckiego matematyka”

W  konkursie „Wiem wszystko o życiu i dokonaniach Constantina Carathéodory’ego – greckiego matematyka” przyznano następujące miejsca:I miejsce - Maria Bobela

II miejsce - Amelia Leszkiw

III miejsce - Nikola Kusztelak

Konkurs miał na celu promowanie wiedzy na temat życia i dokonań Constantina Carathéodory’ego. Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie prezentacji przedstawiającej życie i dokonania wybitnego greckiego matematyka.

Lilia Burdziłowska

Koncert muzyczny "Poznajemy instrumenty - strunowa parada"

23 maja odbył się w naszej szkole ostatni w tym roku koncert Lubuskiego Biura Koncertowego pt: "Poznajemy instrumenty - strunowa parada". Tym razem koncert opowiadał o tym, jak myśliwski łuk stał się muzycznym instrumentem. Dzieci z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w dźwięki gitary flamenco, banjo, ukulele,  gitary, cajonu i kontrabasu. Po koncercie zostały rozdane dyplomy dla najlepszych uczniów miesiąca marca. 

Lilia Burdziłowska

Jasełka szkolne

20 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyły się jasełka. Przygotowali je uczniowie klas I-III pod opieką pań: Barbary Czarnej, Małgorzaty Szylin i Marzeny Rogasik. W przedstawieniu uczniowie ukazali tradycyjną scenkę o narodzinach Jezusa w ubogiej stajence i spieszących złożyć mu pokłon pasterzach i królach. Po zakończeniu jasełek głos zabrała Pani Marta Łuczak Przewodnicząca Rady Rodziców, która przedstawiła wyniki konkursu na najładniej udekorowaną klasę. Miejsce I w kategorii Przedszkole i klasy I-III zwyciężyła grupa przedszkolna Kubusie i klasa I. Natomiast  w kategorii klas IV-VIII wygrała klasa VIII. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się na wigilie klasowe. W dalszej części odbył się koncert muzyczny, podczas którego dzieci z przedszkola i uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali swoje umiejętności w piosenkach i tańcach. W tym uroczystym dniu zostały także rozdane dyplomy ucznia miesiąca za miesiąc listopad oraz dyplomy za konkursy w programie edukacyjnym EduNect. Na zakończenie Pani Agnieszka Wesołowska w imieniu Dyrektora złożyła wszystkim życzenia świąteczne.

Lilia Burdziłowska

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, którą przeprowadziliśmy w naszej szkole już po raz czwarty. Jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. W naszej szkole już od poniedziałku 30.09 trwały przygotowania do ŚDTM. Zostały przygotowane plakaty, gazetki oraz materiały. Zostały powołane komisje egzaminacyjne. 4.10.2019 r. podczas przerw uczniowie byli egzaminowani z tabliczki mnożenia przez dwie komisje egzaminacyjne. Zdający egzamin otrzymali imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. W czasie lekcji uczniowie pisali test, który wyłaniał klasowego mistrza tabliczki mnożenia. I tak w klasie IV mistrzem tabliczki mnożenia została Maja Zdebska, w klasie V - Zuzanna Urbaniak, w klasie  VI - Filip Siekanowicz, w klasie VII - Zuzanna Ślosarczyk  a w klasie VIII - Martyna Wróbel.

Gratulujemy mistrzom!

 Lilia Burdziłowska                                      

IV SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKA

14 listopada 2019 r. odbyła się już „IV Spartakiada Przedszkolaka" zorganizowana  przez ZSPiP w Witoszycach. Spartakiadzie patronuje Burmistrz Góry Pani Irena Krzyszkiewicz. Współorganizatorami Spartakiady byli: KRUS Placówka Terenowa  w Górze, Państwowa Inspekcja Pracy we Wrocławiu oraz Firma OSI POLAND FOODWORKS w Chróścinie. Do sportowej rywalizacji stanęły dzieci z sześciu przedszkoli gminy Góra: Przedszkola Publicznego nr 1w Górze, Przedszkola Publicznego nr 3w Górze, Przedszkola Niepublicznego „Akademia Malucha” w Górze, Przedszkola w Czerninie, Przedszkola w Ślubowie, Przedszkola w Witoszycach. Najmłodsi wzięli udział w różnych dyscyplinach, mierząc się w sześciu konkurencjach: między innymi slalomie z piłką, wyścigu rydwanów, biegu z piłką, rzutu do celu. Konkurencję niespodziankę przygotowały Pani Natalia Bartkowiak oraz Justyna Jasińska reprezentujące Firmę OSI POLAND FOODWORKS, podczas której dzieci musiały wykazać się znajomością języka angielskiego. Czas między konkurencjami uświetniały występy przedszkolaków - tańce i piosenka. Duchowi zdrowej rywalizacji towarzyszyło dużo radości, uśmiechów, okrzyków, a przede wszystkim zabawa, czyli najważniejszy element imprezy. Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami i w nagrodę za sportową rywalizacje  wszystkie drużyny otrzymały nagrody, dyplomy i puchary ufundowane przez: Burmistrz Góry, współorganizatorów oraz Radę Rodziców ZSPiP w Witoszycach.Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie Spartakiady.

Maria Kołtowska

Instrumenty z duszą - skrzypce, wiolonczela i kontrabas

03.10.2019 r.  odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert Lubuskiego Biura Koncertowego ORFEUSZ z Zielonej Góry pt:"Instrumenty z duszą -skrzypce, wiolonczela i kontrabas". Podczas koncertu uczniowie wysłuchali przepięknych utworów oraz zapoznali się z budową tytułowych instrumentów.  Uzupełnieniem koncertu był  integralnie związany z nim odpowiedni komentarz wprowadzający w problematykę wykonywanej muzyki. Koncerty muzyczne rozwijają wrażliwość i wyobraźnię muzyczną uczniów, stanowią także źródło informacji o kulturze muzycznej dawnej i współczesnej. Utrwalają przekonanie o wadze muzyki w życiu człowieka.

Lilia Burdziłowska

"Ile żab waży księżyc?”

17 września uczniowie klas I- IV obejrzeli przedstawienie pt. "Ile żab waży księżyc?” w wykonaniu Teatru Ateneum w Katowicach w Internetowym Teatrze TVP dla szkół. 

Jest to baśniowa  opowieść o niecodziennym spotkaniu Króla samochwały z samotnym, przybyłym nie wiadomo skąd Chłopcem, zadającym dorosłemu władcy masę bardzo ważnych z jego punktu widzenia, zupełnie abstrakcyjnych pytań. Zirytowany dziecięcą bezpośredniością Król próbuje  ignorować intruza, a w końcu pozbyć się go.

Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do tego, by nabrać dystansu do siebie samego, a może nawet nieco się odmienić. Król na nowo odkrywa dawno ukrytą własną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka i jego fantazję i ciekawość świata. Dowcip językowy zawarty w zgrabnie napisanych dialogach oraz zabawne sytuacje sprawiają, że poważne przesłanie dociera do widza niepostrzeżenie, ale skutecznie.

Naszym uczniom bardzo spodobało się przedstawienie.

 L. Łuszczak, L. Burdziłowska, M. Szylin

Gminny Konkurs Przyrodniczy „Bliżej Natury”

Dnia 16 października uczennice klasy szóstej: Alicja, Katarzyna i Zuzanna godnie reprezentowały naszą szkołę w konkursie przyrodniczym organizowanym przez Gminę Góra – Wydział Oświaty, Kultury i Sportu oraz Zespół  Szkoła  Podstawowa  i  Przedszkole  w  Ślubowie. Dziewczynki wykazały się dużą wiedzą i determinacją w działaniu, pomimo krótkiego czasu przeznaczonego na przygotowanie. Konkurencje konkursowe dotyczyły m.in. rozpoznawania pospolitych gatunków drzew i ryb, organizmów wskaźnikowych oraz zagadnień z zakresu ekologii i segregacji śmieci. Nasze uczennice przygotowały oraz zaprezentowały piękny plakat dotyczący „Dekalogu  czystego powietrza”. Okazało się również, że praca w grupie jest ich silnym atutem, czego efektem był wykonany filtr do oczyszczania wody, za który otrzymały największą ilość punktów. Ala, Kasia i Zuzia stanęły na wysokości zadania i zostały za swój trud nagrodzone.

Serdecznie im dziękujemy i gratulujemy!

Monika Jankowiak

Egzamin ósmoklasisty

W dniach 16-18 czerwca odbył się w naszej szkole egzamin ósmoklasisty. W tym roku egzaminy klas ósmych odbywały się w szczególnych okolicznościach w związku z pandemią koronawirusa. We wtorek uczniowie pisali język polski, w środę matematykę, a w czwartek język angielski.  Wyniki egzaminu będą znane dopiero za miesiąc.

Dzień Pluszowego Misia w grupie Kubusie

Dnia 25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość rozpoczęła  się od oglądania zdjęć przedszkolaków z ich ulubionymi pluszakami. Następnie dzieci ułożyły z rozsypanki obrazkowej ilustrację dużego misia i  wspólnymi siłami pomalowały go przy pomocy farb. W tym dniu nie zabrakło również pysznej, misiowej przekąski, wielu zabaw grupowych, zabaw logopedycznych  oraz wesołej muzyki.  Na zakończenie fantastycznego święta  dzieci z zaciekawieniem oglądały bajkę pt. „Miś Uszatek” oraz otrzymały pamiątkowe medale. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.  

M. Turkiewicz

Dzień Kobiet

Dnia 08.03.2019 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet, który przygotowała klasa VI pod opieką p. Lilii Burdziłowskiej. Przedstawienie miało uświadomić wszystkim, jak ważną rolę w świecie pełni kobieta. Uczniowie zaprezentowali humorystyczną charakterystykę kobiet oraz tematyczne wiersze i piosenki. Wszyscy występujący dali z siebie wszystko, a publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami. Na zakończenie akademii popłynęła moc gorących życzeń dla wszystkich pań i dziewcząt a chłopcy wręczyli kartki oraz drobne upominki.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14.10.2020 r z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste spotkanie online z uczniami. Pan Dyrektor Leszek Stecki przywitał wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Następnie Pan Dyrektor przeczytał list Ministra Edukacji Narodowej i złożył najserdeczniejsze życzenia nauczycielom oraz wszystkim pracownikom oświaty i wręczył Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi. Pani Małgorzata Szylin odczytała życzenia z okazji tego uroczystego dnia, które otrzymaliśmy od Burmistrz Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. Życzenia złożyła również Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Marta Łuczak. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się prezentacja przygotowana przez Panią Karolinę Taler wraz z samorządem uczniowskim i uczniami klasy piątej. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie w filmikach, wierszach i rymowankach docenili i podkreślili swoją  wdzięczność  za codzienny trud pracy nauczyciela.

Lilia Burdziłowska

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka to niezwykle święto. W styczniu w naszym przedszkolu, w grupie Smerfy odbyła się uroczystość właśnie z tej okazji. Przedszkolaki poprzez wiersze i piosenki mogły wyrazić swoja miłość i wdzięczność, mogły podziękować swoim babciom i dziadkom za troskę i opiekę. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Na gości czekało wiele niespodzianek, były to nie tylko upominki wykonane przez dzieci ale również wspólne zabawy i konkursy. Babcie i dziadkowie bardzo chętnie włączyli się do wspólnej zabawy. Po występach goście i dzieci zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Spotkanie upłynęło  w miłej i serdecznej atmosferze a podziękowaniom ze strony gości nie było końca.

Maria Kołtowska

CODE WEEK 2019

Tydzień kodowania to europejska inicjatywa, której celem jest pokazanie kodowania od najlepszej strony, zachęcanie do nauki programowania zarówno dzieci jak i dorosłych. W roku 2019 CodeWeek trwał od 5 do 20 października.Uczniowie klasy III zrealizowali wszystkie zaplanowane zadania w CodeWeek z Uczymy Dzieci Programować:

1.     Historia CodeWeek z Uczymy Dzieci Programować

2.     Szukamy kodu w codziennych czynnościach z Uczymy Dzieci Programować

3.     Kod nie jedno ma imię z Uczymy Dzieci Programować

4.     Zakodowana orkiestra z Uczymy Dzieci Programować

5.     Tworzymy zakodowane obrazy z Uczymy Dzieci Programować

6.     Zakodowana gimnastyka z Uczymy Dzieci Programować

7.     Zakodowana matematyka  z Uczymy Dzieci Programować

Był to czas niezwykle intensywnych, jednocześnie radosnych zmagań z kodowaniem. Choć nie zawsze było łatwo udało nam się wykonać wszystkie zadania. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w inicjatywie Europe CodeWeek 2019.

M. Szylin

Bal karnawałowy

6 lutego 2020 r. odbył się w naszej szkole długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy zorganizowany przez Radę Rodziców w składzie: Monika Gil, Jagoda Grabowska, Marta Łuczak i Małgorzata Ratajczak.W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Oprawę muzyczną zapewnił pan dyrektor Leszek Stecki, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także rodzicami i nauczycielami. Podczas pląsów wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Atrakcją balu była loteria fantowa. W trakcie balu nie obyło się również bez konkursu na najlepsze przebranie i słodkiego poczęstunku. 

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Rada rodziców dziękuje wszystkim rodzicom za fanty, sponsorom za nagrody główne, dyrektorowi i nauczycielom za pomoc w organizacji oraz wszystkim za przybycie.

Gratulujemy wygranym w loterii fantowej a także tym którzy tak świetnie się przebrali!!!

Andrzejki

Dnia 27.11.2019 r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Od godziny 16:00-19:00 bawili się uczniowie klas IV-VIII pod opieką swoich wychowawców.  Uczniowie mieli okazję potańczyć i pobawić się przy rytmach muzyki współczesnej. Oprawę muzyczną przygotował absolwent naszej szkoły: Damian Łabiński. Główną atrakcją wieczoru były wróżby andrzejkowe przygotowane przez uczniów. Dzięki wróżbom każdy mógł poznać swoją przyszłość. Można było również poznać imię przyszłej sympatii oraz dowiedzieć się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Ciekawe, czy przepowiedziana przyszłość przełoży się na rzeczywistość? Cały wieczór był pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni, w doskonałych humorach wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

Lilia Burdziłowska

Akcja sprzątania świata

W dniu 20.09.2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami włączyli się do akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły. Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, promowanie nie śmiecenia oraz działanie na rzecz środowiska.

Weronika Szczepaniak

Akcja Jabłuszko

W dniach 23-25 października w naszej szkole odbywała się akcja charytatywna „Jabłuszko”, której celem była pomoc ”siódemce wspaniałych”: Adamowi, Amelce, Bartkowi, Emilce, Kostkowi, Nadii oraz Radkowi, którzy na co dzień borykają się z bardzo trudnymi chorobami. Samorząd Uczniowski z ochotą przystąpił do Akcji Jabłuszko. Nasi uczniowie jak zawsze wykazali się dobrocią serca, więc chętnie kupowali i zajadali pyszne oraz  pachnące  jabłuszka. Do akcji dołączyło się całe grono pedagogiczne jak również rodzice uczniów oraz pracownicy szkoły. Jesteśmy bardzo zadowoleni i dziękujemy wszystkim z całego serca.

Karolina Taler

28 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

12 stycznia 2020 r. w Domu Kultury w Górze odbył się 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbierano pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci, które potrzebują specjalistycznych operacji. Na scenie oprócz licznych licytacji odbywały się także występy dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Nie zabrakło również uczniów z naszej szkoły. Uczniowie klasy II zaprezentowali się w układzie tanecznym do piosenki „Acapella”. Natomiast uczniowie klasy III w układzie tanecznym do piosenki „Za krokiem krok”.

M. Szylin, M. Rogasik

100. rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja 2020 roku to szczególna data. Tego dnia obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II. 

W naszej szkole także chcieliśmy wyszczególnić tę datę i wspomnieć naszego wielkiego rodaka. Z tej okazji w każdej klasie podczas lekcji religii wspominaliśmy życie i działalność Świętego Jana Pawła II.    

Urodzony 18 maja 1920 roku Karol Wojtyła stał się człowiekiem, którego pokochał cały świat. Potrafił jednoczyć ludzi i wzbudzać w nich wiarę. Jego życie może być wzorem do naśladowania. 

Upamiętniając Papieża Polaka, w naszej szkole zostały ogłoszone dwa konkursy związane z Janem Pawłem II: konkurs plastyczny „Kartka dla Jana Pawła II” oraz konkurs poetycki, który polega na napisaniu wiersza dotyczącego Papieża Polaka. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na początku czerwca.

Karolina Derlat

"Taneczne opowieści z Bliskiego Wschodu"

09.01.2020 r.  odbył się kolejny w tym roku szkolnym koncert Lubuskiego Biura Koncertowego ORFEUSZ z Zielonej Góry pt:"Taneczne opowieści z Bliskiego Wschodu". Podczas koncertu uczniowie wysłuchali różnych utworów związanych z tytułową tematyką oraz mieli okazję podziwiać przepiękne tańce.  Uzupełnieniem koncertu był  integralnie związany z nim odpowiedni komentarz wprowadzający w problematykę wykonywanej muzyki. Koncerty muzyczne rozwijają wrażliwość i wyobraźnię muzyczną uczniów, stanowią także źródło informacji o kulturze muzycznej dawnej i współczesnej. Utrwalają przekonanie o wadze muzyki w życiu człowieka.

"Szkoła do hymnu"

8 listopada o symbolicznej godz. 11:11 nasza szkoła włączyła się w akcję "Szkoła do hymnu" i ośpiewaliśmy wspólnie 4 zwrotki hymnu narodowego.  Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.

"Muzyczne opowieści - Piraci z Karaibów"

27 lutego odbyło się kolejne spotkanie muzyczne z Lubuskim Biurem Koncertowym "Orfeusz". Tym razem uczniowie obejrzeli koncert pt:""Muzyczne opowieści - Piraci z Karaibów". Motywem przewodnim były szanty oraz morskie opowieści. Uczniowie razem z  muzykami, którzy wcielili się w rolę piratów wybrali się w morską podróż pełną ciekawych przygód. Uczniowie wysłuchali, m.in. melodii z filmu „Piraci z Karaibów”, której kompozytorem jest Hans Zimmer. Wszystkim bardzo podobał się koncert, o czym świadczyły gromkie brawa. Już nie możemy doczekać się kolejnego koncertu.

Lilia Burdziłowska

"Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu"

Zdrowie jest najważniejszym wyznacznikiem jakości  naszego życia. Jego jakość w głównej mierze zależy od nas samych. Dlatego też, jak co roku nasza szkoła włączyła się w akcję promującą zdrowy styl życia, a mianowicie " Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu". Zostały podjęte działania mające na celu upowszechnienie wśród uczniów mody na niepalenie, przedstawienie zysków płynących z niepalenia a także negatywnego wpływu biernego i czynnego palenia papierosów na zdrowie człowieka.Akcja została zrealizowana przy współpracy pani pielęgniarki  oraz pedagoga szkolnego.

W. Koszacka-Gęstwa

"Magia i czary, czyli przedszkolne Andrzejki"

W dniu 29 listopada odbyły się w naszym przedszkolu Andrzejki. Były wróżby, czary, tańce oraz słodkości. Miło spędziliśmy czas na wspólnej zabawie.

Lucyna Wyszyńska, Maria Kołtowska

"Bezpieczna droga do szkoły"

"Bezpieczna droga do szkoły " to ogólnopolska akcja, której celem jest popularyzacja zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.      W tym też celu zaprosiliśmy na spotkanie funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Górze sierż. sztab. Zbigniewa Sosińskiego oraz  post. Krzysztofa Augulewicza, którzy przypomnieli najmłodszym o zasadach, jakimi powinni się kierować, by uniknąć zagrożeń na drodze.

Funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę ulicy, przedstawili korzyści z noszenia elementów odblaskowych, przypomnieli jak należy dbać o bezpieczeństwo podczas podróżowania samochodem tj. zapinanie pasów bezpieczeństwa, podróżowanie dzieci w fotelikach.

Uczniowie bardzo chętnie i trafnie odpowiadali na zadawane pytania , wykazywali się ogromną wiedzą z zakresu ruchu drogowego, oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Dzięki takim spotkaniom kształtujemy właściwą postawę dotyczącą bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

W. Koszacka-Gęstwa